Сабақ:
5.1.2.24
5.5.1.4
|
Мектеп: Чернигов орта
мектебі
|
Күні
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Мубаракова Айғаным Толешевна
|
Сынып:
5
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын
оқу мақсаттары
|
Санның бөлігін табу
және бөлігі бойынша санды
табу;
Санның немесе шаманың бөлігін
табу және бөлігі бойынша санды немесе шаманы табуға арналған
есептерді құрастыру және
шығару
|
Ойлау дағдыларының
деңгейі
|
Білу
Түсіну
|
Сілтеме
|
АКТ, СТО, Блум таксономиясы, 5
сынып оқулығы
|
Сабақтың
типі
|
Жаңа тақырыпты
игеру
|
Сабақтың
мақсаттары
|
Санның бөлігін, бөлігі бойынша
санды табады
|
Бағалау
критерийлері
|
-
Аралас сандарға
амалдар қолданады
-
Санның бөлігін
табуды біледі, бөлігі бойынша санды
табады
-
Санның немесе шаманың бөлігін
табуға арналған есептерді құрастыруды және шығаруды
біледі
|
Қолданылатын әдіс –
тәсілдер
|
Жас ерекшеліктерін ескеріп
оқыту, жеке, топтық жұмыс
|
Құндылықтарға
баулу
|
Жалпыға бірдей еңбек
қоғамы
|
Пәнаралық
байланыс
|
Химия,
география
|
Тілдік
мақсат
|
Санның бөлігі-дробь
от числа-part of number
|
Күтілетін
нәтиже
|
Санның бөлігін және бөлігі бойынша санды
табуды орындай
біледі.
Санның бөлігін табуды үйренеді, санның немесе
шаманың бөлігі бойынша есептерді толық орындап жеке, жұп болып
жұмыс жасауға үйренеді
|
Алдыңғы
білім
|
Жай бөлшектер және аралас
сандарға амалдар қолдана алады. Жай бөлшектер және аралас сандарға
амалдар қолдану ережелерін
біледі
|
Сабақтың
барысы
|
Жоспарланған уақыт
есебі
40
минут
|
Жоспарланған жаттығу
түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
Ұйымдастыру
кезеңі
топқа
бөлу.
(3
мин)
|
Психологиялық
тренинг.
Сергіту
сәті
(екі топқа
бөлу)
Сөздерді жинап
мақал- мәтел құрастыру
Білекті бірді
жығады, білімді мыңды
жығады.
Мектеп- кеме, білім
-теңіз
|
Компьютер
Мәқал-мәтелдер
|
Білу
(5
мин)
|
Ашық
сұрақтар.
1.Бөлімдері бірдей
аралас сандар қалай
азайтылады?
Мысалы:
3 -
2 =
?
2.Жай бөлшектер
аралас санға қалай
көбейтіледі?
Мысалы: =
?
3.Натурал саннан
аралас санды қалай азайтады?
Мысалы: 3 -
2 =
?
4.Аралас сандарды
қалай көбейтеді?
Мысалы:
7 *
2 =
?
Бағалау
критерийлері
|
Дескрипторлар
|
Аралас сандарға амалдар
қолданады
|
Ережені біледі -
1б
Аралас сандарды
бұрыс бөлшекке айналдырады- 1
б
Натурал саннаң
аралас санды азайтады – 1 б
Жай бөлшекті аралас
санға көбейтеді – 1б
|
|
(Оқушылардың не
білетіндері анықталады)
|
|
|
|
Түсіну. Жаңа
материалды меңгерту.
Кітаппен
жұмыс
(10
мин)
|
Оқушылармен бірге
есепті және сөзді есепті
талдау.
1-мысал.
1 санының бөлігін
табайық.
1 *
= *
= =
;
Санның бөлігін
табу үшін санды осы бөлшекке көбейту
керек
2- мысал.
5 санының1 бөлігін
табайық.
5 *
1 =
* =
6;
Енді мына есепті
қарастырайық
Бөлігі бойынша
санды табу үшін бөлікке сәйкес санды осы бөлшекке бөлу
керек.
2-
есеп. Машина 145 км жол жүрді.Бұл
оның барлық жүруге тиісті жолының – індей. Машинаның
барлық жүруге тиісті жолы неше
километр?
Шешуі(үлгі): 145 :
= = 26 (км
).
Жауабы: 261
км.
|
|
Сабақтың
ортасы
Түсіну.
(12
мин)
(7
мин)
|
№830. (жеке
жұмыс)
1)
15-тің -ін; 4)
60-тың -ін;
2)
20-ның -ін; 5)
45-тің -ін;
3) 48-дің
- ін; 6)
70-тің -ін;
Бағалау
критерийлері
|
Дескрипторлар
|
Санның бөлігін
табуды түсінеді
|
Санның бөлігін табу
ережісін түсінеді -1 б
1)
15-тің бөлігін табады- 1
б
2)
20-ның -ін - 1
б
3)
48-дің - ін-
1б
4)
60-тың -ін
-1б
5)
45-тің -ін -
1б
6)
70-тің -ін-
1б
|
№834. (1
топ)
Бірінші жәшікте 8 кг
алма бар.Бұл екінші жәшіктегінің - індей.Екі жәшкте неше
килограмм алма бар?
№835. (2
топ)
1)Марат барлық
ақшасының - іне кітап сатып
алғанда,оның 50 тг ақшасы қалды.Алғашқыда Маратта қанша ақша
болды?
Әр топтағы бір оқушы
тақтаға барып орындайды
Бағалау
критерийлері
|
Дескрипторлар
|
Бөлігі бойынша санды
табады
|
1) Бөлігі бойынша
санды табу біледі - 1 б
2) есептің шартың
дұрыс құрады -1 б
3) есептің шығаруын көрсетеді
1 б
|
Қай топ жылдам
шешеді?
Оқушылар мектеп
кітапханасындағы кітаптарды түптеуге көмектесті. Олар бірінші күні
түптеуге тиісті барлық кітаптың , екінші
күні –ін түптейді. Үшінші
күні қалған 40 кітапты түптеді. Оқушылар үш күнде барлығы неше
кітап түптеді?
Бағалау
критерийлері
|
Дескрипторлар
|
Бөлігі бойынша санды
табады
|
1) бөлігі бойынша
санды табады - 1б
2)ережені дұрыс
қолданады -1б
3) сөзді есептің шығару
алгоритмін сақтайды - 1 б
|
Қалыптастырушы
бағалау
«Өте жақсы! Бүгін
көп нәрсе істедің!»– 16-18
балл
«Жақсы! Осы бағытта
жалғастыр» -13-15 балл
«Жақсы! Бірақ саған
тырысу керек»- 10 -12
«Келесі сабаққа
жақсылап дайындал- 0-9 балл
|
Дәптермен жұмыс
(бірін-бірі тексереді)
Оқулықпен
жұмыс
|
Сабақтың
соңы
(3
мин)
Қорытындылау
Кері
байланыс
Паравоз
|
Сабақтың басында әр
балаға стикерлер беріледі. Сабақтың соңында паравоздың суреті
ілінеді. Әр вагоны сабақты қалай меңгергені стикерді сол вагонға
жапсырады
Бірінші вагон –мен
үйрендім
Екінші вагон- бүгін
мен білдім
Үшінші вагон-
қиындық тудырады
|
Паровоздың
суреті
|
Үй
жұмысы
|
№
848
|
оқулық
|