Бекітілді:__________________ ___ ____.2022ж
|
Бөлім: |
1.География лық зерттеулер әдістері1.1 Жалпы географиялық әдістер |
|
|||||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
|
|||||
|
Күні: |
|
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сандық әдістерді қолдану |
|
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары: |
10.1.1.3 зерттеу тақырыбына сәйкес сандық әдістерді қолдану |
11 .3.2.2 - қоршаған орта сапасының көрсеткіштерін жіктеу; |
|||||
|
Сабақ мақсаты: |
географиядағы сандық әдістердің маңызын біледі; географияның «математикалану» себептерін анықтай алады. |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт:
|
Педагогтің әрекеті:
|
Оқушының әрекеті:
|
Бағалау:
|
Ресурстар:
|
|
||
|
1.Басы:Ұйымдастыру кезеңі: 1 минут. |
1.Сәлемдеседі. Оқушылардың қатысуын тіркейді. |
1.Мұғаліммен сәлемдеседі. |
1.Жарайсыңдар! |
1.Презентация |
|
||
|
2.Жаңа тақырыпқа кіріспе: 6мин. |
2.Жаңа тақырыпты, оқу мақсатын таныстырады.Оқушыларға тақырыптың кіріспе өзекті білімдерімен таныстырады |
2.Оқушылар . Мұғалімді тыңдайды, жаңа тақырыппен, оқу мақсатымен танысады. Тақырыптың негізгі кіріспе білімімен таныса отырып сәйкестендіру Learning appsбағдарламасы арқылы интерактивті тапсырманы орындайды |
ҚБ үдерісі 1-С; 2-А;3-E; 4-B; 5-D; |
2.Интербелсенді тақта,слайд Learning appsбағдарламасы |
|
||
|
3.Ортасы.20минут. Орындау Баяндау әр топқа 1мин.(барлығы:+ - 5мин) Топтық жұмыс. |
3. Топтық жұмыс тапсырмасы: 3-ші кезең.Топтық жұмыс тапсырмасы: 1-топ. Дүниежүзілік мұхиттар картасын қолданып жоғары тұздылықтың қай белдеуге сәйкес келетінін анықтаңыздар, жуаптарыңызды дәлелдеңіздер 2-топ.1. Картаға қарап Ресейдің батыс бөлігінің шілде және қаңтар айларының орташа температураларының негізінде жылдық амплитуданы анықтаңыздар, жауаптарыңызды түсіндіріңіздер. 3-топ. 1. Балл әдісін түсіндіріңіздер 2.Картаны пайдаланып Қазақстандағы жер сілкіну қаупі ең жоғары аймақты анықтаңыздар, неге ол аумақ ең жоғары сейсмикалық аймақ екенін түсіндіріңіздер 3.Теңгерім әдісін практикалық мысалмен түсіндіріңіздер 4-топ. 1.Рангтерге жіктеу әдісін практикалық тапсырманы орындай отырып түсіндіріңіздер |
3. топ тапсырмаларды (оқулық мәтінін, ғаламторды, презентациядағы деректерді қолданып)дескрипторді қолдана отырып орындайды.Жұмыстарымен таныстырады. |
3. Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы.Дескриптор |
3.Интербелсенді тақта. Ғаламтор.Слайд. |
|
||
|
4.Қорытындылау:Жеке жұмыс:15мин. |
4.Жеке жұмыс 1-c. 2-e. 3-d. 4-a. 5-b. 6-b. 7-а, 8- b, 9-с, 10-с. |
4.Google classroom арқылы қорытынды тест сұрақтарына жауап береді. |
4.ҚБ 10 балл |
4.Жеке жұмыс парақтары немесе Google classroom |
|
||
|
5.Сабақтың соңы:3минут |
5.Оқу мақсатын ашып кері байланыс жасау Жобаны аяқтау |
5.Оқу мақсатына жеткенін анықтайды |
5.ҚБ 10 ұпай. |
5.ИБТ |
|
||
|
Қосымша ақпарат |
|
||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? |
Бағалау оқушыларды материалды меңгерудеңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық пен қауіпсіздік техникасының сақталуы. |
|
||||
2-ші кезең. Кіріспе бөліміндегі оқушының орындайтын сәйкестендіру тесті.Learningapps 1-С; 2-А;3-E; 4-B; 5-D;
|
1 |
Сандық революция деп аталған уақыт |
|
A |
Сандық деректер арқылы географияның зерттеу нысаны неғұрлым дәл сипатталады |
|
2 |
Географияның математикалануының 1-ші себебі |
|
B |
Деректерді талдау үшін қолданылатын математикалық және статистикалық әдістердің жиынтығы |
|
3 |
Географиядағы зерттеу әдістерімен қатар қолданылатын әдістер |
|
C |
ХХ ғасырдың 2-ші жартысы |
|
4 |
Сандық әдістер |
|
D |
Уақыт мерзімі бойынша ретке келтірілген сандық көрсеткіштер жиынтығы |
|
5 |
Мерзімдік қатар |
|
E |
Математикалық статистика, математикалық үлгілеу, статистикалық және математикалық талдау, |

P/S:3-ші топтағы
Қазақстанның жер сілкіну аймағын анықтау тапсырмасының жауабы
: 
4-ші топтағы рангтық жіктеу әдісінің жауабы:

Алдымен интервалды берілген
формула бойынша анықтаймыз. Ең жоғары max көрсеткіш Тәжікстан 31‰,
ең төменгі min көрсеткіш 10,8‰, 
Келесі формула арқылы рангтық топтарды шығарамыз.

-
10,8 -----------------17,5 Бұл жердегі у –ті қалай таптық? Ең төменгі min 10,8 қостық интервалға, интервал 6,7 тең.
-
17,5------------------24,2 Бұл жердегі z –ті қалай таптық? у көрсеткіш 17,5-ке қостық z-көрсеткішті. z = 17,5+6,7=24,2
-
24,2 -----------------31 z көрсеткішпен max ең жоғарғы көрсеткіш аралығындағы топ.
Жауабы:

3-ші кезең.Топтық жұмыс тапсырмасы:
1-топ. Дүниежүзілік мұхиттар картасын қолданып жоғары тұздылықтың қай белдеуге сәйкес келетінін анықтаңыздар, жуаптарыңызды дәлелдеңіздер
|
№ |
1-топ.Дескриптор |
+ |
- |
|
1 |
Дүниежүзілік мұхиттар картасын қолданып жоғары тұздылықтың қай белдеуге сәйкес келетінін анықтайды, жуаптарын дәлелдейді |
|
|
2-топ.1. Картаға қарап Ресейдің батыс бөлігінің шілде және қаңтар айларының орташа температураларының негізінде жылдық амплитуданы анықтаңыздар, жауаптарыңызды түсіндіріңіздер.
|
№ |
2-топ.Дескриптор |
+ |
- |
|
1 |
Картаға қарап Ресейдің батыс бөлігінің шілде және қаңтар айларының орташа температураларының негізінде жылдық амплитуданы слайдтағы үлгіге қарап есептейді, жауаптарын түсіндіреді. |
|
|
3-топ. 1. Балл әдісін түсіндіріңіздер
2.Картаны пайдаланып Қазақстандағы жер сілкіну қаупі ең жоғары аймақты анықтаңыздар, неге ол аумақ ең жоғары сейсмикалық аймақ екенін түсіндіріңіздер
3.Теңгерім әдісін практикалық мысалмен түсіндіріңіздер
|
№ |
3-топ.Дескриптор |
+ |
- |
|
1 |
Балл әдісін түсіндіреді |
|
|
|
2 |
Картаны пайдаланып Қазақстандағы жер сілкіну қаупі ең жоғары аймақты анықтайды, неге ол аумақ ең жоғары сейсмикалық аймақ екенін түсіндіреді |
|
|
|
3 |
Теңгерім әдісін практикалық мысалмен түсіндіреді |
|
|
4-топ. 1.Рангтерге жіктеу әдісін практикалық тапсырманы орындай отырып түсіндіріңіздер
|
№ |
4-топ.Дескриптор |
+ |
- |
|
1 |
Рангтерге жіктеу әдісін берілген формула негізігде практикалық тапсырманы орындай отырып түсіндіреді |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сандық әдістерді қолдану
Сандық әдістерді қолдану
Бекітілді:__________________ ___ ____.2022ж
|
Бөлім: |
1.География лық зерттеулер әдістері1.1 Жалпы географиялық әдістер |
|
|||||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
|
|||||
|
Күні: |
|
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сандық әдістерді қолдану |
|
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары: |
10.1.1.3 зерттеу тақырыбына сәйкес сандық әдістерді қолдану |
11 .3.2.2 - қоршаған орта сапасының көрсеткіштерін жіктеу; |
|||||
|
Сабақ мақсаты: |
географиядағы сандық әдістердің маңызын біледі; географияның «математикалану» себептерін анықтай алады. |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт:
|
Педагогтің әрекеті:
|
Оқушының әрекеті:
|
Бағалау:
|
Ресурстар:
|
|
||
|
1.Басы:Ұйымдастыру кезеңі: 1 минут. |
1.Сәлемдеседі. Оқушылардың қатысуын тіркейді. |
1.Мұғаліммен сәлемдеседі. |
1.Жарайсыңдар! |
1.Презентация |
|
||
|
2.Жаңа тақырыпқа кіріспе: 6мин. |
2.Жаңа тақырыпты, оқу мақсатын таныстырады.Оқушыларға тақырыптың кіріспе өзекті білімдерімен таныстырады |
2.Оқушылар . Мұғалімді тыңдайды, жаңа тақырыппен, оқу мақсатымен танысады. Тақырыптың негізгі кіріспе білімімен таныса отырып сәйкестендіру Learning appsбағдарламасы арқылы интерактивті тапсырманы орындайды |
ҚБ үдерісі 1-С; 2-А;3-E; 4-B; 5-D; |
2.Интербелсенді тақта,слайд Learning appsбағдарламасы |
|
||
|
3.Ортасы.20минут. Орындау Баяндау әр топқа 1мин.(барлығы:+ - 5мин) Топтық жұмыс. |
3. Топтық жұмыс тапсырмасы: 3-ші кезең.Топтық жұмыс тапсырмасы: 1-топ. Дүниежүзілік мұхиттар картасын қолданып жоғары тұздылықтың қай белдеуге сәйкес келетінін анықтаңыздар, жуаптарыңызды дәлелдеңіздер 2-топ.1. Картаға қарап Ресейдің батыс бөлігінің шілде және қаңтар айларының орташа температураларының негізінде жылдық амплитуданы анықтаңыздар, жауаптарыңызды түсіндіріңіздер. 3-топ. 1. Балл әдісін түсіндіріңіздер 2.Картаны пайдаланып Қазақстандағы жер сілкіну қаупі ең жоғары аймақты анықтаңыздар, неге ол аумақ ең жоғары сейсмикалық аймақ екенін түсіндіріңіздер 3.Теңгерім әдісін практикалық мысалмен түсіндіріңіздер 4-топ. 1.Рангтерге жіктеу әдісін практикалық тапсырманы орындай отырып түсіндіріңіздер |
3. топ тапсырмаларды (оқулық мәтінін, ғаламторды, презентациядағы деректерді қолданып)дескрипторді қолдана отырып орындайды.Жұмыстарымен таныстырады. |
3. Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы.Дескриптор |
3.Интербелсенді тақта. Ғаламтор.Слайд. |
|
||
|
4.Қорытындылау:Жеке жұмыс:15мин. |
4.Жеке жұмыс 1-c. 2-e. 3-d. 4-a. 5-b. 6-b. 7-а, 8- b, 9-с, 10-с. |
4.Google classroom арқылы қорытынды тест сұрақтарына жауап береді. |
4.ҚБ 10 балл |
4.Жеке жұмыс парақтары немесе Google classroom |
|
||
|
5.Сабақтың соңы:3минут |
5.Оқу мақсатын ашып кері байланыс жасау Жобаны аяқтау |
5.Оқу мақсатына жеткенін анықтайды |
5.ҚБ 10 ұпай. |
5.ИБТ |
|
||
|
Қосымша ақпарат |
|
||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? |
Бағалау оқушыларды материалды меңгерудеңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық пен қауіпсіздік техникасының сақталуы. |
|
||||
2-ші кезең. Кіріспе бөліміндегі оқушының орындайтын сәйкестендіру тесті.Learningapps 1-С; 2-А;3-E; 4-B; 5-D;
|
1 |
Сандық революция деп аталған уақыт |
|
A |
Сандық деректер арқылы географияның зерттеу нысаны неғұрлым дәл сипатталады |
|
2 |
Географияның математикалануының 1-ші себебі |
|
B |
Деректерді талдау үшін қолданылатын математикалық және статистикалық әдістердің жиынтығы |
|
3 |
Географиядағы зерттеу әдістерімен қатар қолданылатын әдістер |
|
C |
ХХ ғасырдың 2-ші жартысы |
|
4 |
Сандық әдістер |
|
D |
Уақыт мерзімі бойынша ретке келтірілген сандық көрсеткіштер жиынтығы |
|
5 |
Мерзімдік қатар |
|
E |
Математикалық статистика, математикалық үлгілеу, статистикалық және математикалық талдау, |

P/S:3-ші топтағы
Қазақстанның жер сілкіну аймағын анықтау тапсырмасының жауабы
: 
4-ші топтағы рангтық жіктеу әдісінің жауабы:

Алдымен интервалды берілген
формула бойынша анықтаймыз. Ең жоғары max көрсеткіш Тәжікстан 31‰,
ең төменгі min көрсеткіш 10,8‰, 
Келесі формула арқылы рангтық топтарды шығарамыз.

-
10,8 -----------------17,5 Бұл жердегі у –ті қалай таптық? Ең төменгі min 10,8 қостық интервалға, интервал 6,7 тең.
-
17,5------------------24,2 Бұл жердегі z –ті қалай таптық? у көрсеткіш 17,5-ке қостық z-көрсеткішті. z = 17,5+6,7=24,2
-
24,2 -----------------31 z көрсеткішпен max ең жоғарғы көрсеткіш аралығындағы топ.
Жауабы:

3-ші кезең.Топтық жұмыс тапсырмасы:
1-топ. Дүниежүзілік мұхиттар картасын қолданып жоғары тұздылықтың қай белдеуге сәйкес келетінін анықтаңыздар, жуаптарыңызды дәлелдеңіздер
|
№ |
1-топ.Дескриптор |
+ |
- |
|
1 |
Дүниежүзілік мұхиттар картасын қолданып жоғары тұздылықтың қай белдеуге сәйкес келетінін анықтайды, жуаптарын дәлелдейді |
|
|
2-топ.1. Картаға қарап Ресейдің батыс бөлігінің шілде және қаңтар айларының орташа температураларының негізінде жылдық амплитуданы анықтаңыздар, жауаптарыңызды түсіндіріңіздер.
|
№ |
2-топ.Дескриптор |
+ |
- |
|
1 |
Картаға қарап Ресейдің батыс бөлігінің шілде және қаңтар айларының орташа температураларының негізінде жылдық амплитуданы слайдтағы үлгіге қарап есептейді, жауаптарын түсіндіреді. |
|
|
3-топ. 1. Балл әдісін түсіндіріңіздер
2.Картаны пайдаланып Қазақстандағы жер сілкіну қаупі ең жоғары аймақты анықтаңыздар, неге ол аумақ ең жоғары сейсмикалық аймақ екенін түсіндіріңіздер
3.Теңгерім әдісін практикалық мысалмен түсіндіріңіздер
|
№ |
3-топ.Дескриптор |
+ |
- |
|
1 |
Балл әдісін түсіндіреді |
|
|
|
2 |
Картаны пайдаланып Қазақстандағы жер сілкіну қаупі ең жоғары аймақты анықтайды, неге ол аумақ ең жоғары сейсмикалық аймақ екенін түсіндіреді |
|
|
|
3 |
Теңгерім әдісін практикалық мысалмен түсіндіреді |
|
|
4-топ. 1.Рангтерге жіктеу әдісін практикалық тапсырманы орындай отырып түсіндіріңіздер
|
№ |
4-топ.Дескриптор |
+ |
- |
|
1 |
Рангтерге жіктеу әдісін берілген формула негізігде практикалық тапсырманы орындай отырып түсіндіреді |
|
|
шағым қалдыра аласыз













