Санның жартысы

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Санның жартысы

Материал туралы қысқаша түсінік
Санның жартысы туралы түсініктерін қалыптастыру
Материалдың қысқаша нұсқасы

Күні:11.12 Сынып: 1 Пәні:сауат ашу

Сабақтың тақырыбы

Мен және табиғат. К дыбысы мен әрпі.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

1.3. 8.1 жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу.

1.2.1.2 оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу

1.3.10.1 заттың атын, санын, сынын, қимылын білдіретін сөздерді ажырата алу және орынды қолдана білу

Сабақтың мақсаттары

Барлығы:Жаңа білімді меңгереді.

Көбі:Тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды.

Кейбірі: Алған білімді өмірде қолдана алады.

Бағалау критерийлері

Айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады.

Нақты сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсете алады.

Құндылықтарды дарыту

Рухани жаңғыру аясында туған жерін, Отанын сүюге тәрбиелеу

Пәнаралық байланыс

Өнер, ана тілі сабағы

АКТ қолдану дағдылары


Тілдік құзыреттілік


Бастапқы білім

Е дыбысы мен әрпін таниды,сөйлем құрастыра алады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

5 минут

Таңғы шеңбер

Табиғатты көреміз,

Қолмен ұстап сеземіз.

Дыбыстарын естиміз,

Барлық жерді кеземіз. (қимылмен көрсету)

Бүгінгі күнге барлықтарыңа сәттілік тілеймін.

Шаттық шеңбері




Сабақтың ортасы

28 минут


Солнце 1

Кім?



Дыбыс дегеніміз не ? Дыбыстар нешеге бөлінеді?

Әріп дегеніміз ше? Дауысты дыбыстар ше? Дауыссыз дыбыстар ше?

К дыбысы қандай дыбыс?

К дыбысынан келетін сөздерді айту. Дыбыстық талдау жасау. К дыбысы сөздің қай буынында кездеседі.

К дыбысына байланысты бағанадағы сөздерді оқыту.

Осы сөздердің ішінен Мереке деген сөзге сұрақ қоямыз.

Өте жақсы.

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын, бағалау критерийлері мен дескриптормен таныстыру. Кім? сұрағына жауап беретін сөздерді сыныптың ішінен табыңдар.

ТЖ.№3 Кім? Сұрағына жауап беретін сөздерді тап.


ірімшік кісі

етікші кілт

кіші Еркін

ешкі мұғалім




Сергіту сәті

Дәптермен жұмыс.

К дыбысынан келетін сөздерді сауатты, талапқа сай жазғызту.

«Адасқан әріптер» ойыны

Берілген әріптерден сөз құрау. Қандай сұраққа жауап беріп тұр? Сөзге дыбыстық талдау жаса.

Тақтамен жұмыс. К дыбысынан келетін сөздер жазу.


Таныстырылым, оқулықпен жұмыс

Сабақтың соңы

2 минут


Рефлексия



Кеменің суреттері

Саралау- оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?

Мадақтап отыру.

Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Жаңылтпашты жатқа айту.


Бағалау- оқушылардың материалды меңгеру

деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

«Бағдаршам»

Пәнаралық байланыс

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

АКТ

Құндылықтармен байланыс (тәрбие)

Сабақ бойынша рефлексия

сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?


Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жұргізілді ме?


Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?


Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?



Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
































































































Күні :11.12 Сынып:1 Пәні:математика

Сабақ тақырыбы:

Санның жартысы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

1.4.3.1** 20- ға дейінгі сандар тізбегін/ ондықтармен 100-ге дейінгі сандар тізбегін құрастыру; 100 көлеміндегі сандар, суреттер, фигуралар, символдардан тұратын тізбектердің заңдылықтарын анықтау

1.4.3.2 іс-әрекет және табиғат күйінің тізбектілігін анықтау, сандар, фигуралар, ойыншықтар, түрлі-түсті моншақтар т.б. тізбектерін құру және тізбектегі заңдылықтың бұзылуын табу

Оқу мақсаты:

Барлық оқушылар:100 көлеміндегі сан, сурет, фигура, символдан тұратын тізбектердің заңдылықтарын анықтайды;

Оқушылардың басым бөлігі: іс-әрекет және табиғат күйінің тізбектілігін анықтайды;

  1. Кейбір оқушылар: сандар, фигуралар, ойыншықтар, түрлі түсті моншақтар т.б. тізбектерін құрады және тізбектегі заңдылықтың бұзылуын табады.

Тілдік мақсаттар

заңдылықтар

Бағалау критерийлері

Заттар тізбегінің орналасу ретін жалғастырады

Тізбектегі заңдылықтың бұзылуын анықтайды

Құндылықтарды дарыту

Рухани жаңғыру аясында туған жерін, Отанын сүюге тәрбиелеу

Пәнаралық байланыс


АКТ қолдану дағдылары


Тірек сөздер

заңдылықтар

Алдыңғы сабақ

Санның жартысын табуды біледі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. 5 минут

Шаттық шеңбер

Ата-анамыз аман болсын!

Күніміз ашық болсын!

Сабағымыз сәтті болсын!

музыка

Сабақтың ортасы

Сабаққа қатысты деректі материалдар

Заңдылық дегеніміз — кез келген заттардың немесе сандардың белгілі бір ретпен орналасу ережесі.

Оқушылармен бірлесе отырып, сынып бөлмесіндегі заттарды зерттеп, cанауға болатын заттарды анықтаймыз. Заңдылыққа байланысты санау түрлерін (жұп, тақ сандар) қолданамыз. Оқушыларды жұпқа бөлемін.

Ортаға бірнеше оқушыны шығарамын. Оқушылардан бойы бойынша заңдылықты сақтап, сап құрып тұруды,бойларының өсуіне, кемуіне байланысты тұруды қарастырамын.

Моншақтар тізбегін жұп сандар арқылы санаңдар: 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14 т.с.с.

Тақ сандар арқылы санаңдар: 1, 3, 5, 7, 9 т.с.с.

Оқушыларға үштен санауды ұсынамын. Түйме тізбегін үштен санатамын: 3, 6, 9, 12, 15, 18 т.с.с. Ереже.

а) қыс, көктем, ... (заңдылықты жалғастыр);

ә) таң, күн, ...

б) қызыл, қызыл сары, сары ... (кемпірқосақтың түстерін жалғастырып айт);

в) қуыршақ, мәшине, доп...

Суреттегі асықтар қандай заңдылықпен ораласқан?

1 “Заңдылықты жалғастыр” .“Суреттегі асықтар қалай орналасқан?” деген сұрақтарды қою арқылы оқушылардың ой-пікірін тыңдау. Жауабы:

2, 4, 6, 8, 10, 12, ...

2. Сандар қатарын жалғастыр. ЖЖ.

Жауабы:14, 12.

ТЖ.Шығарып көр. Үйлерді нөмірлеуге қандай сандар қолданылған. Осы үйлерге қарама-қарсы жағындағы үйлердің нөмірлері қандай болатынын топпен талдату.

Жауабы:15, 17, 19, 21.

ЖЖ.Орындап көр. Сурет бойынша оқушы алашаның ортасынан бастап боялғанын байқап, екі жаққа қарай бояу керектігін анықтайды.

Ойлан. “Сандар тізбегін” оңға және солға жалғастыру үшін көрсетілген сандар арасындағы заңдылықты тапқызып, сол заңдылық бойынша жалғастыртып айтқызу. Жауабы:1, 3, ..., 11, 13, 15.

Сергіту сәті.

Дәптермен жұмыс

Сергіту сәті

Дескриптор

-Тізбектің заңдылығын анықтайды және тиісті суретті салады.

Алған білімін өмірде қолдана алады.


Сабақтың соңы

2 мин

Рефлексия Нені біліп үйрендіңдер?

Заңдылық деген не? — Заңдылықты көрсетуге мысалдар келтір.— 1, 2, 3, 1, 2, 3 ... түріндегі мысал заңдылық па?

Басбармақ

Саралау- оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Әр тапсырмадан кейін мадақтап,қолдау көрсетіп отырамын

Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Заңдылықтарды сақтай отырып, тапсырмаларды орындайды



Бағалау- оқушылардың материалды меңгеру

деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

« Басбармақ әдісі»

Пәнаралық байланыс

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

АКТ Құндылықтармен байланыс (тәрбие)


Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?


Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?


Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?


Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?


Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?



Оқушылар өздері жасаған бет-бейнелеріне қарап бір-біріне көңіл- күйлерін айтады. (қуанышты, көңілді, көңілсіз, ашулы)


Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?





Пәні:сауат ашу

Күні:11.12

Сынып:1

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Оқу мақсаты:

1.2.4.1 мұғалімнің көмегімен қарама-қарсы мағыналы, мәндес, көп мағыналы сөздердің мағыналарын ажырату

1.3.6.1 мұғалімнің көмегімен әртүрлі жанр бойынша (хат, құттықтау хат, хабарлама, нұсқаулық) шағын мәтін/жай сөйлемдер құрап жазу.

Сабақтың мақсаттары:

Барлық оқушылар:К дыбысы мен әрпін ажырата алады, әріпті дыбыспен сәйкестендіре біледі.Сөйлемді бас әріптен бастап жазып, сөйлем соңына тиісті тыныс белгісін қойып біледі.

Оқушылардың көпшілігі:Сюжетті суреттің көмегімен мәтінді құрастырады.

Кейбір оқушылар:Суреттің көмегімен мәтінді баяндай, дәлелдеулер жасай алады.

Бағалау критерийлері

Айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады. Нақты сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсете алады.

Құндылықтарды дарыту

Рухани жаңғыру аясында туған жерін, Отанын сүюге тәрбиелеу

Пәнаралық байланыс

Өнер, ана тілі сабағы

АКТ қолдану дағдылары

Аудиожазба , таныстырылым.

Тілдік құзыреттілік


Алдыңғы білімдер:

Оқушылар тыңдалған материал бойынша өз пікірін айта алады.

Берілген тақырыпқа әңгіме құрап айта алады.

Сөздерді, дыбыстарды орфоэпиялық нормаларға сәйкес дұрыс айта алады.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут


(МК;Ұ) Психологиялық дайындық. «Жақсы тілек»

Топқа бөлу:карточкалар бөлініп беріледі.

«Дыбыс», «буын», «сөз», «сөйлем» -тілдік бірліктер бойынша топқа бөлінеді


Сабақтың ортасы

20 минут


















Сергіту сәті

(МК; Тыңдалым)

1 - тапсырма.Өлең мазмұнымен жұмыс

С.Мәуленовтің «Ата ақылы» өлеңін тыңдату

«Кім үлкен болған кезінде сыйлы болмақ?» сұрағына оқушылардан жауап алу.

2 –тапсырма. Суретпен жұмыс. Мағынасы қарама-қарсы мағыналы сөздерді табу

Т.Ж.

Еркіннің хатын тыңдап, сұрағына жауап іздеу.

-Сен неше күн сабақ оқисың?

-Демалыс күні немен айналысасың?

4- тапсырма. Т.Ж. Ойлан, тап! Көп мағыналы сөздерді ажырата алу,қолдану білігін ұйымдастыра алу.Оқушылардың назарын суреттегі есіктің кілті, музыка кілті,машина кілтіне назар аудартып,олардың ортақ нәрсені таптыру.

Дескриптор:

қарама-қарсы мағыналы, мәндес, көп мағыналы сөздердің мағыналарын ажыратты.

Хат, құттықтау хат және жай сөйлемдер құрап жазды.

Дәптермен жұмыс

(МК; Ө) Оқушылардың К әрпі мен ол кездесетін сөздерді қатесіз әрі көркем жазуын қадағалау.

Аудио жазба


Оқулық



суреттер


Хат



Суреттер









Музыка




Дәптермен жұмыс

Саралау- оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?

Мадақтап отыру.

Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Суреттегі ортақ нәрсені табу.


Бағалау- оқушылардың материалды меңгеру

деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

«Басбармақ»

Пәнаралық байланыс

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

АКТ

Құндылықтармен байланыс (тәрбие)

Сабақ бойынша рефлексия

сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?


Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жұргізілді ме?


Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?


Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?



Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?





Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
27.12.2017
504
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі