Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 4A-бөлім: Рационалды есептеу тәсілдері 4-ТОҚСАН |
Мектеп: Ж.Тәшенев ЖОББМ Мұғалімнің аты-жөні : Ерболат Жанар Қатысқандар: Қатыспағандар саны: |
||||||
|
Күні: |
|||||||
|
Сынып: |
|||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Сандық және әріптік өрнектер |
||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу) |
2.2.1.5 жақшамен және жақшасыз, 2-ден артық арифметикалық әрекеттен тұратын әріптік, сандық өрнектерді салыстыру 2.2.1.6 жақшамен және жақшасыз, екі/үш арифметикалық әрекеттен тұратын өрнек мәндерін табу және әрекет тәртібін анықтау |
||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Жақшамен және жақшасыз, екіден артық арифметикалық әрекеттен тұратын әріптік және сандық өрнектердің мәнін табу, сандық және әріптік өрнектерді салыстыру.Өрнек мәндерін табудың әрекет тәртібін анықтау. |
||||||
|
Бағалау критерилері |
|
||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Тиімді есептеу тәсілі, амал комноненттерін орындаудың әрекет тәртібі, сандық және әріік өрнектер, алгаритм, артық, кем, тең. |
||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Еңбек және жауапкершілік.
|
||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Қазақ тілі, дене шынықтыру, жаратылыстану пәнімен байланысты |
||||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Тиімді есептеу тәсілдері. |
||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||
|
Қызығушылықты ұйымдастыру 2 минут 2 мин 3 мин |
(Ұ, МК) Ұйымдастыру кезеңі. Мақсаты: оқушыларды сабаққа ұйымдастыру, психологиялық ахуал тудыру.
Оқушылар шеңбер құрып бір-біріне сабақтан нені күтетіндігі туралы бір сөйлемнен айтып шығады. -балалар, қалай ойлайсыздар, білімді жақсы меңгеріп, мақсатқа жету үшін не керек? /Шульманның үш көмешісі/ -Олай болса, бәріңе саттілік тілеймін!
(Ұ) Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау. Мақсаты:Қима қағаздарда берілген өрнектер арқылы ұжыммен, топпен жұмыс істей білуге, сыни тұрғыдан ойлай білуге, берілген уақыт аралығын тиімді қолдануға, сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтй отырып, бағалау критерийлерін шығаруға дағдыланады.
Оқушыларға санды және әріпті өрнектер жазылған қима қағаздар таратылып беріледі де топқа бөлінулерін сұрайды. Оқушылар алдымен екі топқа бөлінеді.
-Жарайсыздар, сіздер тапсырманы дұрыс орындадыңыздар. Ендеше, сабақтың тақырыбы қалай деп ойлайсыздар? Сабақтың тақырыбымен таныстыру Оқушылар екі топқа бөлінеді. Олар:
/Мұғалім әріпті өрнектердің бірнеше топқа бөлінуін сұрайды/
Сабақтың мақсатын таныстыру. Бағалау критерийлерін шығару. |
Слайд
Қима қағаздар
слайд |
|||||
|
Сабақ басы 8 мин 2 мин 10 мин 2 мин 5 мин |
(Ж,Ұ) Салыстыру. Мақсаты: жақшамен және жақшасыз, 2-ден артық арифметикалық әрекеттен тұратын әріптік өрнектерді салыстыру -Балалар, тақтада нені көріп тұрмыз? /Әріпті өрнектерді көріп тұрмыз/. -Әріпті өрнек деп қандай өрнектерді айтамыз? /Құрамында әріпі бар өрнектер –әріпті өрнек деп аталады/. а+(15-5):2 а+5 85-(20х2)+в 45+в 16+15х2-с 16+25:5-с Тексеру:
Сергіту сәті: «Бірге биле!» (Ө,Ұ) Өрнектердің мәнін табыңыз. Арифметикалық амалдардың әрекет тәртібін көрсетіңіз. Мақсаты: жақшамен және жақшасыз, бірнеше арифметикалық әрекеттен тұратын өрнек мәндерін табу және әрекет тәртібін анықтау -Балалар, бұл қандай өрнектер? /Бұл санды өрнектер/. -Санды өрнек деп қандай өрнектерді айтамыз? /Сандар мен амалдардан құралған өрнектер – санды өрнек деп аталады/ 16:4+2х(4-1):3 40х2:8 80-(18+3):3=77 54:9+10х4 81:9+5-4= 10 25-5х0+5 Тексеру:
(Қ) Тест тапсырмасы. 1. Әріпі бар өрнек ________ деп аталады. а)дұрыс; ә)санды; в)әріпті 2. қосудың терімділік қасиеті:___________________. а)ахb=bxa ә)a+b=b+a б)(a+b)+c=a+(b+c) 3. өрнектің мәнін тап. 2xa-7, егер a=5. а)3; ә)4; б)6 4. Көбейтудің ауыстырымдылық қасиеті әріптің көмегімен былай жазылады: а)a+(b+c)=(a+b)+c ә)axb=bxa б)a-b=b-a |
Слайд
Даптермен жұмыс
Бейнежазба
Дәптермен жұмыс
Карточкалар
|
|||||
|
Сабақтың соңы 5 мин
|
(МК) Кері байланыс. Жұмысты орындауда не қиын, не жеңіл болды? Неліктен? + Мен ................ үйрендім. -Маған .............. қиын. Маған сабақтың.........................бөлігі ерекше ұнады. Себебі,...................
Өзін-өзі бағалау «Бас бармақ» әдісі бойынша бағалау |
«Бас бармақ» арқылы бағалау |
|||||
|
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
|||||
|
Қабылдау деңгейі жоғары оқушылар үшін тапсырманы күрделендіру: Қабілеті жоғары оқушылар ережелерді, сұрақтарды өз бетінше құра алады. |
|
Сергіту сәттерінде, белсенді жұмыс түрлерін өткізуде қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||
|
|
|||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсарту үшін қандай өзгеріс енгізуге болады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылар туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сандық және әріптік өрнектер
Сандық және әріптік өрнектер
Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 4A-бөлім: Рационалды есептеу тәсілдері 4-ТОҚСАН |
Мектеп: Ж.Тәшенев ЖОББМ Мұғалімнің аты-жөні : Ерболат Жанар Қатысқандар: Қатыспағандар саны: |
||||||
|
Күні: |
|||||||
|
Сынып: |
|||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Сандық және әріптік өрнектер |
||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу) |
2.2.1.5 жақшамен және жақшасыз, 2-ден артық арифметикалық әрекеттен тұратын әріптік, сандық өрнектерді салыстыру 2.2.1.6 жақшамен және жақшасыз, екі/үш арифметикалық әрекеттен тұратын өрнек мәндерін табу және әрекет тәртібін анықтау |
||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Жақшамен және жақшасыз, екіден артық арифметикалық әрекеттен тұратын әріптік және сандық өрнектердің мәнін табу, сандық және әріптік өрнектерді салыстыру.Өрнек мәндерін табудың әрекет тәртібін анықтау. |
||||||
|
Бағалау критерилері |
|
||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Тиімді есептеу тәсілі, амал комноненттерін орындаудың әрекет тәртібі, сандық және әріік өрнектер, алгаритм, артық, кем, тең. |
||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Еңбек және жауапкершілік.
|
||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Қазақ тілі, дене шынықтыру, жаратылыстану пәнімен байланысты |
||||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Тиімді есептеу тәсілдері. |
||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||
|
Қызығушылықты ұйымдастыру 2 минут 2 мин 3 мин |
(Ұ, МК) Ұйымдастыру кезеңі. Мақсаты: оқушыларды сабаққа ұйымдастыру, психологиялық ахуал тудыру.
Оқушылар шеңбер құрып бір-біріне сабақтан нені күтетіндігі туралы бір сөйлемнен айтып шығады. -балалар, қалай ойлайсыздар, білімді жақсы меңгеріп, мақсатқа жету үшін не керек? /Шульманның үш көмешісі/ -Олай болса, бәріңе саттілік тілеймін!
(Ұ) Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау. Мақсаты:Қима қағаздарда берілген өрнектер арқылы ұжыммен, топпен жұмыс істей білуге, сыни тұрғыдан ойлай білуге, берілген уақыт аралығын тиімді қолдануға, сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтй отырып, бағалау критерийлерін шығаруға дағдыланады.
Оқушыларға санды және әріпті өрнектер жазылған қима қағаздар таратылып беріледі де топқа бөлінулерін сұрайды. Оқушылар алдымен екі топқа бөлінеді.
-Жарайсыздар, сіздер тапсырманы дұрыс орындадыңыздар. Ендеше, сабақтың тақырыбы қалай деп ойлайсыздар? Сабақтың тақырыбымен таныстыру Оқушылар екі топқа бөлінеді. Олар:
/Мұғалім әріпті өрнектердің бірнеше топқа бөлінуін сұрайды/
Сабақтың мақсатын таныстыру. Бағалау критерийлерін шығару. |
Слайд
Қима қағаздар
слайд |
|||||
|
Сабақ басы 8 мин 2 мин 10 мин 2 мин 5 мин |
(Ж,Ұ) Салыстыру. Мақсаты: жақшамен және жақшасыз, 2-ден артық арифметикалық әрекеттен тұратын әріптік өрнектерді салыстыру -Балалар, тақтада нені көріп тұрмыз? /Әріпті өрнектерді көріп тұрмыз/. -Әріпті өрнек деп қандай өрнектерді айтамыз? /Құрамында әріпі бар өрнектер –әріпті өрнек деп аталады/. а+(15-5):2 а+5 85-(20х2)+в 45+в 16+15х2-с 16+25:5-с Тексеру:
Сергіту сәті: «Бірге биле!» (Ө,Ұ) Өрнектердің мәнін табыңыз. Арифметикалық амалдардың әрекет тәртібін көрсетіңіз. Мақсаты: жақшамен және жақшасыз, бірнеше арифметикалық әрекеттен тұратын өрнек мәндерін табу және әрекет тәртібін анықтау -Балалар, бұл қандай өрнектер? /Бұл санды өрнектер/. -Санды өрнек деп қандай өрнектерді айтамыз? /Сандар мен амалдардан құралған өрнектер – санды өрнек деп аталады/ 16:4+2х(4-1):3 40х2:8 80-(18+3):3=77 54:9+10х4 81:9+5-4= 10 25-5х0+5 Тексеру:
(Қ) Тест тапсырмасы. 1. Әріпі бар өрнек ________ деп аталады. а)дұрыс; ә)санды; в)әріпті 2. қосудың терімділік қасиеті:___________________. а)ахb=bxa ә)a+b=b+a б)(a+b)+c=a+(b+c) 3. өрнектің мәнін тап. 2xa-7, егер a=5. а)3; ә)4; б)6 4. Көбейтудің ауыстырымдылық қасиеті әріптің көмегімен былай жазылады: а)a+(b+c)=(a+b)+c ә)axb=bxa б)a-b=b-a |
Слайд
Даптермен жұмыс
Бейнежазба
Дәптермен жұмыс
Карточкалар
|
|||||
|
Сабақтың соңы 5 мин
|
(МК) Кері байланыс. Жұмысты орындауда не қиын, не жеңіл болды? Неліктен? + Мен ................ үйрендім. -Маған .............. қиын. Маған сабақтың.........................бөлігі ерекше ұнады. Себебі,...................
Өзін-өзі бағалау «Бас бармақ» әдісі бойынша бағалау |
«Бас бармақ» арқылы бағалау |
|||||
|
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
|||||
|
Қабылдау деңгейі жоғары оқушылар үшін тапсырманы күрделендіру: Қабілеті жоғары оқушылар ережелерді, сұрақтарды өз бетінше құра алады. |
|
Сергіту сәттерінде, белсенді жұмыс түрлерін өткізуде қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||
|
|
|||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсарту үшін қандай өзгеріс енгізуге болады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылар туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
|||||||
шағым қалдыра аласыз













