|
Бөлім: |
Бүтін көрсеткішті дәреже |
|||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Санның стандарт түрі |
|||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.1.1.1 сандарды стандарт түрде жазу; 7.1.2.8 стандарт түрде жазылған санның мәнді бөлігін және ретін табу; |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушыларда санды стандарт түрге келтіру ережесін пайдалана отырып есептер шығару дағдысын қалыптастыру |
|||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар: |
Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік Еңбекқорлық: тапсырмаларды мұқият орындап, есеп шығаруда шыдамдылық танытады. Кәсіби білік: дәл есептеу, логикалық ойлау және математикалық тілде дұрыс жауап беру арқылы кәсібилікке қадам жасайды. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
||||||||||||||||||||||||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Амандасу; Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату; Оқушыларды түгелдеу; Сабақтың мақсатымен таныстыру |
Мұғаліммен амандасу; Сынып оқушыларның көңіл күйін , бір-біріне жақсы тілектерін білдіру; Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну |
Ауызша бағалауды қоданамын «Өте жақсы» «Жарайсың» |
Тақта; Оқулық; |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 минут |
Жаңа тақырыпты түсіндіреді; Өте үлкен сaндaрды жaзу үшiн 10 сaнының дәрежесi қолдaнылaды. Жерден Күнге дейiнгi қaшықтaқ шaмaмен 150 млн км, ол к
Сaнды осылaй жaзу сaнның стандaрт түрi деп aтaлaды. |
Оқушылар мұғалімді тыңдайды; сұрақтарына жауап береді, мысалдар келтіреді Сұрақтарға жауап береді Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады |
Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! |
Тақта; Слайд; Оқулық 7-сынып, Алгебра, авторы Шыныбеков Ә.Н..-Алматы,Атамұра 2017 |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25минут |
Дескриптор:-Үлкен және кіші сандарды стандарт түрге келтіреді. -Үтірдің орнын дұрыс жылжытады. -Санның алдыңғы бөлігі 1 мен 10 аралығында болатынын ескереді. -Дәрежені дұрыс таңдайды. -Жауабын стандарт түрдегі жазылыммен көрсетеді. |
2-тапсырма Сандарды стандарт түрде жазыңыз: 0,52;401;60,756;0,00123
Жауабы:
Дескриптор:Білім алушы - бірмүшелерді анықтайды; - бірмүшелерді стандартты түрде жазады; |
«Басбармақ» әдісімен бір – бірін бағалау жүргізіледі |
Тақта; Слайд; Оқулық 7-сынып, Алгебра, авторы Шыныбеков Ә.Н..-Алматы,Атамұра 2017 |
||||||||||||||||||||||
|
|
1 Санды стандарт түрде жазыңдар. 3 200 000 А) 3,2*105 В) 32 С) 32*105 Д) 105 2. Берілген санды көрсеткіші 1-ден өзгеше болатын қандай да бір санның дәрежесі түріне келтіріңдер. 8100 А)900 В)92 С)310 Д)902 3. Санды стандарт түрінде жазыңдар. 4 000 000 А) 4 *106 В) 14 *106 С) 104 Д)10*4 4. Стандарт түрінде жазындар: -3х2ах32 А) -6ах В) -6ах С) -6ах5 Д)-6 Дескриптор:
|
ҚБ: Жұпта өзара бағалау «+», « - », қызықты |
Слайд Тақта Бор Кітап Дәптер |
|||||||||||||||||||||||
|
|
Жұппен жұмыс 1. Келесі сандар туралы олар стандартты түрде жазылған деп айтуға бола мА?
2. стандарт түрде жазыңыз: 350, 72000 , 0, 026, 0, 00000905. Топтық жұмыс Стандартты түрде сандарды жазыңыз: а) оттегі атомының массасы 0, 000 000 000 000 000 000 000 02662 г; б) сабын көпіршігі пленкасының қалыңдығы 0,000 000 06 см; в) су молекуласының диаметрі 0,000 000 03 см; г) Андромеда тұмандығына дейінгі қашықтық 95,000,000,000,000,000,000 км; д) адам шашының қалыңдығы 0,00007 м; е) күннің массасы 1 983 000 000 000 000 000 000 000 000 000 кг Дескриптор: -Берілген сандардың стандарт түрде жазылған-жазылмағанын анықтайды. -Қарапайым сандарды стандарт түрге келтіреді. -Үтірдің орнын дұрыс жылжытады. |
. 2 топқа арналған Өзіндік жұмыс - планеталарды күн сәулесінен алыстату ретімен орналастырыңыз. Жауабын дәптерге жазыңыз.
Дескриптор:-Кестедегі планеталардың ара қашықтығын оқи алады. -Планеталарды Күннен бастап дұрыс реттілікпен орналастырады. -Ең жақыннан ең алысқа дейінгі тәртіпті сақтайды. -Жауабын дәптерде жүйелі түрде көрсетеді.
|
Бағалау Оқушылар жеке орындап болған соң дайын жауаптар мен дескрипторлар бойынша бағалайды. Мұғалім оқушылар жұмысын бақылап, оларға кері байланыс береді. |
Слайд Тақта Бор
Кітап Дәптер |
||||||||||||||||||||||
|
|
Амалды орындаңыз 1.: а) (3,5 · 10-7) · (3 · 10-5 )= (3,5 · 3) · (10-7 · 10-5) = 10,5 · 10-12 = 1,05 · 10 · 10-12 =1,05 · 10-11.
б) №2 Берілген Сан үшін оны стандартты түрде жазуды таңдап таңдалған жауапқа сәйкес әріпті дәптерге жазыңыз:
|
Оқушылар дайын жауаппен, жұпта қатар отырған оқушылар бірін-бірі тексеріп бағалайды. |
Слайд Тақта Бор
Кітап Дәптер |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Қорытындылау. Рефлексия. Тіркесті толықтырыңыз: «Бүгін мен сабақта ... білдім» «Бүгін мен сабақта ... үйрендім» «Бүгін мен сабақта ... таныстым» «Бүгін мен сабақта ... қайталадым» «Бүгін мен сабақта ... бекіттім» Үй тапсырмасын беремін |
Сабақты қорытындылау: Өтілген мақсат бойынша сұрақтар қою арқылы сабақты қорытындылаймын. 1.Сабақтың мақсаты қандай болды? 2.Сабақтың мақсатына жету үшін нені білу керек? 3.Нені түсінбедіңдер? Сабақ соңында оқушылардан рефлексия алу: - тақырып бойынша не білемін? - тағы не білгім келеді? - не істей аламын? Үйге тапсырма:№ |
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы» 1-10 баллдық жүйеде бағаланады.
|
Бағалау парақтары; оқулық; |
||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Санның стандарт түрі
Санның стандарт түрі
|
Бөлім: |
Бүтін көрсеткішті дәреже |
|||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Санның стандарт түрі |
|||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.1.1.1 сандарды стандарт түрде жазу; 7.1.2.8 стандарт түрде жазылған санның мәнді бөлігін және ретін табу; |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушыларда санды стандарт түрге келтіру ережесін пайдалана отырып есептер шығару дағдысын қалыптастыру |
|||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар: |
Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік Еңбекқорлық: тапсырмаларды мұқият орындап, есеп шығаруда шыдамдылық танытады. Кәсіби білік: дәл есептеу, логикалық ойлау және математикалық тілде дұрыс жауап беру арқылы кәсібилікке қадам жасайды. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
||||||||||||||||||||||||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Амандасу; Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату; Оқушыларды түгелдеу; Сабақтың мақсатымен таныстыру |
Мұғаліммен амандасу; Сынып оқушыларның көңіл күйін , бір-біріне жақсы тілектерін білдіру; Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну |
Ауызша бағалауды қоданамын «Өте жақсы» «Жарайсың» |
Тақта; Оқулық; |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 минут |
Жаңа тақырыпты түсіндіреді; Өте үлкен сaндaрды жaзу үшiн 10 сaнының дәрежесi қолдaнылaды. Жерден Күнге дейiнгi қaшықтaқ шaмaмен 150 млн км, ол к
Сaнды осылaй жaзу сaнның стандaрт түрi деп aтaлaды. |
Оқушылар мұғалімді тыңдайды; сұрақтарына жауап береді, мысалдар келтіреді Сұрақтарға жауап береді Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады |
Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! |
Тақта; Слайд; Оқулық 7-сынып, Алгебра, авторы Шыныбеков Ә.Н..-Алматы,Атамұра 2017 |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25минут |
Дескриптор:-Үлкен және кіші сандарды стандарт түрге келтіреді. -Үтірдің орнын дұрыс жылжытады. -Санның алдыңғы бөлігі 1 мен 10 аралығында болатынын ескереді. -Дәрежені дұрыс таңдайды. -Жауабын стандарт түрдегі жазылыммен көрсетеді. |
2-тапсырма Сандарды стандарт түрде жазыңыз: 0,52;401;60,756;0,00123
Жауабы:
Дескриптор:Білім алушы - бірмүшелерді анықтайды; - бірмүшелерді стандартты түрде жазады; |
«Басбармақ» әдісімен бір – бірін бағалау жүргізіледі |
Тақта; Слайд; Оқулық 7-сынып, Алгебра, авторы Шыныбеков Ә.Н..-Алматы,Атамұра 2017 |
||||||||||||||||||||||
|
|
1 Санды стандарт түрде жазыңдар. 3 200 000 А) 3,2*105 В) 32 С) 32*105 Д) 105 2. Берілген санды көрсеткіші 1-ден өзгеше болатын қандай да бір санның дәрежесі түріне келтіріңдер. 8100 А)900 В)92 С)310 Д)902 3. Санды стандарт түрінде жазыңдар. 4 000 000 А) 4 *106 В) 14 *106 С) 104 Д)10*4 4. Стандарт түрінде жазындар: -3х2ах32 А) -6ах В) -6ах С) -6ах5 Д)-6 Дескриптор:
|
ҚБ: Жұпта өзара бағалау «+», « - », қызықты |
Слайд Тақта Бор Кітап Дәптер |
|||||||||||||||||||||||
|
|
Жұппен жұмыс 1. Келесі сандар туралы олар стандартты түрде жазылған деп айтуға бола мА?
2. стандарт түрде жазыңыз: 350, 72000 , 0, 026, 0, 00000905. Топтық жұмыс Стандартты түрде сандарды жазыңыз: а) оттегі атомының массасы 0, 000 000 000 000 000 000 000 02662 г; б) сабын көпіршігі пленкасының қалыңдығы 0,000 000 06 см; в) су молекуласының диаметрі 0,000 000 03 см; г) Андромеда тұмандығына дейінгі қашықтық 95,000,000,000,000,000,000 км; д) адам шашының қалыңдығы 0,00007 м; е) күннің массасы 1 983 000 000 000 000 000 000 000 000 000 кг Дескриптор: -Берілген сандардың стандарт түрде жазылған-жазылмағанын анықтайды. -Қарапайым сандарды стандарт түрге келтіреді. -Үтірдің орнын дұрыс жылжытады. |
. 2 топқа арналған Өзіндік жұмыс - планеталарды күн сәулесінен алыстату ретімен орналастырыңыз. Жауабын дәптерге жазыңыз.
Дескриптор:-Кестедегі планеталардың ара қашықтығын оқи алады. -Планеталарды Күннен бастап дұрыс реттілікпен орналастырады. -Ең жақыннан ең алысқа дейінгі тәртіпті сақтайды. -Жауабын дәптерде жүйелі түрде көрсетеді.
|
Бағалау Оқушылар жеке орындап болған соң дайын жауаптар мен дескрипторлар бойынша бағалайды. Мұғалім оқушылар жұмысын бақылап, оларға кері байланыс береді. |
Слайд Тақта Бор
Кітап Дәптер |
||||||||||||||||||||||
|
|
Амалды орындаңыз 1.: а) (3,5 · 10-7) · (3 · 10-5 )= (3,5 · 3) · (10-7 · 10-5) = 10,5 · 10-12 = 1,05 · 10 · 10-12 =1,05 · 10-11.
б) №2 Берілген Сан үшін оны стандартты түрде жазуды таңдап таңдалған жауапқа сәйкес әріпті дәптерге жазыңыз:
|
Оқушылар дайын жауаппен, жұпта қатар отырған оқушылар бірін-бірі тексеріп бағалайды. |
Слайд Тақта Бор
Кітап Дәптер |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Қорытындылау. Рефлексия. Тіркесті толықтырыңыз: «Бүгін мен сабақта ... білдім» «Бүгін мен сабақта ... үйрендім» «Бүгін мен сабақта ... таныстым» «Бүгін мен сабақта ... қайталадым» «Бүгін мен сабақта ... бекіттім» Үй тапсырмасын беремін |
Сабақты қорытындылау: Өтілген мақсат бойынша сұрақтар қою арқылы сабақты қорытындылаймын. 1.Сабақтың мақсаты қандай болды? 2.Сабақтың мақсатына жету үшін нені білу керек? 3.Нені түсінбедіңдер? Сабақ соңында оқушылардан рефлексия алу: - тақырып бойынша не білемін? - тағы не білгім келеді? - не істей аламын? Үйге тапсырма:№ |
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы» 1-10 баллдық жүйеде бағаланады.
|
Бағалау парақтары; оқулық; |
||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
м түрiнде жaзылaды.






























