|
Білім беру ұйымының атауы |
№2 орта мектеп |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
5.3 Сақтар |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Есиркепова Мейрамкүль Оразбаевна |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
30.01.2025ж |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сақ патшайымы Томирис. Зерттеу сұрағы: Тарихи деректерде Томиристің бейнесі қалай сипатталған? |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.3.2.1 Қазақстан аумағындағы ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын анықтау |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Томиристің бейнесін, ерлігін сипаттайды. Қазақстан аумағындағы ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын анықтайды |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі /уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
|
1.Ұйымдастыру Сәлемдесу Психологиялық дайындық Бір-біріне сәттілік тілеу 2 Үй тапсырмасын сұрау Миға шабуыл Мәтінді түсініп оқу Кофе таяқшасы арқылы сұрақ-жауап Оқушыларды оқу мақсаты және бағалау критериімен таныстырамын «Шолпы» әдісі арқылы адасқан әріптерді орнына қою арқылы сабақ тақырыбын оқушылар осы әдіс арқылы анықтайды. «Құпия қорапша» ұсыну. Тапсырмалар мен кері байланыстар жиынтығы беріледі, «Әмиян» әдісі арқылы топтарға біріктіреді. І топ: «Сақтар» тобы ІІ тобы: «Сарматтар» тобы ІІІ тобы: «Массагеттер» тобы Оқушылардың ойларын тыңдағаннан кейін сабақ тақырыбы мен оқу мақсаттары айтылады. Жаңа тақырып бойынша бейнематериал көрсетіледі |
Мұғаліммен сәлемдеседі. Оқушылар бір-біріне сәттілік тілейді. Мәттіннен түсінгенін айтады. Сұрақтарға жауап береді Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Дәптерге күннің жадын, сабақтың тақырыбын және бейнематериал бойынша керекті мәліметтерді жазып алады. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
Тақырып тық суреттер https://www.youtube.com/watch?v=DML1MwqeH0E
|
||||||||||||||||||||||||||
|
30 мин |
Топтар өз тапсырмасына алу үшін «Таңда да таста» стратегиясы қолданылады. «Ақиқат-Жалған» әдісі (дұрыс/бұрысын анықтау)
1. Томирис пен Кирге байланысты ақпараттардың ақиқат не жалған екенін анықтай алады – 1 балл 2. Томирис пен Кир шайқасының тарихи маңыздылығын ажыратады – 1 балл
«Комикс» әдісі (диалог құру) Дескриптор 1. Диалог құрай алады, комикске атау береді – 1 балл 2. Кейіпкер рольіне кіріп, диалог жасайды – 1 балл
«Тарихи тұлға» әдісі (постер құру) Дескриптор 1. Томирис пен Кирге байланысты постер жасайды – 1 балл 2. Тарихи тұлғалардың ерекшеліктерін көрсетеді – 1 балл
Жалпы балл: 2 балл
Топтық жұмыс №2 «Кинолента» әдісі арқылы тарихи сандарға сипаттама жазу Дескриптор 1. Мәтінмен жұмыс жасайды 2. Тарихи сандарға сипаттама береді Жалпы балл: 2 балл
Жеке жұмыс Тест 1. Томирис кім? A) Әскер басшысы B) Жырау C) Аңшы D) Көшбасшы E) Батыр әйел Жауап: E) Батыр әйел 2. Томирис қай тайпаның басшысы болған? A) Үйсіндер B) Сақтар C) Ғұндар D) Түркілер E) Арабтар Жауап: B) Сақтар 3. Томирис қандай ұрыста парсыларды жеңді? A) Александр Македонскиймен болған шайқас B) Кир патшаның армиясына қарсы шайқас C) Ғұндармен болған ұрыс D) Үйсіндермен шайқас E) Тохарлармен болған ұрыс Жауап: B) Кир патшаның армиясына қарсы шайқас 4. Томирис қарсыластарының патшасы кім? A) Кир B) Дарий C) Александр D) Аттила E) Шыңғыс хан Жауап: A) Кир 5. Томирис қандай елдің тарихында маңызды тұлға болып табылады? A) Қытай B) Үндістан C) Египет D) Қазақстан E) Мысыр Жауап: D) Қазақстан 6. Томиристің ұлының есімі кім? А) Батыр В) Рустем С) Атилла Д) Шырақ Е) Спаргапис Жауап: Е) Спаргапис Дескриптор Әр дұрыс жауап-1 балл Жалпы балл: 6 балл |
«Таңдау» кубигін тастау арқылы орындайтын тапсырмаларын анықтайды.
Топпен тапсырмаларды орындайды.
Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
Топпен кинолентадағы сандарға сипатта жазады Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
Тақырып бойынша жеке тест тапсырмасын орындайды.
Дұрыс жауабын слайд арқылы тексеріп, өз-өздерін бағалайды |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
Топтың өзін-өзі бағалауы: «Егер 5 минутыңыз болса ...» әдісі арқылы
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
Топтардың бірін-бірі бағалауы «Ду қол шапалақ» әдісі арқылы
|
Слайд Оқулық үлестірме материалдар
Слайд Қосымша
|
||||||||||||||||||||||||||
|
5 мин |
Үйге тапсырма: Сабақтың мақсатына оралу Рефлексия: «Ұстазға хат»
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
ФО бағалау Кері байланыс |
Қосымша |
||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сақ патшайымы Томирис.
Сақ патшайымы Томирис.
|
Білім беру ұйымының атауы |
№2 орта мектеп |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
5.3 Сақтар |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Есиркепова Мейрамкүль Оразбаевна |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
30.01.2025ж |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сақ патшайымы Томирис. Зерттеу сұрағы: Тарихи деректерде Томиристің бейнесі қалай сипатталған? |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.3.2.1 Қазақстан аумағындағы ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын анықтау |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Томиристің бейнесін, ерлігін сипаттайды. Қазақстан аумағындағы ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын анықтайды |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі /уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
|
1.Ұйымдастыру Сәлемдесу Психологиялық дайындық Бір-біріне сәттілік тілеу 2 Үй тапсырмасын сұрау Миға шабуыл Мәтінді түсініп оқу Кофе таяқшасы арқылы сұрақ-жауап Оқушыларды оқу мақсаты және бағалау критериімен таныстырамын «Шолпы» әдісі арқылы адасқан әріптерді орнына қою арқылы сабақ тақырыбын оқушылар осы әдіс арқылы анықтайды. «Құпия қорапша» ұсыну. Тапсырмалар мен кері байланыстар жиынтығы беріледі, «Әмиян» әдісі арқылы топтарға біріктіреді. І топ: «Сақтар» тобы ІІ тобы: «Сарматтар» тобы ІІІ тобы: «Массагеттер» тобы Оқушылардың ойларын тыңдағаннан кейін сабақ тақырыбы мен оқу мақсаттары айтылады. Жаңа тақырып бойынша бейнематериал көрсетіледі |
Мұғаліммен сәлемдеседі. Оқушылар бір-біріне сәттілік тілейді. Мәттіннен түсінгенін айтады. Сұрақтарға жауап береді Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Дәптерге күннің жадын, сабақтың тақырыбын және бейнематериал бойынша керекті мәліметтерді жазып алады. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
Тақырып тық суреттер https://www.youtube.com/watch?v=DML1MwqeH0E
|
||||||||||||||||||||||||||
|
30 мин |
Топтар өз тапсырмасына алу үшін «Таңда да таста» стратегиясы қолданылады. «Ақиқат-Жалған» әдісі (дұрыс/бұрысын анықтау)
1. Томирис пен Кирге байланысты ақпараттардың ақиқат не жалған екенін анықтай алады – 1 балл 2. Томирис пен Кир шайқасының тарихи маңыздылығын ажыратады – 1 балл
«Комикс» әдісі (диалог құру) Дескриптор 1. Диалог құрай алады, комикске атау береді – 1 балл 2. Кейіпкер рольіне кіріп, диалог жасайды – 1 балл
«Тарихи тұлға» әдісі (постер құру) Дескриптор 1. Томирис пен Кирге байланысты постер жасайды – 1 балл 2. Тарихи тұлғалардың ерекшеліктерін көрсетеді – 1 балл
Жалпы балл: 2 балл
Топтық жұмыс №2 «Кинолента» әдісі арқылы тарихи сандарға сипаттама жазу Дескриптор 1. Мәтінмен жұмыс жасайды 2. Тарихи сандарға сипаттама береді Жалпы балл: 2 балл
Жеке жұмыс Тест 1. Томирис кім? A) Әскер басшысы B) Жырау C) Аңшы D) Көшбасшы E) Батыр әйел Жауап: E) Батыр әйел 2. Томирис қай тайпаның басшысы болған? A) Үйсіндер B) Сақтар C) Ғұндар D) Түркілер E) Арабтар Жауап: B) Сақтар 3. Томирис қандай ұрыста парсыларды жеңді? A) Александр Македонскиймен болған шайқас B) Кир патшаның армиясына қарсы шайқас C) Ғұндармен болған ұрыс D) Үйсіндермен шайқас E) Тохарлармен болған ұрыс Жауап: B) Кир патшаның армиясына қарсы шайқас 4. Томирис қарсыластарының патшасы кім? A) Кир B) Дарий C) Александр D) Аттила E) Шыңғыс хан Жауап: A) Кир 5. Томирис қандай елдің тарихында маңызды тұлға болып табылады? A) Қытай B) Үндістан C) Египет D) Қазақстан E) Мысыр Жауап: D) Қазақстан 6. Томиристің ұлының есімі кім? А) Батыр В) Рустем С) Атилла Д) Шырақ Е) Спаргапис Жауап: Е) Спаргапис Дескриптор Әр дұрыс жауап-1 балл Жалпы балл: 6 балл |
«Таңдау» кубигін тастау арқылы орындайтын тапсырмаларын анықтайды.
Топпен тапсырмаларды орындайды.
Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
Топпен кинолентадағы сандарға сипатта жазады Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
Тақырып бойынша жеке тест тапсырмасын орындайды.
Дұрыс жауабын слайд арқылы тексеріп, өз-өздерін бағалайды |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
Топтың өзін-өзі бағалауы: «Егер 5 минутыңыз болса ...» әдісі арқылы
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
Топтардың бірін-бірі бағалауы «Ду қол шапалақ» әдісі арқылы
|
Слайд Оқулық үлестірме материалдар
Слайд Қосымша
|
||||||||||||||||||||||||||
|
5 мин |
Үйге тапсырма: Сабақтың мақсатына оралу Рефлексия: «Ұстазға хат»
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
ФО бағалау Кері байланыс |
Қосымша |
||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


















