|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
Сандарға амалдар орындау |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
2 сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№14 сабақ. Бір таңбалы сандарды разрядтан аттап қосу кестесі |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
2.1.2.4.Бір таңбалы сандарды ондықтан аттап қосу кестесін құру, білу және қолдану. 2.1.2.5.Бір таңбалы сандарды ондықтан аттап қосу және азайтуды орындау. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Бір таңбалы сандарды разрядтан аттап қосу кестесін құруды үйренеді |
|||||
|
Құндылықтар және оның мақсаты: |
БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ Басқалармен бірлескен жұмыстың нәтижесін қорғай білу |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы 7-тапсырма Белгі орнына тиісті санды қой 11-5=6 13-6=7 (16-8) +2=10 15-7=8 (11-7)+3=7 18-(1+8)=9 Тақырыпты ашу Топтық жұмыс Берілген өрнектерді оқы және мәнін тап. 1-топ: 40 + 8 = 30 + 9 = 58 – 50 = 57 – 7= 2-топ: 11 – 4 = ........6 = 7 ...– 8 = 9 17 – ... = 4 3-топ: 7 + 8 = ... 7 + ... = 16 ...+ 8 = 16 9 + ... = 15 Жаңа тақырып 1-тапсырма а) Ұяшықтардағы 11, 12, 13, 14 сандарының әрқайсысының құрамын айтады: 11 – бұл 9 бен 2 немесе 2 мен 9 сандарының қосындысы. 11, 12, 13, 14 сандары құрамының қанша жағдайын есте сақтау қажет? Неліктен? ә) 15, 16, 17, 18 сандарының құрамын айтады. 15 –бұл 9 бен 6 немесе 6 мен 9 сандарының қосындысы 15, 16, 17, 18 сандары құрамының қанша жағдайын есте сақтау қажет? Неліктен? 2-тапсырма Әр бағандағы теңдіктерді салыстыр.Қорытынды жасайды 6+5=11 9+3=12 7+6=13 8+6=14 5+6=11 3+9=12 6+7=13 6+8=14 Қорытынды: Қосылғыштардың орнын ауыстырғаннан қосындының мәні өзгермейді 3-тапсырма Берілген теңдіктерді пайдаланып, әрбір қатардағы қосындылардың мәнін қалай табуға болатынын түсіндіреді. Топтық жұмыс 4-тапсырма 11,12 ,13 сандарын қосылғыштарының біреуі 4 болатын екі бір таңбалы сандардың қосындысы түрінде жаз 1-топ 11 саны 2-топ 12 саны 3-топ 13 саны 7 + 4 = 11; 8 + 4 = 12; 9 + 4 = 13. немесе 4 + 7 = 11; 4 + 8 = 12; 4 + 9 = 13 ЕБҚ Амалдарды орында 8+4= 5+6= 3+7= 4+8= 6+5= 7+3=
5-тапсырма Жұптық жұмыс. Диаграмма бойынша ақпаратты оқиды, сұрақтарға жауап береді. 2 А сыныбында 10 ұл, 9 қыз бар. 2 Ә сыныбында 11 ұл, 8 қыз бар. 2 А сыныбында қыздар саны артық. Диаграммаға қарап сұрақтар қояды, жауап береді. Екі сыныпта барлығы неше қыз (ұл) бар?
6-тапсырма Бақта 17 адам жеміс жинады. Оның 8-і балалар. Бақта неше ересек адам жеміс жинады?
Есептің шешуін практикалық әрекет барысында орындау тиімді болмақ.
8-тапсырма ФС тапсырмасы Өрнектердің мәндерін анықтап, өсу ретімен орналастыра отырып, жауаптардың астына сәйкес әріптерді жазу нәтижесінде шыққан «Ата - баланың қорғаны» сөйлемін оқиды. Мағынасы түсіндіріледі, нақты өмірден, оқушылар өмірінен мысал келтіреді, байланыстырады. Үй тапсырмасы 7-тапсырма Әр бағандағы қосындыларды салыстыр.Өрнектердің мәнін тап. 8+7=15 9+7=16 9+8=17 8+5=13 7+8=15 7+9=16 8+9=17 5+8=13
|
Өлеңді хормен оқиды Үй тапсырмасын тексертеді Топтық жұмыс жасайды Тапсырманы орындайды Қорытынды жасайды Қосындылар дың мәнін қалай табатынын анықтайды Бір таңбалы сандарды ондықтан аттап қосу кестесін құрады, қолданады Жеке жұмыс жасайды Жаттығу жасайды Диаграмма мен жұмыс жасайды Есепті шығарады Бір таңбалы сандарды ондықтан аттап қосу білімін қолданады. Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру ҚБ: «Банкомат» әдісі
Дескриптор: Берілген өрнектерді оқы және мәнін табады-1б Өз бетінше жұмыс істей алады-1б
Дескриптор: Ұяшықтағы 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 сандарының құрамын атайды-1б Қанша жағдайын есте сақтау керектігін анықтайды-1б
Дескриптор: Әр бағанда берілген теңдіктердің ұқсастығы мен айырмашылығын ажыратады-1б Пікірін ұсынады-1б Дескриптор: Әр бағандағы қандай теңдіктерді есте сақтау қажеттігін анықтайды, жазады-1б Әр жолдағы қосындылардың мәндерін есептейді-1б Дескриптор: Әр топ11,12, 13 сандарын қосылғыштарының біреуі 4 болатын екі бір таңбалы қосылғыштардың қосындысы түрінде жазады Жарайсың!
Дескриптор: Диаграмма бойынша ақпаратты оқиды-1б Сұрақтарға жауап береді-1б
Дескриптор: Есептің мазмұнын түсінеді-1б Шешуін тауып, жауабын жазады-1б
Дескриптор: Өрнектердің мәндерін анықтап, өсу ретімен орналастырады-1б «Ата - баланың қорғаны» сөйлемін оқиды-1б Дескриптор: Әр бағандағы қосындыларды салыстырады-1б Өрнектердің мнін табады-1б «Алма ағашы» әдісі |
суреттер Оқулық Суреттер Жұмыс парағы оқулық оқулық оқулық Жұмыс парағы Қимылдар Диаграмма Суреттер
Оқулық Жұмыс дәптері Кері байланыс тақтасы |
||
Ресурстар:

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сандарға амалдар орындау
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
Сандарға амалдар орындау |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
2 сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№14 сабақ. Бір таңбалы сандарды разрядтан аттап қосу кестесі |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
2.1.2.4.Бір таңбалы сандарды ондықтан аттап қосу кестесін құру, білу және қолдану. 2.1.2.5.Бір таңбалы сандарды ондықтан аттап қосу және азайтуды орындау. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Бір таңбалы сандарды разрядтан аттап қосу кестесін құруды үйренеді |
|||||
|
Құндылықтар және оның мақсаты: |
БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ Басқалармен бірлескен жұмыстың нәтижесін қорғай білу |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы 7-тапсырма Белгі орнына тиісті санды қой 11-5=6 13-6=7 (16-8) +2=10 15-7=8 (11-7)+3=7 18-(1+8)=9 Тақырыпты ашу Топтық жұмыс Берілген өрнектерді оқы және мәнін тап. 1-топ: 40 + 8 = 30 + 9 = 58 – 50 = 57 – 7= 2-топ: 11 – 4 = ........6 = 7 ...– 8 = 9 17 – ... = 4 3-топ: 7 + 8 = ... 7 + ... = 16 ...+ 8 = 16 9 + ... = 15 Жаңа тақырып 1-тапсырма а) Ұяшықтардағы 11, 12, 13, 14 сандарының әрқайсысының құрамын айтады: 11 – бұл 9 бен 2 немесе 2 мен 9 сандарының қосындысы. 11, 12, 13, 14 сандары құрамының қанша жағдайын есте сақтау қажет? Неліктен? ә) 15, 16, 17, 18 сандарының құрамын айтады. 15 –бұл 9 бен 6 немесе 6 мен 9 сандарының қосындысы 15, 16, 17, 18 сандары құрамының қанша жағдайын есте сақтау қажет? Неліктен? 2-тапсырма Әр бағандағы теңдіктерді салыстыр.Қорытынды жасайды 6+5=11 9+3=12 7+6=13 8+6=14 5+6=11 3+9=12 6+7=13 6+8=14 Қорытынды: Қосылғыштардың орнын ауыстырғаннан қосындының мәні өзгермейді 3-тапсырма Берілген теңдіктерді пайдаланып, әрбір қатардағы қосындылардың мәнін қалай табуға болатынын түсіндіреді. Топтық жұмыс 4-тапсырма 11,12 ,13 сандарын қосылғыштарының біреуі 4 болатын екі бір таңбалы сандардың қосындысы түрінде жаз 1-топ 11 саны 2-топ 12 саны 3-топ 13 саны 7 + 4 = 11; 8 + 4 = 12; 9 + 4 = 13. немесе 4 + 7 = 11; 4 + 8 = 12; 4 + 9 = 13 ЕБҚ Амалдарды орында 8+4= 5+6= 3+7= 4+8= 6+5= 7+3=
5-тапсырма Жұптық жұмыс. Диаграмма бойынша ақпаратты оқиды, сұрақтарға жауап береді. 2 А сыныбында 10 ұл, 9 қыз бар. 2 Ә сыныбында 11 ұл, 8 қыз бар. 2 А сыныбында қыздар саны артық. Диаграммаға қарап сұрақтар қояды, жауап береді. Екі сыныпта барлығы неше қыз (ұл) бар?
6-тапсырма Бақта 17 адам жеміс жинады. Оның 8-і балалар. Бақта неше ересек адам жеміс жинады?
Есептің шешуін практикалық әрекет барысында орындау тиімді болмақ.
8-тапсырма ФС тапсырмасы Өрнектердің мәндерін анықтап, өсу ретімен орналастыра отырып, жауаптардың астына сәйкес әріптерді жазу нәтижесінде шыққан «Ата - баланың қорғаны» сөйлемін оқиды. Мағынасы түсіндіріледі, нақты өмірден, оқушылар өмірінен мысал келтіреді, байланыстырады. Үй тапсырмасы 7-тапсырма Әр бағандағы қосындыларды салыстыр.Өрнектердің мәнін тап. 8+7=15 9+7=16 9+8=17 8+5=13 7+8=15 7+9=16 8+9=17 5+8=13
|
Өлеңді хормен оқиды Үй тапсырмасын тексертеді Топтық жұмыс жасайды Тапсырманы орындайды Қорытынды жасайды Қосындылар дың мәнін қалай табатынын анықтайды Бір таңбалы сандарды ондықтан аттап қосу кестесін құрады, қолданады Жеке жұмыс жасайды Жаттығу жасайды Диаграмма мен жұмыс жасайды Есепті шығарады Бір таңбалы сандарды ондықтан аттап қосу білімін қолданады. Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру ҚБ: «Банкомат» әдісі
Дескриптор: Берілген өрнектерді оқы және мәнін табады-1б Өз бетінше жұмыс істей алады-1б
Дескриптор: Ұяшықтағы 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 сандарының құрамын атайды-1б Қанша жағдайын есте сақтау керектігін анықтайды-1б
Дескриптор: Әр бағанда берілген теңдіктердің ұқсастығы мен айырмашылығын ажыратады-1б Пікірін ұсынады-1б Дескриптор: Әр бағандағы қандай теңдіктерді есте сақтау қажеттігін анықтайды, жазады-1б Әр жолдағы қосындылардың мәндерін есептейді-1б Дескриптор: Әр топ11,12, 13 сандарын қосылғыштарының біреуі 4 болатын екі бір таңбалы қосылғыштардың қосындысы түрінде жазады Жарайсың!
Дескриптор: Диаграмма бойынша ақпаратты оқиды-1б Сұрақтарға жауап береді-1б
Дескриптор: Есептің мазмұнын түсінеді-1б Шешуін тауып, жауабын жазады-1б
Дескриптор: Өрнектердің мәндерін анықтап, өсу ретімен орналастырады-1б «Ата - баланың қорғаны» сөйлемін оқиды-1б Дескриптор: Әр бағандағы қосындыларды салыстырады-1б Өрнектердің мнін табады-1б «Алма ағашы» әдісі |
суреттер Оқулық Суреттер Жұмыс парағы оқулық оқулық оқулық Жұмыс парағы Қимылдар Диаграмма Суреттер
Оқулық Жұмыс дәптері Кері байланыс тақтасы |
||
Ресурстар:

шағым қалдыра аласыз









