Материалдар / Салыстырмалы елтану
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Салыстырмалы елтану

Материал туралы қысқаша түсінік
Қмж 10 сыныптың Салыстырмалы елтану арналған. VI-бөлім. Елтану 6.2 Дүниежүзі елдерін салыстыру Антиплагиат.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
26 Қаңтар 2023
636
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Білім беру ұйымының атауы

79 жоббм

Пәні:

География

Бөлім:

VI-бөлім. Елтану

Бөлімше:

6.2 Дүниежүзі елдерін салыстыру

Педагогтің аты-жөні:

Исмайлова Балнур Абдухаликовна

Күні:


Сынып:

10

Сабақтың тақырыбы:

Салыстырмалы елтану

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

10.6.2.2 дүниежүзі елдерін салыстыруда қолданылатын көрсеткіштердің бірін есептеу әдісін түсіндіру (таңдау бойынша: ЖІӨ, ЖҰӨ, оның ішінде жан басына шаққанда, САҚП – сатып алу қабілетінің паритеті, гендерлік тепе-теңдік және т.с.с.)

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Дүниежүзі елдерін салыстыруда жиынтық көрсеткіштердің есептеу әдістерін анықтай алады.

Басым оқушылар: Қазақстанның ең қарапайым жағдайдағы ЖІӨ-нің құрамдас бөліктерін сипаттай алады.

Кейбір оқушылар: Дүниежүзі елдерін салыстыруда ЖҰӨ шығындары мен табыстарын нақты көрсеткіштермен дәлелдейді

Бағалау критерийлері

  • Дүниежүзі елдерін салыстыруда ЖІӨ, ЖҰӨ,САҚП есептеу әдістерін пайымдайды.

  • Қазақстанның ЖІӨ-нің негізгі құрамдас бөліктерін анықтап, талдайды

  • Дүниежүзі елдерін салыстыруда ЖҰӨ-нің әрбір компонентіне баға береді

ЕББҚ *кинестетик (қимыл қозғалыстағы белсенді бала)

Ойлау дағдысының деңгейі

Қолдану, талдау, жинақтау

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі\ уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезеңі.

1.Сәлемдесу, түгендеу.

2.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

«Карта өрмек» әдісі арқылы алдыңғы білімді, өтілген тақырыпты еске түсіру.

Shape1


«Ой қозғау» әдісі

Оқушылардың тақырыпқа қызығушылығын ояту мақсатында ынталандырушы материал ретінде «Әлеует. Әлем елдері экономикасының өсім қарқыны» видеосын

көрсетіп (қосымша1), төмендегі сұрақтар бойынша сабақтың тақырыбын ашу:

1)Мемлекет экономикаларын қалай салыстыруға болады?

2)Салыстыруда қандай көрсеткіштер қолданылады?

Барлық оқушылар

алдыңғы білімді және өтілген тақырыпты естеріне түсіреді.












Оқушылар өз ойларын ортаға салады, сабақтың тақырыбы мен сабақ мақсаттарымен танысады.





ҚБ:Мұғалім тарапынан бағалау


Оқулық, 10-сынып, Төлепбекова С.Қ.,

Аманжолов А.И.,

Жылқайдарова А.М.

Алматы кітап баспасы 2019











Әлеует. Әлем елдері экономикасының өсім қарқыны - поиск Яндекса по видео (yandex.kz)

Сабақтың ортасы

1-тапсырма. Топтық жұмыс. «Үштік» әдісі арқылы

оқулықтағы 125-128 мәтінді оқып, ЖІӨ, ЖҰӨ,САҚП есептеу әдістерін анықтаңыз:
1 топ. ЖІӨ
2 топ. ЖҰӨ
3 топ. САҚП (сатып алу қабілетінің паритеті)


ЕББҚ* топтық жұмыста мұғалім және оқушылармен бірлесе отырып жиынтық көрсеткіштердің есептеу әдістерін анықтайды.

Дескриптор:

- ЕББҚ* жиынтық көрсеткіштер туралы толық мәлімет береді;

- елдердің экономикасын салыстырудағы ЖІӨ,ЖҰӨ,

САҚП есептеу әдістерін түсіндіреді;

- ең қарапайым жағдайдағы құрамдас бөліктерін ажыратады.

ҚБ:Бірін-бірі бағалау


Оқулық, 125-128 бет
























2-тапсырма. Жұптық жұмыс.

«Көршіңмен бірге талқыла!» әдісі

ҚР Статистика комитетінің сайтындағы деректер негізінде

Қазақстанның 2017-2021 жылғы ЖІӨ көлемін салыстырып, диаграмма құрастырыңыз.

А)ЖІӨ-ң шығыстарға көзқарас

Б)ЖІӨ-ң табысқа көзқарас




3-тапсырма. Жеке жұмыс

«Бэкроним» әдісі арқылы логикалық ойлау қабілеттеріңізді арттыру мақсатында ЖҰӨ шығындарын есептеу әдісімен елдің ЖҰӨ анықтаңыз.

ЖҰӨ=C+lg+G+Xn

C-жеке тұтыну шығыны

Lg-жалпы ішкі инвестиция

G-мемлекеттік тауарлар мен қызметтерді сатып алу

Xn-таза экспорт

ЕЛДЕГІ ЖҰӨ АНЫҚТА:

«Тұтынушы шығыны 500 тенге.

Кәсіпкерлік секторының шығындары 125, экспорт-20, импорт 23 теңгені құрайды. Тауарлар мен қызметтердің мемлекеттік сатып алулары 28-ге тең»

Жұптық жұмыс барысында ЕББҚ* функционалдық тапсырманы мұғалімнің көмегімен орындайды

Дескриптор:

-ЕББҚ* Қазақстанның ЖІӨ деректерімен танысып, диаграмма құрастырады;

- ЖІӨ-ң шығысы мен табысына өз көзқарастарын білдіріп, баға береді.



Жеке жұмыс арқылы ЕББҚ* (кинестетик) тапсырманы қасындағы оқушымен және мұғалімнің көмегімен орындайды

Дескриптор:

- ЕББҚ* ЖҰӨ есептеу әдісін түсінеді;

- ЖҰӨ шығындарын есептеп анықтайды.



ҚБ:Мұғалім тарапынан бағалау




















ҚБ:Мұғалім тарапынан бағалау


https://kazgazeta.kz/news/51984



















Оқулық, 128бет.



Сабақтың соңы бекіту

Бекіту сұрағы:

Неліктен елдердің ЖІӨ көрсеткіштерін салыстыру үшін САҚП негізінде есептеу әдісімен қолданады?






Оқушылар сабақ соңында сұраққа жауап беріп,

«Жетістік баспалдағы» әдісі

арқылы кері байланыс жүргізеді

Марапат сөздер


Ү.П.





жетістік баспалдағы суреті: 1 тыс изображений найдено в Яндекс Картинках (yandex.kz)




Пайдаланылған ресурстар

Сілтемелер

Оқулық, 10-сынып

Төлепбекова С.Қ.,Аманжолов А.И.,

Жылқайдарова А.М.

Алматы кітап баспасы 2019

Видео

Әлеует. Әлем елдері экономикасының өсім қарқыны - поиск Яндекса по видео (yandex.kz)

Оқулық, 125-128 бет


https://kazgazeta.kz/news/51984



жетістік баспалдағы суреті: 1 тыс изображений найдено в Яндекс Картинках (yandex.kz)


Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!