Материалдар / Санның модулі
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Санның модулі

Материал туралы қысқаша түсінік
ашық сабақ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
09 Қараша 2024
148
1 рет жүктелген
250 ₸
Бүгін алсаңыз
+13 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +13 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бекітемін:

Бөлім:

Рационал сандар және оларға амалдар қолдану

Педагогтің аты-жөні:

Ақерке Құралқызы

Күні:

10.10.2024ж

Сынып: 6

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Санның модулі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

6.2.1.11 өрнегінің геометриялық мағынасын түсіну;

6.3.3.1 координаталық түзуде нүктелердің арақашықтығын табу;

Сабақтың мақсаты:

Рационал сандардың модулін табуда, айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген теңдеуді шешуде алған білімдерін тиянақтау, толықтыру, бекіту

Құндылықтар

Мінез-құлық нормаларын білу және оларды сақтаудың маңызын түсіну

Командада жұмыс істей білу

Басқалармен бірлескен жұмыстың нәтижесін қорғай білу

Өзгені тыңдау, түсіну және диалог жүргізе алу

Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу

Айналасындағыларға көмек көрсету

Сабақ барысы:

Уақыты/

кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдас-

тыру кезеңі


5мин

Сәлемдесу;

Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату;

Оқушыларды түгелдеу;

«Қоржындағы тиын» әдісімен топқа бөлу

1-ші топ: Оң сандар

2 –ші топ: Теріс сандар

3 – ші топ 0 саны

Сабақтың мақсатымен таныстыру

«Мен көршіме сенемін» әдісімен үй тапсырмасын тексеру

319

Мұғаліммен сәлемдесу;

Сыныпта жағымды ахуал туындату, бір-біріне жақсы тілектерін білдіру;

Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну

319

|-200| + |-76| +|23| = 299

|-343| - |-299| + |-88| = 132

|901| + |-252| - |-348| = 805

|116| + |-304| + |-64| = 484

Ауызша бағалауды қоданамын

«Өте жақсы»

«Жарайсың»



Уй тапсырмасы дұрыс орындалған оқушылар үшін

+1 балл

Тақта;

Оқулық;

Лед эран


Сабақтың

басы


10 минут

«Миға шабуыл» әдісі өткен сабақты еске түсіру ЖИ

1.Санның модулі деген не?

2.Теріс санның модулі қандай санмен өрнектеледі?мысал келтір.

3.Оң санның модулі қандай санмен өрнектеледі?Мысал келтір.

4.Қандай санның модулі 0-ге тең?

5.Қарама-қарсы сандар деп қандай сандарды айтады?

6.Қандай сандар бүтін сандар жиынын құрайды?

7.Қандай сандарды рационал сандар дейміз.

8.0 санына қарама-қарсы қандай сан?


Санның модулі дегеніміз координаталық түзудегі санды кескіндейтін нүктенің санақ басынан (бірлік кесіндімен алынған) қашықтығы.

Модуль латынша modus – «мөлшер» деген мағынаны береді. Кейбір жағдайда «модульді» абсолюттік шама деп атайды.Модуль латынша modulus – қазақша «мөлшер» деген мағынаны білдіреді. Кейбір жағдайда «модульдің» орнына абсолюттік шама деп те атайды.

Нөл санының модулі 0-ге тең.

Теріс санның модулі оған қарам қарсы санға тең.

Оң санның модулі сол санның өзіне тең.

Мактау мадақтау арқылы бағалау:

Жарайсың!

Өте жақсы!

Жақсы!

Керемет!

Толық жауап берген оқушыларға

+1 балл

Интерактивті тақта

6-сыныбына арн. / Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;. - Алматы: Мектеп, 2018

Сабақтың

ортасы


жеке жұмыс

«Қызықты акварим» әдісі

Берілген сандардың модулін табыңыз:

o +5

o -3

o 0

o +6

o -7

o 0


o +8

o -14

o 0


Дескриптор

Санның модулінің анықтамасын біледі;

Оң және теріс сандардың модулін таба алады;

+2 балл


Слайд

Тақта

Бор

Сол толтырылған құты


Кітап

Дәптер

Топтық жұмыс

«Ойлан, топтас» әдісі арқылы

1-топ

  • Тапсырма: А қаласы мен В қаласының арасындағы қашықтық 5 км. Егер А қаласының бастапқы нүктеден арақашықтығы 6 км деп алсақ онда екінші қаланың координаты қандай болуы?

  • Теңдеуді шеш

  • 7|x| - 5|x| = 12

  • Амалдарды орында:

  • |7,5|+|-5,3|;

2-тапсырма:

  • Тапсырма: Температура күні бойы -5°C-тан +3°C-қа дейін өзгерді. Температураның өзгеру амплитудасы қандай болды?

  • Теңдеуді шеш

  • 1,1|x| + 4,9|x| = 24

  • Амалды орында;

  • 2)

3-тапсырма:

Тапсырма: Автобус аялдамасынан 5м сол жағында дүкен орналасқан, ал оң жақ бетінде 6м қашықтықта мектеп бар. Дүкен мен мектептің арақашықтығын қанша?

Теңдеуді шеш

  • 3,7|x| - 2,5|x| = 2,4

Амалды орында:

3)


  • 7|x| - 5|x| = 12

  • 3|x| =12

  • |x| = 12/3

  • |x| = 4

x1 = -4 x2 = 4

|7,5|+|-5,3| = 7,5+5,3 = 12,8











1,1|x| + 4,9|x| = 24

6|x| = 24

|x| = 24/6

|x| = 4

x1 = -4 x2 = 4



  • 3,7|x| - 2,5|x| = 2,4

1,2|x| = 2,4/1,2

|x| = 2

x1 = -2 x2 = 2


=






Дескриптор

Санның модулінің анықтамасын біледі;

Оң және теріс сандардың модулін таба алады;

Модулі бар өрнектің мәнін табады

Сандар мен координаталық түзудің сәйкестіктерін орнатып, өз жауабын түсіндіріп бере алады

+3 балл


Интерактивті тақта

6-сыныбына арн. / Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;. - Алматы: Мектеп, 2018


Интернет ресурстар

Жасанды интелект

QazGPT сайтты

Оқулықпе жұмыс

 №329


Бекіту тапсырмасы. «Миллион кімге бұйырады» әдісі

https://learningapps.org/watch?v=pmog5vz9a24


Дескриптор

Санның модулінің анықтамасын біледі;

Оң және теріс сандардың модулін таба алады;

+2 балл








+1 балл

Слайд

Тақта

Бор


Кітап

Дәптер

6-сыныбына арн. / Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;. - Алматы: Мектеп, 2018 1 бөлім

77 бет






Picture 1

Сабақтың

соңы

5

минут

Кері байланыс. Инстаграмм


Үйге тапсырма. Оқулықтан №328

Анықтамаларды жаттау


Бағалау парақтары бойына жинаған ұпаймен бағалану

ББҮ кестесі;

оқулық



Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!