|
Бөлім: |
5.2.В Сақтар |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сақтар туралы жазба деректер .Далалық тайпалар бірлестіктері мен олардың қоныстануы. Зерттеу сұрағы: Қандай тарихи дереккөздер сақтар туралы мәлімет береді? |
||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.3.2.1 Қазақстан территориясындағы ерте көшпелілердің халықралаық сахнадағы орнын анықтау. 5.2.2.6 Көшпелілердің әлемдік өркениетке қосқан үлесін түсәну. |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сақ тайпаларының мекендеген жерлерін картадан көрсете алады. Сақтар туралы жазған авторлардың пікірін сипаттайды Сақ тайпаларының қоныстануы туралы дереккөздердің ерекшеліктерін анықтайды |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру |
Ұйымдастыруда оқушылардың назарын сабаққа шоғырландыру мақсатында "Күн сәулесі" әдісімен оқушылар бір-біріне тілек білдіріп, психологиялық белсенді көңіл-күй тудырдым. «Миға шабуыл» әдісі арқылы сақ тайпалары туралы бейнематериалды көре отырып, сыныппен диолог құрамын. Жетелеуші сұрақтар:
|
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. жаңа тақырыпқа көшу |
мадақтау |
Күн суреті |
|||||||||||||||||
|
Жаңа білім |
Мәтінмен жұмыс 1-тапсырма «Серпілген сауалдар» әдісі арқылы -Сақтар туралы мәліметті қандай топтарға бөлеміз? -Герадоттың «Тарих» атты еңбегі қай ғасырда жазылған? - Герадот дегеніміз кім? - Страбон дегеніміз кім? Ежелгі грек және рим авторларын ата?
Картамен жұмыс: Картаны қолданып, тайпалық одақтардың, сақтардың орналасу аймағын көрсетеді. Ойланып көріңіз сабақтың тақырыбы қандай болмақ? Болжам жасаңыз. 1-2 оқушыны өз ойларын тыңдаймын.тыңдап -тапсырма «Жигсо» әдісі арқылы мәтінмен танысып, топта бір-бірімен бөлісіп, мәтінді түсіндіреді, мәтіннен алған білімдерін қолданып зерттеу жұмыстарын жасатамын. Орындап болғансоң топ басшысы өз жауаптарын қорғайды.
|
Мәтінмен жұмыс Дескриптор -Сақтар туралы мәліметті қандай топқа бөлгендігін анықтайды - Герадоттың «Тарих» атты еңбегі қай ғасырда жазылғанын анықтайды Герадоттың кім екенін анықтайды -Страбонның кім екенін анықтайды -Ежелгі грек және рим авторланын атайды -Грек авторлары сақтарды қалай суреттегенін сипаттайды
Дескриптор деректері сақтар туралы қандай мәліметтер беретінін анықтайды
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
«Алақан-жұдырық»
«Жұлдызшалар»
|
Ақпараттық мәтін
Сақ тайпалары https://www.youtube.com/watch?v =e8pskSiTx2M
Сақ дәуірі картасы https://www.google.kz/search?q=С ақтардың+картасы
|
|||||||||||||||||
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау «Сәйкесін тап» әдісі бойынша төменде берілген авторларды олардың пікірлерімен сәйкестендіреді.
Үйге тапсырма:Сақтар
|
Сабақтың тақырыбын қорытындылау Дескриптор -Дарийдің сақтар туралы жазған пікірімен сәйкестендіреді; - Герадоттың сақтар туралы жазған пікірімен сәйкестендіреді; - Помпей Трогтың сақтар туралы жазған пікірімен сәйкестендіреді; - Полиэннің сақтар туралы жазған пікірімен сәйкестендіреді |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка
|
|||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
|||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сақтар туралы жазба деректер.
Сақтар туралы жазба деректер.
|
Бөлім: |
5.2.В Сақтар |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сақтар туралы жазба деректер .Далалық тайпалар бірлестіктері мен олардың қоныстануы. Зерттеу сұрағы: Қандай тарихи дереккөздер сақтар туралы мәлімет береді? |
||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.3.2.1 Қазақстан территориясындағы ерте көшпелілердің халықралаық сахнадағы орнын анықтау. 5.2.2.6 Көшпелілердің әлемдік өркениетке қосқан үлесін түсәну. |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сақ тайпаларының мекендеген жерлерін картадан көрсете алады. Сақтар туралы жазған авторлардың пікірін сипаттайды Сақ тайпаларының қоныстануы туралы дереккөздердің ерекшеліктерін анықтайды |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру |
Ұйымдастыруда оқушылардың назарын сабаққа шоғырландыру мақсатында "Күн сәулесі" әдісімен оқушылар бір-біріне тілек білдіріп, психологиялық белсенді көңіл-күй тудырдым. «Миға шабуыл» әдісі арқылы сақ тайпалары туралы бейнематериалды көре отырып, сыныппен диолог құрамын. Жетелеуші сұрақтар:
|
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. жаңа тақырыпқа көшу |
мадақтау |
Күн суреті |
|||||||||||||||||
|
Жаңа білім |
Мәтінмен жұмыс 1-тапсырма «Серпілген сауалдар» әдісі арқылы -Сақтар туралы мәліметті қандай топтарға бөлеміз? -Герадоттың «Тарих» атты еңбегі қай ғасырда жазылған? - Герадот дегеніміз кім? - Страбон дегеніміз кім? Ежелгі грек және рим авторларын ата?
Картамен жұмыс: Картаны қолданып, тайпалық одақтардың, сақтардың орналасу аймағын көрсетеді. Ойланып көріңіз сабақтың тақырыбы қандай болмақ? Болжам жасаңыз. 1-2 оқушыны өз ойларын тыңдаймын.тыңдап -тапсырма «Жигсо» әдісі арқылы мәтінмен танысып, топта бір-бірімен бөлісіп, мәтінді түсіндіреді, мәтіннен алған білімдерін қолданып зерттеу жұмыстарын жасатамын. Орындап болғансоң топ басшысы өз жауаптарын қорғайды.
|
Мәтінмен жұмыс Дескриптор -Сақтар туралы мәліметті қандай топқа бөлгендігін анықтайды - Герадоттың «Тарих» атты еңбегі қай ғасырда жазылғанын анықтайды Герадоттың кім екенін анықтайды -Страбонның кім екенін анықтайды -Ежелгі грек және рим авторланын атайды -Грек авторлары сақтарды қалай суреттегенін сипаттайды
Дескриптор деректері сақтар туралы қандай мәліметтер беретінін анықтайды
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
«Алақан-жұдырық»
«Жұлдызшалар»
|
Ақпараттық мәтін
Сақ тайпалары https://www.youtube.com/watch?v =e8pskSiTx2M
Сақ дәуірі картасы https://www.google.kz/search?q=С ақтардың+картасы
|
|||||||||||||||||
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау «Сәйкесін тап» әдісі бойынша төменде берілген авторларды олардың пікірлерімен сәйкестендіреді.
Үйге тапсырма:Сақтар
|
Сабақтың тақырыбын қорытындылау Дескриптор -Дарийдің сақтар туралы жазған пікірімен сәйкестендіреді; - Герадоттың сақтар туралы жазған пікірімен сәйкестендіреді; - Помпей Трогтың сақтар туралы жазған пікірімен сәйкестендіреді; - Полиэннің сақтар туралы жазған пікірімен сәйкестендіреді |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка
|
|||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
|||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













