Сабақтың
басы:
7
минут
|
Білім алушылармен
сәлемдесемін, сыныпты түгендеймін, сыныпты 3-топқа түрлі-түсті
смайликтер арқылы бөлемін, бүгінгі жаңа сабақтың тақырыбымен оқу
мақсаттарын, бағалау критерийлерімен
таныстырамын.
«Ой шақыру»
әдісі арқылы өткен сабақты
қайталап,жаңа білімге көпір
салу
1. Томирис қай сақ
тайпасының патшайымы?
(массагет)
2.Томирис қай
жылдары өмір сүрді?
(б.з.д.570-520)
3.Томирис туралы
негізгі деректерді қандай авторлар
қалдырды?
(грек тарихшысы Геродот
«Тарих», рим тарихшысы Помпей
Трог)
|
түрлі
смайликтер
|
Сабақтың
ортасы
30
минут
|
Барлық оқушылар
орындайды: Сақ патшайымы Томиристі ел басқарушы тұлға
ретінде біледі
Видеотүсіндіру «Сақ патшайымы Томирис пен
парсы патшасы Кирдің
соғысы»
1-тапсырма. Сәйкестендіру
тесті
Тұлғаны
таны
Кир
|
|
Грек
тарихшысы
|
Геродот
|
|
Сақ тайпаларының
патшайымы
|
Спаргапис
|
|
Рим
тарихшысы
|
Томирис
|
|
Парсы
патшасы
|
Помпей
Трог
|
|
Сақ патшаймы Томиристің
ұлы
|
Дескриптор: білім
алушы-
- кестені
толтырады;
-Кир, Геродот, Спаргапис, Томирис, Помпей
Трог кім екенін айта
алды;
Қалыптастырушы
бағалау: «5 саусақ»
әдісі
Басым бөлігі
орындайды: Геродоттың «Тарих» кітабыгдағы жазба
деректерін талдау Томириске мінездеме бере
алады;
2-тапсырма.
Деректерді
талдаңдар.
Дескриптор: білім
алушы-
-
деректерді талдайды, сипаттайды;
-
Томирис патшайымға мінездеме
береді;
-Топтық
бағалайды.
Қалыптастырушы
бағалау:«5 саусақ»
әдісі
Кейбір оқушылар
орындайды: Кестемен жеке жұмыс
жасайды
3-тапсырма:
|
|
|
|
№
|
Сұрақтар
|
Ақиқат
|
Жалған
|
1
|
Томирис Кир патшадан
жеңілді
|
|
|
2
|
Кир патшаның әскері екі есе күшті
болды
|
|
|
3
|
Сақ ханшайымы Томирис
|
|
|
4
|
Кир Македония патшасы
|
|
|
5
|
Томирис тәуелсіздік үшін
шайқасты
|
|
|
Дескриптор: білім
алушы-
- Томирис Кир патшадан жеңілді
ақиқат/жалған екенің жазады
- Кир патшаның әскері екі есе
күшті болды ақиқат/жалған екенің жазады
- Сақ ханшайымы Томирис
ақиқат/жалған екенің жазады
- Кир Македония патшасы
ақиқат/жалған екенің жазады
- Томирис тәуелсіздік үшін
шайқасты ақиқат/жалған екенің жазады
-Кестеге жазады,
сынып алдында өз жұмыстарын
таныстырады;
-Топық
бағалау;
Қалыптастырушы
бағалау:«5 саусақ»
әдісі
|
оқулық, қосымша
мәтіндер, постер қағаздарын А3 форматты, түрлі түсті маркерлер,
картамен жұмыс, бағалау
парақтары
|
Саралау- сіз
қосымша көмек көрсетуді қалай
жоспарлайсыз?
Қабілетті
балаларға қандай
тапсырма?
|
Бағалау-
Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын
сақтау
|
Барлық оқушылар
орындады: Сақ патшайымы Томиристі
ел басқарушы тұлға ретінде білді, кестені толтырды; Кир, Геродот,
Спаргапис, Томирис, Помпей Трог кім екенін айта
алды Басым бөлігі карта
және кестемен жұппен орындады. Геродоттың жазба деректерін талдау арқылы
соғыстың сылтауы мен себебін ажыратып, Томириске мінездеме бере
алды; деректерді талдады, сипаттады; Томирис патшайымға мінездеме
берді;
Кейбір оқушылар кестемен
жеке жұмыс жасады. Томирис патшайымның
қаһармандық ерлігін бағалады. Томирис Кир патшадан жеңілді ақиқат/жалған екенің, Кир
патшаның әскері екі есе күшті болды ақиқат/жалған екенің, Сақ
ханшайымы Томирис ақиқат/жалған екенің, Кир Македония патшасы
ақиқат/жалған екенің, Томирис тәуелсіздік үшін шайқасты
ақиқат/жалған екенің, Кестеге жазды, сынып алдында өз жұмыстарын
таныстырды;
Сабақта, мен
саралаудың тапсырма, қарқын, дереккөздер, диалог және қолдау
көрсету, бағалау, жіктеу, қорытынды тәсілдерін
қолдандым.
|
Қалыптастырушы
бағалау:
«5 саусақ»
әдісі
Қалыптастырушы
бағалау:
«5 саусақ»
әдісі
Қалыптастырушы
бағалау:
«5 саусақ»
әдісі
Мысалы, қылмыстық
құқық ұғымын анықтауда бағалау критерийілері арқылы сабақта мен «5
саусақ» әдісі арқылы қол
жеткіздім.
Кері байланыс:
«Бас бармақ» әдісі
бойынша
Оқушылар әрқайсысы
жеке өз жауаптарын бармақпен көрсетеді және парақтарға жазады. Мен
(мұғалім)сабақтан соң жазуларды қарап шығып, қорытынды
жасаймын. Сабақ барысында сынып
туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы
нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? Екендігіне
көз жеткіземін.
|
Тарих кабинетінде техника
қауіпсіздік ережесіне сай
орындалады.
|