Қысқа мерзімді жоспар №1 сабақ
|
Күні: |
Сыныбы: 9-сынып |
Пәні: информатика |
||
|
Тақырыбы |
Техника қауіпсіздігі және жұмыс орнын ұйымдастыру. |
|||
|
Сілтеме |
Информатика. Жалпы білім беретін мектептің 9 сыныбына арналған оқулық. |
|||
|
Мақсаты |
ДК-пен жұмыс істеу кезіндегі ҚТ ережелерін және төтенше жағдайларда не істеу керектігі туралы ережелер туралы білімдерін қалыптастырады; |
|||
|
Оқу нәтижесі: |
Информатика кабинетіндеөзін – өзі алып жүру ережелерін меңгере отырып және көзді талдырмау жаттығуларын жасау мағлұматын игереді. |
|||
|
Түйінді идеялар: |
Оқушылардың жеке, топтық жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру. Сабақта СТО технологиясының әдіс тәсілдерін пайдаланып оқушылардың ойлау қабілеттерін арттыру. |
|||
|
Жаттығулар: |
1. Сергіту сәті |
2. Топта жұмыс істеу ережесі |
3. Топтық жұмысты бақылау және бағалау |
|
|
Бірлескен жұмысқа негізделген тәсіл: |
топтық жұмыстар |
өзгенің пікірін құрметтей білу |
өзін-өзі және өзгені бағалау |
|
|
Дереккөздер: |
Информатика Жалпы білім беретін мектептің 9 сыныбына арналған оқулық |
Интернеттен алынған ақпараттар |
қосымша дидактикалық материлдар |
|
|
Оқуға арналған тапсырма: |
Оқулық |
оқушылардың өз бетінше іздену жұмыстары. |
Практикум |
|
|
Кезеңдері |
Мұғалім іс-әрекеті |
Оқушы іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдас тыру (7 мин.) |
Сәлемдесу Үлестірмелер арқылы 3 топқа бөлу. Түрлі түсті фигуралар беріледі.
|
Кезекші сынып жайлы ақпар береді. Оқушылар үлестірмелерді таңдай отырып, фигуралар бойынша 3 топқа бөлінеді. Түстер және фигуралар психологиясы бойынша ақпар алады. |
|
Үлестірмелі суреттер |
|
Жағымды ахуал (5 минут) |
«Болашақ» бейнежазбасын көрсету. |
Жылы атмосфера қалыптастыру; |
|
Бейнежазба |
|
Жаңа сабақ. Ой қозғау (10 мин.) |
Қауіпсіздік техникасының ережелерін төмендегі пункттерге бөлуге болады: 1.Жалпы 2.ДК-де жұмысты бастау алдында 3.Жұмыс істеу кезінде 4.Авариялық жағдайларда 5.Жұмысты аяқтағанда Жалпы қауіпсіздік талаптары:
1.Мұғалімнің рұқсатынсыз құрал-жабдықтарды орнынан
қозғауға, сымдарға, 2.Мұғалімнің рұқсатынсыз сынынқа кіруге және сыныптан шығуға болмайды. 3.ДК-де су киіммен және су қолмен жұмыс істеуге болмайды. 4.Корпусы мен сымдарының бүтіндігі бұзылған (ашық) ДК-де жұмыс істеуге тыйымсалынады.
5.Үстелге, ДК-дің жанына сөмке, портфель, кітап
қоюға болмайды. 6.Пернетақтаның үстіне ештеңе коюға болмайды. 7.Компьютер сыныбында жүгіруге, ойнауға, жолдастарыңның көңілін қажетсіз аударуға, бөгде жұмыстарды істеуге тыйым салынады. |
Оқушылар топта бірлесе отырып талқылау жасайдыжәне қажетті ақпаратты дәптерлеріне жазып отырады. |
|
оқулық |
|
Тәжіри белік жұмыс (10 мин.) «Аквариум» әдісі |
Топтық жұмыс (постер дайындау) 1 - топ – Пайдаланушының компьютерде отыру ережесін жазыңыз. 2 - топ – Компьютерді қолданғанда тез шаршамау үшін не істеу керек. 3 - топ – Компьютерді қолданғанда кенеттен оқыс жағдай болғанда көрсетілетін алғашқы медициналық көмек. |
Оқушылар бірлесе берілген тақырыптарына сәйкес жұмыстарын дайындап және «Аквариум» әдісі бойынша қорғап шығады. Тапсырма критерийлері: 1.Тақырыптың толық ашылуы – 10 балл 2.Эстетикалық талғамға сәйкестігі – 10 балл 3.Топтардың бірлесе жұмыс жасауы – 10 балл Бағалау шкаласы: 25- 30 балл – «5» 24- 20 балл –«4» 19- 10 балл –«3» |
Критерий лер арқылы бағалау |
Компьютер, практикалық тапсырма үлестірмесі |
|
Сергіту сәті. 3 мин |
Таныстырылым көрсету «Жеті керемет» |
Пікірлерін айтып өтеді. |
|
Компьютер, таныстырылым |
|
Сабақты бекіту 5 мин |
Сұрақ – жауап |
Сұрақтар қойып, жауап береді. |
|
|
|
Бағалау 3 мин |
Бағалау критерийлері бойынша оқушылармен бірігіп бағалау |
|
|
|
|
Үйге тапсыр Ма |
Үй тапсырмасын тақтаға жазу. «Техникалық қауіпсіздік ережелері» жайлы мағлұматты толықтырып, өз беттеріңше ізденіп келу; |
Оқушылар үй тапсырмасын күнделікке жазып алады. |
|
|
|
Кері байланыс. 2 мин |
рефлексия парағын ілу . |
Оқушылар тақырыпты түсінген, түсінбеген сұрақтарын рефлексия парағына жабыстырғыштың көмегімен жабыстырып кетеді. |
|
Парақшалар |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Шамаларды сипаттау. Операторлар бөлімі.Қарапайым операторлар.
Шамаларды сипаттау. Операторлар бөлімі.Қарапайым операторлар.
Қысқа мерзімді жоспар №1 сабақ
|
Күні: |
Сыныбы: 9-сынып |
Пәні: информатика |
||
|
Тақырыбы |
Техника қауіпсіздігі және жұмыс орнын ұйымдастыру. |
|||
|
Сілтеме |
Информатика. Жалпы білім беретін мектептің 9 сыныбына арналған оқулық. |
|||
|
Мақсаты |
ДК-пен жұмыс істеу кезіндегі ҚТ ережелерін және төтенше жағдайларда не істеу керектігі туралы ережелер туралы білімдерін қалыптастырады; |
|||
|
Оқу нәтижесі: |
Информатика кабинетіндеөзін – өзі алып жүру ережелерін меңгере отырып және көзді талдырмау жаттығуларын жасау мағлұматын игереді. |
|||
|
Түйінді идеялар: |
Оқушылардың жеке, топтық жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру. Сабақта СТО технологиясының әдіс тәсілдерін пайдаланып оқушылардың ойлау қабілеттерін арттыру. |
|||
|
Жаттығулар: |
1. Сергіту сәті |
2. Топта жұмыс істеу ережесі |
3. Топтық жұмысты бақылау және бағалау |
|
|
Бірлескен жұмысқа негізделген тәсіл: |
топтық жұмыстар |
өзгенің пікірін құрметтей білу |
өзін-өзі және өзгені бағалау |
|
|
Дереккөздер: |
Информатика Жалпы білім беретін мектептің 9 сыныбына арналған оқулық |
Интернеттен алынған ақпараттар |
қосымша дидактикалық материлдар |
|
|
Оқуға арналған тапсырма: |
Оқулық |
оқушылардың өз бетінше іздену жұмыстары. |
Практикум |
|
|
Кезеңдері |
Мұғалім іс-әрекеті |
Оқушы іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдас тыру (7 мин.) |
Сәлемдесу Үлестірмелер арқылы 3 топқа бөлу. Түрлі түсті фигуралар беріледі.
|
Кезекші сынып жайлы ақпар береді. Оқушылар үлестірмелерді таңдай отырып, фигуралар бойынша 3 топқа бөлінеді. Түстер және фигуралар психологиясы бойынша ақпар алады. |
|
Үлестірмелі суреттер |
|
Жағымды ахуал (5 минут) |
«Болашақ» бейнежазбасын көрсету. |
Жылы атмосфера қалыптастыру; |
|
Бейнежазба |
|
Жаңа сабақ. Ой қозғау (10 мин.) |
Қауіпсіздік техникасының ережелерін төмендегі пункттерге бөлуге болады: 1.Жалпы 2.ДК-де жұмысты бастау алдында 3.Жұмыс істеу кезінде 4.Авариялық жағдайларда 5.Жұмысты аяқтағанда Жалпы қауіпсіздік талаптары:
1.Мұғалімнің рұқсатынсыз құрал-жабдықтарды орнынан
қозғауға, сымдарға, 2.Мұғалімнің рұқсатынсыз сынынқа кіруге және сыныптан шығуға болмайды. 3.ДК-де су киіммен және су қолмен жұмыс істеуге болмайды. 4.Корпусы мен сымдарының бүтіндігі бұзылған (ашық) ДК-де жұмыс істеуге тыйымсалынады.
5.Үстелге, ДК-дің жанына сөмке, портфель, кітап
қоюға болмайды. 6.Пернетақтаның үстіне ештеңе коюға болмайды. 7.Компьютер сыныбында жүгіруге, ойнауға, жолдастарыңның көңілін қажетсіз аударуға, бөгде жұмыстарды істеуге тыйым салынады. |
Оқушылар топта бірлесе отырып талқылау жасайдыжәне қажетті ақпаратты дәптерлеріне жазып отырады. |
|
оқулық |
|
Тәжіри белік жұмыс (10 мин.) «Аквариум» әдісі |
Топтық жұмыс (постер дайындау) 1 - топ – Пайдаланушының компьютерде отыру ережесін жазыңыз. 2 - топ – Компьютерді қолданғанда тез шаршамау үшін не істеу керек. 3 - топ – Компьютерді қолданғанда кенеттен оқыс жағдай болғанда көрсетілетін алғашқы медициналық көмек. |
Оқушылар бірлесе берілген тақырыптарына сәйкес жұмыстарын дайындап және «Аквариум» әдісі бойынша қорғап шығады. Тапсырма критерийлері: 1.Тақырыптың толық ашылуы – 10 балл 2.Эстетикалық талғамға сәйкестігі – 10 балл 3.Топтардың бірлесе жұмыс жасауы – 10 балл Бағалау шкаласы: 25- 30 балл – «5» 24- 20 балл –«4» 19- 10 балл –«3» |
Критерий лер арқылы бағалау |
Компьютер, практикалық тапсырма үлестірмесі |
|
Сергіту сәті. 3 мин |
Таныстырылым көрсету «Жеті керемет» |
Пікірлерін айтып өтеді. |
|
Компьютер, таныстырылым |
|
Сабақты бекіту 5 мин |
Сұрақ – жауап |
Сұрақтар қойып, жауап береді. |
|
|
|
Бағалау 3 мин |
Бағалау критерийлері бойынша оқушылармен бірігіп бағалау |
|
|
|
|
Үйге тапсыр Ма |
Үй тапсырмасын тақтаға жазу. «Техникалық қауіпсіздік ережелері» жайлы мағлұматты толықтырып, өз беттеріңше ізденіп келу; |
Оқушылар үй тапсырмасын күнделікке жазып алады. |
|
|
|
Кері байланыс. 2 мин |
рефлексия парағын ілу . |
Оқушылар тақырыпты түсінген, түсінбеген сұрақтарын рефлексия парағына жабыстырғыштың көмегімен жабыстырып кетеді. |
|
Парақшалар |
шағым қалдыра аласыз













