Материалдар / Салыстырмалы молекулалық масса
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Салыстырмалы молекулалық масса

Материал туралы қысқаша түсінік
бұл материалда көптеген әдіс тәсілдер көрсетілген
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
07 Маусым 2024
217
0 рет жүктелген
700 ₸
Бүгін алсаңыз
+35 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +35 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Тексерілді оқу ісінің меңгерушісі Айтуреев Д.А

Бөлім:

Химиялық элементтердің салыстырмалы атомдық массасы

Педагогтің аты-жөні:

Әбілқасым Ж.Н

Күн: 13.03.2024ж

Сыныбы : 7А

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Тақырыбы:

Салыстырмалы молекулалық масса

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

  • 7.1.2.11- химиялық қосылыстардың формулаларын дұрыс құрастыруды білу

  • 7.1.2.12-химиялық қосылыстың формуласы бойынша салыстырмалы молекулалық формуланың массасын есептеу

Сабақтың мақсаты:

  • элементтердің атауларын және олардың қосылыстағы атомдық қатынастарын қолдана отырып бинарлы химиялық қосылыстардың формулаларын дұрыс жаза білу

  • зат формуласы бойынша салыстырмалы молекулалық массаны есептеу

Бағалау критерииі

  • элементтердің атауларын және олардың қосылыстағы атомдық қатынастарын қолдана отырып бинарлы химиялық қосылыстардың формулаларын дұрыс жаза біледі;

  • зат формуласы бойынша салыстырмалы молекулалық массаны есептеуйді;

Құндылықты дамыту


  • оқушыларды академиялық адалдыққа тәрбиелеу ;

  • оқушыларың бойында жауапты азаматтық ұстанымды, ар ұят, адамгершілік қасиеттерді қалыптастыру ;

  • оқушылар арасында ынтымақтастық ортаны қалыптастыру.


Сабақ барысы

Мұғалімнің әрекеті


Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы




3 мин

І. Ұйымдастыру кезеңі:

«Менің көңіл күйім!» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады





«1, 2, 3» тәсілі арқылы топқа бірігуге нұсқау береді.

Оқушылар шеңберге тұрып «Менің көңіл күйім!» тәсілі арқылы сыныпта жағымды ахуал орнатады .





«1, 2, 3» тәсілі арқылы топтарға бірігеді.


Кері байланыс:

Мадақтау арқылы бағаланады.

Түрлі түсті стикерлер

4мин

ІІ Үй тапсырмасы

Оқушылар «Элементтерді жікте!» тәсілі арқылы өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді.





«Кинометафора» тәсілі арқылы сұрақтар қою отырып жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды.

Оқушылар «Элементтерді жікте!» тәсілі арқылы арқылы өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді.









Wordwall платформасында тапсырма орындау


https://wordwall.net/ru/resource/66582995


«Кинометафора» тәсілі арқылы сұрақтарға жауап бере отырып, жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды






Кері байланыс:

Мадақтау арқылы бағаланады.

«Жарайсың!»

«Тамаша жауап»т .б

Экран

Периодттық кесте

15 мин

ІV Жаңа сабақ

Мұғалімнің түсіндіру

Салыстырмалы молекулалық масса.

Массаның атомдық бірлігі арқылы өрнектелген молекуланың массасы берілген заттың молекулалық массасы деп аталады. Көміртек атомы массасының 1/12 бөлігінен берілген молекула массасы неше есе ауыр екенін көрсететін шама салыстырмалы молекулалық массасы деп аталады. ол Мr деп белгіленеді.

Мысалы,  CuS04 молекуласының салыстырмалы молекулалық массасы:
M
r(CuS04)=Ar(Cu)+Ar(S)+4Ar(0)

Mr(CuS04)=64+32+4 • 16=160

Оқушылар мұғалімнің түсіндіруін тыңдап , керек ақпаратты дәптерге жазады, берілген нұсқау бойынша топта жұмыс жасайды.
















көрнекілікте


Маркер


Химия

7-сынып

оқулығы


15

Сабақты бекіту тапсырмалары.



Мұғалім жаңа тақырып бойынша білімдерін тиянақтау үшін жеке, жұптық жұмыстар ұйымдастырады




Жұмыстың орындалуына бақылау жасайды,

ЕБҚ оқушыға қолдау көрсетеді.








Оқушылармен жұптық, жеке жұмысты ұйымдастырады, бақылау жасайды,

ЕБҚ оқушыға қолдау көрсетеді.














Оқушылармен жұптық, жеке жұмысты ұйымдастырады, бақылау жасайды,

ЕБҚ оқушыға қолдау көрсетеді.



1-тапсырма Топтық жұмыс

«Ноутбук» тәсілі арқылы тапсырма орындайды

Заттың формуласы арқылы салыстырмалы молекулалық массасын есептеңіз


(Әр жұп екі тапсырмадан орындайды)











2-тапсырма Топтық жұмыс

«Көгершіннен хат» тәсілі арқылы


Мына заттардың




а) көміртектің бір атомымен оттектің екі атомынан тұратын көмірқышқыл газының


б) бір атом азот пен үш атом сутектен тұратын аммиак молекуласының химиялық формуласын құрастырып, салыстырмалы молекулалық массасын есептеңдер


с)күкірттің бір атомымен оттектің үш атомынан тұратын күкірт газының молекуласының химиялық формуласын құрастырып, салыстырмалы молекулалық массасын есептеңдер


Wordwall платформасында тапсырма орындау



https://wordwall.net/ru/resource/665829


3-тапсырма Жеке жұмыс

« Фонарик» тәсілі

Әрбір топқа молекулалық массаны анықтау үшін бір-бір формуладан беріледі., олар заттың массасын есептеп, қай кілттің жауабы кай құлыпқа сәйкескелетінін анықтайды.

N2O3 , CuO, P2O5

SO3, PbO, НСІ

H2O, CaCl2, AL2 O3 Т,Б




4-тапсырма

«Learningapps» платформасында орындайды

7.3.С заттың салыстырмалы массасы


https://learningapps.org/watch?v=pii2qu61j17


«Зерттеуші» әдісі арқылы жаңа сабақты беітіп қортындылау. Оқушылар сұрақтарға жауап береді



Дескриптор:

заттың формуласы арқылы салыстырмалы молекулалық массасын есептейді;

Жалпы балл-2

(әр дұрыс жауап үшін 1 балл )

ҚБ: «Стикер» арқылы

Топтар бірін бірі бағалайды





Дескриптор :

көмірқышқыл газының , күкірт газының формуласын құрастырады;

молекулалық массасын есептейді;

аммиактың формуласын құрастырады;

молекулалық массасын есептейді;

Жалпы балл-2

ҚБ: «Стикер» арқылы

Топтар бірін бірі бағалайды




Дескриптор:

қосылыстың химиялық формуласы мен салыстырмалы атомдық массасын сәйкестендіреді;

Жалпы балл-2

ҚБ: «Стикер» өзін өзі бағалау



Дескриптор :

қосылыстардың аты мен формуласын жұптастырады;

Жалпы балл-1

ҚБ: «Стикер» арқылы

Мұғалім бағалайды

Оқулық


Химия

7-сынып




Тапсырма жазылган парактар




















Сабақтың соңы


5 мин

Кері байланыс

« Бәрі түсінікті» тәсіл

Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды.


Қатысушылар

«Бәрі түсінікті» тәсілі

арқылы кері байланыс жасайды

Кері байланыс:

«Бәрі түсінікті» тәсілі арқылы

1 мин

Үй тапсырмасы §.17 оку









Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!