|
Бөлім: |
Python тілінде программалау |
|||
|
Педагогтың ТАӘ (болған жағдайда) |
Бақатаева Балжан Серікбайқызы |
|||
|
Күні: |
|
|||
|
Сынып: 6 «А» |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.3.2.1 Python тіліндегі сызықтық алгоритмдерді жазу |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: Input(),split() , map функциясының міндеттерін анықтайды Көптеген оқушылар: Есептің шарты бойынша программасын құрастырады Кейбір оқушылар: Берілген жолдардың арасынан сандарды ажырату үшін іnput() функиясына split() және map тәсілдерін пайдаланады. |
|||
|
Бағалау критерийі: |
- Input(),split() , map функциясының міндеттерін біледі - Python программалау тілінде программаны шарты бойынша жасай алады. -Берілген жолдардың арасынан іnput() функиясына split() және map әдістерін қолдана отырып есептер шығара алады |
|||
|
Ойлау дағды деңгейі: |
Қолдану |
|||
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 8 минут |
1.Сыныппен амандасу. Оқушыларды түгендеу. Псхологиялық ахуал. «Түстер галереясы» әдісі. Мақсаты: Оқушылардың шығармашылық қабілеттілігін арттыру, ұйымшылдыққа баулу. 2.Үй тапсырмасын тексеру: Үйге берілген тақырып бойынша 10 сұрақтан тұратын тест алу.Оны ZipGrade бағдарламасы арқылы тексеру. 3. Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. |
1. Мұғаліммен амандасады. Оқушылар ортаға шығып түрлі түсті беттерді алып өленге билеп, бірнеше бөлікке (4-ке,8-ге,10-ға) бөліп шығады. Кейін оны төбеге шашып, тезірек өз түстерін жинап алып сол қиындылардан бір сурет құрастырады. 2. Жауап парағына тесттің дұрыс нұсқаларын белгілейді 3. Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 4. Сабақтың мақсаттарымен танысады. |
«Шапалақтау» әдісі
Смайликтер арқылы бағалау |
Түрлі түсті беттер
|
||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
Жаңа сабақты түсіндіру. |
Мұғалімді тыңдайды |
|
|
||||
|
Жеке жұмыс. 1-тапсырма. Дидар 4-сыныпта оқиды. Дидарға математика сабағында үйге 4 амалмен (+, –, * , /) орындалатын тапсырмалар берілді. Дидардың ағасы (әпкесі) ретінде математикалық тапсырмаларды программалау тілінде орындауға көмектес. Есептерді математикадағы жазылу ережесімен экранға шығар. ҚБ: «Фри» әдісі арқылы тапсырмаларды орындау барысында қорапқа балдар қойылған фри жинайды |
1-тапсырманы орындайды |
Дескриптор: -есептің программасын құрастырады; -енгізілген жолдардың ішінен сандарды ажырату үшін іnput() функиясына split() және map әдістерін қолданады; -есептерді математикадағы жазылу ережесімен экранға жеке жолдарға шығару үшін end=’\n’әдісін қолданады. «Фри» әдісі 2 балл |
Оқулық § 3.7, 95-бет («Алматыкiтап баспасы», 2020.) Қосымша 1 Компьютер/ноутбук |
|||||
|
|
Сергіту сәті Көзге жаттығу |
Сергіту сәтінде көрсетілген жаттығуларды қайталайды |
|
https://www.youtube.com/watch?v=_lx7d4eIkVE |
||||
|
|
Жұптық жұмыс. 2-тапсырма. Марат пен Еркін ауладағы кірпіштерді тасыды. Марат Р кірпіш, ал оған қарағанда К кірпіш кем тасыған болса, екі бала барлығы неше кірпіш тасыған? Есептің программасын жазыныз.
|
2-тапсырманы орындайды |
Дескриптор: - Input(), print(), функцияларын қолдана алады. - берілген өрнектерді орындау үшін программа құрастырады. - нәтижесін шығарады. «Фри» әдісі 2 балл |
Қосымша 2 («Алматыкiтап баспасы», 2020. 96 бет) |
||||
|
3-тапсырма. Әселдің а теңге ақшасы бар. Бір өшіргіштің құны к-ға және бір қаламсаптың құны с-ға тең. Әсел қолындағы барлық ақшасына қанша өшіргіш немесе қанша қаламсап сатып алады? Есептің программасын жаз. Мысалы: 100 10 15 Нәтиже: 10 6 |
Тапсырманы орындап программасын жазады. |
Дескриптор: -есептің шартын құрады; -іnput(), print(), функцияларын қолданып есептің программасын жазады; - нәтижесін шығарады. «Фри» әдісі 2 балл |
|
|||||
|
4 тапсырма ЕБҚ тапсырмасы жеке жұмыс
Learningapps бағдарламасында
орындау |
Learningapps бағдарламасында берілген тапсырмада мәліметтер типін анықтайды.
|
Дескриптор: Мәліметтер типін ажырата алады. «Фри» әдісі 3 балл |
https://learningapps.org/watch?v=pt7dzezyc22 |
|||||
|
5-тапсырма.«Жұбыңмен бөліс» әдісі Сабақты бекіту:Анықтамасын жазыңдар Print () Input() Sep Map Split |
Бекіту тапсырмасын дәптерге орындайды. Жанындағы жұбымен дәптер алмастырып тексереді |
Дескриптор: -функциялардың анықтамаларын жаза алады «Фри» әдісі 1 балл |
||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады. Жинаған фри санын анықтап, балдарын есептейді 2.Кері байланыс: LINOIT сайты арқылы сабақа кері байланыс орнату |
Өзін-өзі бағалау. |
|
|
||||
|
Үй тапсырмасы 2 мин |
§ 3.7, 96-бет, «Үй тапсырмасы» |
|
|
|
Қосымша 1. Есептің программасын құрастырғанда, енгізілген жолдардың ішінен сандарды ажыратып алу үшін іnput() функциясына split () және оларды бүтін санға айналдыруға арналған map әдістерін қолдану керек. Есептерді математикадағы жазылу ережесімен экранға жеке жолдарға шығару үшін end='\n' әдісін қолданамыз.

Қосымша 2
2 тапсырма

Қосымша 3
3 тапсырма.

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Санды енгізу және шығару
Санды енгізу және шығару
|
Бөлім: |
Python тілінде программалау |
|||
|
Педагогтың ТАӘ (болған жағдайда) |
Бақатаева Балжан Серікбайқызы |
|||
|
Күні: |
|
|||
|
Сынып: 6 «А» |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.3.2.1 Python тіліндегі сызықтық алгоритмдерді жазу |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: Input(),split() , map функциясының міндеттерін анықтайды Көптеген оқушылар: Есептің шарты бойынша программасын құрастырады Кейбір оқушылар: Берілген жолдардың арасынан сандарды ажырату үшін іnput() функиясына split() және map тәсілдерін пайдаланады. |
|||
|
Бағалау критерийі: |
- Input(),split() , map функциясының міндеттерін біледі - Python программалау тілінде программаны шарты бойынша жасай алады. -Берілген жолдардың арасынан іnput() функиясына split() және map әдістерін қолдана отырып есептер шығара алады |
|||
|
Ойлау дағды деңгейі: |
Қолдану |
|||
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 8 минут |
1.Сыныппен амандасу. Оқушыларды түгендеу. Псхологиялық ахуал. «Түстер галереясы» әдісі. Мақсаты: Оқушылардың шығармашылық қабілеттілігін арттыру, ұйымшылдыққа баулу. 2.Үй тапсырмасын тексеру: Үйге берілген тақырып бойынша 10 сұрақтан тұратын тест алу.Оны ZipGrade бағдарламасы арқылы тексеру. 3. Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. |
1. Мұғаліммен амандасады. Оқушылар ортаға шығып түрлі түсті беттерді алып өленге билеп, бірнеше бөлікке (4-ке,8-ге,10-ға) бөліп шығады. Кейін оны төбеге шашып, тезірек өз түстерін жинап алып сол қиындылардан бір сурет құрастырады. 2. Жауап парағына тесттің дұрыс нұсқаларын белгілейді 3. Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 4. Сабақтың мақсаттарымен танысады. |
«Шапалақтау» әдісі
Смайликтер арқылы бағалау |
Түрлі түсті беттер
|
||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
Жаңа сабақты түсіндіру. |
Мұғалімді тыңдайды |
|
|
||||
|
Жеке жұмыс. 1-тапсырма. Дидар 4-сыныпта оқиды. Дидарға математика сабағында үйге 4 амалмен (+, –, * , /) орындалатын тапсырмалар берілді. Дидардың ағасы (әпкесі) ретінде математикалық тапсырмаларды программалау тілінде орындауға көмектес. Есептерді математикадағы жазылу ережесімен экранға шығар. ҚБ: «Фри» әдісі арқылы тапсырмаларды орындау барысында қорапқа балдар қойылған фри жинайды |
1-тапсырманы орындайды |
Дескриптор: -есептің программасын құрастырады; -енгізілген жолдардың ішінен сандарды ажырату үшін іnput() функиясына split() және map әдістерін қолданады; -есептерді математикадағы жазылу ережесімен экранға жеке жолдарға шығару үшін end=’\n’әдісін қолданады. «Фри» әдісі 2 балл |
Оқулық § 3.7, 95-бет («Алматыкiтап баспасы», 2020.) Қосымша 1 Компьютер/ноутбук |
|||||
|
|
Сергіту сәті Көзге жаттығу |
Сергіту сәтінде көрсетілген жаттығуларды қайталайды |
|
https://www.youtube.com/watch?v=_lx7d4eIkVE |
||||
|
|
Жұптық жұмыс. 2-тапсырма. Марат пен Еркін ауладағы кірпіштерді тасыды. Марат Р кірпіш, ал оған қарағанда К кірпіш кем тасыған болса, екі бала барлығы неше кірпіш тасыған? Есептің программасын жазыныз.
|
2-тапсырманы орындайды |
Дескриптор: - Input(), print(), функцияларын қолдана алады. - берілген өрнектерді орындау үшін программа құрастырады. - нәтижесін шығарады. «Фри» әдісі 2 балл |
Қосымша 2 («Алматыкiтап баспасы», 2020. 96 бет) |
||||
|
3-тапсырма. Әселдің а теңге ақшасы бар. Бір өшіргіштің құны к-ға және бір қаламсаптың құны с-ға тең. Әсел қолындағы барлық ақшасына қанша өшіргіш немесе қанша қаламсап сатып алады? Есептің программасын жаз. Мысалы: 100 10 15 Нәтиже: 10 6 |
Тапсырманы орындап программасын жазады. |
Дескриптор: -есептің шартын құрады; -іnput(), print(), функцияларын қолданып есептің программасын жазады; - нәтижесін шығарады. «Фри» әдісі 2 балл |
|
|||||
|
4 тапсырма ЕБҚ тапсырмасы жеке жұмыс
Learningapps бағдарламасында
орындау |
Learningapps бағдарламасында берілген тапсырмада мәліметтер типін анықтайды.
|
Дескриптор: Мәліметтер типін ажырата алады. «Фри» әдісі 3 балл |
https://learningapps.org/watch?v=pt7dzezyc22 |
|||||
|
5-тапсырма.«Жұбыңмен бөліс» әдісі Сабақты бекіту:Анықтамасын жазыңдар Print () Input() Sep Map Split |
Бекіту тапсырмасын дәптерге орындайды. Жанындағы жұбымен дәптер алмастырып тексереді |
Дескриптор: -функциялардың анықтамаларын жаза алады «Фри» әдісі 1 балл |
||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады. Жинаған фри санын анықтап, балдарын есептейді 2.Кері байланыс: LINOIT сайты арқылы сабақа кері байланыс орнату |
Өзін-өзі бағалау. |
|
|
||||
|
Үй тапсырмасы 2 мин |
§ 3.7, 96-бет, «Үй тапсырмасы» |
|
|
|
Қосымша 1. Есептің программасын құрастырғанда, енгізілген жолдардың ішінен сандарды ажыратып алу үшін іnput() функциясына split () және оларды бүтін санға айналдыруға арналған map әдістерін қолдану керек. Есептерді математикадағы жазылу ережесімен экранға жеке жолдарға шығару үшін end='\n' әдісін қолданамыз.

Қосымша 2
2 тапсырма

Қосымша 3
3 тапсырма.

шағым қалдыра аласыз

















