|
Білім беру ұйымының атауы |
ЖООБМ № 19 Көкшетау қаласы |
|||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||||||
|
Бөлім: |
5.2.Сақтар |
|||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Байсалбаев Заманбек Аргинович |
|||||||||
|
Күні: |
05.12.2023 |
|||||||||
|
Сынып: 5 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сақтар туралы тарихи мәліметтер. Зерттеу сұрағы: Қандай тарихи дереккөздер сақтар туралы мәлімет береді? |
|||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.3.1.1 картадан тайпалық одақтардың орналасуын көрсету; 5.3.1.2 ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің құрылуын түсіндіру |
|||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сақ тайпаларының мекендеген жерлерін картадан көрсете алады. Сақтар туралы жазған авторлардың пікірін сипаттайды Сақ тайпаларының қоныстануы туралы дереккөздердің ерекшеліктерін анықтайды |
|||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру
|
Ұйымдастыруда оқушылардың назарын сабаққа шоғырландыру мақсатында "Түсті алақандар" әдісімен оқушылар бір-біріне тілек білдіріп, психологиялық белсенді көңіл-күй тудыру. Үй тапсырмасын қайталау; https://wordwall.net/ru/create/editcontent?guid=a88eff08911d41b3886962767ae4e534 Жана тақырыпен танысу «Миға шабуыл» әдісі арқылы сақ тайпалары туралы бейнематериалды көрсету. Жетелеуші сұрақтар:
|
( 3 мин) Жаңа тақырыпқа шығу ( 5 мин) |
мадақтау |
"Түсті алақандар" |
||||||
|
Жаңа білім
Сабақтын ортасы
|
Мәтінмен жұмыс ( 10 мин.) 1-тапсырма. Сақ тайпаларының орналасу территориясын анықтап кестеге белгілеңіз. Картаны қолданып, тайпалық одақтардың, сақтардың орналасу аймағын көрсетеді.
Жауабы
2- тапсырма . « Түрлі түсті баулар » арқылы Суреттерге карап акпараттарды дұрыс сәйкестіндір. ( 10 мин)
3- тапсырма . Кездейсоқ дөңгелек» арқылы сұрақтарға жауап беру. (8 мин) 1.Герадоттың атты еңбегі қалай аталады? 2.Абыздар қандай түсті киім киді? 3.Парадария сақтары неге солай аталды? 4.Жауынгерлер қандай түсті киім киді? 5.Қандай сақ қоғамы сары және көк түсті киім киді? 6. Хаома сусынын дайындайтын сақтар қалай аталады? 7. сақ тайпалық бірлестіктің (одақтың) билеушісі қалай аталады? 8. Аргиппей, Исседон, Аримаспа туралы деректер бойынша кім жазған? 9. “Сегізаяқтылар” - соқаға жегетін екі өгізі барлар деген сақ қоғамында кімді атаған? |
Мәтінмен жұмыс ( 10 мин) Дескриптор -Сақтар туралы мәліметті қандай топқа бөлгендігін анықтайды - Герадоттың «Тарих» атты еңбегі қай ғасырда жазылғанын анықтайды Герадоттың кім екенін анықтайды -Страбонның кім екенін анықтайды -Ежелгі грек және рим авторланын атайды -Грек авторлары сақтарды қалай суреттегенін сипаттайды.
Дескриптор Сақ тайпаларының орналасу территориясын анықтап кестеге белгілеңіз. Мәтінмен жұмыс ( 10 мин) Дескриптор -Сақтар туралы мәліметті қандай топқа бөлгендігін анықтайды - Герадоттың «Тарих» атты еңбегі қай ғасырда жазылғанын анықтайды Герадоттың кім екенін анықтайды -Страбонның кім екенін анықтайды -Ежелгі грек және рим авторланын атайды -Грек авторлары сақтарды қалай суреттегенін сипаттайды.
|
«өзі-өзін бағалау»
«өзі-өзін бағалау»
«өзі-өзін бағалау»
«өзі-өзін бағалау»
|
Ақпараттық мәтін
Сақ тайпалары https://www.youtube.com/watch?v =e8pskSiTx2M
Сақ дәуірі картасы https://www.google.kz/search?q= Сақтардың+картасы
Бичурин Н.Я. Собрание сведений о народах, обитавших в Средней Азии в древние времена. (Научное издание) - Т.1. - ТОО «Жалын баспасы», 1998 ж
үлестірме материал
https://wordwall.net/ru/create/editcontent?guid=a88eff08911d41b3886962767ae4e534
|
||||||
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау ( 3 мин) Бекіту тапсырмалары. «Бір айналым сұхбат». Сабақта мен үшін маңызды болған 1 ақпарат немесе сөйлемді айту. |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка
|
||||||
|
Кері байланыс |
Рефлексия. ( 3 мин.)
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады.
|
Оқушылар бағалау критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
|
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сақтар туралы тарихи мәліметтер
Сақтар туралы тарихи мәліметтер
|
Білім беру ұйымының атауы |
ЖООБМ № 19 Көкшетау қаласы |
|||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||||||
|
Бөлім: |
5.2.Сақтар |
|||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Байсалбаев Заманбек Аргинович |
|||||||||
|
Күні: |
05.12.2023 |
|||||||||
|
Сынып: 5 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сақтар туралы тарихи мәліметтер. Зерттеу сұрағы: Қандай тарихи дереккөздер сақтар туралы мәлімет береді? |
|||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.3.1.1 картадан тайпалық одақтардың орналасуын көрсету; 5.3.1.2 ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің құрылуын түсіндіру |
|||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сақ тайпаларының мекендеген жерлерін картадан көрсете алады. Сақтар туралы жазған авторлардың пікірін сипаттайды Сақ тайпаларының қоныстануы туралы дереккөздердің ерекшеліктерін анықтайды |
|||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру
|
Ұйымдастыруда оқушылардың назарын сабаққа шоғырландыру мақсатында "Түсті алақандар" әдісімен оқушылар бір-біріне тілек білдіріп, психологиялық белсенді көңіл-күй тудыру. Үй тапсырмасын қайталау; https://wordwall.net/ru/create/editcontent?guid=a88eff08911d41b3886962767ae4e534 Жана тақырыпен танысу «Миға шабуыл» әдісі арқылы сақ тайпалары туралы бейнематериалды көрсету. Жетелеуші сұрақтар:
|
( 3 мин) Жаңа тақырыпқа шығу ( 5 мин) |
мадақтау |
"Түсті алақандар" |
||||||
|
Жаңа білім
Сабақтын ортасы
|
Мәтінмен жұмыс ( 10 мин.) 1-тапсырма. Сақ тайпаларының орналасу территориясын анықтап кестеге белгілеңіз. Картаны қолданып, тайпалық одақтардың, сақтардың орналасу аймағын көрсетеді.
Жауабы
2- тапсырма . « Түрлі түсті баулар » арқылы Суреттерге карап акпараттарды дұрыс сәйкестіндір. ( 10 мин)
3- тапсырма . Кездейсоқ дөңгелек» арқылы сұрақтарға жауап беру. (8 мин) 1.Герадоттың атты еңбегі қалай аталады? 2.Абыздар қандай түсті киім киді? 3.Парадария сақтары неге солай аталды? 4.Жауынгерлер қандай түсті киім киді? 5.Қандай сақ қоғамы сары және көк түсті киім киді? 6. Хаома сусынын дайындайтын сақтар қалай аталады? 7. сақ тайпалық бірлестіктің (одақтың) билеушісі қалай аталады? 8. Аргиппей, Исседон, Аримаспа туралы деректер бойынша кім жазған? 9. “Сегізаяқтылар” - соқаға жегетін екі өгізі барлар деген сақ қоғамында кімді атаған? |
Мәтінмен жұмыс ( 10 мин) Дескриптор -Сақтар туралы мәліметті қандай топқа бөлгендігін анықтайды - Герадоттың «Тарих» атты еңбегі қай ғасырда жазылғанын анықтайды Герадоттың кім екенін анықтайды -Страбонның кім екенін анықтайды -Ежелгі грек және рим авторланын атайды -Грек авторлары сақтарды қалай суреттегенін сипаттайды.
Дескриптор Сақ тайпаларының орналасу территориясын анықтап кестеге белгілеңіз. Мәтінмен жұмыс ( 10 мин) Дескриптор -Сақтар туралы мәліметті қандай топқа бөлгендігін анықтайды - Герадоттың «Тарих» атты еңбегі қай ғасырда жазылғанын анықтайды Герадоттың кім екенін анықтайды -Страбонның кім екенін анықтайды -Ежелгі грек және рим авторланын атайды -Грек авторлары сақтарды қалай суреттегенін сипаттайды.
|
«өзі-өзін бағалау»
«өзі-өзін бағалау»
«өзі-өзін бағалау»
«өзі-өзін бағалау»
|
Ақпараттық мәтін
Сақ тайпалары https://www.youtube.com/watch?v =e8pskSiTx2M
Сақ дәуірі картасы https://www.google.kz/search?q= Сақтардың+картасы
Бичурин Н.Я. Собрание сведений о народах, обитавших в Средней Азии в древние времена. (Научное издание) - Т.1. - ТОО «Жалын баспасы», 1998 ж
үлестірме материал
https://wordwall.net/ru/create/editcontent?guid=a88eff08911d41b3886962767ae4e534
|
||||||
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау ( 3 мин) Бекіту тапсырмалары. «Бір айналым сұхбат». Сабақта мен үшін маңызды болған 1 ақпарат немесе сөйлемді айту. |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка
|
||||||
|
Кері байланыс |
Рефлексия. ( 3 мин.)
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады.
|
Оқушылар бағалау критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
|
||||||
шағым қалдыра аласыз



















