Шамалар арасындағы байланыс

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Шамалар арасындағы байланыс

Материал туралы қысқаша түсінік
Математика 3 сынып 51-55 сабақ жоспары
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бекітемін:__________

Білім беру ұйымының атауы

М.Құрманғалиева атындағы №32 гимназия

Пәні:

Математика

Бөлім:

Уақыт

Педагогтің аты-жөні:

Насырова Қ.А.

Күні:

17.11.2025

Сынып: 3 «А»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

51 сабақ. Шамалар арасындағы тәуелділікке берілген есептерді шығару

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.5.1.4 шамалар арасындағы тәуелділікке; пропорцияның белгісіз мүшесін табуға берілген есептерді талдау және шығару

Сабақтың мақсаты:

Өзара байланысты шамалары бар есептерді шығаруды үйренеді

Құндылықтар Құндылықтар:

Қараша айы: Әділдік және жауапкершілік

Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну

Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ
Білімнің жаратылыстану және гуманитарлық

салаларындағы тәжірибені бақылаудың, жүйелеудің және

түсінудің қарапайым дағдыларының болуы

Апта дәйексөзі: «Жауапкершілік –адамгершілік қасиеттің көрінісі»


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

Уақыты

30минут

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

3минут






Өткенді пысықтау

5 минут












Сабақ

тың ортасы

25 минут

























Сергіту сәті

2 минут
























































Сабақты қорыту

5минут
























Кері байланыс

5 минут


Психологиялық ахуалды жақсарту


Өткенді пысықтау

Үй тапсырмасы

8-тапсырма

Әрбір тіктөртбұрыш қанша бөлікке бөлінген? Үлестерді жаз.

6 дан 1 (бөлігі) боялған

3 тен 1 (бөлігі) боялған

2 ден 1 (бөлігі) боялған

12 ден 1 (бөлігі) боялған


Жаңа тақырып

1-тапсырма

Есепте. Жауабын кему ретімен атасаңдар, уақыт туралы мақалды оқисыңдар.

9*7=63

6*9=54

7*8=56

8*8=64

Бір минутты бос жіберсең ,

Бір сағатты жоғалтасың.

2-тапсырма

Жалпы массаны,бір заттың массасын, заттың санын қалай табуға болатынын есіңе түсір.

Ж.М- жалпы масса

М-масса

С-саны

Ж.м=м*с

М=ж.м/с

С=ж.м/м


ЕҚБ

3-тапсырма

Есепті шығар

Жәшік-9 *54кг

3жәшік-?кг

Массалары бірдей

Ш: м=ж.м/с=54кг:9=6кг

Ж.м=м*с=6кг*3=18кг

Ж:3 жәшікте 18кг жүзім бар.


Сергіту сәті


ФС тапсырмасы

Топтық жұмыс

4-тапсырма

«Конверттегі тапсырма» әдісі

Кесте бойынша есептер құрастырып,оларды шығарыңдар

а) 6жәшік-48кг

9жәшік-?кг

Массалары бірдей

Ш:м=48кг/6=8кг

Ж.м=8кг*9=72кг

Ж:9жәшік 72кг


Ә) 9кг-72кг

?кг-56кг

Саны бірдей

Ш:с=72/9=8

М=56/8=7кг

Ж: 7кг



ЕБҚ

Есепті шығар

Бір жәшікте 14 кг алмұрт болса, 4 жәшікте қанша кг алма болады?


Өзіндік жұмыс

5-тапсырма

Есептерді шығар

А) Өрік -9кг қант

Бүлдірген-12кг қант

1қапшық -3кг

Жұмсалды-?қ

Ш:

9:3=3қап өрік

12:3=4қ, 3+4=7қап

Ж:7 қап.


Ә)Бөлді-6 бөлікке

Сатты алтыдан бір бөлігін

Массасы -12кг

Қалды-?

Ш:12/6*1=2кг

12-2=10кг

Ж:10кг қалды


6-тапсырма

«Эстафета» әдісі

Өрнектердің мәнін тап

(69-68)*8=1*8=8

20-54/6=20-9=11

`(80-24)/7=56/7=8

5*8-39=40-39=1

8/4*6=2*6=12

(30-3)/9=27/9=3

(55+26)/9=81/9=9

14/2*1=7*1=7

(48-8)/8=40/8=5


7-тапсырма

Бөлшектерді өсу ретімен орналастырып, мақалдарды оқы.

A) Уақыт бізді күтіп тұрмайды.

Ә)Уақыт тас екеш тасты да тоздырады.


Үй тапсырмасы

8-тапсырма

Жақшаларды теңдіктер дұрыс шығатындай етіп қой.

1.(8+40):8-(3*2)=48:8-6=6-6=0

2.8+40:(8-3)*2=8+40:5-2=8+16=24

3.8+(40:8-3)*2=8+2*2=8+4=12


Кері байланыс



Мақсаты:

Бір-біріне құрмет сезімін ояту

Амандасады






Үй тапсырмасын тексертеді








Тапсырмалар

ды орындайды






















Есепті шығарады







Жаттығу жасайды








Есеп құрастырады








Дәптермен жұмыс жасайды







Жеке жұмыс жасайды








Есептерді шығарады




Тапсырмалар

ды орындайды














Өрнектердің мәнін табады









Тапсырманы орындайды





Үй тапсырмасын алады








Кері байланыс береді




Мақтап, мадақтап отыру

ҚБ:

« Алма теру » әдісі



Дескриптор:

Әрбір тіктөртбұрыш қанша бөлікке бөлінгенін санап,үлестерді жазады-1б


.

Тамаша!



Дескриптор:

Жауабын кему ретімен атап, уақыт туралы мақалды оқиды-1б


Кереметсіңдер!



Дескриптор:

Жалпы массаны,бір заттың массасын, заттың санын қалай табуға болатынын біледі, қолдана алады-1б


Керемет!



Дескриптор:

ЕҚБ

Есепті шығарады-1б


Тамаша!










ДескриптоР:

Кесте бойынша есептер құрастырады-1б

Есепті шығарады-1б





Тамаша!















Дескриптор:

Есептерді өз бетінше шығара алады-1б

Есеп шартын өзі құрады-1б












ДескриптоР:

Өрнектердің мәнін табады-1б

Жылдам, дұрыс есептей алады-1б




Тамаша!


Дескриптор:

Бөлшектерді өсу ретімен орналастырып, мақалдарды оқиды-1б








«Данышпан үкі» әдісі





Суреттер






Суреттер













Оқу құралдары













Жұмыс дәптері










Қимылдар








Суреттер





Кесте


Конверт









Оқулық





Алмұрттың суреті









Оқулық






Жұмыс дәптері


















Суреттер










Оқулық











Кері байланыс тақтасы

Бекітемін:__________

Білім беру ұйымының атауы

М.Құрманғалиева атындағы №32 гимназия

Пәні:

Математика

Бөлім:

Уақыт

Педагогтің аты-жөні:

Насырова Қ.А.

Күні:

18.11.2025

Сынып: 3 «А»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

52 сабақ. Өзіңді тексер! БЖБ №4

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.1.1.6 жай бөлшектерді оқу, жазу; бөлімдері бірдей жай бөлшектерді көрнекілік қолдану арқылы салыстыру

Сабақтың мақсаты:

Өзінің жетістіктерін тексереді

Құндылықтар Құндылықтар:

Қараша айы: Әділдік және жауапкершілік

Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну

Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ
Білімнің жаратылыстану және гуманитарлық

салаларындағы тәжірибені бақылаудың, жүйелеудің және

түсінудің қарапайым дағдыларының болуы

Апта дәйексөзі: «Жауапкершілік –адамгершілік қасиеттің көрінісі»


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

Уақыты

30минут

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

3минут






Өткенді пысықтау

5 минут












Сабақ

тың ортасы

25 минут

































Сергіту сәті

2 минут



























Сабақты қорыту

5минут











Кері байланыс

5 минут


Психологиялық ахуалды жақсарту


Өткенді пысықтау

Үй тапсырмасы

8-тапсырма

Жақшаларды теңдіктер дұрыс шығатындай етіп қой.

1.(8+40):8-(3*2)=48:8-6=6-6=0

2.8+40:(8-3)*2=8+40:5-2=8+16=24

3.8+(40:8-3)*2=8+2*2=8+4=12



Жаңа тақырып

1-тапсырма

Білу.

Мен үлес пен бөлшектің не екенін білемін,бөлшекті оқып,жаза аламын.

  1. 2) 3)


4) 5) 6)



2-тапсырма

Түсіну.

Бөлшек бүтіннің бір немесе бірнеше бөлігі екенін түсінемін


3-тапсырма

Қолдану

Санның бөлігін және бөлігі бойынша санды таба аламын.

А) 90-ның бөлігі – 9

40-тың бөлігі -10

8- бұл 48 санының бөлігі

6-бұл 30 санының бөлігі


Ә) Санның кубын көбейтіндімен алмастыр

100+23=100+2*2*2=108

80-33=80-3*3*3=53



Сергіту сәті

«Нейрожаттығулар» әдісі



4-тапсырма

Талдау.

Шамалар мен санның үлесін табуға берілген есептерді талдап,шығара аламын.

Ш.10м:5*1=2м

Ж:2метр таспа қиып алынды.



5-тапсырма

Жинақтау.

Есептерге талдау жасап ,шығара аламын.

А) Ш:27/3*1=9

Ж:9м мата алынды.

Ә) Ш:9/3=3м, 21/3=7

Ж:21м матадан 7көйлек тігуге болады.



6-тапсырма

Бағалау

Шамалар арасындағы тәуелділікке берілген есептер шешуінің дұрыстығын тексере аламын

Бағалау.

30/5=6

6*7=42кг

54/6=9

81/9=9дана



Үй тапсырмасы

Өтілген бөлімді пысықтау




Кері байланыс



Мақсаты:

Бір-біріне құрмет сезімін ояту

Амандасады








Үй тапсырмасын тексертеді








Тапсырмалар

ды орындайды











Бөліктерді бояйды











Санның бөлігін табады





Санның кубын табады



Жаттығу жасайды






Тапсырманы орындайды







Есепті талдайды








Дәптермен жұмыс жасайды



Тапсырмалар

ды орындайды



Үй тапсырмасын алады








Кері байланыс береді



Мақтап, мадақтап отыру

ҚБ:

« Мега ми » әдісі



Дескриптор:

Жақшаларды теңдіктер дұрыс шығатындай етіп қояды-1б

Тамаша!



Кереметсіңдер!



Дескриптор:

Үлес пен бөлшектің не екенін біледі-1б

Бөлшекті оқып,жаза алады-1б





Керемет!

Дескриптор:

Бөлшек бүтіннің бір немесе бірнеше бөлігі екенін түсінеді-1б


Тамаша!





ДескриптоР:

Санның бөлігін және бөлігі бойынша санды таба алады-1б

Санның кубын көбейтіндімен алмастырады-1б





Тамаша!




Дескриптор:

Шамалар мен санның үлесін табуға берілген есептерді талдап,шығара алады-1б




ДескриптоР:

Есептерге талдау жасап ,шығара алады-1б




Дескриптор:

Шамалар арасындағы тәуелділікке берілген есептер шешуінің дұрыстығын тексере алады-1б








Тамаша!





«Білім ағашы» әдісі





Суреттер






Суреттер













Оқу құралдары













Жұмыс дәптері









Оқулық






Жұмыс дәптері






Қимылдар





Суреттер














Оқулық










Суреттер







Оқулық





Кері байланыс тақтасы





































Бекітемін:__________

Білім беру ұйымының атауы

М.Құрманғалиева атындағы №32 гимназия

Пәні:

Математика

Бөлім:

Сәулет

Педагогтің аты-жөні:

Насырова Қ.А.

Күні:

19.11.2025

Сынып: 3 «А»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

53 сабақ. Шеңбер, дөңгелек және олардың элементтері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.3.2.1 нүктелі қағазда параллель және қиылысатын түзулер сызу; нүктелі қағазда қиылысатын геометриялық жазық фигураларды сызу, олардың қиылысу және бірігу аумағын табу

Сабақтың мақсаты:

Шеңбердің не екенін білетін болады.Шеңбер сызуды үйренеді

Құндылықтар Құндылықтар:

Қараша айы: Әділдік және жауапкершілік

Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну

Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ
Білімнің жаратылыстану және гуманитарлық

салаларындағы тәжірибені бақылаудың, жүйелеудің және

түсінудің қарапайым дағдыларының болуы

Апта дәйексөзі: «Жауапкершілік –адамгершілік қасиеттің көрінісі»


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

Уақыты

30минут

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

3минут






Өткенді пысықтау

5 минут




















Сабақ

тың ортасы

25 минут
















































Сергіту сәті

2 минут




























































Сабақты қорыту

5минут























Кері байланыс

5 минут


Психологиялық ахуалды жақсарту


Өткенді пысықтау

Үй тапсырмасы

«Уақыт» бөлімін пысықтау.

«Он екі түс» әдісі

- 90-ның оннан бір бөлігі (9);

- 6- бұл қандай санның бестен бір бөлігі (30);

- 8- бұл қандай санның төрттен бір бөлігі (32);

- 40-тың төрттен бір бөлігі (4);

- Санның кубын көбейтіндімен алмастыр: 23 (8); - 33 (27); - 42 (16); - 72 (49);

- Заттың құнын табу үшін (санын бағасына бөлеміз);

- Заттың бағасын анықтау үшін (құнын санына бөлеміз);

- Заттың санын анықтау үшін (құнын бағасына бөлеміз);

- Өшіргіш құны-81 тг, бағасы- 9тг, саны-? (81:9=9)

Жаңа тақырып

ФС тапсырмасы

1-тапсырма

Адамдар уақытты өлшеуді өте ерте заманда үйренді.

а) Суретте ертедегі су және күн сағаттары бейнеленген. Олардың қазіргі сағаттармен қандай ұқсастығы болады ? Пішіні қандай?

ә) шеңбердің радиусы мен диаметірін өлше

жауабы:

r = 2cm

d = 4cm


Ұжымдық жұмыс

2-тапсырма

Cызбаларға қарап сұрақтарға жауап бер:

Жауап:

а)3-суреттегі берілген шеңберлердің центрі ортақ. Шеңберлердің радиусының ұзындығы әртүрлі,

ә)3-суреттегі берілген шеңберлердің радиусы ортақ және радиустары әртүрлі.

б) екі әртүрлі шеңберлердің центрі ортақ және радиустары бірдей бола алмайды

в) 4,5 –суретте шеңберлердің центрі ортақ емес және радиусының ұзындығы бірдей

г)1-2 суретте шеңберлердің центрі ортақ емес жіне радиустары әртүрлі.


Циркульмен танысу

Циркуль — бұл математикалық құрал, ортақтар мен арқаларды жасауға арналған құрал


3-тапсырма

Шеңбер деген не?(Шеңбер – дөңгелектің шегарасы) – Дөңгелек деген не? (Дөңгелек – нүктеден бірдей арақашықтықта тұрған нүктелер сызатын фигура). О нүктесі – дөңгелектің центрі (шеңбердің). Радиус – шеңбердің центрі мен шегарасының арасын қосатын кесінді. Диаметр – орталық нүктені кесіп өтіп, екі шегараны қосатын сызық.

Берілген радиустағы шеңбердің салу реті

Жауабы:

r= 3см

d= 28*r

d=2*3=6см

d=6см


Сергіту сәті

«Нейрожаттығулар» әдісі


Топтық жұмыс

4-тапсырма

І-топ: Радиусы 2 см болатын шеңбер сызыңдар.

ІІ-топ: радиусы 3 см болатын шеңбер сызыңдар.

ІІІ-топ: радиусы 1 см болатын шеңбер сызыңдар.

a)

R1=2cm

R2=3cm

R3=1cm


Ә)Әр шеңбердің диаметрін есепте

Ж: Шеңбердің радиусы диаметрінен 2есе кіші болады

Үлгі:r=2

d=2*2=4


ЕБҚ

Б) Радиусы бірдіей немесе әртүрлі шеңберлерден өрнек сызып көр



5-тапсырма

Есептерді шығар

Жұптық жұмыс

А) Ш: 24:3*1=8,24-8=16

Ж: ұйқыда-8сағат, ояу-16 сағат


ЕҚБ

Ә) Ш: 8*4:1=32литр

Ж: 32 литр




6-тапсырма

«Кім жылдам?» ойыны

Есепте. Тексеруді орында

415+37=452 505-317=188

552+379=931 325-197=128

689+309=998 1000-654=346

713-237=476 546+454=1000



7-тапсырма

«Семантикалық карта» әдісі

Салыстыр

мысал

>

<

=

90мин*1сағ




2сағ*120мин




9ай*1ж







9-тапсырма

Жауап:

Тоғжан-торкөзден шаршы қиды

Балжан-жол дәптерден шеңбер қиды

Маржан-жол дәптерден шаршы қиды

Айша-торкөзден шеңбер қиды

Айжан-ақ қағаздан жалау қиды



Үй тапсырмасы

8-тапсырма

Барлық дөңгелектің өлшемі бірдей. Дөңгелектердің диаметрі мен радиусын тап

Жауап:

2*d=4cм

d-?.r=?

d=4:2=2см

r=d:2

r=2:2=1см

Ж: d=2см, r=1см.




Кері байланыс



Мақсаты:

Бір-біріне құрмет сезімін ояту

Амандасады






Үй тапсырмасын тексертеді






Тапсырмалар

ды орындайды



Сұрақтарға жауап береді









Сағаттармен жұмыс жасайды











Жаңа ұғыммен танысады




Шеңбер салып үйренеді













Берілген сұрақтарға жауап береді





Шеңбер сызады







Жаттығу жасайды





Дәптермен жұмыс жасайды








Диаметрді табады







Тапсырмалар

ды орындайды







Жеке жұмыс жасайды







Есептеу жүргізеді










САлыстыру жасайды









Тапсырманы орындайды







Үй тапсырмасын алады













Кері байланыс береді









Мақтап, мадақтап отыру


ҚБ:

« Смарт сағат » әдісі








Дескриптор:

Сұрақтарға жауап береді-1б







Тамаша!





Дескриптор:

Ерте заманғы сағаттар мен қазіргі сағаттарды салыстырады-1б


Кереметсіңдер!






Дескриптор:

Cызбаларға қарап сұрақтарға жауап береді-1б








Керемет!






Дескриптор:

Берілген радиустағы шеңбердің салу ретін үйренеді-1б

Циркульмен жұмыс жасауды біледі-1б



Тамаша!






ДескриптоР:

Радиусы 2 см,3см,1см болатын шеңбер сызады-1б




Тамаша!





Сен мықтысың!





Дескриптор:

Есепті шығарады-1б






ДескриптоР:

Есептп,тексеруді орындайды-1б




Тамаша!





Дескриптор:

Шамаларды салыстыру жолын біледі-1б







ДескриптоР:

Қыздардың қандай жұмыс жасағанын табады-1б








Тамаша!











«Білім ағашы» әдісі





Суреттер






Суреттер




«Kahoot» бағдарлама

сы






Оқу құралдары




















Жұмыс дәптері







Суреттер







Циркуль







Оқу құралдары








Қимылдар








Суреттер



Циркуль











Оқулық















Кесте





Жұмыс дәптері







Семантика

лық карталар






Оқулық





Парақтар







Оқулық







Жұмыс дәптері








Кері байланыс тақтасы























Бекітемін:__________

Білім беру ұйымының атауы

М.Құрманғалиева атындағы №32 гимназия

Пәні:

Математика

Бөлім:

Сәулет

Педагогтің аты-жөні:

Насырова Қ.А.

Күні:

20.11.2025

Сынып: 3 «А»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

54 сабақ.Симметриялы және симметриялы емес жазық фигуралар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.3.1.1 шеңбер мен дөңгелекті, олардың элементтерін (центр, радиус, диаметр) бір бірінен ажырату және атау/ симметриялы және симметриялы емес жазық фигураларды айыра білу және оларды қоршаған ортадағы заттармен сәйкестендіру

Сабақтың мақсаты:

Симметриялы фигуралардың не екенін білетін болады

Құндылықтар Құндылықтар:

Қараша айы: Әділдік және жауапкершілік

Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну

Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ
Білімнің жаратылыстану және гуманитарлық

салаларындағы тәжірибені бақылаудың, жүйелеудің және

түсінудің қарапайым дағдыларының болуы

Апта дәйексөзі: «Жауапкершілік –адамгершілік қасиеттің көрінісі»


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

Уақыты

30минут

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

3минут











Өткенді пысықтау

5 минут













Сабақ

тың ортасы

25 минут





















































Сергіту сәті

2 минут

























Сабақты қорыту

5минут


































Кері байланыс

5 минут


Психологиялық ахуалды жақсарту

«Көңілді шеңбер»
Балалар шеңбер жасап отырады. Бір - біріне мұқият қарайды. Жүргізуші белгі бергенде балалар көздерін жұмады. Сол кезде жүргізуші отырған балаларға әр түрлі заттарды қыстырып қояды (гүл, орамал, көзілдірік, т. с. с.). Балалар көздерін ашқанда не өзгерді? – деп сұрайды. Ең зейінді балаға сыйлық беруге болады.



Өткенді пысықтау

Үй тапсырмасы

8-тапсырма

Барлық дөңгелектің өлшемі бірдей. Дөңгелектердің диаметрі мен радиусын тап

Жауап:

2*d=4cм

d-?.r=?

d=4:2=2см

r=d:2

r=2:2=1см

Ж: d=2см, r=1см.




Жаңа тақырып

1-тапсырма

Cуреттерді қарап шық. Ою өрнектерден қандай геометриялық пішіндерді көріп тұрсың? Егер әр суретті тең екіге бөлсек,онда әр бөлігі туралы не айтуға болады?


Жауабы: Суретте төртбұрышқа және үшбұрышқа,тіктөртбұрышқа байланысты фигуралар бейнеленген. Өрнектерді біз екіге бөлсек олардың симметриялы екенін көреміз


Заттардың екі бөлігі бүктегенде беттесетін болса, оларды симметриялы деп атайды. Заттар түзуге, біздің жағдайда сияқты бүктеу сызығына қатысты симметриялы болады.

Бұлар –симметриялы фигуралар.

Егер түзу сызық фигураны тең екі бөлікке бөлсе,бұл фигура түзуге қатысты симметриялы деп аталады.фигураны тең бөліктерге бөлетін түзу симметрия осі деп аталады.


Практикалық жұмыс

2-тапсырма

Топтық жұмыс

Симметриялы ою өрнектерді ата. Бүктеу арқылы олардың симметрия осьін тап

Әрбір топқа қағаздан қиылған үшбұрыш,ою,алтыбұрыш т. б. заттарды таратылады. (заттар симметриялы болуға тиісті). Әрбір топтың мүшесіне суретті таңдап алып, екіжартысы беттесетіндей етіп бүгеді.Содан соң бір-біріне көрсетуді ұсынады. Бүктелген суреттерді жазып, бүктелген жерде түзу шыққанын анықтайды..Заттардың екі бөлігі бүктегенде беттесетін болса, оларды симметриялы деп аталады


Жұптық жұмыс

3-тапсырма

«Ойлан,жұптас,ақылдас» әдісі

Дәптеріңе симметриялы фигураларды аяқтап сал

Бірінші оқушы дөңгелектің жартысының суретін салады, ал екіншісі айнаны қояды. Кейін орындарын ауыстыруға болады, ал дөңгелектің орнына басқа заттың жартысын таңдауға болады.




Сергіту сәті

«Нейрожаттығулар» әдісі


4-тапсырма

Есептерді шығар:

Жауабы:

Тоқыма бау-9м

Сатып алынды-20м

Барлығы:

1)9*5=45м

2)45+20=65м

Ж:65м



ЕҚБ

Ә)1-бумада- 186 ою өрнек

2-бумада-? 75і артық

Ш:186+75=261

186+261=447

Ж:447 ою



5-тапсырма

Теңдеулерді шеш:

1)32:b=64:8

32: b=8

B=32:8

b=4

32:4=64:8

8=8

2) 330-175

380- b=155

b=380-155

b=225

380-225=330-175

155=155

3)y:4=49:7

у:4=7

у=7*4

у=28

28:4=49:7

7=7


ЕБҚ

4)m+32=185-143

m+32=42

m=42-32

m=10

10+32=185-143

42=42







Үй тапсырмасы

6-тапсырма

Симметриялы заттарды ата. Өзің де мысал келтір.

Парақты дәл ортасынан бүктеп, симметриялы сурет қиып ал.




Кері байланыс

Рефлексия.

Бүгінгі сабақта мен түсіндім, мен білдім, анық-қанығына жеттім …;

«Мен … өзімді мақтан етемін»;

«Әсіресе маған ұнағаны …»;

«Бүгін … менің қолымнан келді»






Мақсаты:

Бір-біріне құрмет сезімін ояту

Амандасады













Үй тапсырмасын тексертеді










Симметриялы фигураларды атайды






Тапсырмалар

ды орындайды







Ақпаратпен танысады












Практикалық жұмыс жасайды












Жұптық жұмыс жасайды









Жаттығу жасайды






Дәптермен жұмыс жасайды







Жеке жұмыс жасайды













Тапсырмалар

ды орындайды



Теңдеулерді шешеді










Жеке жұмыс жасайды











Үй тапсырмасын алады








Кері байланыс береді









Мақтап, мадақтап отыру



ҚБ:

« Ою » әдісі





Дескриптор:

Дөңгелектердің диаметрі мен радиусын табады-1б




Тамаша!






Дескриптор:

Симметриялы фигураларды біледі-1б






Кереметсіңдер!













Дескриптор:

Симметриялы ою өрнектердің осьін табады-1б







Керемет!



Дескриптор:

Дәптеріне симметриялы фигураларды аяқтап салады-1б



Тамаша!








ДескриптоР:

Есептерді шығарады-1б




Тамаша!





Жарайсың!







Дескриптор:

Теңдеулерді шешеді-1б








Кереметсіңдер!







Сен мықтысың!



















«Білім сызғышы» әдісі





Суреттер






Суреттер













Оқу құралдары













Жұмыс дәптері








Ою-өрнектер










Суреттер









Оқулық













Оқулық








Жұмыс дәптері









Суреттер










Оқулық



























Оқулық






Кері байланыс тақтасы





































Бекітемін:__________

Білім беру ұйымының атауы

М.Құрманғалиева атындағы №32 гимназия

Пәні:

Математика

Бөлім:

Сәулет

Педагогтің аты-жөні:

Насырова Қ.А.

Күні:

21.11.2025

Сынып: 3 «А»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

55 сабақ. Тіктөртбұрыш пен шаршының ауданын табу

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.3.1.3 тік бұрышты үшбұрыш, шаршы, тік төртбұрыш ауданы формуласын:

S= (a·b):2, S=a2 , S=a·b шығарып алу және қолдану (a·b):2, S=a2 , S=a·b шығарып алу және қолдану

3.5.2.3 бұрыштарды, көп бұрыштарды латын алфавитінің бас әріптерімен белгілеу, оларды белгіленуі бойынша оқу

Сабақтың мақсаты:

Тіктөртбұрыштың және шаршының ауданын есептеуді үйренеді

Құндылықтар Құндылықтар:

Қараша айы: Әділдік және жауапкершілік

Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну

Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ
Білімнің жаратылыстану және гуманитарлық

салаларындағы тәжірибені бақылаудың, жүйелеудің және

түсінудің қарапайым дағдыларының болуы

Апта дәйексөзі: «Жауапкершілік –адамгершілік қасиеттің көрінісі»


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

Уақыты

30минут

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

3минут






Өткенді пысықтау

5 минут












Сабақ

тың ортасы

25 минут





















Сергіту сәті

2 минут


























Сабақты қорыту

5минут











































Кері байланыс

5 минут


Психологиялық ахуалды жақсарту


Өткенді пысықтау

Үй тапсырмасы

6-тапсырма

Симметриялы заттарды ата. Өзің де мысал келтір.

Парақты дәл ортасынан бүктеп, симметриялы сурет қиып ал.



Жаңа тақырып

1-тапсырма

Қосымша ақпарат

Ежелгі уақытта кейбір елдерде бір күнде өгізбен жыртылған жердің ауданы өлшем ретінде алынған. Ал Римде – югер, Түркияда – федан, Ресейде – шөмеле, Египетте – федан, Австрияда – йох деп атаған. Танап – қазақ халқының байырғы аудан бірлігі.


2-тапсырма

Фигураның ауданын торкөз бойынша қалай табу керектегін есің түсір.

А) Ж: Төрт қатар бар

Әрбір қатар 4 торкөз бар

S=4*4=16cм2

Ә) Ж: а=3см

S=a=а2

S=3см*3см=9см2


3-тапсырма

Ережені толықтыр.

Тіктөртбұрыштың ауданын табу үшін ,оның ұзындығын еніне көбейтеміз.

S=a*b

S= a*a=a2- шаршы



Сергіту сәті

«Галереяға саяхат» ойыны

Жіпке әртүрлі геометриялық фигуралар ілініп тұрады.Бір оқушы шығып бір фигураны таңдап сол фигураға сипаттама береді және оның периметрі мен ауданын қалай табатынын айтады


Жұптық жұмыс

4-тапсырма

Тіктөртбұрыштың қабырғаларын өлше.Олардың ауданын әртүрлі тәсілмен тап:

А)а=5см

В=2см

S-?

Ш: S=а*в=в*а

S=5*2=10см2


Бірлескен жұмыс

ЕБҚ және ЕҚБ

5-тапсырма

Ауданның өлшем бірліктерінің кестесін пайдалан. Көрсетілген өлшем бірліктеріне өрнекте.

6дм2=600см2

6м2=600дм2

3м2=300дм2

3дм2=300см2

5дм2=500см2

2=500дм2


ФС тапсырмасы

7-тапсырма

Есептерді шығар

А) a=6м

b=4м

S=a*b=6*4=24м2

S=52=25м2

25-24=1м2



S=12м2

a=4 м a=6м

b=3мb=2м





8-тапсырма

«Конверттегі тапсырма» әдісі

Өрнектерді салыстыр

450-50> 450-400

678-a <786-a

1000-400 <1000-6

120+90<340-50



Үй тапсырмасы

6-тапсырма

Тіктөртбұрыштың белгісіз қабырғасын қалай табуға болады?

А=5см

S=15см2

В=?

Ш:S=а*в

В=S/а, в=15/5=3см

Ж:ені- 3см

В-3см


Кері байланыс



Мақсаты:

Бір-біріне құрмет сезімін ояту

Амандасады






Үй тапсырмасын тексертеді








Тапсырмалар

ды орындайды









Ауданды табады





Ақпаратпен танысады










Жаттығу жасайды








Дәптермен жұмыс жасайды





Тапсырмалар

ды орындайды






Жеке жұмыс жасайды







Есептерді шығарады







Тапсырманы орындайды








Өрнектерді салыстырады











Үй тапсырмасын алады












Кері байланыс береді









Мақтап, мадақтап отыру


ҚБ:

« Медаль » әдісі



Дескриптор:

Симметриялы заттарды атайды-1б



Тамаша!



Дескриптор:

Ұлттық өлшем бірліктерін айтады-1б

Аудан табу жолын біледі-1б



Кереметсіңдер!




Дескриптор:

Фигураның ауданын торкөз бойынша қалай табу керектегін біледі-1б



Керемет!




Дескриптор:

Ережені толықтырады-1б



Тамаша!







ДескриптоР:

Тіктөртбұрыштың қабырғаларын өлшейді-1б.

Олардың ауданын әртүрлі тәсілмен табады-1б





Тамаша!












Дескриптор:

Есептерді шығарады-1б

Аудан табуды біледі-1б







ДескриптоР:

Өрнектерді салыстырады-1б




Тамаша!














«Кинолента» әдісі





Суреттер






Суреттер













Оқу құралдары







Жұмыс дәптері











Қимылдар








Суреттер














Оқулық



















AutoShape 1





Оқулық








Конверт



Суреттер










Оқулық











Кері байланыс тақтасы







Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
16.11.2025
45
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі