Бекітемін________________________
Білім беру ұйымының атауы |
№21 мамандандырылған гимназиясы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәні: |
География |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бөлім: |
6.2.Дүниежүзі елдері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты |
Жақанова Г.Ж |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
09.04.26 ж |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 10 Б |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Салыстырмалы елтану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
10.6.2.1 - дүниежүзі елдерін салыстыруда қолданылатын белгілерді анықтау; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар дүниежүзі елдерін салыстыруда қолданылатын негізгі белгілерді (географиялық орны, табиғи ресурстары, халқы, экономикасы, даму деңгейі, саяси құрылымы) анықтайды және оларды нақты мысалдар арқылы салыстырып түсіндіреді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылық |
Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дәйексөз |
«Еңбек жай ғана қызмет емес, адам болмысының айнасы» |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 2 мин
3 мин
3 мин |
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасып, оқушылардың көңілін сабаққа аудару. Сыныпты түгелдеу, сыныптағы оқушылардың зейінін сабаққа аудару
Тренинг «Салт пен дәстүр» Оқушылар салтпен дәстүр тренингі арқылы қазақ халқының сөздерінің мағынасын ашады
Өткенге шолу Өткен тақырыпты цифрлі платформа мүмкіншілігін пайдаланып quizz әдісі арқылы тақырыпты қайталайды «quizz» әдісі
|
Мұғаліммен амандасып, кезекші оқушы сыныптағы оқушылардың санын баяндайды
Оқушылар «Салт пен дәстүр» тренингі арқы сабақтың басында қолайлы атмосфералық ахуал қалыптастырады
«Quizz» әдісі арқылы Өткенге шолу кезеңі бойынша сөздерді анықтайды. Жауабы:
1
– B |
(ҚБ) мұғалім 1-10 балл аралығында бағалайды
Дескриптор Жалпы:2 балл 1. Тақырып бойынша тест сұрақтарының кемінде 7-сіне дұрыс жауап береді.1 б 2.Цифрлық платформада (Quiz) жылдамдық пен логикалық байланысты сақтай отырып, тақырыпты толық меңгергенін көрсетеді.1 б |
https://geo-301.my.canva.site/c5jcba01gpctxq2m
https://wordwall.net/ru/resource/110715094
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 2 мин
2 мин
3 мин
8 мин
2 мин
8 мин
6 мин |
«Адал азамат» бағдарламасы аясында жас ұрпақтың бойында ұлттық құндылықтарды қалыптастыруға бағытталған нақты мысал келтіріледі. «Еңбек жай ғана қызмет емес, адам болмысының айнасы» Дәйексөзіне мысалдар келтіреледі
Жаңа сабақ «Puzzle» әдісі Оқушылар жаңа тақырыпты puzzle әдісі арқылы сабақтың тақырыбы анықталады
Бүгін сабағымыздың тақырыбы қандай болмақ?
Мағынаны тану «Түртіп алу» әдісі Оқушылар ЖИ мүмкіншілігі арқылы жасалынған видеоны тамашалайды Бейнероликті көру кезінде кесте толтырады: Бейнеролик тақырыбы: Салыстыруда қолданылатын әдістер
№1.Тапсырма «Мәтін немесе BOT» әдісі (ЖТ) Жеке тапсырма (ФС тапсырмасы) Оқушылар берілген мәтін бойынша және ЖИ мүмкіншілігі арқылы жасалынған бот бойынша тапсырманы орындап елдерді салыстырады Германия Федеративтік Республикасы — Батыс Еуропаның қақ ортасында орналасқан, солтүстігінде Солтүстік және Балтық теңіздеріне шығатын жолы бар мемлекет. Германия — әлемдегі ең дамыған постиндустриалды елдердің бірі. Оның экономикасы жоғары технологиялық машина жасау, химия өнеркәсібі және IT салаларына негізделген. Ел халқының 75%-дан астамы қалаларда тұрады, бұл урбанизация деңгейінің өте жоғары екенін көрсетеді. Германия «Үлкен жетілік» (G7) мүшесі ретінде жаһандық саудада жетекші орын алады. Вьетнам Социалистік Республикасы — Оңтүстік-Шығыс Азияда, Үндіқытай түбегінде орналасқан, Оңтүстік Қытай теңізімен ұзақ шекарасы бар мемлекет. Қазіргі уақытта Вьетнам қарқынды дамып келе жатқан индустриалды-аграрлы ел болып табылады. Ел экономикасында ауыл шаруашылығы (әсіресе күріш экспорты) әлі де маңызды рөл атқарғанымен, соңғы жылдары электроника мен жеңіл өнеркәсіп (киім, аяқ киім) экспорты күрт өсті. Германиямен салыстырғанда, Вьетнамда ауыл халқының үлесі әлі де жоғары, бірақ ірі қалалардың өсуі мен халықтың қалаға көшу процесі (урбанизация) жылдам жүруде.
ҚЫЗЫҚ ЕКЕН Салыстырмалы елтану тақырыбы туралы қызықты информациялар беріліп таныстырылады №2. Тапсырма «Сәйкестендіру» әдісі (ЖТ)Жеке жұмыс (ФС тапсырмасы) Оқушылар wordwall бағдарламасы арқылы сәйкестендіру әдісі арқылы тапсырманы орындайды
№3. Тапсырма (ЖТ)Жеке тапсырма «Викторина» әдісі Оқушылар тақырып бойынша викторина сұрақтарына жауап береді
|
Апта дәйексөзі және құндылыққа байланысты нақты мысалдар келтіреді
Оқушыларға «puzzle» әдісі арқылы сабақтың тақырыбы анықталады. Сабаққа мақсат қояды
Түртіп алу әдісі арқылы тақырып бойынша бұрын білетін ақпараттарын белгілеп жаңа ақпараттарды анықтайды
Оқушылар мәтін немесе ВОТ әдісі арқылы тапсырманы орындайды
Тақырып бойынша қызық информация беріледі Оқушылар сәйкестендіру әдісі арқылы тапсырманы орындайды
Оқушылар «викторина» әдісі бойынша тапсырманы орындайды
Жауабы
1
– B |
«Жарайсың» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. Бағалау әдістері https://geo-301.my.canva.site/c0j4h24013jan5ws
Дескриптор. Жалпы 3 балл 1.Мәтін мен ЖИ мәліметтерін пайдаланып, Германия мен Вьетнамның географиялық, экономикалық, демографиялық көрсеткіштерін кестеге дұрыс толтырады. 2. Салыстыру белгілері бойынша елдер арасындағы басты айырмашылықтарды (даму деңгейі, экспорт құрылымы) нақты көрсетеді. 3. Елдердің даму ерекшеліктеріне сүйене отырып, олардың әлемдік шаруашылықтағы орны туралы дәлелді қорытынды жасайды.
Дескриптор. Жалпы 3 балл 1.Экономикалық және демографиялық ұғымдарды (ЖІӨ, САК, урбандалу) сипаттамаларымен қатесіз сәйкестендіреді.1б 2.Әлеуметтік және құқықтық терминдерді (өмір сүру деңгейі, гендерлік теңсіздік) мағынасына қарай дәл табады.1 б 3. Wordwall платформасында тапсырманы орындау барысында цифрлық сауаттылық танытып, барлық 10 ұғымды толық ашады.1б
Дескриптор Жалпы 2 балл 1. Викторина сұрақтарының кемінде 7-8-іне дұрыс жауап беріп, терминдердің мағынасын дәл анықтайды.1б 2.Экономикалық, әлеуметтік және демографиялық көрсеткіштердің аражігін ажыратып, олардың ел дамуындағы рөлін негіздей алады.1б |
https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=09643672020c
https://landbot.online/v3/H-3385215-64S0X7OOCU42LZ3P/index.html
https://wordwall.net/ru/resource/110715625
https://wordwall.net/ru/resource/110715799
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс «3–2–1» әдісі 3 жаңа ақпарат 2 қызық нәрсе
1
әлі де сұрағым бар дүние
Үйге тапсырма Тақырыпты оқу |
Оқушы жаңа тақырыпты қорытындылап бүгінгі сабаққа кері байланыс орнатады |
Мұғалім оқушылардың тапсырмаларды орындауына байланысты 1 – 10 балл аралығында бағалайды |
https://geo-301.my.canva.site/3-2-1
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Салыстырмалы елтану
Бекітемін________________________
Білім беру ұйымының атауы |
№21 мамандандырылған гимназиясы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәні: |
География |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бөлім: |
6.2.Дүниежүзі елдері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты |
Жақанова Г.Ж |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
09.04.26 ж |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 10 Б |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Салыстырмалы елтану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
10.6.2.1 - дүниежүзі елдерін салыстыруда қолданылатын белгілерді анықтау; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар дүниежүзі елдерін салыстыруда қолданылатын негізгі белгілерді (географиялық орны, табиғи ресурстары, халқы, экономикасы, даму деңгейі, саяси құрылымы) анықтайды және оларды нақты мысалдар арқылы салыстырып түсіндіреді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылық |
Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дәйексөз |
«Еңбек жай ғана қызмет емес, адам болмысының айнасы» |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 2 мин
3 мин
3 мин |
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасып, оқушылардың көңілін сабаққа аудару. Сыныпты түгелдеу, сыныптағы оқушылардың зейінін сабаққа аудару
Тренинг «Салт пен дәстүр» Оқушылар салтпен дәстүр тренингі арқылы қазақ халқының сөздерінің мағынасын ашады
Өткенге шолу Өткен тақырыпты цифрлі платформа мүмкіншілігін пайдаланып quizz әдісі арқылы тақырыпты қайталайды «quizz» әдісі
|
Мұғаліммен амандасып, кезекші оқушы сыныптағы оқушылардың санын баяндайды
Оқушылар «Салт пен дәстүр» тренингі арқы сабақтың басында қолайлы атмосфералық ахуал қалыптастырады
«Quizz» әдісі арқылы Өткенге шолу кезеңі бойынша сөздерді анықтайды. Жауабы:
1
– B |
(ҚБ) мұғалім 1-10 балл аралығында бағалайды
Дескриптор Жалпы:2 балл 1. Тақырып бойынша тест сұрақтарының кемінде 7-сіне дұрыс жауап береді.1 б 2.Цифрлық платформада (Quiz) жылдамдық пен логикалық байланысты сақтай отырып, тақырыпты толық меңгергенін көрсетеді.1 б |
https://geo-301.my.canva.site/c5jcba01gpctxq2m
https://wordwall.net/ru/resource/110715094
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 2 мин
2 мин
3 мин
8 мин
2 мин
8 мин
6 мин |
«Адал азамат» бағдарламасы аясында жас ұрпақтың бойында ұлттық құндылықтарды қалыптастыруға бағытталған нақты мысал келтіріледі. «Еңбек жай ғана қызмет емес, адам болмысының айнасы» Дәйексөзіне мысалдар келтіреледі
Жаңа сабақ «Puzzle» әдісі Оқушылар жаңа тақырыпты puzzle әдісі арқылы сабақтың тақырыбы анықталады
Бүгін сабағымыздың тақырыбы қандай болмақ?
Мағынаны тану «Түртіп алу» әдісі Оқушылар ЖИ мүмкіншілігі арқылы жасалынған видеоны тамашалайды Бейнероликті көру кезінде кесте толтырады: Бейнеролик тақырыбы: Салыстыруда қолданылатын әдістер
№1.Тапсырма «Мәтін немесе BOT» әдісі (ЖТ) Жеке тапсырма (ФС тапсырмасы) Оқушылар берілген мәтін бойынша және ЖИ мүмкіншілігі арқылы жасалынған бот бойынша тапсырманы орындап елдерді салыстырады Германия Федеративтік Республикасы — Батыс Еуропаның қақ ортасында орналасқан, солтүстігінде Солтүстік және Балтық теңіздеріне шығатын жолы бар мемлекет. Германия — әлемдегі ең дамыған постиндустриалды елдердің бірі. Оның экономикасы жоғары технологиялық машина жасау, химия өнеркәсібі және IT салаларына негізделген. Ел халқының 75%-дан астамы қалаларда тұрады, бұл урбанизация деңгейінің өте жоғары екенін көрсетеді. Германия «Үлкен жетілік» (G7) мүшесі ретінде жаһандық саудада жетекші орын алады. Вьетнам Социалистік Республикасы — Оңтүстік-Шығыс Азияда, Үндіқытай түбегінде орналасқан, Оңтүстік Қытай теңізімен ұзақ шекарасы бар мемлекет. Қазіргі уақытта Вьетнам қарқынды дамып келе жатқан индустриалды-аграрлы ел болып табылады. Ел экономикасында ауыл шаруашылығы (әсіресе күріш экспорты) әлі де маңызды рөл атқарғанымен, соңғы жылдары электроника мен жеңіл өнеркәсіп (киім, аяқ киім) экспорты күрт өсті. Германиямен салыстырғанда, Вьетнамда ауыл халқының үлесі әлі де жоғары, бірақ ірі қалалардың өсуі мен халықтың қалаға көшу процесі (урбанизация) жылдам жүруде.
ҚЫЗЫҚ ЕКЕН Салыстырмалы елтану тақырыбы туралы қызықты информациялар беріліп таныстырылады №2. Тапсырма «Сәйкестендіру» әдісі (ЖТ)Жеке жұмыс (ФС тапсырмасы) Оқушылар wordwall бағдарламасы арқылы сәйкестендіру әдісі арқылы тапсырманы орындайды
№3. Тапсырма (ЖТ)Жеке тапсырма «Викторина» әдісі Оқушылар тақырып бойынша викторина сұрақтарына жауап береді
|
Апта дәйексөзі және құндылыққа байланысты нақты мысалдар келтіреді
Оқушыларға «puzzle» әдісі арқылы сабақтың тақырыбы анықталады. Сабаққа мақсат қояды
Түртіп алу әдісі арқылы тақырып бойынша бұрын білетін ақпараттарын белгілеп жаңа ақпараттарды анықтайды
Оқушылар мәтін немесе ВОТ әдісі арқылы тапсырманы орындайды
Тақырып бойынша қызық информация беріледі Оқушылар сәйкестендіру әдісі арқылы тапсырманы орындайды
Оқушылар «викторина» әдісі бойынша тапсырманы орындайды
Жауабы
1
– B |
«Жарайсың» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. Бағалау әдістері https://geo-301.my.canva.site/c0j4h24013jan5ws
Дескриптор. Жалпы 3 балл 1.Мәтін мен ЖИ мәліметтерін пайдаланып, Германия мен Вьетнамның географиялық, экономикалық, демографиялық көрсеткіштерін кестеге дұрыс толтырады. 2. Салыстыру белгілері бойынша елдер арасындағы басты айырмашылықтарды (даму деңгейі, экспорт құрылымы) нақты көрсетеді. 3. Елдердің даму ерекшеліктеріне сүйене отырып, олардың әлемдік шаруашылықтағы орны туралы дәлелді қорытынды жасайды.
Дескриптор. Жалпы 3 балл 1.Экономикалық және демографиялық ұғымдарды (ЖІӨ, САК, урбандалу) сипаттамаларымен қатесіз сәйкестендіреді.1б 2.Әлеуметтік және құқықтық терминдерді (өмір сүру деңгейі, гендерлік теңсіздік) мағынасына қарай дәл табады.1 б 3. Wordwall платформасында тапсырманы орындау барысында цифрлық сауаттылық танытып, барлық 10 ұғымды толық ашады.1б
Дескриптор Жалпы 2 балл 1. Викторина сұрақтарының кемінде 7-8-іне дұрыс жауап беріп, терминдердің мағынасын дәл анықтайды.1б 2.Экономикалық, әлеуметтік және демографиялық көрсеткіштердің аражігін ажыратып, олардың ел дамуындағы рөлін негіздей алады.1б |
https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=09643672020c
https://landbot.online/v3/H-3385215-64S0X7OOCU42LZ3P/index.html
https://wordwall.net/ru/resource/110715625
https://wordwall.net/ru/resource/110715799
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс «3–2–1» әдісі 3 жаңа ақпарат 2 қызық нәрсе
1
әлі де сұрағым бар дүние
Үйге тапсырма Тақырыпты оқу |
Оқушы жаңа тақырыпты қорытындылап бүгінгі сабаққа кері байланыс орнатады |
Мұғалім оқушылардың тапсырмаларды орындауына байланысты 1 – 10 балл аралығында бағалайды |
https://geo-301.my.canva.site/3-2-1
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


