|
Ұзақ мерзімді жоспар: 6.4В Шамалар арасындағы тәуелділіктер Пән: Математика Мектеп: Ы.Алтынсарин атындағы №63 жалпы орта мектебі Күні: 20.04.23ж Мұғалімнің аты-жөні: Сейдазым Болдығыз Сынып: 6 Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақ тақырыбы: |
Шамалар арасындағы тәуелділіктерді берілу тәсілдері: аналитикалық (формула арқылы), кестелік, графиктік тәсіл |
|
Осы сабақта қол |
6.5.2.6 Шамалар арасындағы тәуелділіктердің берілу тәсілдерін білу; 6.5.2.7 Сипаттама бойынша тәуелділіктің формуласын жазу; 6.5.2.8 формуламен немесе графикпен берілген тәуелділіктердің кестесін құру; 6.5.2.9формуламен және кестемен берілген тәуелділіктердің графиктерін салу; |
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: шамалар арасындағы тәуелділіктің берілу тәсілдерін анықтай алады; Басым көпшілігі: Тәуелді және тәуелсіз айнымалыны ажырата алады, формуласын жазады; Кейбір оқушылар: Сипаттамасы бойынша тәуелділіктің кестесін құрып, графигін сыза алады алады; |
Сабақ барысы
|
Сабақтың |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин Сабақтың ортасы 35 мин Сергіту сәті Жеке жұмыс Сабақтың соңы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі.
Топқа бөлу: «Ұнаған сағатыңды таңда» әдісі арқылы 4 топқа бөлінеді. Үй тапсырмасы: «Көршіңді тексер» әдісі . №1308 Массасы 400г. Концентрациясы 30% қантты су ерітіндісіне 200г су құйылды. Соңғы ерітіндінің концентрациясы неше процент? Шешуі: 400*30/100=120г қант сиропта
Миға шабуыл. Flippity әдісін қолданып, оқушыларға сұрақ қою арқылы өткен сабақты қайталау.
Ж: Координаталық жазықтықтағы абсциссасы тәуелсіз айнымалы шамалар мәндері, ал ординатасы оған сәйкес тәуелді айнымалы шамалар мәндері болатын нүктелер жиыны.
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды
Топтық жұмыс. «Пицца» әдісі.
1. Есеп. Жаяу жүргінші 4 км/сағ жылдамдықпен 1,5 сағатта, 2 сағатта, 2,5 сағатта неше километр жол жүреді? Шешуі. Берілген жылдамдық және уақыт бойынша жүрілген жолды табайық: s= v·t. s= 4·1,5=6 (км)-жаяу жүргіншінің 1,5 сағатта жүрген жолы; s= 4·2=8 (км)-жаяу жүргіншінің 2 сағатта жүрген жолы; s= 4·2,5=10 (км)-жаяу жүргіншінің 2,5 сағатта жүрген жолы; Дескриптор: -формуланы тұжырымдайды; -жаяу жүргіншінің жүрген жолын табады 2. Адам орташа есеппен жаяу 1 сағатта 5 км жолды жүріп өтеді. а) Төменде берілген кестені толтырыңыз:
b) Ара қашықтықтың уақытқа тәуелділік формуласын жазыңыз; Дескриптор: Білім алушы кестені толтырады 1 тәуелділікті жазады 1 тәуелділік графигін салады 1
Дескриптор: Білім алушы
Бер: а=a см а=8см в=а-3см Р=2(а+а-3)=4a-6 Р-? Р= 4*8-6=26см Музыка ырғағымен орын алмасып есеп шығарады.
5,7,10
1,2,5,7
5,7,2,5,6
3,5,7,9,11
7,8,1,13 «Аукцион» әдісі жеке жұмыс Есепті 1-ші шығарған оқушыға Рене Декарттың циркулі беріледі
1311. 9.7-суретте пойыздың 70 км/сағ жылдамдықпен қозғалыс графигі бе- рілген. График бойынша мына сұрақ- тарға жауап беріңдер:
Ж:140 км
Ж: 3сaғ
Ж: S=70*t
Дескриптор: Білім алушы 1. Есептің сипаттамасы бойынша тәуелділіктің формуласын жазады; 2. Белгісіз элементтерді толтырады; 3. Жауабын жазады. Есепті 1-ші шығарған оқушыға Асқар Жұмаділдаевтың алтын ручкасы беріледі 1313. Катер 20 км/сағ жылдамдықпенкөлде 3 сағатжүзді.
2) Катердің қозғалыс графигін сызыңдар. 3)Катердің қозғалыс жылдамдығы тұрақты 20 км/сағ болғандағы жүрілген жолдың (s) уақытқа (t) тәуелділігін көрсететін форму-ланыжазыңдар.
2) 3) S=20*t Дескриптор: Білім алушы 1. Есептің сипаттамасы бойынша тәуелділіктің формуласын жазады; 2. Белгісіз элементтерді толтырады; 3. Жауабын жазады. Есепті 1-ші шығарған оқушыға Жәутіковтың шахмат тақтасы беріледі. №1315 Квадраттың ауданының оның қабырғасының үзындығына тәуелділігіне кесте құрып, графигін сызыңдар. Мұндағы а=1;2;3. Квадраттың ауданының оның қабырғасының ұзындығына тәуелділігін көрсететін формуланы жаз. Дескриптор: 1. Есептің сипаттамасы бойынша тәуелділіктің формуласын жазады; 2. Белгісіз элементтерді толтырады; 3. Графигін сызады; 4. Формуласын жазады. 3- тапсырма. «Zip grade» әдісі. Тест тапсырмалары.
А)
9. Квадраттың барлық қабырғаларының қосындысы? a) периметрі b) ауданы c) көлемі d) жылдамдығы 10. Тік төртбұрыштың қарама қарсы төбелерін қосатын кесінді не деп аталады? a) Диагональ b) сәуле c) түзу d) нүкте
Ширату жаттығуы. Зейін шоғырландыру (айтылған тұжырымдардың ақиқат немесе жалған екенін анықтау) 1) P=4a a – тәуелді айнымалы шама жалған
2)
3) V= a3 a - тәуелсіз айнымалы шама ақиқат 4) D= 2r r - тәуелді айнымалы шама жалған Рефлексия
Үй тапсырмасына есептер беру: № 1318,1319 |
Оқулықтағы есеп Интербелсенді тақта Оқулықтан тыс есеп А4 қағаз, фломастер |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Шамалар арасындағы тәуелділіктерді берілу тәсілдері: аналитикалық (формула арқылы), кестелік, графиктік тәсіл
Шамалар арасындағы тәуелділіктерді берілу тәсілдері: аналитикалық (формула арқылы), кестелік, графиктік тәсіл
|
Ұзақ мерзімді жоспар: 6.4В Шамалар арасындағы тәуелділіктер Пән: Математика Мектеп: Ы.Алтынсарин атындағы №63 жалпы орта мектебі Күні: 20.04.23ж Мұғалімнің аты-жөні: Сейдазым Болдығыз Сынып: 6 Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақ тақырыбы: |
Шамалар арасындағы тәуелділіктерді берілу тәсілдері: аналитикалық (формула арқылы), кестелік, графиктік тәсіл |
|
Осы сабақта қол |
6.5.2.6 Шамалар арасындағы тәуелділіктердің берілу тәсілдерін білу; 6.5.2.7 Сипаттама бойынша тәуелділіктің формуласын жазу; 6.5.2.8 формуламен немесе графикпен берілген тәуелділіктердің кестесін құру; 6.5.2.9формуламен және кестемен берілген тәуелділіктердің графиктерін салу; |
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: шамалар арасындағы тәуелділіктің берілу тәсілдерін анықтай алады; Басым көпшілігі: Тәуелді және тәуелсіз айнымалыны ажырата алады, формуласын жазады; Кейбір оқушылар: Сипаттамасы бойынша тәуелділіктің кестесін құрып, графигін сыза алады алады; |
Сабақ барысы
|
Сабақтың |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин Сабақтың ортасы 35 мин Сергіту сәті Жеке жұмыс Сабақтың соңы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі.
Топқа бөлу: «Ұнаған сағатыңды таңда» әдісі арқылы 4 топқа бөлінеді. Үй тапсырмасы: «Көршіңді тексер» әдісі . №1308 Массасы 400г. Концентрациясы 30% қантты су ерітіндісіне 200г су құйылды. Соңғы ерітіндінің концентрациясы неше процент? Шешуі: 400*30/100=120г қант сиропта
Миға шабуыл. Flippity әдісін қолданып, оқушыларға сұрақ қою арқылы өткен сабақты қайталау.
Ж: Координаталық жазықтықтағы абсциссасы тәуелсіз айнымалы шамалар мәндері, ал ординатасы оған сәйкес тәуелді айнымалы шамалар мәндері болатын нүктелер жиыны.
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды
Топтық жұмыс. «Пицца» әдісі.
1. Есеп. Жаяу жүргінші 4 км/сағ жылдамдықпен 1,5 сағатта, 2 сағатта, 2,5 сағатта неше километр жол жүреді? Шешуі. Берілген жылдамдық және уақыт бойынша жүрілген жолды табайық: s= v·t. s= 4·1,5=6 (км)-жаяу жүргіншінің 1,5 сағатта жүрген жолы; s= 4·2=8 (км)-жаяу жүргіншінің 2 сағатта жүрген жолы; s= 4·2,5=10 (км)-жаяу жүргіншінің 2,5 сағатта жүрген жолы; Дескриптор: -формуланы тұжырымдайды; -жаяу жүргіншінің жүрген жолын табады 2. Адам орташа есеппен жаяу 1 сағатта 5 км жолды жүріп өтеді. а) Төменде берілген кестені толтырыңыз:
b) Ара қашықтықтың уақытқа тәуелділік формуласын жазыңыз; Дескриптор: Білім алушы кестені толтырады 1 тәуелділікті жазады 1 тәуелділік графигін салады 1
Дескриптор: Білім алушы
Бер: а=a см а=8см в=а-3см Р=2(а+а-3)=4a-6 Р-? Р= 4*8-6=26см Музыка ырғағымен орын алмасып есеп шығарады.
5,7,10
1,2,5,7
5,7,2,5,6
3,5,7,9,11
7,8,1,13 «Аукцион» әдісі жеке жұмыс Есепті 1-ші шығарған оқушыға Рене Декарттың циркулі беріледі
1311. 9.7-суретте пойыздың 70 км/сағ жылдамдықпен қозғалыс графигі бе- рілген. График бойынша мына сұрақ- тарға жауап беріңдер:
Ж:140 км
Ж: 3сaғ
Ж: S=70*t
Дескриптор: Білім алушы 1. Есептің сипаттамасы бойынша тәуелділіктің формуласын жазады; 2. Белгісіз элементтерді толтырады; 3. Жауабын жазады. Есепті 1-ші шығарған оқушыға Асқар Жұмаділдаевтың алтын ручкасы беріледі 1313. Катер 20 км/сағ жылдамдықпенкөлде 3 сағатжүзді.
2) Катердің қозғалыс графигін сызыңдар. 3)Катердің қозғалыс жылдамдығы тұрақты 20 км/сағ болғандағы жүрілген жолдың (s) уақытқа (t) тәуелділігін көрсететін форму-ланыжазыңдар.
2) 3) S=20*t Дескриптор: Білім алушы 1. Есептің сипаттамасы бойынша тәуелділіктің формуласын жазады; 2. Белгісіз элементтерді толтырады; 3. Жауабын жазады. Есепті 1-ші шығарған оқушыға Жәутіковтың шахмат тақтасы беріледі. №1315 Квадраттың ауданының оның қабырғасының үзындығына тәуелділігіне кесте құрып, графигін сызыңдар. Мұндағы а=1;2;3. Квадраттың ауданының оның қабырғасының ұзындығына тәуелділігін көрсететін формуланы жаз. Дескриптор: 1. Есептің сипаттамасы бойынша тәуелділіктің формуласын жазады; 2. Белгісіз элементтерді толтырады; 3. Графигін сызады; 4. Формуласын жазады. 3- тапсырма. «Zip grade» әдісі. Тест тапсырмалары.
А)
9. Квадраттың барлық қабырғаларының қосындысы? a) периметрі b) ауданы c) көлемі d) жылдамдығы 10. Тік төртбұрыштың қарама қарсы төбелерін қосатын кесінді не деп аталады? a) Диагональ b) сәуле c) түзу d) нүкте
Ширату жаттығуы. Зейін шоғырландыру (айтылған тұжырымдардың ақиқат немесе жалған екенін анықтау) 1) P=4a a – тәуелді айнымалы шама жалған
2)
3) V= a3 a - тәуелсіз айнымалы шама ақиқат 4) D= 2r r - тәуелді айнымалы шама жалған Рефлексия
Үй тапсырмасына есептер беру: № 1318,1319 |
Оқулықтағы есеп Интербелсенді тақта Оқулықтан тыс есеп А4 қағаз, фломастер |
шағым қалдыра аласыз



















