Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз
Сіздің сұранысыңыз сәтті жіберілді!
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
1 бонус = 1 теңге
Бонусты сайттағы қызметтерге жұмсай аласыз. Мысалы келесі материалды жеңілдікпен алуға болады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Түсінікті
Материалдар / Санның бөлігін және бөлігі бойынша санды табуға берілген есептер
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып көруге болады
Бөлім:
Мәтінді
есептер
Тақырыбы:
Санның бөлігін және бөлігі
бойынша санды табуға берілген есептер
Педагогтің Тегі, Аты,
Әкесінің аты
Қыдырбаева Райхан
Бәкірқызы
Сынып: 5 «А»
Сабаққа қатысқан оқушылар
саны:
Сабаққа қатыспаған оқушылар
саны:
Күні:
Оқу бағдарламасына сәйкес
оқу мақсаты:
5.5.1.4санның немесе шаманың бөлігін
табу және бөлігі бойынша санды немесе шаманы табуға арналған
есептерді құрастыру және шығару;
Сабақтың
мақсаты:
Оқушыларды шығармашылық
қабілеттерін жетілдіру және олардың есептермен қатесіз жұмыс істей
білу дағдыларын одан әрі дамыта білу;
Тақырып жайлы түсіктерін
қалыптасыра отырып тақырыптыңөзекті
түйіндіжерлерін практикада қолдана
алу
Топпен жұмыс істеуге
үйрену
Сабақтың барысы
Сабақтың
кезеңі
Педагогтың
әрекеті
Оқушының
әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Үй
тапсырмасын тексеру
Сабақтың
басы(5
минут)
(МК)Оқушылардың сабаққа
дайындығы.Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй
қалыптастыру. Сабақ мақсатымен
таныстыру.
Үй тапсырмасының дұрыс орындалғанын анықтап,
қате орындалған жұмыстарды оқушылармен бірлесе отырып
талқылау.
Пысықтау
сұрақтары:
Саннын болігін калай
табамыз?
Бөлігі бойынша калай
табамыз?
Бир бир таза парак
алып 1-1 мысалдан келтір
Окшылар мугалиммен амандасып
уй тапсырмаларн корсетеді.
Тапсырма бойынша мысалдар
көрсетеді.
Мадактау
бойынша
Оку куралдары,
такта
Сабақтың ортасы
(35минут)
Сабақ барысында әрбір кезеңге
атау беріп, соңында алғашқы асыл қасиет жазылған сөзді аламыз. Ең
бірінші кезеңіміз «ТАЛАП» деп аталады, бұл кезеңде
сендерге бұрыннан таныс жай бөлшектер, олардың қасиеттерін білу
және еске түсіру талап
етіледі.
Т
А
Л
А
П
1.
Бөлімдері бірдей бөлшектер қалай қосылады? Мысал
келтіріңдер.
2.
Бөлімдері әр түрлі бөлшектер қалай қосылады? Мысал
келтіріңдер.
3.
Бөлімдері бірдей бөлшектер қалай азайтылады? Мысал
келтіріңдер.
4.
Бөлімдері әр түрлі бөлшектер қалай азайтылады? Мысал
келтіріңдер.
5.
Аралас сан бұрыс бөлшек түрінде қалай жазылады? Мысал
келтіріңдер.
Осы
сөзге байланысты оқушылардан мақал сұрау
мыс: «Талаптыға нұр
жауар»
Мугалім окушыларды 3 топка
бөледі. Топтық таппсыраларды
улестиреді
Окушылар өткен тақырыптар
бойынша сурактарга жауап береді. Мысалдар
келтіреді.
Белсенді оқушыларды мадақтау
арқылы бағалау.
Бас бармақ арқылы
бағалау
Оқулық,
Математи
ка 5-сынып,
2-бөлім
А.Е.Әбіл
Қасымов
Т.П.Кучер,
З.Ә.Жұма
ғұлова
2018
ж.
Үлестірме
беттер
І
топқа:
Әкесі жуынатын бөлме мен
дәліздің еденіне кафель төсеп, жөндеу жұмыстарын жүргізбекші болды.
Үш күннің ішінде ол жуынатын бөлменің еденіне ғана кафель төсеп
болды, бұл барлық жоспарланған ауданныңбөлігі. Егер жөндеуге
жоспарланған барлық аудан 1500 болса, жуынатын бөлменің ауданы
қанша болғаны?
2топқа:
Арман дүкеннен 300 теңгеге
алма алды. Арман алма алу үшін барлық
ақшасыныңбөлігін жұмсады, сонда
бастапқыда Арманда қанша ақша
болған?
ІІІ
топқа:
Математика кабинетінің еденнің ауданы 36
м2. Еденніңбөлігіне парталар орналасқан. Парталар орналасқан еденнің
ауданын табыңдар.
Светофор адісімен
бағалау.
Оқулықтан тақтада есептер
шығару, кеспе парақшалар, топтык
жұмыстарТақта, слайд, оқу
құралдары; 5 сыныпқа арналған оқулық
Сыныппен жұмыс.
«Ойлан, жұптас, бөліс»
Берілген есепті шешіңіз
және кері есеп құрастырыңыз.
І
нұсқа.
Саматтың 182 тг ақшасы
бар еді. Ол осы ақшаның-іне кітап сатып алды. Кітаптың бағасы неше
теңге?
Шешуі:
Жауабы: 130
тг.
ІІ
нұсқа.
Руданыңбөлігі мыс. 450 г рудада қанша мыс
бар?
Шешуі:
Жауабы: 180 г мыс
бар
Шешуі:
Жауабы: Барлық жол 200
км.
Бағалау. «Серпілген
сұрақтар».
Топпен
жұмыс.
І
топ.
Шешуі:
Жауабы:.
ІІ
топ.
Қалды – 66
л.
Шешуі:
Жауабы: Бөшкенің
сыйымдылығы 528 л.
ІІІ
топ.
Шешуі:
Жауабы: Сарышаян
ұзындығы108 см.
Бағалау. «Кері
байланыс»
Дескриптор:
1.
есеп мазмұнына сай есеп шартын
жазады.
2.Санның бөлігін таба
алады.
3.Бөлігі бойынша санды
табады
Тақта, слайд,
оқубулумбетовамеруерттинжумысы құралдары; 5 сыныпқа арналған
оқулық
№ 557
.Машина жолдын 4\5 бөлігін
курайтын 160 км жолды
журіп өтті. Оган алі канша жол
журу керек?
№558 . Каскырдын массасы 60 кт. Борсыктын массасы
каскыр
массасЫнЫН 2\5 сін курайды.
Борсыктын массасын
табындар.
№559. Балкаш көлінін уЗЫНДыЕЫ 600
KM.
Зайсан көлінін узындыгы онын
1\6- іне тен. Зайсан көлінін узындығы
кандай?
№560. Шетен агашы100
жыл
Өмір суреді және кайыңнын өмір
суру
Мерзімінін 2\3-сін
курайды.
Кайын канша жыл өмір
суреді?
№561. туске дейін муражайга
27 окушы,
тустен кейін онын
1\3-не тен окушы келді. Тустен кейн
муражайда канша окушы болган?
Дескриптор:
1.
есеп мазмұнына сай есеп шартын
жазады.
2.Санның бөлігін таба
алады.
3.Бөлігі бойынша санды
табады
Тақта, слайд, оқу
құралдары; 5 сыныпқа арналған оқулық
5
минут
Сабақтың
соңы
Қорытынды.
Рефлексия
- Мен осы сабақта не білдім
......
- Осы сабақта алған
білімдерімді қайда
қолданамын.....
- Сабақтан кейінгі менің
көңіл-күйім (смайликпен таңдау)
Мен ешнарсе түсінбедім Мен
түсіндім, бірақ әле де маған сабақ ұнады.
түсіндім
білімімді толықтыру
керек
Үйге
тапсырма.
Кері
байланыс:«Бес қадам»
әдісіарқылы осы сабақта білгендері
мен үйренгенін тұжырымдайды, өздерінің жаңа біліміне баға береді,
сабақтан алған әсерін бағалайды.
Бағалау критерийлеріне сәйкес
оқушылардың білімін бағалау.
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Материал іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз