Салт дәстүр және ауыз әдебиеті

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Салт дәстүр және ауыз әдебиеті

Материал туралы қысқаша түсінік
Санды және әріпті теңдіктерді құруды үйренеді
Материалдың қысқаша нұсқасы



Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Математика

Бөлім:

Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті

Педагогтің аты-жөні:

Айдарова Назерке

Күні:


Сынып:

1 сынып


Сабақтың тақырыбы:

95 сабақ. Санды және әріпті теңдіктер

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

1.2.1.3 қосу мен азайту арасындағы қатынасты әріпті өрнектер түрінде: а + b = c, c – a = b, c – b = a көрсету және қолдану;

Сабақтың мақсаты

Санды және әріпті теңдіктерді құруды үйренеді

Құндылықтар:

Наурыз айы: Тәуелсіздік пен отаншылдық

Сабақ құндылығы: ТӘУЕЛСІЗДІК ПЕН ОТАНШЫЛДЫҚ

Апта дәйексөзі: Тәуелсіздік – тәтті сөз ғана емес, ұлттық жауапкершілік

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут







Өткенді пысықтау

5 минут




Сабақ

тың ортасы

20 минут










































Сергіту сәті

2 минут
































Сабақты қорыту

8минут









Кері байланыс

5 минут





Психологиялық ахуал қалыптастыру




Өткенді пысықтау

Таратпа парақтардағы теңдеулерді шешеді




Жаңа тақырып

1 тапсырма

«Миға шабуыл» стратегиясы.

Суретке және санды теңдіктерге қара. Оларды түсіндір.

Бірінші кәдесый түрінен нешеу? (5)

Екінші кәдесый түрінен нешеу? (2)

Осы сандармен өзара байланысты төрт мысал жазады.

Екі қораптың әрқайсысындағы кәдесыйлар саны а жәнеb әріптерімен бейнеленген.

Егер бірінші қораптағы кәдесыйлар саны а, ал екіншісінде b болса, бұл нені білідреді?(қораптардағы кәдесыйлар саны әртүрлі)

Балаларға жазуды түсіндіруді ұсынады:

Қай қорапта кәдесыйлар санының көп екенін айта аламыз ба? (Жоқ)

Бұл үшін не істеу керек?





ЕБҚ

Кәдесыйлар қораптарын сана.

Әр түсте қанша қорап ьарын анықта


ЕҚБ

Санды және әріпті өрнектер құр және мәнін тап


Жұптық жұмыс

2-тапсырма

Суреттерге өрнектер таңда.

Қораптан неше кәдесый алды? (2)

Қораптан неше кәдесый салды? (2)

Болды – 8 к.

Алды - 2 к.

Қалды -? к.

Шешуі:

8-2=6 (к.)

Жауабы: 6 кәдесый



8 наурыз-Аналар мерекесіне кәдесыйлар әзірлеу




Топтық жұмыс

3-тапсырма

1-топ

Бірінші бағанға санды және әріпті өрнектерді жазады:

10+40 a-20 70-c

2-топ

Екінші бағанға санды және әріпті теңдіктерді жазады:

c+a=b 9+1=10

b-c=a





4-тапсырма

«Кім жылдам?» ойыны

Теңдіктер құрастыр. Кім жылдам?


3+4=7 7-3=4

4+3=7 7-4=3

3+6=9 9-3=6

6+3=9 9-6=3





ФС тапсырмасы

5-тапсырма

Кәдесыйларды үш қорапқа теңдей бөліп сал


1 қорап

2 қорап

3 қорап

3

3

3




Кері байланыс








Ыстық ықылас білдіреді






Өткенді пысықтайды






Есепті шығарады






Мәселелік жағдаяттан шығады













Берілген суретпен жұмыс жасайды








Өрнектерді шығарады








Дайын шаблондарды бүктейді








Тапсырманы орындайды











Ойын ойнайды













Кәдесыйлар

ды қорапқа салады







Кері байланыс жасайды


Көңіл күйлерін көтеріп отыру




Тамаша !







Дескриптор:

Санды өрнектер қалай құрылғанын түсіндіреді

Есепті шығарады

Мәселелік жағдаятты түсіндіреді, оны шешеді











Тамаша!





Дескриптор:

Суреттер мен өрнектер бойынша есептер құрастырады Оларды жұппен шығарады





Керемет!






Дескриптор:

1-топ

Бірінші бағанға санды және әріпті өрнектерді жазады

2-топ

Екінші бағанға санды және әріпті теңдіктерді жазады.





Дескриптор:

Теңдіктер құрастырып, мәнін табады

Тапсырманы уақытқа орындай алады






Дескриптор:

Кәдесыйларды үш қорапқа теңдей бөліп салады

Тапсырманы өмірмен байланыстыра алады







«Әлеуметтік желі» әдісі




Суреттер









Таратпа парақтар















Оқулық









Оқушы жұмыстары




Оқулық







Суреттер






Оқулық




Жұмыс дәптері


Тақта









Оқулық















Қораптар








Кері байланыс тақтасы
































































Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Математика

Бөлім:

Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті

Педагогтің аты-жөні:

Айдарова Назерке

Күні:


Сынып:

1 сынып


Сабақтың тақырыбы:

96 сабақ. Өрнектер. Теңдеулер

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

1.2.2.2 таңдап алу әдісі және қосу мен азайту амалдарының байланысы негізінде теңдеулерді шешу;

1.2.1.1 санды және әріпті өрнектерді (қосынды, айырма)/теңдік және теңсіздікті ажырату, құрастыру, жазу және оқу

Сабақтың мақсаты

Теңдеулер шешеді,өрнектердің мәнін табады

Құндылықтар:

Наурыз айы: Тәуелсіздік пен отаншылдық

Сабақ құндылығы: ТӘУЕЛСІЗДІК ПЕН ОТАНШЫЛДЫҚ

Апта дәйексөзі: Тәуелсіздік – тәтті сөз ғана емес, ұлттық жауапкершілік

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут








Өткенді пысықтау

5 минут













Сабақ

тың ортасы

20 минут







































Сергіту сәті

2 минут























Сабақты қорыту

6минут












Қосымша тапсырма

2минут










Кері байланыс

5 минут





Психологиялық ахуал қалыптастыру



Өткенді пысықтау

1-тапсырманы талдау

Суреттер бойынша теңдіктер және теңсіздіктер құр.

Суретте не бейнеленген? (Жайлау)

Суретте неше киіз үй берілген? (1)

Суретте неше құлын берілген? (5)

Суретте неше қозы берілген? (4)

Қызыл қызғалдақ нешеу? (3)

Сары қызғалдақ нешеу? (5)

Кішкентай сары қызғалдақ нешеу? (4)

Кішкентай күлгін қызғалдақ нешеу? (3)




Жаңа тақырып

1-тапсырма

Теңдіктер мен теңсіздіктер құрастыр


2+2<3+2 5+3=4+4

4+3<3+5 4+2=3+3

3+5>3+2 3-1=4-2

4+3>2+2 5-2=4-1




ЕБҚ

Берілген сандардан теңдіктер құрастыр

50+20=70

40-10=30


ЕҚБ

Өз ойыңнан теңдіктер мен теңсіздіктер құрастырып көр



Жұптық жұмыс

2-тапсырма

Қосындының мәнін тап


Қосылғыш

20

20

40

Қосылғыш

20

50

20

Қосындының мәні

40

70

60



Өзіндік жұмыс

3-тапсырма

Теңдеулерді шеш

20 + х = 60 80 – х = 30

Х=60-20 х= 80-30

Х=40 х=50

Прямая соединительная линия 1

20+40=60 80-50=30

60=60 30=30



Бой жазу жаттығуларын жасау





4-тапсырма

Есепті шығар.

Сырым бір сан ойлады. Оны 40-қа кемітіп, 60 санын алды. Сырым қандай сан ойлады?

Осыған ұқсас өзі есебінді құрастыр.

Былай баста: «Мен бір сан ойладым...».

Ойлады -х

Кемітті - 40

Алды – 60

Теңдеу құрайық.

х-40=60

х=60+40

х=100

100-40=60

Жауабы: Сырым ойлаған сан – 100.





ФС тапсырмасы

5-тапсырма

«Ойлан,тап» әдісі

Былай тұжырымдайды: Сырымның қармағы Дәулеттікіне қарағанда ұзын, бірақ Нұрландікіне қарағанда қысқа.Қармақтарды кесінділермен белгілейді.

Н С Д





ҚЖ:

Есепті шығар

Наурыз мерекесіне балалар ленталар дайындады

Дамирдің лентасы 40 см, ал Мирастың лентасы 30 см. Кімнің лентасы қаншаға ұзын, қаншаға қысқа?

Жауабын тап,



Кері байланыс






Амандасып алады










Теңдіктер мен теңсіздіктер тақытыбын пысықтайды













Тапсырманы орындайды








Жеке жұмыс жасайды









Кестені толтырады









Теңдеулерді шешеді







Жаттығу жасайды






Есепті шығарады



















Есепті ойланып шығарады










Ленталарды салыстырады













Кері байланыс жасайды


Көңіл күйлерін көтеріп отыру




Тамаша !



Ұпай жинау арқылы мадақталады



Дескриптор:

Суретпен жұмыс жасайды

Теңдіктер мен теңсіздіктерді құрады




Дескриптор:

Теңдіктер мен теңсіздіктерді жазады

Амалдарды орындап, салыстырады










Дескриптор:

а = 20 болғандағы қосындының мәнін табады.

Кестені толтырады







Дескриптор:

Өз бетінше жұмыс жасайды

Теңдеулерді шешіп, тексереді





Керемет!





Дескриптор:

Есепті теңдеу құрып шығарады.

Теңдеуді шешеді.















Дескриптор:

Есепті ойланып шығарады

Жауабын кесінділер арқылы табады





Дескриптор.

Ленталарды тәжірибе жасап салыстырады

Өз беттерінше тәжірибе жасай алады







«Білім сандығы» әдісі















Суреттер










Оқулық







Суреттер











Оқулық






Оқушы жұмыстары







Кесте











Жұмыс дәптері







Қимылдар









Оқулық








Оқушы жұмыстары



















Ленталар











Кері байланыс парағы



























Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Математика

Бөлім:

Саяхат. Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті

Педагогтің аты-жөні:

Айдарова Назерке

Күні:


Сынып:

1 сынып


Сабақтың тақырыбы:

97 сабақ. Есептер шығару. Шамалар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

.1.3.3** ұзындық (см, дм)/ масса (кг)/көлем (сыйымдылық) (л) салыстыру және шамалар мәндерімен қосу мен азайту амалдар орындау;

Сабақтың мақсаты

Шамалар мәндерімен амалдар орындайды,есептер шығарады

Құндылықтар:

Наурыз айы: Тәуелсіздік пен отаншылдық

Сабақ құндылығы: ТӘУЕЛСІЗДІК ПЕН ОТАНШЫЛДЫҚ

Апта дәйексөзі: Тәуелсіздік – тәтті сөз ғана емес, ұлттық жауапкершілік

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут







Өткенді пысықтау

5 минут













Сабақ

тың ортасы

20 минут






















































Сергіту сәті

2 минут














Сабақты қорыту

6минут









Қосымша тапсырма

2минут













Кері байланыс

5 минут





Психологиялық ахуал қалыптастыру



Өткенді пысықтау

Теңдеу арқылы есеп шығару

Ойлады -х

Кемітті - 30

Болды – 60

Теңдеу құрайық.

х-30=60

х=60+30

х=90

90-30=60

Жауабы: Асыл ойлаған сан – 90.




Жаңа тақырып

1-тапсырма

Біздің кейіпкерлер ұлттық ойындар ойнайды.

Суретке қара. Балалар «Арқан тартыс» ойынын ойнады. «Неше» сөзімен сұрақтар құрастыр.

Арқан ойынына неше бала қатысты?

Неше бала жанкүйер болды?

Арқанның оң жағында неше бала?

Арқанның сол жағында неше бала?

Сурет бойынша есептер құрастырып көр.

Оң жағында – 6 б.

Сол жағында - 5 б. ? кем

Оқушылар осындай есепті ұсынады.




ЕБҚ

Теңдеуді шығар

Х+30=70


ЕҚБ

Есепті шығар

Айшада қарындаштар бар еді. Оның 20-сын Кәусарға берді. Сонда Айшада 50 қарындаш қалды?

Басында Айшада қанша қарындаш бар еді?

Х-20=50


Топтық жұмыс

2-тапсырма

1-топ

70см+30см >90см

100см-20см>70см

90кг=100см-10см

2-топ

50кг=80кг-30кг

30мин+20мин<1сағ

50мин+10мин=1сағ



Жұптық жұмыс

3-тапсырма


Қосыл

ғыш

80

30

10

Қосыл

ғыш

10

40

40

Қосын

дының мәні

90

70

50





Өзіндік жұмыс

4-тапсырма

Жолақтарды өлше


Үлгі:

4см<6 см

7см > 5см 7см+5см=2см


ФС тапсырмасы

5-тапсырма

Балалар былай тұжырымдайды: Нұрдос Бауыржаннан биік, бірақ Сырымнан аласа. Болат Дамирден биік, бірақ Нұрдостан аласа.

Дамир ең аласасы емес. Жауабы:

Сырым, Нұрдос, Болат, Дамир, Бауыржан.



Ұжымдық жұмыс

ҚЖ:

Сурет бойынша есеп құрастыр




Кері байланыс






Хормен өлеңді оқиды









Есеп шығарады
















Сұрақтар құрастырады













Жеке жұмыс жүргізіледі











Салыстыру жүргізеді











Кестемен жұмыс жасайды










Би билейді









Жолақтармен жұмыс жасайды







Балалардың бойын салыстырады









Жұмыс дәптеріндегі тапсырманы тақтаға орындайды









Кері байланыс береді


Көңіл күйлерін көтеріп отыру




Тамаша !


Дескриптор:

Есепті теңдеу арқылы шығаруды үйренеді

Теңдеу құрады, жауабын табады






Дескриптор:

Неше» сөзін қатыстырып, сұрақтар құрастырады.

Оқушылар қысқаша жазылуы бойынша есептер құрастырады.








Тамаша!






Керемет!





Дескриптор:

Сан мен өрнекті салыстыруды есіңе түсіреді.

Шамаларды салыстыра алады







Дескриптор:

Кесте бойынша мысалдар құрастырады және есептейді

.Өрнектерді тексереді.










Дескриптор:

Жолақтарды өлшейді

Теңдіктер мен теңсіздіктер құрастырады





Дескриптор:

Балалардың бойын салыстырады

Тапсырманы өмірмен байланыстыра алады






Дескриптор:

Сурет бойынша есеп құрастырады

Есепті тақтаға және жай дәптерге жазады









«СМС» әдісі



Суреттер













Есеп парағы












Оқулық

















Оқушы жұмыстары













Жұмыс дәптері










Кесте












Музыка




Жолақтар



















Дәптерлер











Кері байланыс тақтасы



Ресурстар:





























Қосыл

ғыш

80

30

10

Қосыл

ғыш

10

40

40

Қосын

дының мәні

90

70

50



Азайғыш

100

80

50

Азайғыш

10

20

30

Айырманың мәні

90

60

20

















Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Математика

Бөлім:

Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті

Педагогтің аты-жөні:

Айдарова Назерке

Күні:


Сынып:

1 сынып


Сабақтың тақырыбы:

98-сабақ. Есептер шығару және теңдеулер шешу

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

1.5.1.1**есепті сызба, сурет, қысқаша жазба түрінде модельдеу/есепті шешу үшін тірек сызбасын таңдау

Сабақтың мақсаты

Өзінің білімін қорытындылайды

Құндылықтар:

Наурыз айы: Тәуелсіздік пен отаншылдық

Сабақ құндылығы: ТӘУЕЛСІЗДІК ПЕН ОТАНШЫЛДЫҚ

Апта дәйексөзі: Тәуелсіздік – тәтті сөз ғана емес, ұлттық жауапкершілік

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут








Өткенді пысықтау

5 минут








Сабақ

тың ортасы

20 минут





















































Сергіту сәті

2 минут
















Сабақты қорыту

8минут














Кері байланыс

5 минут





Психологиялық ахуал қалыптастыру





Өткенді пысықтау

Қима парақтарға жазылған теңдеулер ұсыну

Өз бетінше теңдеулерді шешіп мұғалімге тапсырады





Жаңа тақырып

1-тапсырма

Мұғалім ертегілердің әрқайсының атын, кейіпкерлерін сұрайды. Оқушылардан ертегінің үзіндісін сұрайды.

Оқушылар сұлбалар бойынша есептер құрастырады. Өз есептерін ұсынады.




ЕБҚ

Теңдеуді шеш

50-х=30

Х=50-30

Х=20

50-20=30

30=30


ЕҚБ

Өз ойыңнан теңдеу құрастырып, оны шығар






Жұптық жұмыс

2-тапсырма

Теңдеулерді шеш.

х-80=10 10+х=100

х=10+80 х=100-10

х=90 х=90

90-80=10 10+90=100

10=10 100=100



Өзіндік жұмыс

3-тапсырма

Әлия кітаптың 10 бетін, ал Сырым одан 3 бетін кем оқыды. Сұрақ қойып, есепті шығар. Кері есеп құрастыр.

Сырым неше бетін оқыды?

3+х=10

Х=10-3

Х=7

Ж: Сырым кітаптың 7 бетін оқыды

Кері есеп

7+х=10

Х=10-7

Х=3

Ж: Әлия кітаптың 3 бетін артық оқыды




Сергіту сәті

«Үнсіз демалыс» әдісі

Музыканы үнсіз тыңдау арқылы демалады



4-тапсырма

«Кім жылдам?» ойыны

Жылдам есепте

10-3=7+1=8-6=2+2=4+4=8

50+10=60-20=40+40=80-30=50-50=0

90-30=60+20=80-50=30+30=60-40=20








Топтық тапсырма

5-тапсырма

Теңдеулерді шеш

9-а=4 у-50=10 50+х=80

А=9-4 у=50+10 х=80-50

А =5 у=60 х=30

Прямая соединительная линия 2

9-5=4 60-50=10 50+30=80

4=4 10=10 80=80





















Өлеңді хормен оқиды









Өткенді пысықтайды










Есеп құрастырады








Жеке жұмыс жасайды















Теңдеулерді шешеді













Өз бетінше есеп шығарады












Музыка тыңдайды







Ауызша есепейді











Теңдеулерді шешеді












Кері байланыс жасайды


Көңіл күйлерін көтеріп отыру







Тамаша !

«Әмиян» әдісімен мадақтап отыру






Дескриптор:

Оқушылар сұлбалар бойынша есептер құрастырады.

Өз есептерін ұсынады




Сен мықтысың!





Тамаша!






Дескриптор:

Теңдеу шешу жолын меңгерген

Жұппен жұмыс жасай алады






Дескриптор:

Тапсырманы өз бетімен орындайды. Сұрақ қойып, есепті шығарады.

Кері есеп құрастырады.










Тамаша!






Дескриптор:

Ауызша есептеу жүргізеді

Тез,дұрыс есептеуді біледі








Дескриптор:

Теңдеулерді шешу жолын біледі

Топпен жұмыс жасауды үйренген











«Бес саусақ» әдісі










Суреттер











Таратпа парақтар
















Таратпа парақтар














Оқулық














Суреттер











Музыка









Оқулық














Оқулық










Кері байланыс тақтасы































Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
25.11.2025
16
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі