|
Пән:Математика Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Сандармен амалдар орындау Күні: Сынып:2 |
Мектеп:Қ.Шайменов ЖОББМ Мұғалімнің аты-жөні:ЖағалбайлыР.О Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
2.1.Санды және әріпті өрнектер |
||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
2.2.1.6 екі-үш амалды жақшалы және жақшасыз өрнектерге арифметикалық амалдардың орындалу тәртібін анықтау, олардың мәнін табу |
||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар:Екі-үш амалдан тұратын, жақшалы және жақшасыз өрнектердің арифметикалық амалдардың орындалу тәртібін анықтай алады, олардың мәнін табады Көптеген оқушылар:Өрнектерді өздігінен құрастыра алады,семантикалық картадағы өрнектердің мәнін сәйкестендіреді. Кейбір оқушылар:Белгісіз сандарды табу арқылы жақшалы және жақшасыз өрнектерді өздігінен құрастырып,орындалу тәртібін дәлелдей алады. |
||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Жақшалы және жақшасыз өрнектерге арифметикалық амалдардың орындалу тәртібін анықтайды,олардың мәнін табады.Өрнектердің мәнін сәйкестендіреді.Белгісіз сандарды табу арқылы жақшалы жақшасыз өрнектерді өздігінен құрастырады,орындалу тәртібін дәлелдейді. |
||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Жақшалы және жақшасыз өрнектерді орындалу тәртібін сипаттайды -Жақшалы -Жақшасыз -Өрнектің мәні,орындалу тәртібі Диaлог пен жaзу үшін пайдaлы сөздер мен тіркестер -Қосылғыштарды тиімді топтауға бола ма? -Сандарды ретімен және кері ретпен санай аласың ба? -Жақшасыз берілген екі-үш амалдың өрнектің мәнін қалай табуға болады? -Жақшалы өрнектің мәнін ше? -Амалдардың орындалу тәртібін көрсете аласың ба? |
||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларды бірлесіп жұмыс істеуге үйрету. Достыққа, ынтымақтыққа тәрбиелеу |
||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Бейнелеу өнері,өзін- өзі тану |
||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Суреттер, оқулық, дәптер, сызба,
|
||||||||
|
Бастапқы білім |
ауызша қосу және азайтуды орындау
|
||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы
|
1.Ұйымдастыру кезеңі «Ширату жаттығу» Ендеше қазірі топқа бөлінеміз І топ қосу амалымен шығарылған есеп ІІ топ азайту амалымен шығарылған есеп ІІІ топ жақшалы өрнек шығарады 4+12 15+3 20+3 25-4 45-5 78-5 (4+2)+1 (10-2)+3 *Топта тәртіпті сақтау *Келесі топқа кедергі жасамау *Сабаққа белсенді қатысу *Өз ой пікірімізді еркін айту *Мақсатқа жету |
Карточка
Карточка есептер Сурет отбасы ЕрежеА-4 Сандар « +» «-» ()
|
|||||||
|
Сабақтың ортасы
|
(МК.Т) «Нұсқа беру және айту»тәсілі «Тиінге көмек» ойыны Мына сандардың айырмасы мен қосындысын жақшалы және жақшасыз өрнек түрінде жазып, мәнін тауып, тиінге қысқа азық дайындауға көмектесейік. 12*3 7*(9-2) 5*9 +1 7*4 7*0 4*8 3*12-4 6*4+3 Енді өрнек құрастырайық. 7+(9-2) (6-4)+3 3+(12-4) 12+3 7-4 Кері байланыс Миға шабуыл кезеңінде «Жіктеу» әдісі аркылы талаптары әртүрлі оқушыларға сұрақ кою -Бұл жерде біз не істедік? -Неше амалмен орындадық? -Есептерді неше амалмен шығарамыз? -Балалар бұлар қандай өрнектер?(жақшасыз және жақшалы өрнектер) -Бүгін сабағымыздың мақсаты қандай деп ойлайсыңдар? Өрнектер неше амалмен берілген? (оқушылар жауабы тыңдалады) (ҚБ) «Шапалақтау» әдісімен бағаланады (Ж) «Дереккөздер» саралау әдісі «Қай жұп тез» семантикалық картасын толтыру балалар тиісті жауабын сәйкестендіреді 7+3+(50+20) 40 4+44+6 80 (2+5)+10+40 25 8+80+2 57 30+5+5 90 (8+2)+70 60 15+1+9 80 (10+40)+4+6 54 (ҚБ) Смайлик Дескриптор: -Жақшалы және жақшасыз өрнектерге арифметикалық амалдардың орындалу тәртібін анықтады -Өрнектердің мәнін сәйкестендірді (МК.Т)Кері байланыс «Сұрақ қою және талқылау»әдісі №1 Есепті оқы. Автобуста 5 қыз және 5 ұл келе жатты.Аялдамадан 6 бала түсті.Автобуста неше бала қалды? Ойланып, шешімін табыңыздар? Тұжырымдама арқылы дәлелде Есептің сұрағына бірден жауап беруге болама? Алдымен нені білу керек? Содан кейін ше? Сен неше амал орындайсың? Әрбір амал нені білдіретінін түсіндір Есептің сұрағына жауап бер Шарты: Келе жатты -5 қыз,5ұл Түсті-6 (бала) Қалды-?(бала) 5+5=10 (бала) 10-6=4 (бала) Өрнек (5+5)-6=4 (бала) Жауабы:4бала қалды (МК)Бұл құрама есеп. Жай есеп бір амалмен,ал құрама есеп екі және одан да көп амалмен орындалады. (ҚБ) Тамаша!Тапқыр! Сен дұрыс ойласың! Сен мені қуанттың! Ойын тәсілі « Менің шөжелерім» ҚБ «Жарайсыңдар!» (Ж) «Тапсырма» әдісі «Сиқырлы қар қиыршығы» ойыны. Бұл жұмысты жұптық жұмысқа төселген және осындай амалдарды өз бетінше орындауға қиналатын оқушыларды жұптастыру арқылы жүргізу Оқушыларға ойынды жұптасып ойнауды ұсынамын. Олар нүктелі текшені кезекпен лақтырады. Текшенің жоғарғы жағына түскен нүктелер санын қар қиыршығына жазып, шыққан мысалды жазуды ұсынамын. Текшені лақтыра отырып оқушылар мысалдар жазып, мынадай қорытындыға келеді: алған мысалдарының алтыдан артық болмайтынын, себебі текшенің барлығында алты жағы барын және қар қиыр шықтарының орнында 1 , 2, 3, 4, 5 немесе 6 тұруы тиістігін айтады Жұпқа ұсынылатын тапсырма 30 –? – 3 = 30 +(? – 3) = (30 – ?) – 3 = 30 + ? – 3 = 30 – ? – 3 = 30 + ? – 3 = №2.Он (10) санын алу үшін үш кегельден боя (ҚБ) «Бас бармақ» әдісі (өзара бағалау)
(Ж)«Қарқын»әдісі
Е 6+4+5 (7+3)-8 5+(5+2) 18-8-2 8+2-9 (19-9)-3 6+4-5 7+3+8 Берілген өрнектердегі амалдардың орындалу тәртібін анықтау. Көк дөңгелекшенің ішіне амалдардың орындалу ретін жазып көрсету. Өрнектердің мәнін табу (ҚБ) Бағалау тәсілі «Бағдаршам» қызыл- 2-ден жоғары қате сары-2 қате жасыл-барлығы дұрыс Дескриптор: - жақшасыз ,жақшалы арифметикалық амалдардың орындалу тәртібін анықтады
|
«Кір қыстырғыш» ресурс
+ -( )
тамаша! (бәрі дұрыс....)
Дәптермен жұмыс
Оқулықпен жұмыс
шарты
Интербелсеңді тақтадағы бейнероликтегідей жаттығулар жасайды. Сергіту жат-у МП-3
Текше
Текше Қар суреті
Дәптермен жұмыс
|
|||||||
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия«Қорытынды шығару және есте сақтау»әдісі «Блоб ағашы» стратегиясы
|
|
|||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? . |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||||
|
Сабақтың мақсатын ашу барысында оқушыларды қатыстыра отырып сұрақтар арқылы саралау тәсілін қолдандым. .«Жіктеу» әдісінде оқытудың болжалды міндетіне қарай көптеген тәсілдер бар соның бірі талаптары әртүрлі оқушыларға сұрақ кою кері байланыс орнаттым. «Миға шабуыл» стратегиясын қолдандым. Бұл жерде біз не істедік?-Неше амалмен орындадық? -Есептерді неше амалмен шығарамыз? дегендей сұрақтар т.б.қойылды. «Дереккөздер» әдісінде «Қай жұп тез» деген семантикалық картасын жұптық жұмыс тұрғысында орындатым. «Тапсырма» тәсілінде «Сиқырлы қар қиыршығы» ойынын ойнатамын. Бұл жұмысқа әбден төселген және осындай амалдарды өз бетінше орындауға қиналатын оқушыларды жұптастыру арқылы жүргіздім. Оқушылар нүктелі текшені кезекпен лақтырады. Текшенің жоғарғы жағына түскен нүктелер санын қар қиыршығына жазып, шыққан мысалды жазуды ұсынамын. Солай белгісіз санды табады. |
ҚБ «Шапалақтау» әдісімен бағаланады (ҚБ)Смайлик (ҚБ) Тамаша!Тапқыр! Сен дұрыс ойласың! Сен мені қуанттың (ҚБ) «Жарайсыңдар!» Бағалау тәсілі «Бағдаршам» (ҚБ) «Бас бармақ» әдісі (өзара бағалау)
|
Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері
|
|||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Блоб ағашы .с.с
|
|||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:«Тиінге көмек» ойыны 2: «Миға шабуыл» стратегиясы
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:«Сиқырлы қар қиыршығы» ойыны 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Санды және әріпті өрнектер
Санды және әріпті өрнектер
|
Пән:Математика Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Сандармен амалдар орындау Күні: Сынып:2 |
Мектеп:Қ.Шайменов ЖОББМ Мұғалімнің аты-жөні:ЖағалбайлыР.О Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
2.1.Санды және әріпті өрнектер |
||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
2.2.1.6 екі-үш амалды жақшалы және жақшасыз өрнектерге арифметикалық амалдардың орындалу тәртібін анықтау, олардың мәнін табу |
||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар:Екі-үш амалдан тұратын, жақшалы және жақшасыз өрнектердің арифметикалық амалдардың орындалу тәртібін анықтай алады, олардың мәнін табады Көптеген оқушылар:Өрнектерді өздігінен құрастыра алады,семантикалық картадағы өрнектердің мәнін сәйкестендіреді. Кейбір оқушылар:Белгісіз сандарды табу арқылы жақшалы және жақшасыз өрнектерді өздігінен құрастырып,орындалу тәртібін дәлелдей алады. |
||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Жақшалы және жақшасыз өрнектерге арифметикалық амалдардың орындалу тәртібін анықтайды,олардың мәнін табады.Өрнектердің мәнін сәйкестендіреді.Белгісіз сандарды табу арқылы жақшалы жақшасыз өрнектерді өздігінен құрастырады,орындалу тәртібін дәлелдейді. |
||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Жақшалы және жақшасыз өрнектерді орындалу тәртібін сипаттайды -Жақшалы -Жақшасыз -Өрнектің мәні,орындалу тәртібі Диaлог пен жaзу үшін пайдaлы сөздер мен тіркестер -Қосылғыштарды тиімді топтауға бола ма? -Сандарды ретімен және кері ретпен санай аласың ба? -Жақшасыз берілген екі-үш амалдың өрнектің мәнін қалай табуға болады? -Жақшалы өрнектің мәнін ше? -Амалдардың орындалу тәртібін көрсете аласың ба? |
||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларды бірлесіп жұмыс істеуге үйрету. Достыққа, ынтымақтыққа тәрбиелеу |
||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Бейнелеу өнері,өзін- өзі тану |
||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Суреттер, оқулық, дәптер, сызба,
|
||||||||
|
Бастапқы білім |
ауызша қосу және азайтуды орындау
|
||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы
|
1.Ұйымдастыру кезеңі «Ширату жаттығу» Ендеше қазірі топқа бөлінеміз І топ қосу амалымен шығарылған есеп ІІ топ азайту амалымен шығарылған есеп ІІІ топ жақшалы өрнек шығарады 4+12 15+3 20+3 25-4 45-5 78-5 (4+2)+1 (10-2)+3 *Топта тәртіпті сақтау *Келесі топқа кедергі жасамау *Сабаққа белсенді қатысу *Өз ой пікірімізді еркін айту *Мақсатқа жету |
Карточка
Карточка есептер Сурет отбасы ЕрежеА-4 Сандар « +» «-» ()
|
|||||||
|
Сабақтың ортасы
|
(МК.Т) «Нұсқа беру және айту»тәсілі «Тиінге көмек» ойыны Мына сандардың айырмасы мен қосындысын жақшалы және жақшасыз өрнек түрінде жазып, мәнін тауып, тиінге қысқа азық дайындауға көмектесейік. 12*3 7*(9-2) 5*9 +1 7*4 7*0 4*8 3*12-4 6*4+3 Енді өрнек құрастырайық. 7+(9-2) (6-4)+3 3+(12-4) 12+3 7-4 Кері байланыс Миға шабуыл кезеңінде «Жіктеу» әдісі аркылы талаптары әртүрлі оқушыларға сұрақ кою -Бұл жерде біз не істедік? -Неше амалмен орындадық? -Есептерді неше амалмен шығарамыз? -Балалар бұлар қандай өрнектер?(жақшасыз және жақшалы өрнектер) -Бүгін сабағымыздың мақсаты қандай деп ойлайсыңдар? Өрнектер неше амалмен берілген? (оқушылар жауабы тыңдалады) (ҚБ) «Шапалақтау» әдісімен бағаланады (Ж) «Дереккөздер» саралау әдісі «Қай жұп тез» семантикалық картасын толтыру балалар тиісті жауабын сәйкестендіреді 7+3+(50+20) 40 4+44+6 80 (2+5)+10+40 25 8+80+2 57 30+5+5 90 (8+2)+70 60 15+1+9 80 (10+40)+4+6 54 (ҚБ) Смайлик Дескриптор: -Жақшалы және жақшасыз өрнектерге арифметикалық амалдардың орындалу тәртібін анықтады -Өрнектердің мәнін сәйкестендірді (МК.Т)Кері байланыс «Сұрақ қою және талқылау»әдісі №1 Есепті оқы. Автобуста 5 қыз және 5 ұл келе жатты.Аялдамадан 6 бала түсті.Автобуста неше бала қалды? Ойланып, шешімін табыңыздар? Тұжырымдама арқылы дәлелде Есептің сұрағына бірден жауап беруге болама? Алдымен нені білу керек? Содан кейін ше? Сен неше амал орындайсың? Әрбір амал нені білдіретінін түсіндір Есептің сұрағына жауап бер Шарты: Келе жатты -5 қыз,5ұл Түсті-6 (бала) Қалды-?(бала) 5+5=10 (бала) 10-6=4 (бала) Өрнек (5+5)-6=4 (бала) Жауабы:4бала қалды (МК)Бұл құрама есеп. Жай есеп бір амалмен,ал құрама есеп екі және одан да көп амалмен орындалады. (ҚБ) Тамаша!Тапқыр! Сен дұрыс ойласың! Сен мені қуанттың! Ойын тәсілі « Менің шөжелерім» ҚБ «Жарайсыңдар!» (Ж) «Тапсырма» әдісі «Сиқырлы қар қиыршығы» ойыны. Бұл жұмысты жұптық жұмысқа төселген және осындай амалдарды өз бетінше орындауға қиналатын оқушыларды жұптастыру арқылы жүргізу Оқушыларға ойынды жұптасып ойнауды ұсынамын. Олар нүктелі текшені кезекпен лақтырады. Текшенің жоғарғы жағына түскен нүктелер санын қар қиыршығына жазып, шыққан мысалды жазуды ұсынамын. Текшені лақтыра отырып оқушылар мысалдар жазып, мынадай қорытындыға келеді: алған мысалдарының алтыдан артық болмайтынын, себебі текшенің барлығында алты жағы барын және қар қиыр шықтарының орнында 1 , 2, 3, 4, 5 немесе 6 тұруы тиістігін айтады Жұпқа ұсынылатын тапсырма 30 –? – 3 = 30 +(? – 3) = (30 – ?) – 3 = 30 + ? – 3 = 30 – ? – 3 = 30 + ? – 3 = №2.Он (10) санын алу үшін үш кегельден боя (ҚБ) «Бас бармақ» әдісі (өзара бағалау)
(Ж)«Қарқын»әдісі
Е 6+4+5 (7+3)-8 5+(5+2) 18-8-2 8+2-9 (19-9)-3 6+4-5 7+3+8 Берілген өрнектердегі амалдардың орындалу тәртібін анықтау. Көк дөңгелекшенің ішіне амалдардың орындалу ретін жазып көрсету. Өрнектердің мәнін табу (ҚБ) Бағалау тәсілі «Бағдаршам» қызыл- 2-ден жоғары қате сары-2 қате жасыл-барлығы дұрыс Дескриптор: - жақшасыз ,жақшалы арифметикалық амалдардың орындалу тәртібін анықтады
|
«Кір қыстырғыш» ресурс
+ -( )
тамаша! (бәрі дұрыс....)
Дәптермен жұмыс
Оқулықпен жұмыс
шарты
Интербелсеңді тақтадағы бейнероликтегідей жаттығулар жасайды. Сергіту жат-у МП-3
Текше
Текше Қар суреті
Дәптермен жұмыс
|
|||||||
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия«Қорытынды шығару және есте сақтау»әдісі «Блоб ағашы» стратегиясы
|
|
|||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? . |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||||
|
Сабақтың мақсатын ашу барысында оқушыларды қатыстыра отырып сұрақтар арқылы саралау тәсілін қолдандым. .«Жіктеу» әдісінде оқытудың болжалды міндетіне қарай көптеген тәсілдер бар соның бірі талаптары әртүрлі оқушыларға сұрақ кою кері байланыс орнаттым. «Миға шабуыл» стратегиясын қолдандым. Бұл жерде біз не істедік?-Неше амалмен орындадық? -Есептерді неше амалмен шығарамыз? дегендей сұрақтар т.б.қойылды. «Дереккөздер» әдісінде «Қай жұп тез» деген семантикалық картасын жұптық жұмыс тұрғысында орындатым. «Тапсырма» тәсілінде «Сиқырлы қар қиыршығы» ойынын ойнатамын. Бұл жұмысқа әбден төселген және осындай амалдарды өз бетінше орындауға қиналатын оқушыларды жұптастыру арқылы жүргіздім. Оқушылар нүктелі текшені кезекпен лақтырады. Текшенің жоғарғы жағына түскен нүктелер санын қар қиыршығына жазып, шыққан мысалды жазуды ұсынамын. Солай белгісіз санды табады. |
ҚБ «Шапалақтау» әдісімен бағаланады (ҚБ)Смайлик (ҚБ) Тамаша!Тапқыр! Сен дұрыс ойласың! Сен мені қуанттың (ҚБ) «Жарайсыңдар!» Бағалау тәсілі «Бағдаршам» (ҚБ) «Бас бармақ» әдісі (өзара бағалау)
|
Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері
|
|||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Блоб ағашы .с.с
|
|||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:«Тиінге көмек» ойыны 2: «Миға шабуыл» стратегиясы
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:«Сиқырлы қар қиыршығы» ойыны 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|||||||||
шағым қалдыра аласыз


















