|
Пәні: математика |
Мектеп: 275 орта мектеп |
||||
|
Сабақ тақырыбы: Санды теңсіздіктердің қасиеттері |
|||||
|
Күні: 05.02.2024 |
Мұғалімнің есімі А.К. Утебаева |
||||
|
Сынып 6 «А» |
Қатысқандар саны |
Қатыспағандар саны |
|||
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаты |
6.2.2.5 тура санды теңсіздіктердің қасиеттерін білу және қолдану; 6.2.2.6 теңсіздіктерді қосу, азайту, көбейту және бөлуді түсіну және қолдану; |
||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: Тура санды теңсіздіктердің қасиеттерін атайды, ажыратады |
||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Санды теңсіздіктер кейбір қасиеттерін пайдаланады, теңсіздіктерге амалдар қолданады |
|||||
|
Кейбір оқушылар: Санды теңсіздіктердің қасиеттерін пайдаланып, бағалайды |
|||||
|
Бағалау критерийлері:
|
- Санды теңсіздіктердің қасиеттерін біледі; - Санды теңсіздіктердің қасиеттерін ажыратады; - Теңсіздіктерге амалдар қолданады |
||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу, түсіну, қолдану |
||||
|
Тілдік мақсаттар |
- Санды теңсіздіктердің қасиеттерін тұжырымдайды; - Санды теңсіздіктерге арифметикалық амалдар қолдану алгоритмін түсіндіреді; |
||||
|
Терминология: - Теңсіздік; - санды теңсіздік; - қатаң теңсіздік; - қатаң емес теңсіздік; |
|||||
|
Сөз тіркестері - Теңсіздіктің екі жақ бөлігін де теріс санға көбейткенде/бөлгенде теңсіздік белгісі өзгереді; - Теңсіздіктің екі жақ бөлігін де оң санға көбейткенде/бөлгенде теңсіздік белгісін өзгеріссіз қалады |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
- Жеке тұлғаның пікірін ескеру және әрбір ойдың құндылығын құрметтеу; - Өзін-өзі бағалау және өзара бағалау арқылы жауапкершілік сезімін қалыптастыру |
||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Әдебиет (шаттық шеңберінде өлең шумақтарын оқиды), дене шынықтыру (сергіту сәтінде), өмірмен байланыс (бағдаршам түсіне байланысты ереже), геометрия (жұлдызша, төртбұрыш, үшбұрыш арқылы бағалау) |
||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақтаны белсенді оқытуға техникалық қолдау көрсету мақсатында қолдану, слайдтар, электрондық оқулық |
||||
|
Алдыңғы оқу |
Натурал сандарды салыстыру, жай және ондық бөлшектерді салыстыру |
||||
|
Жоспар |
|||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
|||
|
Басталуы 3 мин 3 мин 2мин |
«Шаттық шеңбері» Психологиялық тренинг Оқушылар арасында жылы қарым-қатынас орнатады Бақыт толы шеңберге, Шаттық толы шеңберге, Қол ұстасып келдік біз, Жан достармыз енді біз. «Түстер сыры» арқылы топқа біріктіру. 1-қасиет, 2-қасиет, 3-қасиет, 4-қасиет, 5-қасиет, 6-қасиет сандары жазылған парақтар арқылы үш топқа бірігеді. Топ басшы, спикер, уақыт сақшысы, безендіруші, хатшыны сайлайды І топ (қызыл түс) 1-қасиет пен 2-қасиет ІІ топ (сары түс) 3-қасиет пен 4-қасиет ІІІ топ (жасыл түс) 5-қасиет пен 6-қасиет «Көршіңді тексер» әдісі. Үйге берілген есептердің жауаптарын оқытады Сағат тілі бағытымен дәптерлерді ауыстырып, бағдаршам арқылы көршісін бағалайды Барлық есеп дұрыс болса – жасыл, қате болса – сары, шығарылмаған болса – қызыл түсті көрсетеді. «Жалғасын тап» ережелердің жартысы жазылып, жалғасын табу керек.
Қалыптастырушы бағалау: ауызша қошемет көрсету
|
АКТ Өлең шумақтары
Топ аттары, Қасиеттер жазылған түрлі-түсті парақтар Слайд арқылы тексеру
Слайд
|
|||
|
Ортасы 2 мин 7 мин 5 мин 2 мин 1мин 5 мин 5 мин 3 мин
|
25 > 15; 19 < 42; 123 < 234; 3,6 > 2; 6,76 > 1,45; -1,9 < 0. Міне, бастауыш сыныпта натурал сандарды салыстырдыңдар, бесінші сыныпта жай бөлшектер мен ондық бөлшектерді салыстырдыңдар. Теңсіздік туралы бізде мағлұмат бар. Санды теңдіктерге амалдар қолданып, есептер шығарған едік. Осы арифметикалық амалдарды тағы қайда қолдануға болады? Ал енді, қалай ойлайсыңдар, бүгінгі сабақта қандай тақырып болуы мүмкін?. . . Теңдік емес, теңсіздіктің сырын ашып болып біз, Қасиетін саралауға нақтылауға келіппіз. Жаңа сабақтың тақырыбы айтылады. Дәптерге күн реті мен тақырып жазылады. Сабақ мақсатымен таныстырады. «Үштік одақ» әдісі арқылы жаңа тақырыпты өздігінен меңгерту, постер шығару, оны қорғау. Тапсырманы әрбір оқушы жеке оқиды. Содан кейін оқушы жұбымен және тобымен талқылайды. Өз пікірлерін бүкіл сыныпқа жариялайды. І топ: Санды теңсіздіктердің 1-ші және 2-ші қасиеттері; ІІ топ: Санды теңсіздіктердің 3-ші және 4-ші қасиеттері; ІІІ топ: Санды теңсіздіктердің 5-ші және 6-шы қасиеттері. Тұжырымдамалық карта жасап, топтық жұмысты қорғайды. Топтық жұмысты «Басбармақ» арқылы бағалау. Мұғалім қасиеттерді толықтырады. Электрондық оқулық арқылы ауызша есептер шығарту. «Кім жылдам» ойыны: электрондық оқулық бойынша. Оқушы интерактивті тақтаға дұрысын жазады.
Дескриптор: Білім алушы
Қалыптастырушы бағалау: ауызша мадақтау Сергіту сәті: «Дене қимылы» Орнымыздан тұрамыз, Бұрыламыз солға бір, Қолды белге қоямыз. Бұрыламыз солға бір, Бұрыламыз оңға бір, Жоғары қолды созамыз. «Өзіңді тексер» (жеке жұмыс) А5 өлшемді үлестірмелерде әртүрлі сандық теңсіздіктер жазылған.
Өзін-өзі бағалау геометриялық фигуралар (5 дұрыс жауап - жұлдызша, 4 дұрыс жауап - төртбұрыш, 3 дұрыс жауап - үшбұрыш) арқылы жүргізеді. «Ойлан, жұптас, бірік» ТЖ: I топ №878 Велосипедшінің жылдамдығы х км/сағ, ол 13 км/сағ-тан артық, мотоциклшінің жылдамдығы у км/сағ, ол 38 км/сағ-тан артық. Велосипедші мен мотоциклші бір жерден бір уақытта бір-бірінен қарама-қарсы бағытта жүрді. Олар 1 сағ өткен соң бір-бірінен неше километр қашықтықта болатынын бағалаңдар. ІІ топ №881 Тік төртбұрыштың ұзындығы 4,5 см-ден артық, 6 см-ден кем. Оның ені 2 см-ден артық, 3,2 см-ден кем. Тік төртбұрыштың ауданын бағалаңдар. ІІІ топ №884 4 < a < 5 теңсіздігінен мынаны бағалаңдар:
1) а+3; 2)
a–0,6; 3)
2a; 4)
«Үш шапалақ» арқылы бағалау «Қатесін тап» арқылы сабақты бекіту
+ 2 > 1 + 1 < y < 7
11,7 > 8 3,5 < x + y < 15,2 3) -7,5 < 2,5 екі жақ бөлігін -3-ке көбейтіңіз. -22,5 < 7,5 22,5 > -7,5 4) 36 > 27 екі жақ бөлігін 1,5-ке бөліңіз 2,4 > 1,8 24 > 18 Дескриптор: Білім алушы:
Қалыптастырушы бағалау: ауызша мадақтау |
Слайд Математика. 6-сынып. Алдамұратова Т. Алматы «Атамұра» 2018 ж. Постер, маркер
Электрондық оқулық Слайд Үлестірме тапсырмалар Слайд
Үлестірме материал Математика. 6-сынып. Алдамұратова Т.А. «Атамұра» 2018 ж.
Слайд
|
|||
|
Аяқталуы 2 мин |
Үйге тапсырма №885 №883 І топ (1, 4) ІІ топ (2, 4) ІІІ топ (3, 4). Үй жұмысын түсіндіреді. Рефлексия: «Білім қоржыны» әдісі арқылы оқушылар өз білімдерін саралайды
Өте жақсы түсіндім, Мен сабақты Тақырып бойынша мен үшін қызықты жақсы түсіндім әлді де ізденуім болды. керек . . . |
Математика. 6-сынып. Стикерлер |
|||
|
Қосымша ақпарат |
|||||
|
Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз? |
|
||||
|
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайыз? |
|
||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|||||
|
Қорытынды бағамдау |
|||||
|
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлу керек? 1. 2. |
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Санды теңсіздіктердің қасиеттері
Санды теңсіздіктердің қасиеттері
|
Пәні: математика |
Мектеп: 275 орта мектеп |
||||
|
Сабақ тақырыбы: Санды теңсіздіктердің қасиеттері |
|||||
|
Күні: 05.02.2024 |
Мұғалімнің есімі А.К. Утебаева |
||||
|
Сынып 6 «А» |
Қатысқандар саны |
Қатыспағандар саны |
|||
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаты |
6.2.2.5 тура санды теңсіздіктердің қасиеттерін білу және қолдану; 6.2.2.6 теңсіздіктерді қосу, азайту, көбейту және бөлуді түсіну және қолдану; |
||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: Тура санды теңсіздіктердің қасиеттерін атайды, ажыратады |
||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Санды теңсіздіктер кейбір қасиеттерін пайдаланады, теңсіздіктерге амалдар қолданады |
|||||
|
Кейбір оқушылар: Санды теңсіздіктердің қасиеттерін пайдаланып, бағалайды |
|||||
|
Бағалау критерийлері:
|
- Санды теңсіздіктердің қасиеттерін біледі; - Санды теңсіздіктердің қасиеттерін ажыратады; - Теңсіздіктерге амалдар қолданады |
||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу, түсіну, қолдану |
||||
|
Тілдік мақсаттар |
- Санды теңсіздіктердің қасиеттерін тұжырымдайды; - Санды теңсіздіктерге арифметикалық амалдар қолдану алгоритмін түсіндіреді; |
||||
|
Терминология: - Теңсіздік; - санды теңсіздік; - қатаң теңсіздік; - қатаң емес теңсіздік; |
|||||
|
Сөз тіркестері - Теңсіздіктің екі жақ бөлігін де теріс санға көбейткенде/бөлгенде теңсіздік белгісі өзгереді; - Теңсіздіктің екі жақ бөлігін де оң санға көбейткенде/бөлгенде теңсіздік белгісін өзгеріссіз қалады |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
- Жеке тұлғаның пікірін ескеру және әрбір ойдың құндылығын құрметтеу; - Өзін-өзі бағалау және өзара бағалау арқылы жауапкершілік сезімін қалыптастыру |
||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Әдебиет (шаттық шеңберінде өлең шумақтарын оқиды), дене шынықтыру (сергіту сәтінде), өмірмен байланыс (бағдаршам түсіне байланысты ереже), геометрия (жұлдызша, төртбұрыш, үшбұрыш арқылы бағалау) |
||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақтаны белсенді оқытуға техникалық қолдау көрсету мақсатында қолдану, слайдтар, электрондық оқулық |
||||
|
Алдыңғы оқу |
Натурал сандарды салыстыру, жай және ондық бөлшектерді салыстыру |
||||
|
Жоспар |
|||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
|||
|
Басталуы 3 мин 3 мин 2мин |
«Шаттық шеңбері» Психологиялық тренинг Оқушылар арасында жылы қарым-қатынас орнатады Бақыт толы шеңберге, Шаттық толы шеңберге, Қол ұстасып келдік біз, Жан достармыз енді біз. «Түстер сыры» арқылы топқа біріктіру. 1-қасиет, 2-қасиет, 3-қасиет, 4-қасиет, 5-қасиет, 6-қасиет сандары жазылған парақтар арқылы үш топқа бірігеді. Топ басшы, спикер, уақыт сақшысы, безендіруші, хатшыны сайлайды І топ (қызыл түс) 1-қасиет пен 2-қасиет ІІ топ (сары түс) 3-қасиет пен 4-қасиет ІІІ топ (жасыл түс) 5-қасиет пен 6-қасиет «Көршіңді тексер» әдісі. Үйге берілген есептердің жауаптарын оқытады Сағат тілі бағытымен дәптерлерді ауыстырып, бағдаршам арқылы көршісін бағалайды Барлық есеп дұрыс болса – жасыл, қате болса – сары, шығарылмаған болса – қызыл түсті көрсетеді. «Жалғасын тап» ережелердің жартысы жазылып, жалғасын табу керек.
Қалыптастырушы бағалау: ауызша қошемет көрсету
|
АКТ Өлең шумақтары
Топ аттары, Қасиеттер жазылған түрлі-түсті парақтар Слайд арқылы тексеру
Слайд
|
|||
|
Ортасы 2 мин 7 мин 5 мин 2 мин 1мин 5 мин 5 мин 3 мин
|
25 > 15; 19 < 42; 123 < 234; 3,6 > 2; 6,76 > 1,45; -1,9 < 0. Міне, бастауыш сыныпта натурал сандарды салыстырдыңдар, бесінші сыныпта жай бөлшектер мен ондық бөлшектерді салыстырдыңдар. Теңсіздік туралы бізде мағлұмат бар. Санды теңдіктерге амалдар қолданып, есептер шығарған едік. Осы арифметикалық амалдарды тағы қайда қолдануға болады? Ал енді, қалай ойлайсыңдар, бүгінгі сабақта қандай тақырып болуы мүмкін?. . . Теңдік емес, теңсіздіктің сырын ашып болып біз, Қасиетін саралауға нақтылауға келіппіз. Жаңа сабақтың тақырыбы айтылады. Дәптерге күн реті мен тақырып жазылады. Сабақ мақсатымен таныстырады. «Үштік одақ» әдісі арқылы жаңа тақырыпты өздігінен меңгерту, постер шығару, оны қорғау. Тапсырманы әрбір оқушы жеке оқиды. Содан кейін оқушы жұбымен және тобымен талқылайды. Өз пікірлерін бүкіл сыныпқа жариялайды. І топ: Санды теңсіздіктердің 1-ші және 2-ші қасиеттері; ІІ топ: Санды теңсіздіктердің 3-ші және 4-ші қасиеттері; ІІІ топ: Санды теңсіздіктердің 5-ші және 6-шы қасиеттері. Тұжырымдамалық карта жасап, топтық жұмысты қорғайды. Топтық жұмысты «Басбармақ» арқылы бағалау. Мұғалім қасиеттерді толықтырады. Электрондық оқулық арқылы ауызша есептер шығарту. «Кім жылдам» ойыны: электрондық оқулық бойынша. Оқушы интерактивті тақтаға дұрысын жазады.
Дескриптор: Білім алушы
Қалыптастырушы бағалау: ауызша мадақтау Сергіту сәті: «Дене қимылы» Орнымыздан тұрамыз, Бұрыламыз солға бір, Қолды белге қоямыз. Бұрыламыз солға бір, Бұрыламыз оңға бір, Жоғары қолды созамыз. «Өзіңді тексер» (жеке жұмыс) А5 өлшемді үлестірмелерде әртүрлі сандық теңсіздіктер жазылған.
Өзін-өзі бағалау геометриялық фигуралар (5 дұрыс жауап - жұлдызша, 4 дұрыс жауап - төртбұрыш, 3 дұрыс жауап - үшбұрыш) арқылы жүргізеді. «Ойлан, жұптас, бірік» ТЖ: I топ №878 Велосипедшінің жылдамдығы х км/сағ, ол 13 км/сағ-тан артық, мотоциклшінің жылдамдығы у км/сағ, ол 38 км/сағ-тан артық. Велосипедші мен мотоциклші бір жерден бір уақытта бір-бірінен қарама-қарсы бағытта жүрді. Олар 1 сағ өткен соң бір-бірінен неше километр қашықтықта болатынын бағалаңдар. ІІ топ №881 Тік төртбұрыштың ұзындығы 4,5 см-ден артық, 6 см-ден кем. Оның ені 2 см-ден артық, 3,2 см-ден кем. Тік төртбұрыштың ауданын бағалаңдар. ІІІ топ №884 4 < a < 5 теңсіздігінен мынаны бағалаңдар:
1) а+3; 2)
a–0,6; 3)
2a; 4)
«Үш шапалақ» арқылы бағалау «Қатесін тап» арқылы сабақты бекіту
+ 2 > 1 + 1 < y < 7
11,7 > 8 3,5 < x + y < 15,2 3) -7,5 < 2,5 екі жақ бөлігін -3-ке көбейтіңіз. -22,5 < 7,5 22,5 > -7,5 4) 36 > 27 екі жақ бөлігін 1,5-ке бөліңіз 2,4 > 1,8 24 > 18 Дескриптор: Білім алушы:
Қалыптастырушы бағалау: ауызша мадақтау |
Слайд Математика. 6-сынып. Алдамұратова Т. Алматы «Атамұра» 2018 ж. Постер, маркер
Электрондық оқулық Слайд Үлестірме тапсырмалар Слайд
Үлестірме материал Математика. 6-сынып. Алдамұратова Т.А. «Атамұра» 2018 ж.
Слайд
|
|||
|
Аяқталуы 2 мин |
Үйге тапсырма №885 №883 І топ (1, 4) ІІ топ (2, 4) ІІІ топ (3, 4). Үй жұмысын түсіндіреді. Рефлексия: «Білім қоржыны» әдісі арқылы оқушылар өз білімдерін саралайды
Өте жақсы түсіндім, Мен сабақты Тақырып бойынша мен үшін қызықты жақсы түсіндім әлді де ізденуім болды. керек . . . |
Математика. 6-сынып. Стикерлер |
|||
|
Қосымша ақпарат |
|||||
|
Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз? |
|
||||
|
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайыз? |
|
||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|||||
|
Қорытынды бағамдау |
|||||
|
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлу керек? 1. 2. |
|||||
шағым қалдыра аласыз




















