|
Бөлім: |
Мәтінді есептер №1 сабақ |
||||||||
|
Педагогтің Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса) |
Бермаханова Г.К. |
||||||||
|
Сынып: |
5 сынып; Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||
|
Күні: |
|
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Санның бөлігін және бөлігі бойынша санды табуға берілген есептер |
||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.2.24 санның бөлігін табу және бөлігі бойынша санды табу; |
||||||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
санның бөлігін және бөлігі бойынша санды табуды түсіну; санның бөлігін және бөлігі бойынша санды табуға берілген есептерді шығара алу;. |
||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
«Ар-ұят» құндылығына: Топпен, жұппен жұмыс орындау барысында құрмет, серіктестік және жеке жұмыс орындау кезінде жауапкершілік, шешім қабылдай білу және жауапкершілікті сезіну; Достарына,сыныптастарына мейірімділік таныту құндылықтарын дарыту. |
|
|||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
5мин |
Ұйымдастыру кезеңі |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Санды теңдіктер. Тура санды теңдіктердің қасиеттері тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: -саның бөлігін табуды үйрену -бөлігі бойынша санды табуды үйренесіңдер Қайталау сұрақтары: 1. Бөлімдері бірдей бөлшектер қалай қосылады, азайтылады? 2. Бөлімдері әртүрлі бөлшектер қалай азайтылады? |
Амандасады, үй тапсырмасына жауап береді. |
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру |
Оқулық, жұмыс дәптері Тақта слайд |
||||
|
10 мин |
Жаңа сабақ |
Жаңа сабақты бастамас бізге бұрыннан белгілі білімдерімізді еске түсіруден бастасақ.
1)Сары жұмыртқа барлық жұмыртқаның қандай бөлігін құрайды? Үштен бір 2) Тортты тең 8 бөлікке бөлдік. Түскі аста 3 бөлігін жедік. Торттың қандай бөлігі желінді? Қайсысы үлкен? Бүтін торт па әлде торттың бөлігі ме?
Анықтама: Санның бөлігін табу үшін санды осы бөлшекке көбейту керек.
Кез келген a
санының Мысалы: А)
15-тің Б)
16-тің
Мысалы: 3 2. Егер бөлшек 1-ден үлкен болса, онда санның бөлігі осы саннан үлкен болады. 16-ның
1 Анықтама. Бөлігі бойынша санды табу үшін бөлікке сәйкес санды осы бөлшекке бөлу керек. Мысалы: А) |
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру |
Тақта, слайд, оқу құралдары; 5 сыныпқа арналған оқулық
Тақта, слайд, оқу құралдары; 5 сыныпқа арналған оқулық |
|||||
|
25 минут |
Бекіту тапсырмасы |
А деңгейі. жеке жұмыс Бөлігі бойынша санды табыңдар: 1) 2) 3) |
Әр катардан бір оқушыдан тактага шыгып Есептерді шығарады |
|
Жалпы білім беретін мектептің 5–сыныбына арналған оқулық. |
||||
|
|
|
В деңгейі. Жұптық жұмыс 1-тапсырма №557 1. Машина жолдың 4\5 бөлігін құрайтын 160 км жолды жүріп өтті.Оған әлі қанша жол жүру керек? Барлық жол – х Жүргені - бөлігі – 160 км Қалғаны -- ? 2-тапсырма №562 Саябақта 639 ағаш бар. Қайыңдар барлық ағаштың бөлігін,. Ал қалғанын шыршалар құрайды.Саябақта қанша қайың және қанша шырша бар? Барлығы – 639 Қайың -- ? Шырша |
Оқулықтан тақырыпқа қатысты есептерді шығарады |
Бас бармақ арқылы бағалау |
Жалпы білім беретін мектептің 5–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: |
||||
|
|
|
Топпен жұмыс. Аяқтаған топ тақтаға жазады. Бәрі жазып біткен соң тексеріліп, талданады. І топ.
Шешуі:
Жауабы: Борсықтың массасы 24 кг. |
ІІ топ.
Шешуі:
Жауабы: Зайсан көлінің ұзындығы 100 км. ІІІ топ.
Шешуі:
Жауабы: Түстен кейін 9 оқушы келген. |
Бағалау. «Шапалақ» әдісі. |
|
||||
|
|
Оқулықпен жұмыс |
Машина жолдың бөлігін құрайтын 160 км жолды жүріп өтті.Оған әлі қанша жол жүру керек? Барлық жол – х Жүргені - бөлігі – 160 км Қалғаны -- ? Есепті шығарады |
Дескриптор: 1. есеп мазмұнын түсінеді. 2.Санның бөлігін таба алады. 3.Жауабын анықтайды. |
«Басбармақ» әдісімен бір – бірін бағалау жүргізіледі |
Тақта, слайд, оқу құралдары; 5 сыныпқа арналған оқулық |
||||
|
|
|
|
|
Дескриптор: 1. есеп мазмұнын түсінеді. 2.Санның бөлігін таба алады. 3.Бөлігі бойынша санды табады |
Тақта, слайд, оқу құралдары; 5 сыныпқа арналған оқулық |
||||
|
|
|
тапсырма 1.Есепті шығар: Айдана шоколадты 3 минутта, ал Дамир 6 минутта жейді.Олар осы шоколадты бірге неше минутта жеп бітіреді? |
Дескриптор: Жалпы - 4 балл 1. Есепті шығарады. Айдана шоколадты 3 минутта, ал Дамир 6 минутта жейді.Олар осы шоколадты бірге неше минутта жеп бітіреді |
|
ДК экраны 5-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд. |
||||
|
|
|
тапсырма 1. Жердің диаметрінің жуық шамасы 12800 км. Ол Күннің диаметрінің |
Тапсырманы орындайды Дескриптор: Жалпы - 3 балл 1. Жердің диаметрінің жуық шамасы 12800 км. Ол Күннің диаметрінің |
Оқушылар дайын жауаппен, жұпта қатар отырған оқушылар бірін-бірі тексеріп бағалайды. |
Тақта, слайд, оқу құралдары; 5 сыныпқа арналған оқулық |
||||
|
5 минут |
Сабақтың соңы |
Бүгінгі сабақта:
Рефлексия:
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
Кері байланыс |
Оқулық |
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Санның бөлігін және бөлігі бойынша санды табуға берілген есептер
Санның бөлігін және бөлігі бойынша санды табуға берілген есептер
|
Бөлім: |
Мәтінді есептер №1 сабақ |
||||||||
|
Педагогтің Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса) |
Бермаханова Г.К. |
||||||||
|
Сынып: |
5 сынып; Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||
|
Күні: |
|
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Санның бөлігін және бөлігі бойынша санды табуға берілген есептер |
||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.2.24 санның бөлігін табу және бөлігі бойынша санды табу; |
||||||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
санның бөлігін және бөлігі бойынша санды табуды түсіну; санның бөлігін және бөлігі бойынша санды табуға берілген есептерді шығара алу;. |
||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
«Ар-ұят» құндылығына: Топпен, жұппен жұмыс орындау барысында құрмет, серіктестік және жеке жұмыс орындау кезінде жауапкершілік, шешім қабылдай білу және жауапкершілікті сезіну; Достарына,сыныптастарына мейірімділік таныту құндылықтарын дарыту. |
|
|||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
5мин |
Ұйымдастыру кезеңі |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Санды теңдіктер. Тура санды теңдіктердің қасиеттері тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: -саның бөлігін табуды үйрену -бөлігі бойынша санды табуды үйренесіңдер Қайталау сұрақтары: 1. Бөлімдері бірдей бөлшектер қалай қосылады, азайтылады? 2. Бөлімдері әртүрлі бөлшектер қалай азайтылады? |
Амандасады, үй тапсырмасына жауап береді. |
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру |
Оқулық, жұмыс дәптері Тақта слайд |
||||
|
10 мин |
Жаңа сабақ |
Жаңа сабақты бастамас бізге бұрыннан белгілі білімдерімізді еске түсіруден бастасақ.
1)Сары жұмыртқа барлық жұмыртқаның қандай бөлігін құрайды? Үштен бір 2) Тортты тең 8 бөлікке бөлдік. Түскі аста 3 бөлігін жедік. Торттың қандай бөлігі желінді? Қайсысы үлкен? Бүтін торт па әлде торттың бөлігі ме?
Анықтама: Санның бөлігін табу үшін санды осы бөлшекке көбейту керек.
Кез келген a
санының Мысалы: А)
15-тің Б)
16-тің
Мысалы: 3 2. Егер бөлшек 1-ден үлкен болса, онда санның бөлігі осы саннан үлкен болады. 16-ның
1 Анықтама. Бөлігі бойынша санды табу үшін бөлікке сәйкес санды осы бөлшекке бөлу керек. Мысалы: А) |
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру |
Тақта, слайд, оқу құралдары; 5 сыныпқа арналған оқулық
Тақта, слайд, оқу құралдары; 5 сыныпқа арналған оқулық |
|||||
|
25 минут |
Бекіту тапсырмасы |
А деңгейі. жеке жұмыс Бөлігі бойынша санды табыңдар: 1) 2) 3) |
Әр катардан бір оқушыдан тактага шыгып Есептерді шығарады |
|
Жалпы білім беретін мектептің 5–сыныбына арналған оқулық. |
||||
|
|
|
В деңгейі. Жұптық жұмыс 1-тапсырма №557 1. Машина жолдың 4\5 бөлігін құрайтын 160 км жолды жүріп өтті.Оған әлі қанша жол жүру керек? Барлық жол – х Жүргені - бөлігі – 160 км Қалғаны -- ? 2-тапсырма №562 Саябақта 639 ағаш бар. Қайыңдар барлық ағаштың бөлігін,. Ал қалғанын шыршалар құрайды.Саябақта қанша қайың және қанша шырша бар? Барлығы – 639 Қайың -- ? Шырша |
Оқулықтан тақырыпқа қатысты есептерді шығарады |
Бас бармақ арқылы бағалау |
Жалпы білім беретін мектептің 5–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: |
||||
|
|
|
Топпен жұмыс. Аяқтаған топ тақтаға жазады. Бәрі жазып біткен соң тексеріліп, талданады. І топ.
Шешуі:
Жауабы: Борсықтың массасы 24 кг. |
ІІ топ.
Шешуі:
Жауабы: Зайсан көлінің ұзындығы 100 км. ІІІ топ.
Шешуі:
Жауабы: Түстен кейін 9 оқушы келген. |
Бағалау. «Шапалақ» әдісі. |
|
||||
|
|
Оқулықпен жұмыс |
Машина жолдың бөлігін құрайтын 160 км жолды жүріп өтті.Оған әлі қанша жол жүру керек? Барлық жол – х Жүргені - бөлігі – 160 км Қалғаны -- ? Есепті шығарады |
Дескриптор: 1. есеп мазмұнын түсінеді. 2.Санның бөлігін таба алады. 3.Жауабын анықтайды. |
«Басбармақ» әдісімен бір – бірін бағалау жүргізіледі |
Тақта, слайд, оқу құралдары; 5 сыныпқа арналған оқулық |
||||
|
|
|
|
|
Дескриптор: 1. есеп мазмұнын түсінеді. 2.Санның бөлігін таба алады. 3.Бөлігі бойынша санды табады |
Тақта, слайд, оқу құралдары; 5 сыныпқа арналған оқулық |
||||
|
|
|
тапсырма 1.Есепті шығар: Айдана шоколадты 3 минутта, ал Дамир 6 минутта жейді.Олар осы шоколадты бірге неше минутта жеп бітіреді? |
Дескриптор: Жалпы - 4 балл 1. Есепті шығарады. Айдана шоколадты 3 минутта, ал Дамир 6 минутта жейді.Олар осы шоколадты бірге неше минутта жеп бітіреді |
|
ДК экраны 5-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд. |
||||
|
|
|
тапсырма 1. Жердің диаметрінің жуық шамасы 12800 км. Ол Күннің диаметрінің |
Тапсырманы орындайды Дескриптор: Жалпы - 3 балл 1. Жердің диаметрінің жуық шамасы 12800 км. Ол Күннің диаметрінің |
Оқушылар дайын жауаппен, жұпта қатар отырған оқушылар бірін-бірі тексеріп бағалайды. |
Тақта, слайд, оқу құралдары; 5 сыныпқа арналған оқулық |
||||
|
5 минут |
Сабақтың соңы |
Бүгінгі сабақта:
Рефлексия:
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
Кері байланыс |
Оқулық |
||||
шағым қалдыра аласыз





















