ДАУЫССЫЗ Л МЕН Р 2 СЫНЫП ҚАЗАҚ ТІЛІ
Сабақтың тақырыбы: Дауыссыз л мен р
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға дауыссыз л мен р әріптерінің айтылуы мен жазылуы туралы түсінік беру. Жаттығулар орындай отырып, сауаттылыққа үйрету.Сөздік қорларын дамыту.Ұқыптылыққа тәрбиелеу.Сабақтың тақырыбы: Дауыссыз л мен р
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға дауыссыз л мен р әріптерінің айтылуы мен жазылуы туралы түсінік беру. Жаттығулар орындай отырып, сауаттылыққа үйрету.Сөздік қорларын дамыту.Ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдісі: деңгейлік тапсырма
Көрнекілігі: дидак.материал
Сабақтың жүру барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
Сыныбымыз тап-таза,
Бор да дайын тақтада.
Ойымызды жинақтап,
Отырайық партаға.
ІІ.Өткенді қайталау
|
Жуанм |
|
Дыбыс |
|
Дауысты |
|
Дауыссыз |
|
Жіңішке |
|
Қатаң |
|
Ыы |
|
Әә |
|
Ии |
|
Ұяң |
|
Оо |
|
Ұұ |
|
Аа |
|
Іі |
|
Үнді |
|
Ээ |
|
Ее |
|
Өө |
|
Үү |
Кестені тиісті дыбыс әріптерімен толтыр
|
Қатаң |
Үнді |
Ұяң |
|
|
|
|
ІІІ. Жаңа сабақ
Қызығушылықтарын ояту
Мынау доға –
Қарайық,
Ұқсайды оған қай әріп? ( Л )
«Раушан» десе бірінші,
«Ара» десе екінші,
Бұл қай әріп екенін,
Біреу айтып берсінші (Р)
-Жұмбақ жауаптары қандай әріптер?
-Демек бүгінгі сабағымыщдың тақырыбы да л ,р дыбыстары туралы болмақ. -Л, р дыбыстары қандай дыбыстар?
-Құрамында л, р дыбыстары сөздерді мысалға келтір. Қандай қорытынды жасайсың?
л,р дыбыстары үнді дауыссыздар
Бұл дыбыстарды айтқанда үн шығарып , созып айтуға болады.
ллллллллллллл
ррррррррррррр
Сондықтан үнді дауыссыздар дейміз. Л,р үнді дыбыстары барлық буындарда қалай естілсе, солай жазылады. Л,р дыбыстары сөздің басында келсе, алдыннан ы,і, ұ естілгенімен олар жазылмайды.
Л, р дыбыстарының сөз басында айтылуы
ылақ іреніш
ылас ырақмет
ылай ұрұқсат
Сөз басында келген л, р дыбыстарының жазылуы
лақ реніш
лас рақмет
лай рұқсат
1 деңгей
1 тапсырма
Л және р әріптерінен басталатын сөздерді бөлек-бөлек топтастыр.
|
Р |
|
Л |
лашын,лақ,рұқсат, раушан, радио, рас, лас, рақат, лақтыру,ренжу, разы, рет, лай.
2 тапсырма
Көп нүктенің орнына р,л әріптерінің тиістісін қой
та..а, а..на, ана..,па..та, а..ға,а..а,А..атау, а..тау, ша..,шаға...а
2 деңгей
3 тапсырма
Көп нүктенің орнына жақшадағы сөздердің дұрысын қой.
1.От (лаулап, ылаулап) ....... жанды.
2.Ләйләнің әдептілігіне үлкендер......(риза, ыриза) болды.
3.Оны (іренжіткім, ренжіткім) ......келмеді.
4 тапсырма
Ребусты шеш. Ребустың жауабындағы сөзді қатыстырып сөйлем құра.
, , ,
3 деңгей
5 тапсырма
Мақалдағы қарамен жазылған сөздерге дыбыстық талдау жаса
Ақылды қария,
Ағып жатқан дария
ақылды- 3буын 6 әріп 6 дыбыс
а-дауысты жуан
қ-дауыссыз қатаң
ы-дауысты жуан
л-дауыссыз үнді
д-дауыссыз ұяң
дария-3 буын 5 әріп 6дыбыс
д-дауыссыз ұяң
а-дауысты жуан
р-дауыссыз үнді
и-дауысты жіңішке
я-дауысты
6 тапсырма
Сөзжұмбақты шеш. Бос торкөздерге л, р әріптерінен басталатын сөздер тауып жаз.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Р
Шығармашылық тапсырма
1.Бір сөздің құрамында л және р дыбыстары кездесетін сөздер ойлап жаз.
2.Оларды қатыстырып сөйлем құра
Мысалы: марал, құрал, арал, Орал, Райгүл, Руслан
Райгүл мен Руслан екінші сынып оқушылары.
Алақай, ертең Орал қаласына жол жүреміз!
IV. Бекіту
Тест
1.Үнді дауыссыздарды белгіле
А)с, н, ң Б)в, г,в, ғ
Ә)к, қ, п В)м, р, у +
2.Құрамындаға дыбысы мен әріпі сәйкес келмейтін сөз.
А)алма Б)кітап
Ә)лагерь + В)доп
3.Дұрыс жазылған сөзді белгіле:
А)лайық+ Б)лаиқ
Ә)лайқ В)лаиық
4.Қай сөйлем дұрыс құрастырылмаған?
А)Асан ағашты суарды Б)Марат доппен+
Ә)Ғарышкер ғарышқа ұшты В)Көктем келді.
5.Үнді дыбыстан аяқталған сөзді көрсет
А) қал+ Б) лақ
Ә) раушан В) радио
Сабақтың тақырыбы: Дауыссыз л мен р
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға дауыссыз л мен р әріптерінің айтылуы мен жазылуы туралы түсінік беру. Жаттығулар орындай отырып, сауаттылыққа үйрету.Сөздік қорларын дамыту.Ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдісі: деңгейлік тапсырма
Көрнекілігі: дидак.материал
Сабақтың жүру барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
Сыныбымыз тап-таза
ДАУЫССЫЗ Л МЕН Р (119-123 ЖАТТЫҒУЛАР)
ADMIN · ЯНВ 15TH, 2015 · 0 COMMENT
Жамбыл облысы Тұрар Рысқұлов ауданы Алғабас шағын орталықты орта мектебінің бастауыш сынып мұғалімі Жапарқұлова Ақбота
Сабақтың тақырыбы: Дауыссыз л мен р (119-123 жаттығулар.)
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға дауыссыз л мен р әріптерінің айтылуы мен жазылуы туралы түсінік беру, жаттығулар орындай отырып, сауаттылыққа үйрету.
Дамытушылығы: Оқушылардың сөздік қорларын ой өрісін дамыту.
Тәрбиелігі: Ұқыптылыққа, сауатты оқуға , көркем жазуға тәрбиелеу.
Сабақтың типі: аралас сабақ
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, талдау, іздендіру, топтастыру
Көрнекілігі: плакат, үлестірмелі өағаз
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушыларды түгендеп сабаққа назар аудару
-
Үй тапсырмасын тексеру. Үйге берілген 118 – жаттығуды тексеріп оқытамын
ІІІ. Өткен материал бойынша түсінгендерін зерттеу кезеңі :
Семантикалық карта
|
сұрақ
жауап |
Құла…ы |
Ла…тар |
Есі…і |
Көрі….. |
Саба….ы
|
|
қ |
|
|
|
|
|
|
ғ |
|
|
|
|
|
|
к |
|
|
|
|
|
|
г |
|
|
|
|
|
ІҮ. Мақсат қою кезеңі: Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау. Оқушыларға дауыссыз л мен р әріптерінің айтылуы мен жазылуы туралы түсінік беру, жаттығулар орындай отырып, сауаттылыққа үйрету.
Ү. Жаңа сабақты түсіндіру кезеңі :
Балалар бүгін біз Дауыссыз л мен р тақырыбымен танысамыз
Дауыссыз дыбыстар нешеге бөлінеді – ? Дауыссыз дыбыстар үшке бөлінеді.
Атап беріңдерші – ? Қатаң, ұяң, үнді.
– Қатаң дауыссыздар ( қ, к, п, ф, с, т,х,ч, ц, ш, щ, һ;)
– Ұяң дауыссыздар ( б, в, г, ғ, д, ж, з;)
– Үнді дауыссыздар ( р, л, м, н, ң, й, у)
Л мен Р әріптері дауыссыз дыбыстардың қандай түріне жатады екен?
Үнді дауыссыздарға жатады
Оқулықпен жұмыс
. Ережені хормен оқу.
Сөз басындадағы л, р әріптерінің алдынан ы, і естілгенімен, олар жазылмайды: лақ, лауазым, рет, рас
119- жаттығу Сөздерді көшіріп жазу.
120- жаттығу. Мақалды жатқа жазу. Сөз басындағы л , р әріптерінің астын сыз.
Еңбек түбі – рахат
Ағайынның алтын сарайынан
Ананың жыртық лашығы артық
ҮІ. Түсінгендерін тексеру кезеңі:
121-жаттығу. Л дыбысынан басталатын сөздерді бір бөлек,
Р дыбысынан басталатын сөздерді бір бөлек топтастырып жаз.Бұл сөздердің жазылуын есте сақта.
|
р |
|
Л |
лақ лай рет ренжу
лайық лақтыру рұқсат рас
122-жаттығу Екі бағандағы сөздерді салыстыр. ауызша
Лашын , лауазым, лебіз Іле, ілгіш, ілесу, ірі
Рақмет, рақат, рең, рақым ірімшік, ылди, ылғал
ҮІІ. Сабақты бекіту.
-
Бүгін не өттік?
Л , Р дыбысына сөздер ойлап айту,
|
Риза, разы, раушан, райхан, лақ, лас, лақтыру, лаждау. |
«Тексерілді»
Директордың оқу
ісі жөніндегі орынбасары:
______________ Қ.Омарова
|
Пәннің аты:Қазақ тілі |
Күні: 21.10.2016 ж |
|
Мұғалім:Джумабекова Лаззат |
|
Сабақтың атауы |
Дауыссыз н мен ң |
||
|
Мақсаты Күтілетін нәтиже |
Дауыссыз Н-Ң дыбыстарының айтылуы мен жасалу ерекшеліктерін ұғындыруға алған білімдерін тиянақты, жетілдіру. |
||
|
Психологиялық ахуал |
Поэзия минуты. М.Жұмабаевтың «Қарағым» өлеңі оқылады. Қарағым оқу оқы, босқа жүрме! Ойынға, құр қаларсың көңіл бөлме, Жасынан оқу оқып, өнер қуған Жан жетпес көңілі жүйрік кемеңгерге -Нені түсіндік? -Балаларға қандай өсиет айтады? -Үнді дауыссыз дыбысы бар сөздерді атаңдар. |
Оқушылар шеңберде жиналып,мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді. |
|
|
Қызығушылықты ояту |
1-тапсырма. Көркем жазу сәті. Жаңбыр сөзіне дыбыстық талдау.(дәптерімізге көшіріп ң дыбысы бар сөздің астын сызу.)н-ң дыбыстары қандай дыбыстар? н-ң дыбыстары екеуі екі басқа дыбыс, екі басқа әріп. Жасалуы жағынан ң-н-ға мүлдем жуықтамайды. Н-тіл ұшы дыбысы Ң-тіл арты дыбысы. 2-тапсырма. Ой сергіту жаттығуы. «Кім көп біледі?» Жұмбақ шешу. 1. Нанда бар, майда жоқ. Ұнда бар, айда жоқ. (н) 2. Шаңда бар, гүлде жоқ Аңда бар сайда жоқ. (ң) 3-тапсырма. Ой қозғау. «Тез тауып, бөгелмей айт»Тон-тоң, шын-шың, он-оң (сөздегі өзгертіп тұрған дыбыстарды салыстырып, мағынасын түсіндіру.) «Қарлы кесек» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау. Л,р әріптерінен сөздер айтады. |
Жаңа сабаққа деген қызығушылықтары оянып,ерекше ынтамен кіріседі. |
|
|
Мағынаны тану |
Оқулықтағы тапсырмаларды топтарда бөліп орындату. 129-жаттығу.Сөздерді көшіріп жаз.Н,ң әріптерінің астын сыз. Шын-шың мен-мең Тон-тоң сен-сең Кен-кең оң-өң 130-жаттғу.Өлеңді мәнерлеп оқы. 131-жаттығу.Ңғ,нг,ңг әріптерінің тиістісін қойып,сөздерді көшіріп жаз. Жауы (ң,ғ)ер,се (нг,ңғ)іш,бұры (нг,нғ,ңғ)ы,ша (нг,ңғ)ы, ә (ңғ,ңг)іме,үзе (нг,ңғ,ңг)і,қара (ңғ,нғ)ы 132-жаттығу. І-топ.Жауынгер ІІ-топ.таңғы ІІІ-әңгіме Сөздерін қатыстырып сөйемдер құра. 133-жаттығу.Өлеңді оқу. Қон, Қоң. Жайлауға қон, Жисын мол қоң. Қармен жазылған сөздердің мағынасын түсіндір. Жоғарыдағы өлеңге қарап,әрі қарай ұйқастыр. Кен. Кең. ... ... |
||
|
Сергіту сәті |
Қайырымды жандар айнала, Шеңберге келсін жайлана. Жалықпастан қайта бiз, Махаббат сөзін айтамыз. Сүйеміз барлық әлемді, Әлемдегі бар елді. Бақыттымыз осы біз Қасымызда досымыз! |
||
|
Ой толғаныс |
«Ойлан тап». (7 күн, суреті ілінеді) -Суреттен нені түсіндік. «7 күн – 1 апта». Олай болса әр күнді өз атауымен атап, жасырынған дыбысты табайық. 1.Дүйсе бі 3.Сәрсе бі 5.Жұма 2. Сейсе бі 4. Бейсе бі 6. Се бі -Қандай дыбыстар жасырынған? Н – дауыссыз, үнді дыбысы. Сабақ соңында барлық тапсырма орындалып болғасын жаңбыр ашылып күлімдеп күн шығады
|
||
|
Үйге тапсырма |
Дәптермен жұмыс.134-жаттығу. |
Күнделіктеріне жазып алады |
|
|
Бағалау |
Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау |
Бағалау парақшасын толтырады. |
|
|
Кері байланыс |
|
Смайликтерді өзі қалаған нұсқаға жабыстырады |
|
ҮІІІ. Үйге тапсырма: Ереже жаттау 123-жаттығу. Ребусты шешу
Бағалау.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Шамалар және олардың өлшем бірліктері
Шамалар және олардың өлшем бірліктері
ДАУЫССЫЗ Л МЕН Р 2 СЫНЫП ҚАЗАҚ ТІЛІ
Сабақтың тақырыбы: Дауыссыз л мен р
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға дауыссыз л мен р әріптерінің айтылуы мен жазылуы туралы түсінік беру. Жаттығулар орындай отырып, сауаттылыққа үйрету.Сөздік қорларын дамыту.Ұқыптылыққа тәрбиелеу.Сабақтың тақырыбы: Дауыссыз л мен р
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға дауыссыз л мен р әріптерінің айтылуы мен жазылуы туралы түсінік беру. Жаттығулар орындай отырып, сауаттылыққа үйрету.Сөздік қорларын дамыту.Ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдісі: деңгейлік тапсырма
Көрнекілігі: дидак.материал
Сабақтың жүру барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
Сыныбымыз тап-таза,
Бор да дайын тақтада.
Ойымызды жинақтап,
Отырайық партаға.
ІІ.Өткенді қайталау
|
Жуанм |
|
Дыбыс |
|
Дауысты |
|
Дауыссыз |
|
Жіңішке |
|
Қатаң |
|
Ыы |
|
Әә |
|
Ии |
|
Ұяң |
|
Оо |
|
Ұұ |
|
Аа |
|
Іі |
|
Үнді |
|
Ээ |
|
Ее |
|
Өө |
|
Үү |
Кестені тиісті дыбыс әріптерімен толтыр
|
Қатаң |
Үнді |
Ұяң |
|
|
|
|
ІІІ. Жаңа сабақ
Қызығушылықтарын ояту
Мынау доға –
Қарайық,
Ұқсайды оған қай әріп? ( Л )
«Раушан» десе бірінші,
«Ара» десе екінші,
Бұл қай әріп екенін,
Біреу айтып берсінші (Р)
-Жұмбақ жауаптары қандай әріптер?
-Демек бүгінгі сабағымыщдың тақырыбы да л ,р дыбыстары туралы болмақ. -Л, р дыбыстары қандай дыбыстар?
-Құрамында л, р дыбыстары сөздерді мысалға келтір. Қандай қорытынды жасайсың?
л,р дыбыстары үнді дауыссыздар
Бұл дыбыстарды айтқанда үн шығарып , созып айтуға болады.
ллллллллллллл
ррррррррррррр
Сондықтан үнді дауыссыздар дейміз. Л,р үнді дыбыстары барлық буындарда қалай естілсе, солай жазылады. Л,р дыбыстары сөздің басында келсе, алдыннан ы,і, ұ естілгенімен олар жазылмайды.
Л, р дыбыстарының сөз басында айтылуы
ылақ іреніш
ылас ырақмет
ылай ұрұқсат
Сөз басында келген л, р дыбыстарының жазылуы
лақ реніш
лас рақмет
лай рұқсат
1 деңгей
1 тапсырма
Л және р әріптерінен басталатын сөздерді бөлек-бөлек топтастыр.
|
Р |
|
Л |
лашын,лақ,рұқсат, раушан, радио, рас, лас, рақат, лақтыру,ренжу, разы, рет, лай.
2 тапсырма
Көп нүктенің орнына р,л әріптерінің тиістісін қой
та..а, а..на, ана..,па..та, а..ға,а..а,А..атау, а..тау, ша..,шаға...а
2 деңгей
3 тапсырма
Көп нүктенің орнына жақшадағы сөздердің дұрысын қой.
1.От (лаулап, ылаулап) ....... жанды.
2.Ләйләнің әдептілігіне үлкендер......(риза, ыриза) болды.
3.Оны (іренжіткім, ренжіткім) ......келмеді.
4 тапсырма
Ребусты шеш. Ребустың жауабындағы сөзді қатыстырып сөйлем құра.
, , ,
3 деңгей
5 тапсырма
Мақалдағы қарамен жазылған сөздерге дыбыстық талдау жаса
Ақылды қария,
Ағып жатқан дария
ақылды- 3буын 6 әріп 6 дыбыс
а-дауысты жуан
қ-дауыссыз қатаң
ы-дауысты жуан
л-дауыссыз үнді
д-дауыссыз ұяң
дария-3 буын 5 әріп 6дыбыс
д-дауыссыз ұяң
а-дауысты жуан
р-дауыссыз үнді
и-дауысты жіңішке
я-дауысты
6 тапсырма
Сөзжұмбақты шеш. Бос торкөздерге л, р әріптерінен басталатын сөздер тауып жаз.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Р
Шығармашылық тапсырма
1.Бір сөздің құрамында л және р дыбыстары кездесетін сөздер ойлап жаз.
2.Оларды қатыстырып сөйлем құра
Мысалы: марал, құрал, арал, Орал, Райгүл, Руслан
Райгүл мен Руслан екінші сынып оқушылары.
Алақай, ертең Орал қаласына жол жүреміз!
IV. Бекіту
Тест
1.Үнді дауыссыздарды белгіле
А)с, н, ң Б)в, г,в, ғ
Ә)к, қ, п В)м, р, у +
2.Құрамындаға дыбысы мен әріпі сәйкес келмейтін сөз.
А)алма Б)кітап
Ә)лагерь + В)доп
3.Дұрыс жазылған сөзді белгіле:
А)лайық+ Б)лаиқ
Ә)лайқ В)лаиық
4.Қай сөйлем дұрыс құрастырылмаған?
А)Асан ағашты суарды Б)Марат доппен+
Ә)Ғарышкер ғарышқа ұшты В)Көктем келді.
5.Үнді дыбыстан аяқталған сөзді көрсет
А) қал+ Б) лақ
Ә) раушан В) радио
Сабақтың тақырыбы: Дауыссыз л мен р
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға дауыссыз л мен р әріптерінің айтылуы мен жазылуы туралы түсінік беру. Жаттығулар орындай отырып, сауаттылыққа үйрету.Сөздік қорларын дамыту.Ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдісі: деңгейлік тапсырма
Көрнекілігі: дидак.материал
Сабақтың жүру барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
Сыныбымыз тап-таза
ДАУЫССЫЗ Л МЕН Р (119-123 ЖАТТЫҒУЛАР)
ADMIN · ЯНВ 15TH, 2015 · 0 COMMENT
Жамбыл облысы Тұрар Рысқұлов ауданы Алғабас шағын орталықты орта мектебінің бастауыш сынып мұғалімі Жапарқұлова Ақбота
Сабақтың тақырыбы: Дауыссыз л мен р (119-123 жаттығулар.)
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға дауыссыз л мен р әріптерінің айтылуы мен жазылуы туралы түсінік беру, жаттығулар орындай отырып, сауаттылыққа үйрету.
Дамытушылығы: Оқушылардың сөздік қорларын ой өрісін дамыту.
Тәрбиелігі: Ұқыптылыққа, сауатты оқуға , көркем жазуға тәрбиелеу.
Сабақтың типі: аралас сабақ
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, талдау, іздендіру, топтастыру
Көрнекілігі: плакат, үлестірмелі өағаз
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушыларды түгендеп сабаққа назар аудару
-
Үй тапсырмасын тексеру. Үйге берілген 118 – жаттығуды тексеріп оқытамын
ІІІ. Өткен материал бойынша түсінгендерін зерттеу кезеңі :
Семантикалық карта
|
сұрақ
жауап |
Құла…ы |
Ла…тар |
Есі…і |
Көрі….. |
Саба….ы
|
|
қ |
|
|
|
|
|
|
ғ |
|
|
|
|
|
|
к |
|
|
|
|
|
|
г |
|
|
|
|
|
ІҮ. Мақсат қою кезеңі: Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау. Оқушыларға дауыссыз л мен р әріптерінің айтылуы мен жазылуы туралы түсінік беру, жаттығулар орындай отырып, сауаттылыққа үйрету.
Ү. Жаңа сабақты түсіндіру кезеңі :
Балалар бүгін біз Дауыссыз л мен р тақырыбымен танысамыз
Дауыссыз дыбыстар нешеге бөлінеді – ? Дауыссыз дыбыстар үшке бөлінеді.
Атап беріңдерші – ? Қатаң, ұяң, үнді.
– Қатаң дауыссыздар ( қ, к, п, ф, с, т,х,ч, ц, ш, щ, һ;)
– Ұяң дауыссыздар ( б, в, г, ғ, д, ж, з;)
– Үнді дауыссыздар ( р, л, м, н, ң, й, у)
Л мен Р әріптері дауыссыз дыбыстардың қандай түріне жатады екен?
Үнді дауыссыздарға жатады
Оқулықпен жұмыс
. Ережені хормен оқу.
Сөз басындадағы л, р әріптерінің алдынан ы, і естілгенімен, олар жазылмайды: лақ, лауазым, рет, рас
119- жаттығу Сөздерді көшіріп жазу.
120- жаттығу. Мақалды жатқа жазу. Сөз басындағы л , р әріптерінің астын сыз.
Еңбек түбі – рахат
Ағайынның алтын сарайынан
Ананың жыртық лашығы артық
ҮІ. Түсінгендерін тексеру кезеңі:
121-жаттығу. Л дыбысынан басталатын сөздерді бір бөлек,
Р дыбысынан басталатын сөздерді бір бөлек топтастырып жаз.Бұл сөздердің жазылуын есте сақта.
|
р |
|
Л |
лақ лай рет ренжу
лайық лақтыру рұқсат рас
122-жаттығу Екі бағандағы сөздерді салыстыр. ауызша
Лашын , лауазым, лебіз Іле, ілгіш, ілесу, ірі
Рақмет, рақат, рең, рақым ірімшік, ылди, ылғал
ҮІІ. Сабақты бекіту.
-
Бүгін не өттік?
Л , Р дыбысына сөздер ойлап айту,
|
Риза, разы, раушан, райхан, лақ, лас, лақтыру, лаждау. |
«Тексерілді»
Директордың оқу
ісі жөніндегі орынбасары:
______________ Қ.Омарова
|
Пәннің аты:Қазақ тілі |
Күні: 21.10.2016 ж |
|
Мұғалім:Джумабекова Лаззат |
|
Сабақтың атауы |
Дауыссыз н мен ң |
||
|
Мақсаты Күтілетін нәтиже |
Дауыссыз Н-Ң дыбыстарының айтылуы мен жасалу ерекшеліктерін ұғындыруға алған білімдерін тиянақты, жетілдіру. |
||
|
Психологиялық ахуал |
Поэзия минуты. М.Жұмабаевтың «Қарағым» өлеңі оқылады. Қарағым оқу оқы, босқа жүрме! Ойынға, құр қаларсың көңіл бөлме, Жасынан оқу оқып, өнер қуған Жан жетпес көңілі жүйрік кемеңгерге -Нені түсіндік? -Балаларға қандай өсиет айтады? -Үнді дауыссыз дыбысы бар сөздерді атаңдар. |
Оқушылар шеңберде жиналып,мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді. |
|
|
Қызығушылықты ояту |
1-тапсырма. Көркем жазу сәті. Жаңбыр сөзіне дыбыстық талдау.(дәптерімізге көшіріп ң дыбысы бар сөздің астын сызу.)н-ң дыбыстары қандай дыбыстар? н-ң дыбыстары екеуі екі басқа дыбыс, екі басқа әріп. Жасалуы жағынан ң-н-ға мүлдем жуықтамайды. Н-тіл ұшы дыбысы Ң-тіл арты дыбысы. 2-тапсырма. Ой сергіту жаттығуы. «Кім көп біледі?» Жұмбақ шешу. 1. Нанда бар, майда жоқ. Ұнда бар, айда жоқ. (н) 2. Шаңда бар, гүлде жоқ Аңда бар сайда жоқ. (ң) 3-тапсырма. Ой қозғау. «Тез тауып, бөгелмей айт»Тон-тоң, шын-шың, он-оң (сөздегі өзгертіп тұрған дыбыстарды салыстырып, мағынасын түсіндіру.) «Қарлы кесек» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау. Л,р әріптерінен сөздер айтады. |
Жаңа сабаққа деген қызығушылықтары оянып,ерекше ынтамен кіріседі. |
|
|
Мағынаны тану |
Оқулықтағы тапсырмаларды топтарда бөліп орындату. 129-жаттығу.Сөздерді көшіріп жаз.Н,ң әріптерінің астын сыз. Шын-шың мен-мең Тон-тоң сен-сең Кен-кең оң-өң 130-жаттғу.Өлеңді мәнерлеп оқы. 131-жаттығу.Ңғ,нг,ңг әріптерінің тиістісін қойып,сөздерді көшіріп жаз. Жауы (ң,ғ)ер,се (нг,ңғ)іш,бұры (нг,нғ,ңғ)ы,ша (нг,ңғ)ы, ә (ңғ,ңг)іме,үзе (нг,ңғ,ңг)і,қара (ңғ,нғ)ы 132-жаттығу. І-топ.Жауынгер ІІ-топ.таңғы ІІІ-әңгіме Сөздерін қатыстырып сөйемдер құра. 133-жаттығу.Өлеңді оқу. Қон, Қоң. Жайлауға қон, Жисын мол қоң. Қармен жазылған сөздердің мағынасын түсіндір. Жоғарыдағы өлеңге қарап,әрі қарай ұйқастыр. Кен. Кең. ... ... |
||
|
Сергіту сәті |
Қайырымды жандар айнала, Шеңберге келсін жайлана. Жалықпастан қайта бiз, Махаббат сөзін айтамыз. Сүйеміз барлық әлемді, Әлемдегі бар елді. Бақыттымыз осы біз Қасымызда досымыз! |
||
|
Ой толғаныс |
«Ойлан тап». (7 күн, суреті ілінеді) -Суреттен нені түсіндік. «7 күн – 1 апта». Олай болса әр күнді өз атауымен атап, жасырынған дыбысты табайық. 1.Дүйсе бі 3.Сәрсе бі 5.Жұма 2. Сейсе бі 4. Бейсе бі 6. Се бі -Қандай дыбыстар жасырынған? Н – дауыссыз, үнді дыбысы. Сабақ соңында барлық тапсырма орындалып болғасын жаңбыр ашылып күлімдеп күн шығады
|
||
|
Үйге тапсырма |
Дәптермен жұмыс.134-жаттығу. |
Күнделіктеріне жазып алады |
|
|
Бағалау |
Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау |
Бағалау парақшасын толтырады. |
|
|
Кері байланыс |
|
Смайликтерді өзі қалаған нұсқаға жабыстырады |
|
ҮІІІ. Үйге тапсырма: Ереже жаттау 123-жаттығу. Ребусты шешу
Бағалау.
шағым қалдыра аласыз













