|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.1В Зат күйінің өзгеруі Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: Нуралина К.М. Күні: 17.10.2017 Қатысқандар саны: Сынып: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Салқындау үдерісі Лабораториялық тәжірибе №4 «Парафиннің салқындау үдерісін зерттеу» |
||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары |
7.1.1.5 салқындау үдерісін зерттеу, салқындау қисығын салу және оны талдау, бөлшектердің кинетикалық теориясына сай, өз бақылауларын түсіндіру |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
-Эксперимент нәтижелері бойынша салқындау қисығын салады. - Салқындау қисығының бөліктерін талдайды. -Бөлшектер теориясын пайдалана отырып салқындау және кристалдану процесін түсіндіреді |
||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады:
Пәнге қатысты лексика мен терминолагия Салқындау, салқындау қисығы, балқыту,кристалдану, жандыру, қатыру, айналдыру, бөлшек, энергия, жылу, температура, қыздыру, Диалогқа/ жазылымға қажетті тіркестер 1.........кезінде бөлшектер қозғалысы азайды/артты, себебі температура түсті/көтерілді. 2. Салқындау кезінде күйдің өзгеруі …жағдайда болады 3. ..................салқындау үдерісі деп аталады. 4. Энергия жүйеге сырттан қосылған кезде.........процестер орын алады. |
||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Топ жұмысы-ынтымақтастық, құрмет, ашықтық, жауапкершілік, ұжымшылдық Жеке жұмыс-еңбек және шығармашылық, өмір бойы білім алу |
||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Физика |
||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Таныстырылым |
||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Бастауыш сынып (заттың үш күйі) |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі (2 мин) Топтық жұмыс (8 мин) |
Жаңбыр себелеп жауды дегенде, оқушылар қолдарын ақырын ғана тырсылдатады. Жаңбыр қатты жауды дегенде, оқушылар қолдарын қатты тырсылдатады. Жел соқты дегенде қолдарын көтеріп ақырын ғана ырғатады Найзағай ойнады дегенде аяқтарын тарсылдатады Топқа бөлу «атомдар -молекулалар» әдісі арқылы топтарға бөлу
Бұл әдіс бойынша оқушылар өткен тақырыптар бойынша бір – біріне сұрақтар қояды, 5 минуттың ішінде бірінен соң бірі тез-тез айтып шығу керек.. Өткен тақырыпты осы әдіс арқылы жүргізу нәтижесінде оқушылардың тыңдалым, айтылым дағдысы қалыптасады. Барлық оқушылардың білім деңгейін тексеруге мүмкіндік туады. Қалыптастырушы бағалау. |
Интербелсенді тақта |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (25 мин) |
Лабораториялық тәжірибе №4 «Парафиннің салқындау үдерісін зерттеу» Тапсырма. « Парафиннің салқындау үдерісін зерттеу» (топтық жұмыс) Лабораториялық жұмыс «Салқындауды зерттеу» Мақсаты: Салқындау үрдісін зерттеу; салқындау қисығын салып оған тән сипатын белгілеу, өзінің бақылауына қатысты бөлшектер теориясын түсіндіру. Құралдар мен реактивтер: Парафин, спирт шамы, пробирка, пробирка ұстағыш, кристаллизатор, мұз, термометр, секундомер. Жұмыс барысы: 1) Парафині бар пробирканы спирт шамның жалыны үстінде оның толық балқығанша қыздырыңыз. Парафиннің толық балқыған уақыттағы температурасын термометр көмегімен белгілеңіз. 2) Балқыған парафині бар пробирканы мұзы бар кристаллизаторға орналастырыңыз. Температураның өзгергенін әрбір минут сайын белгілеңіз, парафиннің қату нүктесін және ең төмен температурасын белгілеңіз. 3) Парафиннің салқындау қисығының графигін салыңыз да ол қисықта салқындау және кристалдану процестеріне сай бөлшектерді белгілеңіз. 4) Қорытынды жасағанда бөлшектер теориясы тұрғысынан салқындау және кристалдану процестеріне түсінік беріңіз. Нәтижелер :
Қорытынды: ______________________________________ Дескриптор Білім алушы − тәжірибе жүргізгенде эксперименттің жүйелі құрылуын ұстанады, қисығын салады; − абсцисса және ордината осьтерінде шамаларды көрсетеді; − бастапқы температураны көрсетеді, кристалдану температурасын және ең төмен температура нүктесін көрсетеді; − нүктелерді түзу сызықпен қосады; − графикте процестің салқындау бөлігін белгілейді; − графикте процестің кристалдану бөлігін белгілейді; − бөлшектер теориясы тұрғысынан салқындау процесін түсіндіреді. Бағалау: дескриптор бойынша -Сабақ мақсатына оралу: -Эксперимент нәтижелері бойынша салқындау қисығын салады -Салқындау қисығының бөліктерін талдайды. -Бөлшектер теориясын пайдалана отырып, салқындау және кристалдану процесін түсіндіреді |
Тапсырмалар нұсқасы берілген ақ қағаздар Парафин, спирт шамы, пробирка, пробирка ұстағыш, кристаллизатор, мұз, термометр, секундомер |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин
|
Рефлексия ҚҚҚ» әдісі арқылы оқушылар сабаққа рефлекция жасайды. Нәтижесінде оқушылардың ұсыныстарын ескере отырып келесі сабақты жоспарлаймын Сабақтағы құнды 1нәрсе Сабақтағы қызықты 2 нәрсе Қиын 1 сұрақ Осы сұрақтарға оқушылар жауап береді. |
|
|||||||||||||||||
|
Саралау Барынша қолдау: салқындау қисығы бойынша; Орташа қолдау: Салқындау қисығының бөліктерін талдау бойынша; Аз қолдау: Бөлшектер теориясын пайдалана отырып, салқындау процесін түсіндіру бойынша оқушылардың білімдерін саралау. Оқушылардың теориялық білімдерін практикамен қаншалықты ұштастырғынын анықтай отырып, оқушылардың шығармашылық қабілеттіліктер мен танымдық қабілетін арттыру |
Бағалау Мақсатым- Оқушылардың өткен тақырыптар бойынша қаншалықты білімді меңгергендігін анықтай отырып, өткен тақырып бойынша сабақты зерттеу. Мақсатым- Жаңа сабақ бойынша оқушылардың «МЕН»-ін білу және сабақ мақсатына қаншалықты жеткеніне талдау жасау.
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлекция |
|
||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет? |
|||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Салқындау үдерісі
Салқындау үдерісі
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.1В Зат күйінің өзгеруі Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: Нуралина К.М. Күні: 17.10.2017 Қатысқандар саны: Сынып: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Салқындау үдерісі Лабораториялық тәжірибе №4 «Парафиннің салқындау үдерісін зерттеу» |
||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары |
7.1.1.5 салқындау үдерісін зерттеу, салқындау қисығын салу және оны талдау, бөлшектердің кинетикалық теориясына сай, өз бақылауларын түсіндіру |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
-Эксперимент нәтижелері бойынша салқындау қисығын салады. - Салқындау қисығының бөліктерін талдайды. -Бөлшектер теориясын пайдалана отырып салқындау және кристалдану процесін түсіндіреді |
||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады:
Пәнге қатысты лексика мен терминолагия Салқындау, салқындау қисығы, балқыту,кристалдану, жандыру, қатыру, айналдыру, бөлшек, энергия, жылу, температура, қыздыру, Диалогқа/ жазылымға қажетті тіркестер 1.........кезінде бөлшектер қозғалысы азайды/артты, себебі температура түсті/көтерілді. 2. Салқындау кезінде күйдің өзгеруі …жағдайда болады 3. ..................салқындау үдерісі деп аталады. 4. Энергия жүйеге сырттан қосылған кезде.........процестер орын алады. |
||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Топ жұмысы-ынтымақтастық, құрмет, ашықтық, жауапкершілік, ұжымшылдық Жеке жұмыс-еңбек және шығармашылық, өмір бойы білім алу |
||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Физика |
||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Таныстырылым |
||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Бастауыш сынып (заттың үш күйі) |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі (2 мин) Топтық жұмыс (8 мин) |
Жаңбыр себелеп жауды дегенде, оқушылар қолдарын ақырын ғана тырсылдатады. Жаңбыр қатты жауды дегенде, оқушылар қолдарын қатты тырсылдатады. Жел соқты дегенде қолдарын көтеріп ақырын ғана ырғатады Найзағай ойнады дегенде аяқтарын тарсылдатады Топқа бөлу «атомдар -молекулалар» әдісі арқылы топтарға бөлу
Бұл әдіс бойынша оқушылар өткен тақырыптар бойынша бір – біріне сұрақтар қояды, 5 минуттың ішінде бірінен соң бірі тез-тез айтып шығу керек.. Өткен тақырыпты осы әдіс арқылы жүргізу нәтижесінде оқушылардың тыңдалым, айтылым дағдысы қалыптасады. Барлық оқушылардың білім деңгейін тексеруге мүмкіндік туады. Қалыптастырушы бағалау. |
Интербелсенді тақта |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (25 мин) |
Лабораториялық тәжірибе №4 «Парафиннің салқындау үдерісін зерттеу» Тапсырма. « Парафиннің салқындау үдерісін зерттеу» (топтық жұмыс) Лабораториялық жұмыс «Салқындауды зерттеу» Мақсаты: Салқындау үрдісін зерттеу; салқындау қисығын салып оған тән сипатын белгілеу, өзінің бақылауына қатысты бөлшектер теориясын түсіндіру. Құралдар мен реактивтер: Парафин, спирт шамы, пробирка, пробирка ұстағыш, кристаллизатор, мұз, термометр, секундомер. Жұмыс барысы: 1) Парафині бар пробирканы спирт шамның жалыны үстінде оның толық балқығанша қыздырыңыз. Парафиннің толық балқыған уақыттағы температурасын термометр көмегімен белгілеңіз. 2) Балқыған парафині бар пробирканы мұзы бар кристаллизаторға орналастырыңыз. Температураның өзгергенін әрбір минут сайын белгілеңіз, парафиннің қату нүктесін және ең төмен температурасын белгілеңіз. 3) Парафиннің салқындау қисығының графигін салыңыз да ол қисықта салқындау және кристалдану процестеріне сай бөлшектерді белгілеңіз. 4) Қорытынды жасағанда бөлшектер теориясы тұрғысынан салқындау және кристалдану процестеріне түсінік беріңіз. Нәтижелер :
Қорытынды: ______________________________________ Дескриптор Білім алушы − тәжірибе жүргізгенде эксперименттің жүйелі құрылуын ұстанады, қисығын салады; − абсцисса және ордината осьтерінде шамаларды көрсетеді; − бастапқы температураны көрсетеді, кристалдану температурасын және ең төмен температура нүктесін көрсетеді; − нүктелерді түзу сызықпен қосады; − графикте процестің салқындау бөлігін белгілейді; − графикте процестің кристалдану бөлігін белгілейді; − бөлшектер теориясы тұрғысынан салқындау процесін түсіндіреді. Бағалау: дескриптор бойынша -Сабақ мақсатына оралу: -Эксперимент нәтижелері бойынша салқындау қисығын салады -Салқындау қисығының бөліктерін талдайды. -Бөлшектер теориясын пайдалана отырып, салқындау және кристалдану процесін түсіндіреді |
Тапсырмалар нұсқасы берілген ақ қағаздар Парафин, спирт шамы, пробирка, пробирка ұстағыш, кристаллизатор, мұз, термометр, секундомер |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин
|
Рефлексия ҚҚҚ» әдісі арқылы оқушылар сабаққа рефлекция жасайды. Нәтижесінде оқушылардың ұсыныстарын ескере отырып келесі сабақты жоспарлаймын Сабақтағы құнды 1нәрсе Сабақтағы қызықты 2 нәрсе Қиын 1 сұрақ Осы сұрақтарға оқушылар жауап береді. |
|
|||||||||||||||||
|
Саралау Барынша қолдау: салқындау қисығы бойынша; Орташа қолдау: Салқындау қисығының бөліктерін талдау бойынша; Аз қолдау: Бөлшектер теориясын пайдалана отырып, салқындау процесін түсіндіру бойынша оқушылардың білімдерін саралау. Оқушылардың теориялық білімдерін практикамен қаншалықты ұштастырғынын анықтай отырып, оқушылардың шығармашылық қабілеттіліктер мен танымдық қабілетін арттыру |
Бағалау Мақсатым- Оқушылардың өткен тақырыптар бойынша қаншалықты білімді меңгергендігін анықтай отырып, өткен тақырып бойынша сабақты зерттеу. Мақсатым- Жаңа сабақ бойынша оқушылардың «МЕН»-ін білу және сабақ мақсатына қаншалықты жеткеніне талдау жасау.
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлекция |
|
||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет? |
|||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













