Түркістан облысы
Шардара ауданы Шардара қаласы
Б.Соқпақбаев атындағы жалпы білім беретін мектеп
Ашық сабақ
Тақырыбы: «Сақтар туралы тарихи деректер»

Мұғалім: Сайманова Айгүл
Сынып: 5
Пәні: Қазақстан тарихы
2024-2025 оқу жыл
|
Бөлім: |
5.2.Сақтар |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сайманова Айгүл |
|
|
Күні: |
5.12.2024. |
|
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сақтар туралы тарихи мәліметтер. Зерттеу сұрағы: Қандай тарихи дереккөздер сақтар туралы мәлімет береді? |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.3.1.1 сақтар туралы тарихи мәліметтерді түсіндіру; 5.3.1.2 ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің құрылуын түсіндіру; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Сақ тайпаларының мекендеген жерлері және қандай дереккөздері сақтар туралы мәлімет беретінін барлығына толық түсіндіру. |
|
|
Құндылықтар |
Бірлік және ынтымақ айы; |
|
|
Апта дәйексөзі: |
Бірлігі күшті ел озады |
|
|
Сабақтың барысы |
||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақ тың басы 3 минут Өткенді пысықтау 5 минут
|
Психологиялық ахуалды жақсарту «Қал қалай» әдісі. Қал қалай? Жүргенде қалай? Жүгіргенде қалай? Бергенде қалай? Алғанда қалай? Ұйықтағанда қалай? Ойнағанда қалай? Ұрысқанда қалай? Бүгінгі көңіл күйіміз қалай? Топқа бөлу. «Суреттер» әдісі. Оқушылар суреттерді таңдау арқылы үш топқа бірігеді. 1 топ:Хаомаварга 2 топ:Пардарайа 3 топ:Тиграхауда Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы. «Жарысу» әдісі. Lumio платофрмасы. 1.Малды қолға үйрету қашан басталды? (б.з.б 10 мыңжылдықта). 2. Б.з.б 1 мыңжылдықта қандай шаруашылық дамыды?(жайылымдық мал шаруашылығы) 3.Еуразия құрлығының барлық аумағында жайылымдық мал шаруашылығы қалай аталды?(көшпелі немесе номадизм) 4. Ерте темір тәуірінің басты жаңалығы қандай болды? (адамдардың темірді өңдеуі) 5. Жайылымдық мал шаруашылығы қандай халықтарда жылқыны мініс көлігі ретінде пайдалану нәтижесінде дамыды.(сақ,сармат,скиф) |
Оқшылар сыныпта жағымды ахуал қалыптастырады. Үй тапсырмасын бекіту мақсатында берілген сұрақтарға жауап береді. |
Мұғалім белсенділік танытқан оқушыларды мадақтайды. «Тамаша! Керемет! Өте жақсы!»
|
АКТ суреттер Cлайд 1-4 Сілтеме: https://lum.io/student/share/a2aa5d3b-6a94-4609-81be-1ebb76005241?confirmed_country=KZ |
|
Ой қозғау 4 мин
|
«learningapps.org» платформасында анаграмма берілген. Берілген әріптерден сөздер құрастыр.
|
Оқушылар әріптерден сөздер құрастырады. Жаңа сабақтың тақырыбын ашады. |
Мұғалім белсенділік танытқан оқушыларды мадақтайды. «Тамаша! Керемет! Өте жақсы!» |
АКТ Слайд 5 Сілтеме: https://learningapps.org/watch?v=pu8694aca24 |
|
Жаңа сабақ 5 мин |
Жаңа сабақ. Мұғалім сабақтың тақырыбы мен мақстын айтып түсіндіреді. Жаңа сабақ. Бейнеролик. Сақтар. |
Оқушылар айтылған ақпаратты естерінде сақтайды. Оқушылар бейнеролик арқылы жаңа сабақты меңгереді. |
Мұғалім белсенділік танытқан оқушыларды мадақтайды. «Тамаша! Керемет! Өте жақсы!» |
АКТ Слайд 6-8 Бейнеролик
|
|
Топтық жұмыс. 10 мин |
Топтық жұмыс. «Ойлан,жұптас,бірік» әдісі. Жасанды интеллект көмегімен Томирис патшайым үш топқа тапсырма береді. Ізденуге берілген сұрақтар. 1 топ:Дала өркениетінің дамуы. 2 топ:Даланың бақташы тұрғындары жайлы жазба деректер. 3 топ:Сақтардың парсылар және Ескендір Зұлқарнайын әскерімен шайқасы туралы баяндаңдар. |
Оқушылар топпен берілген сұрақтарға жауап береді.
|
ҚБ: «Білімкласс» оқушылар өзін –өзі бағалайды. Дескриптор: - Дала өркениетінің дамуын айтады; - Даланың бақташы тұрғындары жайлы жазба деректерді айтады: - Сақтардың парсылар және Ескендір Зұлқарнайын әскерімен шайқасы туралы баяндаңдайды. |
АКТ Слайд 9-10 Жасанды интеллект Үлестірме қағаздар.
|
|
Жұптық жұмыс 3 мин |
Жұптық жұмыс. «Кофе бринг» әдісі. «Сақ тарихы бойынша жазба деректер» кестені толтыр.
|
Оқушылар жұптасып берілген кестені толтырады. Сақтар туралы деректерді кімдер жазды және қандай мәліметтер жазғаны туралы кестеге толтырып жазады. |
ҚБ: « Білімкласс » оқушылар өзін –өзі бағалайды. Дескриптор:
|
АКТ Слайд 11 Кофе |
|
Жеке жұмыс 3 мин |
Жеке жұмыс. «Сәйкестендіру» әдісі. Төменде берілген суреттерді сәйкестендір.
|
Оқушылар берілген сұрақтарды жауабымен сәйкестендіреді.
|
ҚБ: «Білімкласс» оқушылар өзін –өзі бағалайды. Дескриптор: -Сақтар туралы мәліметтерді сәйкестендіреді. |
АКТ Слайд 12 Суреттер |
|
Тапсырма |
Тапсырма «Joyteka» платформасы арқылы квест сұрақтары. «Ия,жоқ» әдісі. Оқушыларға сыныптың ішінде жасырылған сұрақтар беріледі. 1.Антрополог О.Ысмағұлов ежелгі үндіирандық сақтардың арғы тегі андрондықтар екенін дәлелдеп шықты.(ия). 2.Аңыз бойынша Томирис патшайым парсы патшасы Кирді жеңе алмады. (жоқ) 3.Кирдің Орта Азияны жаулау саясатын оның ізбасары І Дарий жалғастырды.(ия) 4.Парсы дереккөздерінде сақтардың бес ірі тобы баяндалады?(жоқ) 5. Сақтар Ахменидтер мемлекетін бағындырған Ескендір Зұлқарнайынмен де соғысқан (ия). |
Оқушылар сыныптың ішінен сұрақтарды іздеп табады. Сұрақтарға ия немесе жоқ әдісі арқылы жауап береді. |
ҚБ: «Білімкласс» оқушылар өзін –өзі бағалайды. Дескриптор:
|
АКТ Слайд 13 Сілтеме: https://joyteka.com/ru/100814542
|
|
Сергіту сәті 2 мин |
Сергіту сәті
|
Оқушылар әріптерден бүгінгі тақырыпқа байланысты сөздер құрастырады. |
Мақсаты: Оқушының қызығушылығын арттыру. |
АКТ Слайд 14 |
|
Сабақты бекіту. 3 мин |
Сабақты
бекіту Ұлттық құндылықтар. 1. Сақтар кімдер? Жауап: Сақтар — ежелгі көшпелі тайпалар, қазіргі Қазақстан аумағында және Орталық Азияда өмір сүрген. 2. Сақтардың негізгі шаруашылығы қандай болды? Жауап: Сақтардың негізгі шаруашылығы — мал шаруашылығы (әсіресе жылқы мен қой өсіру). 3. Сақтардың қандай атақты патшайымы болған? Жауап: Томирис патшайым. 4. Сақтар өздерін қалай атаған? Жауап: Сақтар өздерін «құдіретті еркектер» деп атаған. 5. Сақтар туралы еңбектер жазған қай елдердің ғалымдары белгілі? Жауап: Сақтар туралы еңбектерді грек және парсы тарихшылары жазған, мысалы, Геродот пен Страбон. 6. Сақтардың қандай атақты ескерткіші бар? Жауап: «Алтын адам» ескерткіші. |
Оқушылар шаңырақта ілінген суреттерді таңдау арқылы сұрақтарға жауап береді.Сабақты қорытындылайды. |
Мұғалім белсенділік танытқан оқушыларды мадақтайды. «Тамаша! Керемет! Өте жақсы!» |
АКТ Шаңырақ суреттер. Слайд 15 |
|
Кері байланыс 3 мин |
«Жалауша» әдісі
|
Оқушылар бүгінгі сабаққа деген кері байланыс орнатады. Жалауша арқылы кері байланыс орнатады.
|
Мақсаты: Оқушылармен кері байланыс орнату арқылы сабақты қорытындылау. Тиімділігі: Оқушы үнін білу. |
Сурет Жалауша Cлайд 16 |
|
Үйге тапсырма 1 мин |
Үйге тапсырма |
Үй тапсырмасын жазып алады. |
|
АКТ Слайд 17 Дәптер Күнделік |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Сақтар туралы тарихи деректер"
"Сақтар туралы тарихи деректер"
Түркістан облысы
Шардара ауданы Шардара қаласы
Б.Соқпақбаев атындағы жалпы білім беретін мектеп
Ашық сабақ
Тақырыбы: «Сақтар туралы тарихи деректер»

Мұғалім: Сайманова Айгүл
Сынып: 5
Пәні: Қазақстан тарихы
2024-2025 оқу жыл
|
Бөлім: |
5.2.Сақтар |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сайманова Айгүл |
|
|
Күні: |
5.12.2024. |
|
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сақтар туралы тарихи мәліметтер. Зерттеу сұрағы: Қандай тарихи дереккөздер сақтар туралы мәлімет береді? |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.3.1.1 сақтар туралы тарихи мәліметтерді түсіндіру; 5.3.1.2 ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің құрылуын түсіндіру; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Сақ тайпаларының мекендеген жерлері және қандай дереккөздері сақтар туралы мәлімет беретінін барлығына толық түсіндіру. |
|
|
Құндылықтар |
Бірлік және ынтымақ айы; |
|
|
Апта дәйексөзі: |
Бірлігі күшті ел озады |
|
|
Сабақтың барысы |
||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақ тың басы 3 минут Өткенді пысықтау 5 минут
|
Психологиялық ахуалды жақсарту «Қал қалай» әдісі. Қал қалай? Жүргенде қалай? Жүгіргенде қалай? Бергенде қалай? Алғанда қалай? Ұйықтағанда қалай? Ойнағанда қалай? Ұрысқанда қалай? Бүгінгі көңіл күйіміз қалай? Топқа бөлу. «Суреттер» әдісі. Оқушылар суреттерді таңдау арқылы үш топқа бірігеді. 1 топ:Хаомаварга 2 топ:Пардарайа 3 топ:Тиграхауда Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы. «Жарысу» әдісі. Lumio платофрмасы. 1.Малды қолға үйрету қашан басталды? (б.з.б 10 мыңжылдықта). 2. Б.з.б 1 мыңжылдықта қандай шаруашылық дамыды?(жайылымдық мал шаруашылығы) 3.Еуразия құрлығының барлық аумағында жайылымдық мал шаруашылығы қалай аталды?(көшпелі немесе номадизм) 4. Ерте темір тәуірінің басты жаңалығы қандай болды? (адамдардың темірді өңдеуі) 5. Жайылымдық мал шаруашылығы қандай халықтарда жылқыны мініс көлігі ретінде пайдалану нәтижесінде дамыды.(сақ,сармат,скиф) |
Оқшылар сыныпта жағымды ахуал қалыптастырады. Үй тапсырмасын бекіту мақсатында берілген сұрақтарға жауап береді. |
Мұғалім белсенділік танытқан оқушыларды мадақтайды. «Тамаша! Керемет! Өте жақсы!»
|
АКТ суреттер Cлайд 1-4 Сілтеме: https://lum.io/student/share/a2aa5d3b-6a94-4609-81be-1ebb76005241?confirmed_country=KZ |
|
Ой қозғау 4 мин
|
«learningapps.org» платформасында анаграмма берілген. Берілген әріптерден сөздер құрастыр.
|
Оқушылар әріптерден сөздер құрастырады. Жаңа сабақтың тақырыбын ашады. |
Мұғалім белсенділік танытқан оқушыларды мадақтайды. «Тамаша! Керемет! Өте жақсы!» |
АКТ Слайд 5 Сілтеме: https://learningapps.org/watch?v=pu8694aca24 |
|
Жаңа сабақ 5 мин |
Жаңа сабақ. Мұғалім сабақтың тақырыбы мен мақстын айтып түсіндіреді. Жаңа сабақ. Бейнеролик. Сақтар. |
Оқушылар айтылған ақпаратты естерінде сақтайды. Оқушылар бейнеролик арқылы жаңа сабақты меңгереді. |
Мұғалім белсенділік танытқан оқушыларды мадақтайды. «Тамаша! Керемет! Өте жақсы!» |
АКТ Слайд 6-8 Бейнеролик
|
|
Топтық жұмыс. 10 мин |
Топтық жұмыс. «Ойлан,жұптас,бірік» әдісі. Жасанды интеллект көмегімен Томирис патшайым үш топқа тапсырма береді. Ізденуге берілген сұрақтар. 1 топ:Дала өркениетінің дамуы. 2 топ:Даланың бақташы тұрғындары жайлы жазба деректер. 3 топ:Сақтардың парсылар және Ескендір Зұлқарнайын әскерімен шайқасы туралы баяндаңдар. |
Оқушылар топпен берілген сұрақтарға жауап береді.
|
ҚБ: «Білімкласс» оқушылар өзін –өзі бағалайды. Дескриптор: - Дала өркениетінің дамуын айтады; - Даланың бақташы тұрғындары жайлы жазба деректерді айтады: - Сақтардың парсылар және Ескендір Зұлқарнайын әскерімен шайқасы туралы баяндаңдайды. |
АКТ Слайд 9-10 Жасанды интеллект Үлестірме қағаздар.
|
|
Жұптық жұмыс 3 мин |
Жұптық жұмыс. «Кофе бринг» әдісі. «Сақ тарихы бойынша жазба деректер» кестені толтыр.
|
Оқушылар жұптасып берілген кестені толтырады. Сақтар туралы деректерді кімдер жазды және қандай мәліметтер жазғаны туралы кестеге толтырып жазады. |
ҚБ: « Білімкласс » оқушылар өзін –өзі бағалайды. Дескриптор:
|
АКТ Слайд 11 Кофе |
|
Жеке жұмыс 3 мин |
Жеке жұмыс. «Сәйкестендіру» әдісі. Төменде берілген суреттерді сәйкестендір.
|
Оқушылар берілген сұрақтарды жауабымен сәйкестендіреді.
|
ҚБ: «Білімкласс» оқушылар өзін –өзі бағалайды. Дескриптор: -Сақтар туралы мәліметтерді сәйкестендіреді. |
АКТ Слайд 12 Суреттер |
|
Тапсырма |
Тапсырма «Joyteka» платформасы арқылы квест сұрақтары. «Ия,жоқ» әдісі. Оқушыларға сыныптың ішінде жасырылған сұрақтар беріледі. 1.Антрополог О.Ысмағұлов ежелгі үндіирандық сақтардың арғы тегі андрондықтар екенін дәлелдеп шықты.(ия). 2.Аңыз бойынша Томирис патшайым парсы патшасы Кирді жеңе алмады. (жоқ) 3.Кирдің Орта Азияны жаулау саясатын оның ізбасары І Дарий жалғастырды.(ия) 4.Парсы дереккөздерінде сақтардың бес ірі тобы баяндалады?(жоқ) 5. Сақтар Ахменидтер мемлекетін бағындырған Ескендір Зұлқарнайынмен де соғысқан (ия). |
Оқушылар сыныптың ішінен сұрақтарды іздеп табады. Сұрақтарға ия немесе жоқ әдісі арқылы жауап береді. |
ҚБ: «Білімкласс» оқушылар өзін –өзі бағалайды. Дескриптор:
|
АКТ Слайд 13 Сілтеме: https://joyteka.com/ru/100814542
|
|
Сергіту сәті 2 мин |
Сергіту сәті
|
Оқушылар әріптерден бүгінгі тақырыпқа байланысты сөздер құрастырады. |
Мақсаты: Оқушының қызығушылығын арттыру. |
АКТ Слайд 14 |
|
Сабақты бекіту. 3 мин |
Сабақты
бекіту Ұлттық құндылықтар. 1. Сақтар кімдер? Жауап: Сақтар — ежелгі көшпелі тайпалар, қазіргі Қазақстан аумағында және Орталық Азияда өмір сүрген. 2. Сақтардың негізгі шаруашылығы қандай болды? Жауап: Сақтардың негізгі шаруашылығы — мал шаруашылығы (әсіресе жылқы мен қой өсіру). 3. Сақтардың қандай атақты патшайымы болған? Жауап: Томирис патшайым. 4. Сақтар өздерін қалай атаған? Жауап: Сақтар өздерін «құдіретті еркектер» деп атаған. 5. Сақтар туралы еңбектер жазған қай елдердің ғалымдары белгілі? Жауап: Сақтар туралы еңбектерді грек және парсы тарихшылары жазған, мысалы, Геродот пен Страбон. 6. Сақтардың қандай атақты ескерткіші бар? Жауап: «Алтын адам» ескерткіші. |
Оқушылар шаңырақта ілінген суреттерді таңдау арқылы сұрақтарға жауап береді.Сабақты қорытындылайды. |
Мұғалім белсенділік танытқан оқушыларды мадақтайды. «Тамаша! Керемет! Өте жақсы!» |
АКТ Шаңырақ суреттер. Слайд 15 |
|
Кері байланыс 3 мин |
«Жалауша» әдісі
|
Оқушылар бүгінгі сабаққа деген кері байланыс орнатады. Жалауша арқылы кері байланыс орнатады.
|
Мақсаты: Оқушылармен кері байланыс орнату арқылы сабақты қорытындылау. Тиімділігі: Оқушы үнін білу. |
Сурет Жалауша Cлайд 16 |
|
Үйге тапсырма 1 мин |
Үйге тапсырма |
Үй тапсырмасын жазып алады. |
|
АКТ Слайд 17 Дәптер Күнделік |
шағым қалдыра аласыз




















