|
Білім беру ұйымының атауы |
Қорам орта мектебі КММ |
|||||
|
Пәні: |
Қызықты математика. |
|||||
|
Бөлім: |
Көптаңбалы сандар нумерациясы |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Беласарова Гулнур Давутжановна |
|||||
|
Күні: |
20.09.2025; |
|||||
|
Сынып: |
4 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№25. Сандардың римдік жүйесіндегі жазылуы. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Рим цифрларын танып білу және пайдалана білуді үйрету. Римдік сан жүйесінің ерекшеліктерін түсіндіру. |
|||||
|
Құндылықтар және оның мақсаты: Ай құндылықтары: Жасампаздық және жаңашылдық |
Бірлік және ынтымақ. Тапсырмаларды орындауда және мәселелерді шешуде бір-біріне көмектесу. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақ тың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Жаңа сабақ 20 минут Сергіту сәті 2 минут Қорытындылау 6 минут Кері байланыс беру 5 минут |
Психологиялық ахуал.
Өткен сабақты пысықтау. «Сиқырлы сандықша» ойыны. Жаңа тақырып. Түртіп ал! *Римдік санау жүйесінде I, V, X, L, C, D, M әріптері қолданылады. *Әр символ мына сандарды білдіреді: I-1, V-5, X-10, L-50, C-100, D-500, M-1000 Рим сандарының жазылу ерекшеліктері: *Кіші сан үлкен санның алдына жазылса, азайту ережесі қолданылады (IV=4, IX=9) *Кіші сан үлкеннің оң жағына жазылса, қосу ережесі қолданылады ( VI=6, XI=11) 1-тапсырма. ФС тапсырмасы. Сандарды рим цифрына аудару. 1=I, 5=V, 7=VII, 10=X, 12=XII, 19=XIX, 40=XL, 90=XC, 100=C, 500=D, 1000=M 2-тапсырма. Ұжыммен жұмыс. Рим сандарымен есепте. X – V=V (10-5=5) XII – III=IX (12-3=9) VIII + V=XIII (8+5=13) X + V=XV (10+5=15) XX – V=XV (20-5=15) L + X=LX ( 50+10=60) C – XL=LX (100-40=60) D + C=DC ( 500+100=600)
3-тапсырма. Жұппен жұмыс. «Сәйкестендір!» Берілген сандарды дұрыс жұптастыр. X LX 60 XCIII 93 CL 150 CD 400 DCC 700 XL 40 CXXV 125 MCMXC 1990 4-тапсырма. Жеке жұмыс. Мысалдарды баған түрінде орында. 4134 / 39=106 129668 / 421=308 489780 / 907=540 1625 / 325=5 5824 / 28=208 46690 / 805=58 23030 / 49=470 11690 / 14=835 14756 / 68=217 5-тапсырма. Қосындыны тап. 5000+200+40+1=5241 8000+600+5=8605 20000+4000+600+30+4=24634 900000+3000+200+70=903270 10000000+50000+6000+800+20+2= =10 056822 Кері байланыс.
|
Сабаққа дайындық жасап, жақсы тілектер тілейді.
Өткенді пысықтайды Жаңа тақырыпты түсініп алады Сандарды рим цифрына аударады. Тапсырманы орындайды. Жаттығу жасайды Жұптастыра ды. Жеке жұмыс жасайды. Тапсырмалар ды орындайды. Қосындыны табады. Кері байланыс береді |
Мақтап, мадақтап отыру «Бәйге» әдісі
Дескриптор: Өткенді пысықтайды. Сұрақтарға жауап береді.
Дескриптор: Жаңа сабақты түсініп алады.Сұрақтарға жауап береді. Дескриптор: Рим цифрларын таниды. Дұрыс ажыратады. Сандарды дұрыс аударады. Кереметсің!
Дескриптор: Рим цифрларын дұрыс ажыратады. Қосу және азайту амалдарын дұрыс есептейді. Дескриптор: Рим цифрларын дұрыс ажыратады. Берілген сандарды рим санымен дұрыс сәйкестендіреді. Дескриптор: Берілген сандарды баған түрінде дұрыс жазады. Санның разрядтық құрамын ескере отырып, есептеуді орындайды. Нәтижені дұрыс есептеп, жауабын жазады. Дескриптор: Берілген сандарды дұрыс анықтайды. Сандарды қосу амалын қолданады. Қосындының дұрыс мәнін есептеп жазады. Кері байланыс «Смайликтер» әдісі |
Суреттер Рим цифрлары Қосу кестелері Презентация Суреттер суреттер сызбалар Суреттер Жұмыс дәптері Қима қағаздар стикерлер Кері байланыс тақтасы |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сандардың римдік жүйесіндегі жазылуы
Сандардың римдік жүйесіндегі жазылуы
|
Білім беру ұйымының атауы |
Қорам орта мектебі КММ |
|||||
|
Пәні: |
Қызықты математика. |
|||||
|
Бөлім: |
Көптаңбалы сандар нумерациясы |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Беласарова Гулнур Давутжановна |
|||||
|
Күні: |
20.09.2025; |
|||||
|
Сынып: |
4 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№25. Сандардың римдік жүйесіндегі жазылуы. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Рим цифрларын танып білу және пайдалана білуді үйрету. Римдік сан жүйесінің ерекшеліктерін түсіндіру. |
|||||
|
Құндылықтар және оның мақсаты: Ай құндылықтары: Жасампаздық және жаңашылдық |
Бірлік және ынтымақ. Тапсырмаларды орындауда және мәселелерді шешуде бір-біріне көмектесу. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақ тың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Жаңа сабақ 20 минут Сергіту сәті 2 минут Қорытындылау 6 минут Кері байланыс беру 5 минут |
Психологиялық ахуал.
Өткен сабақты пысықтау. «Сиқырлы сандықша» ойыны. Жаңа тақырып. Түртіп ал! *Римдік санау жүйесінде I, V, X, L, C, D, M әріптері қолданылады. *Әр символ мына сандарды білдіреді: I-1, V-5, X-10, L-50, C-100, D-500, M-1000 Рим сандарының жазылу ерекшеліктері: *Кіші сан үлкен санның алдына жазылса, азайту ережесі қолданылады (IV=4, IX=9) *Кіші сан үлкеннің оң жағына жазылса, қосу ережесі қолданылады ( VI=6, XI=11) 1-тапсырма. ФС тапсырмасы. Сандарды рим цифрына аудару. 1=I, 5=V, 7=VII, 10=X, 12=XII, 19=XIX, 40=XL, 90=XC, 100=C, 500=D, 1000=M 2-тапсырма. Ұжыммен жұмыс. Рим сандарымен есепте. X – V=V (10-5=5) XII – III=IX (12-3=9) VIII + V=XIII (8+5=13) X + V=XV (10+5=15) XX – V=XV (20-5=15) L + X=LX ( 50+10=60) C – XL=LX (100-40=60) D + C=DC ( 500+100=600)
3-тапсырма. Жұппен жұмыс. «Сәйкестендір!» Берілген сандарды дұрыс жұптастыр. X LX 60 XCIII 93 CL 150 CD 400 DCC 700 XL 40 CXXV 125 MCMXC 1990 4-тапсырма. Жеке жұмыс. Мысалдарды баған түрінде орында. 4134 / 39=106 129668 / 421=308 489780 / 907=540 1625 / 325=5 5824 / 28=208 46690 / 805=58 23030 / 49=470 11690 / 14=835 14756 / 68=217 5-тапсырма. Қосындыны тап. 5000+200+40+1=5241 8000+600+5=8605 20000+4000+600+30+4=24634 900000+3000+200+70=903270 10000000+50000+6000+800+20+2= =10 056822 Кері байланыс.
|
Сабаққа дайындық жасап, жақсы тілектер тілейді.
Өткенді пысықтайды Жаңа тақырыпты түсініп алады Сандарды рим цифрына аударады. Тапсырманы орындайды. Жаттығу жасайды Жұптастыра ды. Жеке жұмыс жасайды. Тапсырмалар ды орындайды. Қосындыны табады. Кері байланыс береді |
Мақтап, мадақтап отыру «Бәйге» әдісі
Дескриптор: Өткенді пысықтайды. Сұрақтарға жауап береді.
Дескриптор: Жаңа сабақты түсініп алады.Сұрақтарға жауап береді. Дескриптор: Рим цифрларын таниды. Дұрыс ажыратады. Сандарды дұрыс аударады. Кереметсің!
Дескриптор: Рим цифрларын дұрыс ажыратады. Қосу және азайту амалдарын дұрыс есептейді. Дескриптор: Рим цифрларын дұрыс ажыратады. Берілген сандарды рим санымен дұрыс сәйкестендіреді. Дескриптор: Берілген сандарды баған түрінде дұрыс жазады. Санның разрядтық құрамын ескере отырып, есептеуді орындайды. Нәтижені дұрыс есептеп, жауабын жазады. Дескриптор: Берілген сандарды дұрыс анықтайды. Сандарды қосу амалын қолданады. Қосындының дұрыс мәнін есептеп жазады. Кері байланыс «Смайликтер» әдісі |
Суреттер Рим цифрлары Қосу кестелері Презентация Суреттер суреттер сызбалар Суреттер Жұмыс дәптері Қима қағаздар стикерлер Кері байланыс тақтасы |
||
шағым қалдыра аласыз


VII
17















