Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Шамалар арасындағы тәуелділікке есептер шығару. Есеп шығаруға берілген дөңгелек диаграмма
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||
Пәні: |
Математика |
|||||||||||||||||||||
Бөлім: |
Ортақ тақырып: Табиғат құбылыстары. Қозғалысқа,түсімділікке берілген есептер |
|||||||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
№81 сабақ. Шамалар арасындағы тәуелділікке есептер шығару. Есеп шығаруға берілген дөңгелек диаграмма |
|||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.5.1.1 есепті сызба, алгоритм, дөңгелек диаграмма, график түрінде модельдеу 4.5.1.2 есептерді шығаруда жұмысқа жіберілген уақыт, атқарылған жұмыс; өнімділік/ егіннің түсімділігі; ауданы мен массасы/ жылдамдық, арақашықтық, уақыт шамаларырының өзара тәуелділігін пайдалану |
|||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Өзара байланысты шамаларға қатысты есептерді шығаруда,диаграмманы оқуды қайталайды |
|||||||||||||||||||||
Құндылықтар |
Талап: Білуге, жаңаны тануғақұштар болу |
|||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Психологиялық дайындық. Жақсы тілектер минуты
Өткен тоқсанда өтілген тақырыптарды пысықтау. Сұрақтарға жауап беру Жаңа тақырып 1 тапсырма Есепте.Жауаптарды өсу ретіне қарай дұрыс орналастырсаң, сен түсім туралы мақалды оқи аласың. 9100*30=273000(жемісі) 2500*30=75000(жеріне) 2000*50=100 000(қарай) 75000 100 000 273000 Жеріне қарай жемісі 2 тапсырма Көрсетілген өлшем бірлігіне өрнекте 3мин10с=3*60+10=180+10=190с 20мин15с=20*60+15=1200+15= =1215с 2сағ 40мин=2*60+40=120+40=160мин 3сағ25мин=3*60+25=180+25=205 мин 5г30мг=5*1000+30=5000+30=5030мг 12г9мг=12*1000+9=12000+9= =12009мг 4т9кг=4*1000+9=12000+9=12009 мг 9ц3кг=9*100++3=900+3=903кг 15км=15*1000=15000м 40000кг=40000/1000=40т 250000кг=250000/1000=250т 3 тапсырма Есептерді шығар.Есеп шығаруға пайдаланылған формулаларды жаз. 1)V=60км\сағ S=600км t=?сағ Ш: t=S/V=600/60=10сағ Ж: 10 сағатта 600км жол жүрді. 2)V=50км\сағ t=6сағ S=?км Ш: S=V*t=50*6=300км Ж: 300км арақашықты жүріп өтті 3) S=840км t=12сағ V=?км\сағ Ш: V=S/t=840/12=70км\сағ Ж:Жылдамдығы 70км\сағ 4 тапсырма Диаграммаға қара. Сұрақтарға жауап бер. А)Бір жыл ішінде қандай күндер көбірек?—Ашық күндер Ә) Бір жылдағы жалпы күн санының қандай бөлігі-ашық күндер? Бұлтты күндер ше? Қарлы күндер ше? Ашық күндер: 2/1бөлігі Бұлтты күндер 4/1бөлігі Қарлы күндер: 8/1бөлігі Б)Жылына шамамен қанша күн бұлтты? 365/4=91(1қалд) В)Бір жылдағы жауын-шашынды (жаңбыр,қар) және жауын-шашынсыз бұлтты күндерді салыстыр. Ж: Екеуі тең 5 тапсырма Есептегі мәліметтерді диаграммада көрсет. Дәптерге диаграмма сызып, берілген мәліметтерді жаз. Есепті шығар.
Б арлық өнім-? С үт-60л,бұл б А йран-?л, б М айлы айран-?л, б Кілегей-?л, б 60*2=120л (барлық өнім) 120:4=30л (айран) 120:8=15л (майлы айран) 120:8=15л (кілегей) Ж: Фермада айран30л,майлы айран15л, кілегей 15л шығарылады 6-тапсырма Есеп бойынша дөңгелек диаграмма сызып, оны шығар.
7 тапсырма 200*41000=8200 000 3200*20000=64000000 27000/900=30 36000/60=600 1111*50=55550 1122*200=224400 72000/9000=8 444*2000=888000 12300*20=246000 3210*300=963000 33900/300=113 880000/80=11000 8 тапсырма
9 тапсырма А) 12,23,34,45,56 Ә)45,36,27,18,9 Б)6,12,24,48,96,192 В)2,3,5,8,12,17,23.
10 тапсырма. Үй тапсырмасы а =72м ?м2 в=30м Сәбіз-10б Қызылша-900м2 Орамжапырақ-?м2 Ш: S=a*b=72*30=2160м2 2160/10=216м2 2160-(900+216)=1044м2 Ж:Орамжапырақ 1044м2-ты алып жатыр
|
Шаттық шеңберін жасайды
Сұрақтарға жауап береді
Жауаптарды өсу ретімен орналастырады
Өлшем бірлігіне өрнектейді
Тапсырма орындайды
Есептерді формуламен шығарады
Диаграммамен жұмыс жасайды
Күн райын есептейді
Мәліметтерді диаграммада көрсетеді
Есеп бойынша диаграмма сызады
Ауызша есептейді және тексереді
Кестемен жұмыс жасайды
Қалған сандарды жазады
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс береді
|
Мадақтау арқылы бағалау
ҚБ: «Смарт сағат» әдісі
Дескриптор: Көбейту амалын орындайды-1Б Тапсырманы талапқа сай орындайды-1Б
Дескриптор: Өлшем бірліктерін біледі,пайдалана алады-1Б Өлшем бірліктерін ажырата алады-1Б
ҚБ:
Дескриптор: Есептерді шығара алады-1Б Есеп шығаруда формулаларды қолдана алады-1Б
ҚБ:
Дескриптор: Диаграммамен жұмыс жасай алады-1Б Сұрақтарға жауап береді-1Б
ҚБ:
Дескриптор: Сүт фермасының жұмыс өнімділігін есептейді-1Б Диаграмма сыза алады-1Б
ҚБ:
Дескриптор: Есептің шартын құрып, жауабын жазады-1Б Есепке дөңгелек диаграмма сызады-1Б
Дескриптор: Ауызша есептеу тәсілдерін біледі-1Б Дұрыс есептей алады-1Б
Дескриптор: Кесте бойынша есеп құрастыра алады-1Б Есепке кері есеп құрастырады-1Б
Дескриптор: Сандар тізбегінің заңдылығын біледі-1Б Қалып кеткен сандарды тауып жазады-1Б
Дескриптор: Есепті шығара алады-1Б Ауданды табуды біледі-1Б
«Көңіл-күй құмырасы» әдісі
|
Суреттер
Алма бақтың суреті
Өлшем бірліктері жазылған плакат
Суреттер
Формула лар жазылған парақтар
Сызбалар
Есепке арналған диаграммалар
Суреттер
Диаграм ма
Есептің диаграммасы
Есеп шарты жазылған плакат
Диаграмма
Суреттер
Есептеу тәсілдері жазылған парақтар
Кесте
Сандар тізбегі жазылған плакат
Есептің сызбасы
Кері байланыс парағы
|