|
Бөлім |
Python тілінде программалау. Сабақ № 11-12 |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
Туткабаева С. |
|||
|
Күні |
26.02.2024 ж. |
|||
|
Сынып 6 |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Санды енгізу және шығару |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Input(),split() , map функцияларының анықтамасын біледі. есептің программасын құрастырады енгізілген жолдардың ішінен сандарды ажырату үшін іnput() функиясына split() және map әдістерін қолданады |
|||
Сабақтың барысы:
|
Сабақты ң кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақты ң басы |
1.Оқушылармен амандасу. 2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. 3.Жаңа тақырыпқа шолу Өткен тақырыпытарда input-ты қарапайым түрде қолдандық. Енді функцияның программада қолданылу жолдарына кеңірек тоқталайық. |
1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3.Сабақтың мақсаттарымен танысады. |
|
|
||||||||
|
Сабақты ң ортасы |
Жаңа тақырыпты түсіндіру. Input() функциясы деректерді программаға енгізеді.Бұл деректерді программада қолдану үшін айнымалыларға жұктеуге болады. |
Мұғалімді тыңдайды inputфункциясының анықтамасын дәптерге жазады split() әдісін қолдану анықтамасын дәптерге жазады ’5’,’6’,’7’] ’5’,’6’,’7’] map функциясын қолдану анықтамасын дәптерге жазады -нәтиже 5 6 7 ,5,6,7] |
|
Интербелсе нді тақта/ тақта Жұмыс дәптері |
||||||||
|
|
Программа коды |
Енгізу-нәт |
||||||||||
|
K=int(input(“engiz:”)) Print(K) |
еngiz:1000 1000 |
|||||||||||
|
Input() функциясын қолданып енгізген дерек жолдық типке жатады. Жолды тізімге түрлендіру үшін split() әдісін қолданамыз. Тізімдегілердің арасында символ болса, оны split() әдісіндегі жақшаның ішінде көрсету керек. |
||||||||||||
|
|
Программа коды |
Енгізу-нәтиже |
||||||||||
|
K=input().split() print(K) |
1 2 3 4 5 6 7 [‘1’,’2’,’3’,’4’, |
|||||||||||
|
K=input().split(-) print(K) |
1-2-3-4-5-6-7 [‘1’,’2’,’3’,’4’, |
|||||||||||
|
Сандар тізімін оқып отырып, оны бірден бүтін санға түрлендіру үшін, жоғарыдағы құрылымға map функциясын қолдану керек. Бұл жерде list тізімді білдіреді. |
||||||||||||
|
|
Программа коды |
Енгізу |
||||||||||
|
K=map(int,input().split()) print(list (K)) |
1 2 3 4 [1,2,3,4 |
|||||||||||
|
|
print() функциясы деректерді экран бетіне шығарады немесе файлға жол ретінде жазады. |
|
|
|
||||||||
|
print() функциясының толық синтаксисі: print(‘Басуға арналған жол’,sep=’’, end=’\n’) ‘Басуға арналған жол’-экранға шығарылатын жол. sep=’’-айнымалылардың арасын ажырататын символды көрсетеді, үнсіз келісім бойынша бос орынмен ажыратылады. end=’\n’-жолды қандай символмен аяқтау керектігін көрсетеді. Егер print() функциясы end=’\ n’әдісімен аяқталса, жол келесі қатарға өтумен аяқталады. |
print() функциясының синтаксисін дәптерге жазады 1-тапсырманы орындайды |
|
||||||||||
|
Жеке жұмыс. 1-тапсырма. Оқулық § 3.7, 95-бет, «Практикада қолдану» тапсырмасы |
|
|
||||||||||
|
|
2-тапсырманы орындайды |
|
||||||||||
|
|
|
|
||||||||||
|
|
|
|
|
|||||||||
|
Топтық жұмыс. 2-тапсырма. Практикалық тапсырмада іnput() және print() функцияларының қолданылуына талдау жасай отырып, төмендегі өрнектерді орындау үшін программа құрастырыңдар. 1) 352· 985 · 25 · 3 2) 352 + 1206 + 215554 + 6957 + 628 |
3-тапсырманы орындайды |
|
||||||||||
|
|
|
|
||||||||||
|
|
|
|
||||||||||
|
|
Топтық жұмыс. 3-тапсырма. Әселдің а теңге ақшасы бар. Бір өшіргіштің құны к-ға және бір қаламсаптың құны с-ға тең. Әсел қолындағы барлық ақшасына қанша өшіргіш немесе қанша қаламсап сатып алады? Есептің программасын жаз. Мысалы: 100 10 15 |
|
|
|
||||||||
|
Сабақтың соңы |
|
Өзін-өзі бағалау. |
|
Плакат /слайд/ |
||||||||
|
Үй тапсырмас ы |
§ 3.7, 96-бет, «Үй тапсырмасы» |
|
|
|
||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Санды енгізу және шығару 6 сынып ҚМЖ
Санды енгізу және шығару 6 сынып ҚМЖ
|
Бөлім |
Python тілінде программалау. Сабақ № 11-12 |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
Туткабаева С. |
|||
|
Күні |
26.02.2024 ж. |
|||
|
Сынып 6 |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Санды енгізу және шығару |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Input(),split() , map функцияларының анықтамасын біледі. есептің программасын құрастырады енгізілген жолдардың ішінен сандарды ажырату үшін іnput() функиясына split() және map әдістерін қолданады |
|||
Сабақтың барысы:
|
Сабақты ң кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақты ң басы |
1.Оқушылармен амандасу. 2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. 3.Жаңа тақырыпқа шолу Өткен тақырыпытарда input-ты қарапайым түрде қолдандық. Енді функцияның программада қолданылу жолдарына кеңірек тоқталайық. |
1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3.Сабақтың мақсаттарымен танысады. |
|
|
||||||||
|
Сабақты ң ортасы |
Жаңа тақырыпты түсіндіру. Input() функциясы деректерді программаға енгізеді.Бұл деректерді программада қолдану үшін айнымалыларға жұктеуге болады. |
Мұғалімді тыңдайды inputфункциясының анықтамасын дәптерге жазады split() әдісін қолдану анықтамасын дәптерге жазады ’5’,’6’,’7’] ’5’,’6’,’7’] map функциясын қолдану анықтамасын дәптерге жазады -нәтиже 5 6 7 ,5,6,7] |
|
Интербелсе нді тақта/ тақта Жұмыс дәптері |
||||||||
|
|
Программа коды |
Енгізу-нәт |
||||||||||
|
K=int(input(“engiz:”)) Print(K) |
еngiz:1000 1000 |
|||||||||||
|
Input() функциясын қолданып енгізген дерек жолдық типке жатады. Жолды тізімге түрлендіру үшін split() әдісін қолданамыз. Тізімдегілердің арасында символ болса, оны split() әдісіндегі жақшаның ішінде көрсету керек. |
||||||||||||
|
|
Программа коды |
Енгізу-нәтиже |
||||||||||
|
K=input().split() print(K) |
1 2 3 4 5 6 7 [‘1’,’2’,’3’,’4’, |
|||||||||||
|
K=input().split(-) print(K) |
1-2-3-4-5-6-7 [‘1’,’2’,’3’,’4’, |
|||||||||||
|
Сандар тізімін оқып отырып, оны бірден бүтін санға түрлендіру үшін, жоғарыдағы құрылымға map функциясын қолдану керек. Бұл жерде list тізімді білдіреді. |
||||||||||||
|
|
Программа коды |
Енгізу |
||||||||||
|
K=map(int,input().split()) print(list (K)) |
1 2 3 4 [1,2,3,4 |
|||||||||||
|
|
print() функциясы деректерді экран бетіне шығарады немесе файлға жол ретінде жазады. |
|
|
|
||||||||
|
print() функциясының толық синтаксисі: print(‘Басуға арналған жол’,sep=’’, end=’\n’) ‘Басуға арналған жол’-экранға шығарылатын жол. sep=’’-айнымалылардың арасын ажырататын символды көрсетеді, үнсіз келісім бойынша бос орынмен ажыратылады. end=’\n’-жолды қандай символмен аяқтау керектігін көрсетеді. Егер print() функциясы end=’\ n’әдісімен аяқталса, жол келесі қатарға өтумен аяқталады. |
print() функциясының синтаксисін дәптерге жазады 1-тапсырманы орындайды |
|
||||||||||
|
Жеке жұмыс. 1-тапсырма. Оқулық § 3.7, 95-бет, «Практикада қолдану» тапсырмасы |
|
|
||||||||||
|
|
2-тапсырманы орындайды |
|
||||||||||
|
|
|
|
||||||||||
|
|
|
|
|
|||||||||
|
Топтық жұмыс. 2-тапсырма. Практикалық тапсырмада іnput() және print() функцияларының қолданылуына талдау жасай отырып, төмендегі өрнектерді орындау үшін программа құрастырыңдар. 1) 352· 985 · 25 · 3 2) 352 + 1206 + 215554 + 6957 + 628 |
3-тапсырманы орындайды |
|
||||||||||
|
|
|
|
||||||||||
|
|
|
|
||||||||||
|
|
Топтық жұмыс. 3-тапсырма. Әселдің а теңге ақшасы бар. Бір өшіргіштің құны к-ға және бір қаламсаптың құны с-ға тең. Әсел қолындағы барлық ақшасына қанша өшіргіш немесе қанша қаламсап сатып алады? Есептің программасын жаз. Мысалы: 100 10 15 |
|
|
|
||||||||
|
Сабақтың соңы |
|
Өзін-өзі бағалау. |
|
Плакат /слайд/ |
||||||||
|
Үй тапсырмас ы |
§ 3.7, 96-бет, «Үй тапсырмасы» |
|
|
|
||||||||
шағым қалдыра аласыз














