Тақырып: Салынған циклдер
Оқыту мен тәрбиелеудің міндеттері:
Мақсаты: Оқушылар цикілдік ереже бойынша шартты операторларды ұйымдастыру және берілген есептерді программалау
1. Білімділік: Біліммен біліктілікке оқушылардың компьютерлік сауаттылығын дамыту.
2. Дамытушылық: Ойлау қабілетін дамыту компьютерлік сауаттылығын ашу Оқушыларды білім мен біліктілікке тәрбиелеу. Оқушылар техникалық қауіпсіздік ережесін сақтай отырып еңбекке баулу
3. Тәрбиелік: Оқушылар информатика кабинетінде техникалық қауіпсіздік ережесін сақтау және еңбекке баулу
Құрал – жабдықтар, көрнекті құралдар:
Компьютерлер, Информатика мен есептеуіш техника негіздері әдістемелік нұсқау бағдарламалары. Турбо Паскаль оқулығы.
Сабақ түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдісі: Лекция сабақ
Сабақ барысы. 1. Ұйымдастыру кезеңі
Сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу.
Сабаққа дайындықтарын тексеру
2. Үй жұмысын сұрау
Жаңа сабақ
Егер қандай да бір операторларды бірнеше рет орындау қажет болса, онда оларды қайталап жазудың орнына циклдік алгоритмдерді орындау ұйымдастырылады.
1-мысал. Натурал n санының жазылуындағы тақ цифрлардың саның есептеу керек.
Шешу жолы. Берілген санның ең кіші разрядынан бастап цифрларды бір-бірлеп, оларды түгелімен, яғни нөлге тең болғанша салыстырып шығамыз. Әрбір тақ цифр есепке алынады.
-
Басы;
-
n санын енгізу;
-
k:=0 (санауға даярлаймыз);
-
Егер : n:=0 болса, онда 8-паунктке өтеміз;
-
Егер n mod 2 =1 болса, онда k:=k+1;
-
n:=n div 10;
-
4-пунктке өтеміз;
-
k-шығару;
-
Соңы.
Мысал екі тәсілмен шығарылады . Бірінші циклде шарт алдын ала , ал екіншісінде шарт соңына қарай тексеріледі.
Екі тәсілден де шығару схемалаы көрсетілген.
Бірінші тәсіл:
PROGRAM lab -4 -1;
(Есепті while операторымен шығару)
Uses crt;
Var k,n:integer;
Begin
Clrscr;
Write(‘n-ді енгіз:’);
Readln(n);
K:=0;
While n<>0 do
Begin
If (n mod 10) mod 2 = 1 then k:=k+1;
N:=n div 10
End;
Write (‘Тақ цифрлар саны: k=',k);
Readln
End.
Бекіту: Есептер шығару арқылы жаңа сабақты қортындылау.
Компьютермен
жұмыс
№1. 1- ден 100-ге дейінгі сандарды экранға шығаратын программа
құрыңдар.
Program san;
Var i: integer;
Begin
Wtiteln (‘ 1- den 100- ge dein butin san’);
Writeln;
For i:=1 to 100 do
Write (i:4);
End.
№2.
30-дан 10-ға дейінгі барлық жұп сандарды экранға шығаратын
программа
құрыңдар.
Program jup;
Var i: integer;
Begin
Writeln (’30-dan 10-ga deingi jup san’);
For i:=30 downto 10 do
If I mod 2=0 then
Writeln (i);
End.
№3. 1-
ден 100
–ге дейінгі тақ сандардың
және жұп сандардың
қосындыларын
табудың программасын
құру керек.
Program tak and
jup
Var i, s, s1: integer;
S:=0; S1:= 0;
For i:=1 to 100 do
Begin
If i mod 2 = 0 then s:=s+i else s1:=s1+i;
Writeln (‘ s=’, s, ‘ , ‘ , ‘s1= ‘, s1);
End;
End.
№4. 5-
тен 1-ге дейінгі сандардың
қосындысын
есептеу керек.
Program kosindi;
Var i, s:integer;
Begin
S:=0;
For i:=5 downto 1 do
S:=s+i;
Writeln (‘s = ‘, s);
End.
Сабақты қорытындылау: Жаңа сабақты түсіндіріп, оқушылардың біліміне сәйкес бағалау.
Үй тапсырмасын беру: Циклды ұйымдастыру операторлары
Бағалау: Жаңа сабаққа байланысты сұрақ жауап беру
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Салынған циклдер
Салынған циклдер
Тақырып: Салынған циклдер
Оқыту мен тәрбиелеудің міндеттері:
Мақсаты: Оқушылар цикілдік ереже бойынша шартты операторларды ұйымдастыру және берілген есептерді программалау
1. Білімділік: Біліммен біліктілікке оқушылардың компьютерлік сауаттылығын дамыту.
2. Дамытушылық: Ойлау қабілетін дамыту компьютерлік сауаттылығын ашу Оқушыларды білім мен біліктілікке тәрбиелеу. Оқушылар техникалық қауіпсіздік ережесін сақтай отырып еңбекке баулу
3. Тәрбиелік: Оқушылар информатика кабинетінде техникалық қауіпсіздік ережесін сақтау және еңбекке баулу
Құрал – жабдықтар, көрнекті құралдар:
Компьютерлер, Информатика мен есептеуіш техника негіздері әдістемелік нұсқау бағдарламалары. Турбо Паскаль оқулығы.
Сабақ түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдісі: Лекция сабақ
Сабақ барысы. 1. Ұйымдастыру кезеңі
Сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу.
Сабаққа дайындықтарын тексеру
2. Үй жұмысын сұрау
Жаңа сабақ
Егер қандай да бір операторларды бірнеше рет орындау қажет болса, онда оларды қайталап жазудың орнына циклдік алгоритмдерді орындау ұйымдастырылады.
1-мысал. Натурал n санының жазылуындағы тақ цифрлардың саның есептеу керек.
Шешу жолы. Берілген санның ең кіші разрядынан бастап цифрларды бір-бірлеп, оларды түгелімен, яғни нөлге тең болғанша салыстырып шығамыз. Әрбір тақ цифр есепке алынады.
-
Басы;
-
n санын енгізу;
-
k:=0 (санауға даярлаймыз);
-
Егер : n:=0 болса, онда 8-паунктке өтеміз;
-
Егер n mod 2 =1 болса, онда k:=k+1;
-
n:=n div 10;
-
4-пунктке өтеміз;
-
k-шығару;
-
Соңы.
Мысал екі тәсілмен шығарылады . Бірінші циклде шарт алдын ала , ал екіншісінде шарт соңына қарай тексеріледі.
Екі тәсілден де шығару схемалаы көрсетілген.
Бірінші тәсіл:
PROGRAM lab -4 -1;
(Есепті while операторымен шығару)
Uses crt;
Var k,n:integer;
Begin
Clrscr;
Write(‘n-ді енгіз:’);
Readln(n);
K:=0;
While n<>0 do
Begin
If (n mod 10) mod 2 = 1 then k:=k+1;
N:=n div 10
End;
Write (‘Тақ цифрлар саны: k=',k);
Readln
End.
Бекіту: Есептер шығару арқылы жаңа сабақты қортындылау.
Компьютермен
жұмыс
№1. 1- ден 100-ге дейінгі сандарды экранға шығаратын программа
құрыңдар.
Program san;
Var i: integer;
Begin
Wtiteln (‘ 1- den 100- ge dein butin san’);
Writeln;
For i:=1 to 100 do
Write (i:4);
End.
№2.
30-дан 10-ға дейінгі барлық жұп сандарды экранға шығаратын
программа
құрыңдар.
Program jup;
Var i: integer;
Begin
Writeln (’30-dan 10-ga deingi jup san’);
For i:=30 downto 10 do
If I mod 2=0 then
Writeln (i);
End.
№3. 1-
ден 100
–ге дейінгі тақ сандардың
және жұп сандардың
қосындыларын
табудың программасын
құру керек.
Program tak and
jup
Var i, s, s1: integer;
S:=0; S1:= 0;
For i:=1 to 100 do
Begin
If i mod 2 = 0 then s:=s+i else s1:=s1+i;
Writeln (‘ s=’, s, ‘ , ‘ , ‘s1= ‘, s1);
End;
End.
№4. 5-
тен 1-ге дейінгі сандардың
қосындысын
есептеу керек.
Program kosindi;
Var i, s:integer;
Begin
S:=0;
For i:=5 downto 1 do
S:=s+i;
Writeln (‘s = ‘, s);
End.
Сабақты қорытындылау: Жаңа сабақты түсіндіріп, оқушылардың біліміне сәйкес бағалау.
Үй тапсырмасын беру: Циклды ұйымдастыру операторлары
Бағалау: Жаңа сабаққа байланысты сұрақ жауап беру
шағым қалдыра аласыз













