Тақырып бойынша 31 материал табылды

«Сандар әлеміне саяхат»

Материал туралы қысқаша түсінік
Мақсаты: Балалардың сандар туралы білімін тереңдету; 1–5 дейінгі сандарды ретімен айту, тура және кері санай білуге үйрету; Сан мен цифрды сәйкестендіру, заттарды санау, топтастыру дағдыларын қалыптастыру; Логикалық ойлауын, есте сақтау, зейінін, салыстыру қабілетін дамыту; Шыдамдылыққа, ынтымақтыққа, достыққа тәрбиелеу.
Материалдың қысқаша нұсқасы



МКҚҚ №26«Үміт» бөбекжай-балабақшасы















Тақырыбы:

«Сандар әлеміне саяхат»











Тәрбиеші: Жумашева Улжан Баймашқызы









Ақтөбе,2026



АШЫҚ САБАҚ ЖОСПАРЫ

Тақырыбы: “Сандар әлеміне саяхат”

Тобы: Ересек тобы

Білім беру саласы: Таным

Ұйымдастырылған оқу қызметі түрі: Қарапайым математикалық ұғымдарды қалыптастыру





Мақсаты:

Балалардың сандар туралы білімін тереңдету;

1–5 дейінгі сандарды ретімен айту, тура және кері санай білуге үйрету;

Сан мен цифрды сәйкестендіру, заттарды санау, топтастыру дағдыларын қалыптастыру;

Логикалық ойлауын, есте сақтау, зейінін, салыстыру қабілетін дамыту;

Шыдамдылыққа, ынтымақтыққа, достыққа тәрбиелеу.

Міндеттері:

Заттарды санап, қажетті сандарды анықтай білуге үйрету

Сан қатарын дұрыс құру, көрнекілікпен жұмыс жасау дағдысын қалыптастыру

Ойын арқылы математикалық білімге қызығушылығын арттыру.

Өз ойын анық, нақты жеткізе білуге тәрбиелеу.

Қоршаған ортадағы заттарды сандық сипатымен ажырата білуге баулу.





Қажетті көрнекіліктер:

1–5 сан цифрлары, сан карточкалары;

Геометриялық пішіндер;

Сандар қалашығы” макеті;

Дәптер, қарындаштар

Мультимедиялық тақта.

САБАҚ БАРЫСЫ

I. Ұйымдастыру кезеңі

Шаттық шеңбері

Балалар шеңберге тұрады.

Тәрбиеші сөзі:

Балалар, қараңдаршы, бізге сандар еліне хат келіпті. Хатта былай жазылыпты:
“Сандар жасырылып қалыпты, оларды тауып, тапсырмаларын орындасаңдар ғана елге кіре аласыңдар”.

Тәрбиеші жай әуен қосып, балаларды біртіндеп шеңберге шақырады:

Кәне, балаларым, бәріміз әдемі шеңбер құрып, қол ұстасып, бүгінгі ерекше сабаққа дайындалайық. Бүгін біз сандар әлеміне үлкен саяхатқа шығамыз. Бұл әлемде сандар сөйлейді, ойнайды, жасырынады, тапсырмалар береді. Ал ол әлемге кіру үшін ең алдымен көңіл-күйімізді реттеп, достық шеңберін құрайық

Олай болса, жолға шығайық!

Балалар, қазір бәріміз бір-бірімізге жылы лебіздер жолдайық.

Балалар:


Тәрбиеші:
– Бүгін біз өте қызық, жұмбаққа толы
Сандар әлеміне саяхатқа шығамыз. Бәріміз көңілдіміз бе?

3. Психологиялық дайындық — “Жылу сыйлаймыз”

Тәрбиеші:
— Балалар, енді оң алақаныңызға кішкентай ғана жылу жинайық. Жұмып тұрайық…
(3 секунд күту)

Енді сол жылуды қасыңдағы досыңа сыйла.

Балалар жұптасып, алақандарын тигізіп, жылу “беріп” тұрады.

4. Сабақтың мақсатымен таныстыру

Тәрбиеші:
— Бүгін біз өте қызықты әлемге —
Сандар әлеміне саяхат жасаймыз. Бұл әлем жай ғана ертегі емес. Бұл жерде біз бұрыннан таныс 1, 2, 3, 4… сияқты сандар кездеседі. Бірақ бүгін олар жай ғана цифр болмайды. Олар бізге тапсырма береді, өздерінің құпияларын ашады, кейбірі тіпті жасырынуы мүмкін.

Сандар біздің өмірімізде өте көп кездеседі:
• таңертең тұратын уақыт — сағаттың сандары
• киім көлемдері де сан
• дүкендегі баға — сан
• біз неше жастамыз — сан
• бөлмеде неше бала отыр — сан
• аптадағы күндер саны
• табиғаттағы әр нәрсенің саны бар

Сандар бізге есептеп үйретеді, ойлануға көмектеседі, тәртіпке үйретеді. Мысалы, бірінші тұру, екінші орану, үшінші шығу — бәрі ретпен жүреді.

Сондықтан бүгінгі саяхатта біз:
сандарды ретімен орналастырамыз,
санаймыз,
салыстырамыз,
жасырылған сандарды табамыз,
сан мен затты сәйкестендіреміз,
ойнап, ойланып, қызықты тапсырмалар орындаймыз!

5. Сандар туралы мотивациялық әңгіме

Тәрбиеші балаларды қызықтыру үшін ертегі түрінде бастайды:

Ертеде-ертеде, Сандар елінде он бауыр тұрыпты. Олар — 1, 2, 3, 4, 5.
Бір күні олардың тұрғылықты қалаларында үлкен шу болыпты. Себебі оларды бір жел ұшырып әкетіп, әр сан жан-жаққа бытырап кетіпті. Енді олар бізден көмек сұрап отыр.

Егер біз сандарға көмектессек, олар өз орнымен қайта тұрады, біздің достарымызға айналады. Бірақ ол үшін біз ақылды, тәртіпті, ұқыпты болуымыз керек.

Балалар қызыға тыңдайды.





6. Сабаққа толық назар аударту (міндеттерімен таныстыру)

Тәрбиеші:
— Осы саяхатты бастау үшін барлық бала дайын болуы керек:
құлақ жақсы естиді ме?
көз тақтаға қарай ма?
қол тапсырмаға дайын ба?

Балалар өздерін тексереді:
— Иә!

7. Топ ережесін қайталау

Сабақта бір-бірімізге кедергі жасамаймыз.
— Бір-бірімізді тыңдаймыз.
— Тапсырманы соңына дейін орындаймыз.
— Бір-бірімізді құрметтейміз.
— Қол көтеріп жауап береміз.

Балалар ережені тәрбиешімен бірге қайталайды.

8. Сандар әлеміне «қақпа ашу»

Тәрбиеші:
— Ендеше, балалар, сандар әлеміне баратын алтын қақпаны ашу үшін біз бір өлең айтуымыз керек.

Балалар қолдарын жоғары көтеріп айтады:

Сандар елі біздерді,
Қуанышпен қарсы ал!
Білім іздеп келгенде,
Жолығамыз бар санға!

(Қиялмен қақпа “ашылады”)

(Экраннан САНДАР ҚАЛАШЫҒЫ көрсетіледі)

III. Негізгі бөлім

1-Тапсырма: “Сандарды ретімен орналастыр”

Балаларға 1–5 аралығындағы цифрлар аралас түрде беріледі.

Тәрбиеші:
– Жолдың бірінші бекетіне жету үшін сандарды ретімен орналастырайық.
Балалар цифрларды ретімен орналастырады.

Тексеру:
1, 2, 3, 4, 5
.

2-Тапсырма: “Қай сан жоқ?” (Логикалық жұмыс)

Тәрбиеші бір санды жасырады.

Мысалы:
1, 2, 3, _, 5

Тәрбиеші:
– Қай сан жоқ?

Балалар:
– 4! (немесе жасырылған санды атайды)

Бұл тапсырма бірнеше рет қайталанады.

3-Ойын: “Сандарды тап”

Топ бөлмесінде түрлі жерге сандар жасырылған.

Шарты:
Музыка ойнағанда балалар сандарды іздейді. Музыка тоқтағанда әр бала өз тауып алған санын тәрбиешіге айтып, сол санға сәйкес заттарды санайды (мысалы, 5 санын тапса – 5 шар, 5 таяқша).

4-Тапсырма: “Сан мен цифрды сәйкестендір”

Балаларға суреттер топтамасы беріледі: алма, шар, гүл, саңырауқұлақ, т.б.

Мысалы:
5 гүл – 5 цифрына
4 алма – 4 цифрына

Балалар сәйкестендіріп қояды.

5-Ойын: “Артық және кем”

Тәрбиеші екі топ сурет көрсетеді:

Мысалы:
A тобы – 4 шар
B тобы – 3 шар

Балалар орындалады:
– Қай топта артық?
– Қай топта кем?
– Қаншаға артық/кем?

6-Тапсырма: Дәптермен жұмыс

Дәптерге 1–5 сандарын жазу, нүктелерді қосу, санды бояу.

Балалар берілген жолды санап, ретімен сандарды жазады.

7-Сергіту сәті: “Сандар билейді”

Бір дегенім – білек,
Екі дегенім – елек.
Үш дегенім – үкі,
Төрт дегенім – түлкі.
Бес дегенім – бесік,

Балалар қимылмен көрсетеді.

. Қорытынды бөлім

Сандар елінің қақпасын ашайық” (Қорытынды ойын)

Экранда сандар аралас шығады.
Балалар ретімен айтады – қақпа ашылады.

Қорытынды сұрақтар:

Бүгін біз нелермен таныстық?
– Қандай ойындар ойнадық?
– Қай тапсырма ұнады?

Балалар жауап береді.

Балаларды мадақтау:

Сендер өте ақылды балаларсыңдар!
– Сандар еліне саяхатымыз сәтті аяқталды.
– Әрқайсың тапсырмаларды жақсы орындадыңдар!





Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
22.01.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 12