Материалдар / Сақ патшайымы Томирис
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Сақ патшайымы Томирис

Материал туралы қысқаша түсінік
Материалда Қазақстан тарихы пәнінен "Сақ патшайымы-Томирис" тақырыбындағы сабақтың қысқа мерзімді жоспары берілген.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
29 Қаңтар 2023
225
1 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді сабақ жоспары


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.3А

Мектеп: Индер ауданы

Қалам Есқалиев атындағы орта мектебі

КҮНІ:

Мұғалімнің аты-жөні:

Шмиров Бейбіт Қанатұлы

СЫНЫП: 5

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы

Сақ патшайымы Томирис

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.3.2.1.Сақ,сармат тайпаларының халықаралық аренадағы орнын анықтау;



Сабақ мақсаты

Барлық оқушы:Қазақстан жерінде сақ, сармат тайпаларының өмір сүргендігін біледі;

Басым бөлігі: Сақ патшайымы Томиристің ел билегендегі саясатын және тәуелсіздік жолындағы ерлік істерін анықтайды;

Кейбір оқушылар: Томирис патшайымның жеңіске жету жолындағы қосқан үлесін сипаттап, дереккөздерімен жұмыстанады;

Бағалау критерийлері

-Қазақстан жеріндегі сақ, сармат тайпаларының өмірін сипаттай алады;

-Сақ патшайымы Томиристің ел билігіндегі саясатын анықтайды:

-Сақ патшайымы Томиристің тәуелсіздік жолындағы ерлік істері туралы пікір білдіреді;

Тілдік мақсаттар

Диалог және жазылымға арналған тармақтар:

-Сақтардың тәуелсіздігі жолындағы Томиристің бейнесі туралы

«Бейнефильм» көріп, өз ойларын айтады.(айтылым дағдысы)

-Тақырып бойынша топтар мәтіндік тапсырмалар алып, оқиды

(оқылым дағдысы)

-Тарихи дереккөздерді тауып, дәптерлеріне жазады.

(жазылым дағдысы)

Құндылықтарға баулу

Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке баулу.

Пәнаралық байланыс

Дүние жүзі тарихы-Томиристің тарихта алатын орны

География- картамен жұмыс

Алдыңғы білім

«Мұртты» обаларды зерттеу арқылы сақтардың шаруашылығы мен дүниетанымы туралы біледі.




Сабақ барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы





2 минут














2 минут









4 минут

Ұйымдастыру бөлімі

Мұғалім мен оқушылар бір-бірімен амандасады. Өзара сыйластықтарын дамыту мақсатында «Өзіндік таным» психологиялық тренинг өткізеді.

Әр оқушы тақтада жабысып тұрған нақыл сөздерді өздерінің қалауы бойынша таңдап алады.

Нақыл сөздерге байланысты бүгінгі сабақта оқушылар не ұғатыны жайлы айтып өтемін.

*Тәуелсіздік-еліміздің жеңісі.

*Батырлар-ел қорғаны.

*Ерлік-жан-дүниенің ұлы қасиеті.


Осылайша «Тәуелсіздік»,«Батырлар»,«Ерлік» болып үш топқа бөлінеді.


Миға шабуыл.

Сақ,сар мат тайпалары туралы түрлі суреттер көрсетіліп, ашық сұрақтар беріледі:

1. Сақтар, сарматтар туралы қандай мәлімет білдіңдер?

2. Сақтар мен сарматтар туралы қандай деректер бар?

3. Патша деген кім?

Сабақ тақырыбы, оқу мақсаттары таныстырылады.

Сабақтың тақырыбы, мақсатымен бірге оқушылармен айқындалып, түсінік беріледі;





Нақыл сөздер жазылған стикерлер












Бейнебаян

Twig-Bilim беру ресурсы













Сабақтың ортасы




15 минут











































7 минут





















8 минут





Топқа тапсырма: «Сақ, сармат тайпаларының тұрмысы» атты бейнекөрсетілім арқылы өз ойларын ортаға салады.

  1. «Бірге ойлаймыз» әдісі

Оқушыларға жұмыс парағы таратылады. Жұмыс мақсаты, жұмыс барысымен танысады.

І- топ тапсырмасы: «Сақ, сармат тайпаларының тұрмысын сипаттаңыздар»

ІІ-топ тапсырмасы: «Сақ, сармат тайпаларының әскери өнері туралы баяндаңыздар»

ІІІ- топ тапсырмасы: «Томиристің ел қорғаушы ретіндегі бейнесін сомдаңыздар»

Топтағы оқушылар бірлесе отырып берілген тапсырманы орындайды, постер қорғайды.

Бағалау критерийі

Дескриптор

Қазақстан жеріндегі сақ, сармат тайпалары

ның өмірін сипаттай алады;

-Сақ,сармат тайпаларының тұрмысын сипаттайды;

-Сақ, сармат тайпаларының әскери өнері туралы баяндайды;

- Томиристің ел қорғаушысы ретіндегі бейнесін сомдайды;



ҚБ «Қол шапалақ» арқылы топтар өздерін бағалайды.


Жұпқа тапсырма: «Мәтін арқылы Томирис патшайымның бейнесін сомдау»

  1. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі

Мәтін: «Массагет тайпаларының ханшайымы (б. з. б. 531–528) Томирис ержүрек, батыр болып тәрбиеленеді. Геродоттың естелігінше Парсы патшасы Кир Томириспен соғыста қаза болған. Кир 530 ж. Массагеттерге ашық соғыс жариялайды. Соғыста Томиристің баласы Спаргапес тұтқынға түседі. Томирис баласын босатуын сұрайды. Бірақ, Спаргаписес ұяттан өзін-өзі өлтіреді. Томирис айтқанын тыңдамаған Кирге қарсы шабуылға шығады. Шайқаста массагеттер жеңіп Кирдің өзі өлтіріледі де, әскерінің көпшілігі қаза табады. Томирис торсықты қанға толтырып, оған Кирдің басын салуға бұйрық береді: «Сен қанға құмартып едің, енді шөлің қансың!» дейді. Томирис патша өз елінде бұдан кейін де талай жылдар билік етіп, қара қылды қақ жарған әділдігімен, данышпандығымен, көрегендігімен халқын талай таң қалдырды. Олар өз басшысы туралы жыр толғап, оның атын жырға айналдырған. Бұл аңыз жырлар Томирис патшаның есімі ізін басқан жауынгер әйелдің есімі ретінде ұрпақтан-ұрпаққа жеткізіп, ұлы дала аспаны астында ғасырлар бойы мәңгі жасады...»

І-жұп тапсырмасы: Томирис патшайымның бейнесін баяндау.

ІІ- жұп тапсырмасы: Томирис Кирге қандай жаза қолданды?

ІІІ-жұп тапсырмасы: Томиристің тарихта алатын орнын анықтау.


Бағалау критерийі

Дескриптор

Сақ патшайымы Томиристің ел билігіндегі саясатын анықтайды

-Томирис патшайымның бейнесін баяндайды;

-Томиристің Кирге қолданғанын жазасын түсіндіреді;

-Томиристің тарихта алатын орнын анықтайды;

ҚБ «Бағдаршам» арқылы бағаланады.


Жеке тапсырма: үш топқа тапсырма беріледі, әр оқушы жеке өз ойларын түйіндейді.

  1. «Бір айналым сөйлесу» әдісі

І топ. «Томирис патшайымның ерлігін қай оқиғадан байқадыңыз?»

ІІ топ. «Кир патшаның сақ патшайымы Томириске қарсы жорығы неліктен сәтсіз аяқталды?»

ІІІ топ. «Томирис әскері бұл ұрыста қалай жеңіске жетті?»

Берілген тақырыпша туралы оқушылар ой топтастыру арқылы талқылап, ойларын түйіндейді


Бағалау критерийі

Дескриптор

Сақ патшайымы Томиристің тәуелсіздік жолындағы ерлік істері туралы пікір білдіреді;

.

-Оқиғадағы Томирис патшайымның ерлігін анықтайды;

-Кир патшаның сақ патшайымы Томириске қарсы жорығы сәтсіз аяқталу себебін түсіндіреді;

-Томирис әскері ұрыста жеңіске жеткенін баяндайды;


ҚБ «Басбармақ» арқылы ынталандырылады




Жұмыс парақтары,

А3 форматын-дағы қағаз, семантика

лық карта








Бағалау парағы















А4 форматын-дағы қағаз, мәтін, стикерлер









Бағалау парағы




















А4 форматын-дағы қағаз,

маркерлер,

тақырыпқа байланысты суреттер


















Сабақтың соңы


Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!