|
Білім беру ұйымының атауы |
Панфилов атындағы жалпы орта мектебі |
|||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||
|
Бөлім: |
5.3А Сақтар |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ажмеденова Т.Т |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сақ патшайымы Томирис. Зерттеу сұрағы: Тарихи деректерде Томиристің бейнесі қалай сипатталған? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.3.2.1 Қазақстан аумағындағы ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын анықтау. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақстан аумағындағы ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын анықтаудағы Томирис патшайымының роліне баға береді. |
|||||
|
ОДД |
Қолдану |
|||||
|
Тарихи концептісі |
Дәлел |
|||||
|
Тарихи ойлау дағдылары |
Тарихи анализ және түсіндіру |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы: |
І.Ұйымдастыру бөлімі: Топқа бөлу. «Сары», «Қызыл», түстердің қиындыларын құрастыра отырып топқа бөлу «Бірге ойлаймыз» әдісі Тақырыпты ашу және жаңа сабаққа ой-қозғау жасау. Сабақты ерлік, батырлық туралы сұрақтармен бастаймыз. Ерлік деген сөзді қалай түсінесіздер? Тарихта ерлік жасаған қандай тұлғаларды білесіздер? Сіздің ойыңызша ерлік жасайтын адамның бойында қандай қасиеттер болуы керек? Бейнеролик арқылы жаңа сабақ тақырыпты ашу. Бүгінгі өтетін сабақ тақырыбы және сабақ мақсатымен таныстыру. Оқушыларға бейнематериал ұсынып, төмендегі сұрақтарды қойямыз 1. Бейнематериалдағы негізгі кейіпкерлерді атаңыз. 2. Қандай оқиға желісі баяндалған? 3. Сақ патшайымы Томиристің Кирге берген жауабын түсіндіріңіз. 4. Бейнематериалда қандай маңызды идея қарастырылған? |
«Сары», «Қызыл», түстердің қиындыларын құрастыра отырып топқа бөлінеді. Сабақты ерлік, батырлық туралы сұрақтарға жауап береді. Оқушыларға бейнематериал ұсынып, төмендегі сұрақтарға жауап береді.
|
Өзін-өзі бағалау
|
Түрлі тұсті қағаздар 1-слайд Сен білесің бе? «Томирис» https://www.youtube.com/watch?v= DML1MwqeH0E
|
||
|
Сабақтың ортасы. |
Тапсырма №1 (топтық жұмыс) Оқушыларға Томирис және сақтар туралы жазылған цитаталар ұсынылады. 1-топ: «Әйел болса да, жаудың шапқыншылығынан қорыққан жоқ» 2-топ: «Ол өз ұлының кегін қайтару үшін және өз жері үшін соғысты» 3 -топ: «Сақ әйелдері соғыстарға ерлерімен қатар қатысады». Әр топ цитаталарға дәлел келтіру үшін төмендегі деректердің бірнеше түрлерімен жұмыс жасайды: 1-топ: Мәтінмен жұмыс жасайды; 2 -топ: Суреттердің негізінде оқиға желісін құрастырады; 3- топ: «Томирис» жайлы жазылған әдеби шығарманы талдайды. Берілген материалдарды қолдана отырып, Томиристің ерлігі қалай сипатталғанын анықтап, топтарға таныстырады. Жоғарыдағы цитаталардың мағынасын ашып, түсіндіреді. Тапсырма №2 Жұптық жұмыс «Көршіңмен талқыла» әдісі Мәтінмен жұмыс. 1-Мәтін бойынша сұрақ құрастыр? 2-Мәтіндегі маңызды ақпараттарды топтастырып жаз. 1-ші топтың жұптарына Томирис қандай болған? 2-ші топ жұптарына Дала патшайымының қарсыласы кім болған? 3- ші топ жұптарына Сақтар парсыларға қалай алданды? 4-ші топтың жұптарына: Томиристің жауға деген өшпенділік сезімі қандай сөздерінен көрінеді? ЕБҚ ететін оқушы. (ойлау қабілеті тежелген оқушыларға) Томирис патшайымының бейнесін сипаттайтын 4 сөз жаз ЕББҚ
Тапсырма №3. Жеке жұмыс: «Егерде мен.......» Үлгі: «Егер де мен......Томиристің орнында болсам..... «Егер де мен............................» «Егер де мен............................» «Егер де мен............................» |
Оқушылар топтық жұмыс жасайды. Дескриптор: 1.Цитаталардағы Томиристің ерлігін сипаттайды. 2.Суреттерден оқиға желісін құрастырады; 3.Томирис жайлы жазылған шығарманы талдайды. (2 б) Мәтінмен жұмыс жасайды. Дескриптор: 1. Мәтін бойынша сұрақ құрастырады. 2-Мәтіндегі маңызды ақпараттарды топтастырады. 3.Томирис патшайымның бейнесін сипаттайтын 4 сөз жазады. ((2 б) Дескриптор: -Томиристің орнына өздерін қойып өз ойларын дәлелдей алады. - |
Өзін-өзі бағалау Өзін-өзі бағалау
|
2-слайд
Д.Муканова-Хуршудян картинасы http://www.staratel.com/pictures/mo dern/details.php?image_id=1647&se ssionid=297c392809a7c29abfbc028a 0a666434 Томирис патшайым бейнеленген картиналар Д.Муканова-Хуршудян. "Битва массагетской царицы Томирис и Ахеменидского царя Кира" А.Дүзелханов"Царица Томирис" http://www.liveinternet.ru/users/slav yankali/post258880945/ Парсы патшасы Кир туралы мәлімет http://ru.wikipedia.org/wiki/%CA%E 8%F0_II_%C2%E5%EB%E8%EA %E8%E9 А. Галиев. «Томирис» Аруана http://ehistory.kz/ru/books/education/ view/226 Сақ жауынгері мен парсы әскерлері туралы мәлімет http://www.roman-glory.com/burngallery 3-слайд
4- слайд |
||
|
Сабақтың соңы. |
«Суреттер сөйлейді» әдісі - Суреттер бойынша әңгімеле. |
Дескриптор: -Суреттер бойынша әңгімелейді.
|
|
|
||
|
|
Кері байланыс: «Бағдаршам әдісі» Үй тапсырмасы: Томиристің ерлігі туралы шағын эссе жазу.
|
Оқушылар сабақ соңында Нені үйрендім? Неден қиналдым? Қалай қол жеткіздім? Көңіл күйім .. Сабақ ұнады ма? Сұрақтарына жауап беру арқылы кері байланыс жүргізеді |
|
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сақ патшайымы Томирис. Зерттеу сұрағы: Тарихи деректерде Томиристің бейнесі қалай сипатталған?
Сақ патшайымы Томирис. Зерттеу сұрағы: Тарихи деректерде Томиристің бейнесі қалай сипатталған?
|
Білім беру ұйымының атауы |
Панфилов атындағы жалпы орта мектебі |
|||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||
|
Бөлім: |
5.3А Сақтар |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ажмеденова Т.Т |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сақ патшайымы Томирис. Зерттеу сұрағы: Тарихи деректерде Томиристің бейнесі қалай сипатталған? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.3.2.1 Қазақстан аумағындағы ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын анықтау. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақстан аумағындағы ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын анықтаудағы Томирис патшайымының роліне баға береді. |
|||||
|
ОДД |
Қолдану |
|||||
|
Тарихи концептісі |
Дәлел |
|||||
|
Тарихи ойлау дағдылары |
Тарихи анализ және түсіндіру |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы: |
І.Ұйымдастыру бөлімі: Топқа бөлу. «Сары», «Қызыл», түстердің қиындыларын құрастыра отырып топқа бөлу «Бірге ойлаймыз» әдісі Тақырыпты ашу және жаңа сабаққа ой-қозғау жасау. Сабақты ерлік, батырлық туралы сұрақтармен бастаймыз. Ерлік деген сөзді қалай түсінесіздер? Тарихта ерлік жасаған қандай тұлғаларды білесіздер? Сіздің ойыңызша ерлік жасайтын адамның бойында қандай қасиеттер болуы керек? Бейнеролик арқылы жаңа сабақ тақырыпты ашу. Бүгінгі өтетін сабақ тақырыбы және сабақ мақсатымен таныстыру. Оқушыларға бейнематериал ұсынып, төмендегі сұрақтарды қойямыз 1. Бейнематериалдағы негізгі кейіпкерлерді атаңыз. 2. Қандай оқиға желісі баяндалған? 3. Сақ патшайымы Томиристің Кирге берген жауабын түсіндіріңіз. 4. Бейнематериалда қандай маңызды идея қарастырылған? |
«Сары», «Қызыл», түстердің қиындыларын құрастыра отырып топқа бөлінеді. Сабақты ерлік, батырлық туралы сұрақтарға жауап береді. Оқушыларға бейнематериал ұсынып, төмендегі сұрақтарға жауап береді.
|
Өзін-өзі бағалау
|
Түрлі тұсті қағаздар 1-слайд Сен білесің бе? «Томирис» https://www.youtube.com/watch?v= DML1MwqeH0E
|
||
|
Сабақтың ортасы. |
Тапсырма №1 (топтық жұмыс) Оқушыларға Томирис және сақтар туралы жазылған цитаталар ұсынылады. 1-топ: «Әйел болса да, жаудың шапқыншылығынан қорыққан жоқ» 2-топ: «Ол өз ұлының кегін қайтару үшін және өз жері үшін соғысты» 3 -топ: «Сақ әйелдері соғыстарға ерлерімен қатар қатысады». Әр топ цитаталарға дәлел келтіру үшін төмендегі деректердің бірнеше түрлерімен жұмыс жасайды: 1-топ: Мәтінмен жұмыс жасайды; 2 -топ: Суреттердің негізінде оқиға желісін құрастырады; 3- топ: «Томирис» жайлы жазылған әдеби шығарманы талдайды. Берілген материалдарды қолдана отырып, Томиристің ерлігі қалай сипатталғанын анықтап, топтарға таныстырады. Жоғарыдағы цитаталардың мағынасын ашып, түсіндіреді. Тапсырма №2 Жұптық жұмыс «Көршіңмен талқыла» әдісі Мәтінмен жұмыс. 1-Мәтін бойынша сұрақ құрастыр? 2-Мәтіндегі маңызды ақпараттарды топтастырып жаз. 1-ші топтың жұптарына Томирис қандай болған? 2-ші топ жұптарына Дала патшайымының қарсыласы кім болған? 3- ші топ жұптарына Сақтар парсыларға қалай алданды? 4-ші топтың жұптарына: Томиристің жауға деген өшпенділік сезімі қандай сөздерінен көрінеді? ЕБҚ ететін оқушы. (ойлау қабілеті тежелген оқушыларға) Томирис патшайымының бейнесін сипаттайтын 4 сөз жаз ЕББҚ
Тапсырма №3. Жеке жұмыс: «Егерде мен.......» Үлгі: «Егер де мен......Томиристің орнында болсам..... «Егер де мен............................» «Егер де мен............................» «Егер де мен............................» |
Оқушылар топтық жұмыс жасайды. Дескриптор: 1.Цитаталардағы Томиристің ерлігін сипаттайды. 2.Суреттерден оқиға желісін құрастырады; 3.Томирис жайлы жазылған шығарманы талдайды. (2 б) Мәтінмен жұмыс жасайды. Дескриптор: 1. Мәтін бойынша сұрақ құрастырады. 2-Мәтіндегі маңызды ақпараттарды топтастырады. 3.Томирис патшайымның бейнесін сипаттайтын 4 сөз жазады. ((2 б) Дескриптор: -Томиристің орнына өздерін қойып өз ойларын дәлелдей алады. - |
Өзін-өзі бағалау Өзін-өзі бағалау
|
2-слайд
Д.Муканова-Хуршудян картинасы http://www.staratel.com/pictures/mo dern/details.php?image_id=1647&se ssionid=297c392809a7c29abfbc028a 0a666434 Томирис патшайым бейнеленген картиналар Д.Муканова-Хуршудян. "Битва массагетской царицы Томирис и Ахеменидского царя Кира" А.Дүзелханов"Царица Томирис" http://www.liveinternet.ru/users/slav yankali/post258880945/ Парсы патшасы Кир туралы мәлімет http://ru.wikipedia.org/wiki/%CA%E 8%F0_II_%C2%E5%EB%E8%EA %E8%E9 А. Галиев. «Томирис» Аруана http://ehistory.kz/ru/books/education/ view/226 Сақ жауынгері мен парсы әскерлері туралы мәлімет http://www.roman-glory.com/burngallery 3-слайд
4- слайд |
||
|
Сабақтың соңы. |
«Суреттер сөйлейді» әдісі - Суреттер бойынша әңгімеле. |
Дескриптор: -Суреттер бойынша әңгімелейді.
|
|
|
||
|
|
Кері байланыс: «Бағдаршам әдісі» Үй тапсырмасы: Томиристің ерлігі туралы шағын эссе жазу.
|
Оқушылар сабақ соңында Нені үйрендім? Неден қиналдым? Қалай қол жеткіздім? Көңіл күйім .. Сабақ ұнады ма? Сұрақтарына жауап беру арқылы кері байланыс жүргізеді |
|
|
||
шағым қалдыра аласыз

















