САН ЕСІМ

Тақырып бойынша 31 материал табылды

САН ЕСІМ

Материал туралы қысқаша түсінік
43-жаттығу. «Диктор» әдісі арқылы оқушы мәтінді оқып шығады. - Тақырыбы бойынша ертегінің мазмұнын болжаңдар. «Кезбе тілші» әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді Хан әскерімен бірге қайда тап болды? Хан қойшыдан не сұрады және ол неге ашуланды? Қойшы ханды сөзден не деп жеңді?
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қазақ тілі 11-сабақ


Бөлім:

Су - тіршілік көзі

Мұғалімнің аты-жөні


Күні:

12.04.2023

Сынып: 3

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Есептік және реттік сан есім

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

3.2.3.1 мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру

3.4.2.6 есептік және реттік сан есімдердің айырмашылығын анықтау

Бағалау критерийлері

мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастырады және жауап береді;

есептік және реттік сан есімдердің айырмашылығын анықтайды

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: сөйлемнен сан есімді табады, есептік және реттік сан есімдердің айырмашылығын анықтай алады.

Көптеген оқушылар: сұрақтарға жауап беріп, сан есімдерді ажырата алады.

Кейбір оқушылар: сан есім түрлеріне мысалдар жаза алады.

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру,

өзін –

өзі тексеру

2 мин

Өткен білімді еске түсіру


3 мин

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

«Біз қандаймыз?»

Үй жұмысын тексеру

Өткен тақырыпқа шолу, оқу материалын жариялау «Лифт» әдісімен өтеді:

Үй жұмысын өзара тексереді.


Лифттегі сұрақтарға жауап береді






Өзара тексереді.

ҚБ: 1 балл





Интербелсендірілген тақта

Слайд 3-4

Жаңа білім




3-мин















3 мин











10мин













2 мин

















2 мин














3 мин

























5 мин

(Ұ, Д) 1- тапсырма «Диктор», «Кезбе тілші» әдістерімен орындалады..

43-жаттығу.

«Диктор» әдісі арқылы оқушы мәтінді оқып шығады.

- Тақырыбы бойынша ертегінің мазмұнын болжаңдар.

«Кезбе тілші» әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді

Хан әскерімен бірге қайда тап болды?

Хан қойшыдан не сұрады және ол неге ашуланды?

Қойшы ханды сөзден не деп жеңді?



Кезбе тілшінің сұрақтарына жауап береді




Ертегі мазмұнын кестеде берілген тақырыптар бойынша топта талқылаңдар.

І топ Хан «Күн шұғыласы» әдісі

ІІ топ Қойшы «Күн шұғыласы» әдісі

ІІІ топ Хан мен қойшы «Екі жақты күнделік» әдісі

ІV топ Ертегінің аяқталуы «Ойыммен бөлісемін» әдісі



«Үздіксіз 2 минут жаз» әдісі

44-жаттығу.

Мәтінді көркем жазыңдар.

Арал теңізі Каспийдің шығыс жағына орналасқан. Көлемі жағынан дүниежүзінде төртінші орын алады.

Тереңдігі жиырма бес метрден аспайды.

Сан есімдердің астын сыз. Сан есімнің қай түрі екенін ажырат.

Саралаудың «Тапсырма» тәсілі жүзеге асады.

Кейбір оқушыға:

- Сан есім түрлеріне мысалдар жаз.

Сергіту сәті «Арқадағы санды тап»

Ребус шешеді

ш+2+лдеуік

к+3+ік

тік+4+бұрыш

7+сай

9+құмалақ

жел+90

1+қазан

6+н+ай


Жұптық жұмыс «Жұптас, ойлас» әдісі

45-жаттығу.

Бақалар үш рет секіру жарысында жүлделі орынға ие болды. Әр бақа үш рет секіргенде әрбір келесі секіру алдыңғысынан бір метрге қысқа болды. Сонда үш рет секіргенде, әр бақа неше

метр қашықтыққа секірді?

ТЕСТ

Есептік сан есім нені білдіретінін белгілеңіз
А) Заттың санын топтап көрсетеді В) Заттың санын жинақтап көрсетеді
С) Заттың санын білдіреді Д) Заттың реттік санын білдіреді.
Е) Заттың түрін білдіреді
2. Сан есімнің сұрағын табыңыз
А) кім?
Не? В) қандай? Қай? Д) неше? Қанша? С) кімнің? Ненің? Е) кімге? Неге?
3. Көп нүктенің орнына керекті сан есімді жазыңыз. ...... қырлы, ............сырлы
А) Төрт, үш В) Сегіз, бір Д) Тоғыз, алты С) Екі, бес Е) алты, жеті
4. Дұрыс жазылған сан есімді көрсетіңіз
А) Жиырмабес С) 5 сынып Д) 7-қазан В) 25 ке толды Е) он алты
5. Тиісті сан есімді қой. Жеті рет өлшеп ...рет кес.
А) бір В) біреу С) жетінші Д) бірінші Е) жеті
6. Есептік сан есімді белгілеңіз
А) алтау В) сегізінші Д) ондаған С) бес-бестен Е) үш жүз
7. Сан есім дегеніміз не?
А) Заттың түсін білдіреді В) Заттың санын білдіреді С) Заттың реттік санын білдіреді. Д) Заттың түрін білдіреді
8. Реттік сан есім жасайтын жұрнақтарды белгіле.

А) -дай, -дей, - тай, - тей В)лы, -лі, - ды, -ді Д) ыншы, інші, ншы, нш

Сұрақтарға жауап береді.

Тапсырманы орындайды.


Тақтадан оқиды



Хан әскерімен бірге сусыз шөлге кездеседі, қойшыны жолықтырады


Хан қойшыдан «су қайда?» деп сұрайды. Оған қойшы қисық сөздермен жауап бергені үшін ашуланды.

«қолында қаруы жоқ, қасында қорғаушысы жоқ қойшыны өлтіріпті» деп ханға күледі ғой деді хан сөзден жеңіліп қойшыны босатыпты.







«Топтас, ойлас, бөліс» әдісі арқылы оқушылар тапсырмаларды орындайды. Тақтада орындайды






Мәтінді көшіріп жазады



Сан есімнің астын сыз





Жазып болған оқушыға қосымша тапсырма беріледі







Шекілдеуік

Күшік

Тіктөртбұрыш

Жетісай

Тоғызқұмалақ

Желтоқсан

Бірқазан

Алтынай



Ж: Бірінші бақа 7+6+5=18м

Екінші бақа 5+4+3=12м

Үшінші бақа 4+3+2=9м


Дескриптор: Тест шешеді

Дескриптор:

Дескриптор:

Тақырып бойынша ертегінің мазмұнын болжайды;

Ертегіні оқиды;

Сұрақтарға жауап береді.

ҚБ: 2балл








Ертегі мазмұнын кестеде берілген тақырыптар бойынша топта талқылайды- ҚБ: 2балл.


















- Мәтінді көркем жазады-1 балл.

- Сан есімдердің астын сызып, түрін анықтайды-2балл.


























Дескриптор:

- Үш рет секіргенде, әр бақа неше

метр қашықтыққа секіргенін есептейді-3балл.





ҚБ: 1балл


Оқулық, дәптер









Интербелсендірілген тақта

Слайд

13-17










Слайд-18





А3 форматтағы қағаз шаблондар, маркер






Оқулық, дәптер




Слайд 19



Карточка













Слайд 20-28

Кері байланыс

5 мин

Кері байланысты «Менің сөзім» әдісі арқылы береді.

Оқу тапсырмасы: 46-жаттығу.

Кері байланыс жасайды.

Оқу тапсырмасын жазып алады.

ҚБ қойылады.




1

2

3

4

5

6

7

8














1

2

3

4

5

6

7

8











1

2

3

4

5

6

7

8











1

2

3

4

5

6

7

8











1

2

3

4

5

6

7

8











1

2

3

4

5

6

7

8











1

2

3

4

5

6

7

8











1

2

3

4

5

6

7

8

















  1. Shape1

    «Сандарды сөйлет» ойыны.

    1. Бір жылда күн бар.

    2. - наурыз “Халықаралық әйелдер күні”.

    3. Бір жылда ай бар.

    4. Бір километрде метр бар?.

    5. - желтоқсан “Тәуелсіздік күні”.















Shape2

«Кім шапшаң?» ойыны. Сан есімді тез табу.

1. Жеті атасын білмеген жетесіз.
2. Қызға қырық үйден тию.
3. Ер жігіттің екі сөйлегені – өлгені.
4. Жеті рет өлшеп, бір рет кес.
5. Білгенің бір тоғыз, білмегенің – тоқсан тоғыз.
6. Бала жетіге келгенше, жерден таяқ жейді.



















Семантикалық карта. Дұрыс нұсқасына + белгісін қой

Сөздер

есептік

реттік

Алпыс

 

 

Сегізінші

 

 

Он алтыншы

 

 

Отыз

 

 

Он тоғызыншы

 

 

Қырық

 

 

Үшінші

 

 

Екі

 

 

Үш

 

 

Бесінші

 

 

Сексен



Қырық үш



Жетпіс үшінші



Алтыншы



Жүзінші



Жеті



Сегіз



Қырықыншы





Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
11.11.2025
58
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі