|
Пән: Цифрлық сауаттылық |
Мектеп: Оңай Шонаев атындағы орта мектеп |
||||
|
Күні: 16.10.24 |
Мұғалімнің аты-жөні: Рахметоллааева С.Ф |
||||
|
Сынып: 4 «ә» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақ тақырыбы |
Салыстыру операторлары |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
4.4.1.3 салыстыру операторларын пайдалану |
||||
|
Сабақ мақсаттары |
Бұл бөлімде айнымалылар, логика негіздері, логикалық салыстыру және қайталау операторлары қарастырылады. Өз ойындарының сценарийін оқушылар мәтіндік редакторын қолдана отырып, кесте түрінде ұсынады. Ойын құрастыру кезең барлық тақырыптарды бекітуіне ықпал етеді. |
||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пән бойынша оқу мақсаты Оқытудың тілдік мақсаты Пәндік лексика және терминология Диалог құруға/жазылымға қажетті сөздер Оқушылар: - айнымалыларды қолдана алады; - кірістірілген қайталау операторын жүзеге асыра алады; - мәтінде қарапайым кестелер жасай алады - логикалық операторларды пайдалана алады; - салыстыру операторларын пайдалана алады; - өз сценарийі бойынша ойын жасай алады. |
||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Математика, жаратылыстану, әдебиеттік оқу, көркем еңбек. |
||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интернет-ресурстар, дерекқордан және интернеттен сабаққа қатысты ақпаратты іздеу; |
||||
|
Бастапқы білім
|
Оқушылар дайын сценарий бойынша ойын құрастыра алады және Scratch программалау ортасында бірнеше сахналармен, кейіпкерлермен жұмыс атқара алады. |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 5 минут 2 минут 15 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Мен ақылды баламын» әр бала өздерінің жақсы қасиеттерін атап, қалай өсіп келе жатқандарын айтады. Мыс: Мен Балнұр, балдай тәтті үйдің еркесімін. Мен Асқар, барлығынан біліміммен барлығынан асып түссем деймін т.б. «Бір сөзбен» әдісі барысында оқушылар берілген сөздердің ішінен бүгінгі сабақтағы жағдайын сипаттайтын үш сөзді таңдайды. (қуаныш, немқұрайлылық, шабыт, зерігу, сенімсіздік, сенімділік, рахаттану, алаңдау) Жаңа топ құру. Себетпен конфет әкелу. Оқушыларға себеттен қағаз алуларын сұраймын. Қағаздың түсіне қарай 2 топқа бөлініп отырады. 1-топ «Спрайт» 2-топ «Скретч» Жұмыс ережесін келісу Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда)
Салыстыру операторлары тақырыбында жаңа сабақты түсіндіру (Салыстыру операторларын қандай жағдайда қолданамыз? Салыстыру операторларын екі мәннің өзара тең немесе бірі екіншісінен артық не кем екендігінін анықтау үшін қолданылады. Салыстырудың ақиқат немесе жалған деген логикалық мәндері программалау ортасында көрініп тұрады. Біз шешімді қалай қабылдаймыз? Күнделікті өмірде біз үнемі әртүрлі шешімдер қабылдаймыз. Мысалы, дүкендегі кітаптың алдымен мазмұнын, бағасын білеміз. Содан кейін ғана оны сатып алу немесе алмау туралы шешім қабылдаймыз. Scratch программалау ортасында жобалар жасау барысында да бізге шешімдер қабылдайтын жағдайлар, оқиғалар кездеседі. Сондай кезде біз олардың мәндерін салыстырамыз. |
Оқушыларды топтарға бөлуге арналған қағаздар.
Сұраққа жауап берген оқушыны мадақтау, толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.
|
|||
|
Сабақтың ортасы 2 минут Практика 15минут |
Ширату тапсырмасы.
Тапсырма. Оқушылар компьютерге отырып, Scratch ортасында тапсырманы орындау. Кейіпкер сұрақ қояды, сосын сұрақтың ақиқаттығын анықтап, тексеру нәтижесін қайтарады.
Дескрипторы:
|
Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау, толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.
Белсенді оқу тапсырмала ры.
Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау, толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.
|
|||
|
Сабақтың соңы |
Үйге тапсырма: 29 беттегі «Үйде орындайық» тапсырмасы Сұрақ қою:
Оқушылар «БББ» әдісі арқылы Білемін Білдім Білгім келеді деген кестені толтырып мұғалімге береді. Мұғалім тапсырманы орындап сұраққа жауап берген оқушыларды бағалау. |
Оқушылар сабақтан алған әсерлерін кері байланыс «БББ» әдісі тапсырмала ры арқылы білдіре алады.
|
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
салыстыру операторлары
|
Пән: Цифрлық сауаттылық |
Мектеп: Оңай Шонаев атындағы орта мектеп |
||||
|
Күні: 16.10.24 |
Мұғалімнің аты-жөні: Рахметоллааева С.Ф |
||||
|
Сынып: 4 «ә» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақ тақырыбы |
Салыстыру операторлары |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
4.4.1.3 салыстыру операторларын пайдалану |
||||
|
Сабақ мақсаттары |
Бұл бөлімде айнымалылар, логика негіздері, логикалық салыстыру және қайталау операторлары қарастырылады. Өз ойындарының сценарийін оқушылар мәтіндік редакторын қолдана отырып, кесте түрінде ұсынады. Ойын құрастыру кезең барлық тақырыптарды бекітуіне ықпал етеді. |
||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пән бойынша оқу мақсаты Оқытудың тілдік мақсаты Пәндік лексика және терминология Диалог құруға/жазылымға қажетті сөздер Оқушылар: - айнымалыларды қолдана алады; - кірістірілген қайталау операторын жүзеге асыра алады; - мәтінде қарапайым кестелер жасай алады - логикалық операторларды пайдалана алады; - салыстыру операторларын пайдалана алады; - өз сценарийі бойынша ойын жасай алады. |
||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Математика, жаратылыстану, әдебиеттік оқу, көркем еңбек. |
||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интернет-ресурстар, дерекқордан және интернеттен сабаққа қатысты ақпаратты іздеу; |
||||
|
Бастапқы білім
|
Оқушылар дайын сценарий бойынша ойын құрастыра алады және Scratch программалау ортасында бірнеше сахналармен, кейіпкерлермен жұмыс атқара алады. |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 5 минут 2 минут 15 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Мен ақылды баламын» әр бала өздерінің жақсы қасиеттерін атап, қалай өсіп келе жатқандарын айтады. Мыс: Мен Балнұр, балдай тәтті үйдің еркесімін. Мен Асқар, барлығынан біліміммен барлығынан асып түссем деймін т.б. «Бір сөзбен» әдісі барысында оқушылар берілген сөздердің ішінен бүгінгі сабақтағы жағдайын сипаттайтын үш сөзді таңдайды. (қуаныш, немқұрайлылық, шабыт, зерігу, сенімсіздік, сенімділік, рахаттану, алаңдау) Жаңа топ құру. Себетпен конфет әкелу. Оқушыларға себеттен қағаз алуларын сұраймын. Қағаздың түсіне қарай 2 топқа бөлініп отырады. 1-топ «Спрайт» 2-топ «Скретч» Жұмыс ережесін келісу Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда)
Салыстыру операторлары тақырыбында жаңа сабақты түсіндіру (Салыстыру операторларын қандай жағдайда қолданамыз? Салыстыру операторларын екі мәннің өзара тең немесе бірі екіншісінен артық не кем екендігінін анықтау үшін қолданылады. Салыстырудың ақиқат немесе жалған деген логикалық мәндері программалау ортасында көрініп тұрады. Біз шешімді қалай қабылдаймыз? Күнделікті өмірде біз үнемі әртүрлі шешімдер қабылдаймыз. Мысалы, дүкендегі кітаптың алдымен мазмұнын, бағасын білеміз. Содан кейін ғана оны сатып алу немесе алмау туралы шешім қабылдаймыз. Scratch программалау ортасында жобалар жасау барысында да бізге шешімдер қабылдайтын жағдайлар, оқиғалар кездеседі. Сондай кезде біз олардың мәндерін салыстырамыз. |
Оқушыларды топтарға бөлуге арналған қағаздар.
Сұраққа жауап берген оқушыны мадақтау, толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.
|
|||
|
Сабақтың ортасы 2 минут Практика 15минут |
Ширату тапсырмасы.
Тапсырма. Оқушылар компьютерге отырып, Scratch ортасында тапсырманы орындау. Кейіпкер сұрақ қояды, сосын сұрақтың ақиқаттығын анықтап, тексеру нәтижесін қайтарады.
Дескрипторы:
|
Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау, толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.
Белсенді оқу тапсырмала ры.
Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау, толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.
|
|||
|
Сабақтың соңы |
Үйге тапсырма: 29 беттегі «Үйде орындайық» тапсырмасы Сұрақ қою:
Оқушылар «БББ» әдісі арқылы Білемін Білдім Білгім келеді деген кестені толтырып мұғалімге береді. Мұғалім тапсырманы орындап сұраққа жауап берген оқушыларды бағалау. |
Оқушылар сабақтан алған әсерлерін кері байланыс «БББ» әдісі тапсырмала ры арқылы білдіре алады.
|
|||
шағым қалдыра аласыз




