|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||
|
Бөлім: |
5.2.Сақтар |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Панияз Шолпан, №71 МЛ |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сақтар туралы тарихи мәліметтер. Зерттеу сұрағы: Қандай тарихи дереккөздер сақтар туралы мәлімет береді? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.3.1.2 ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің құрылуын түсіндіру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сақ тайпаларының мекендеген жерлерін картадан көрсете алады. Сақтар туралы жазған авторлардың пікірін сипаттайды Сақ тайпаларының қоныстануы туралы дереккөздердің ерекшеліктерін анықтайды |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру
|
Ұйымдастыруда оқушылардың назарын сабаққа шоғырландыру мақсатында "Күн сәулесі" әдісімен оқушылар бір-біріне тілек білдіріп, психологиялық белсенді көңіл-күй тудыру. «Миға шабуыл» әдісі арқылы сақ тайпалары туралы бейнематериалды көрсету. Жетелеуші сұрақтар:
|
Жаңа тақырыпқа шығу |
мадақтау |
Күн суреті |
||
|
Жаңа білім
|
Мәтінмен жұмыс 1тапсырма «Серпілген сауал» әдісі арқылы -Сақтар туралы мәліметті қандай топтарға бөлеміз? -Герадоттың «Тарих» атты еңбегі қай ғасырда жазылған? - Герадот дегеніміз кім? - Страбон дегеніміз кім? Ежелгі грек және рим авторларын ата?
Картамен жұмыс: 1-тапсырма. Сақ тайпаларының орналасу территориясын анықтап кестеге белгілеңіз. Картаны қолданып, тайпалық одақтардың, сақтардың орналасу аймағын көрсетеді.
2-тапсырма. Тарихи диктант Көне парсы жазба деректерінде Персеполь, Накши-Рустем жазбалары, .................. жатады. Оларда сол кезеңде Қазақстан аумағын мекендеген тайпалардың бәріне ортақ атау ретінде .................... сөзі жиі айтылады. Ежелгі парсы сына жазбаларында сақтардың ..........................., ...................., ...................... туралы мәліметтер бар.
|
Мәтінмен жұмыс Дескриптор -Сақтар туралы мәліметті қандай топқа бөлгендігін анықтайды - Герадоттың «Тарих» атты еңбегі қай ғасырда жазылғанын анықтайды Герадоттың кім екенін анықтайды -Страбонның кім екенін анықтайды -Ежелгі грек және рим авторланын атайды -Грек авторлары сақтарды қалай суреттегенін сипаттайды.
Дескриптор Сақ тайпаларының орналасу территориясын анықтап кестеге белгілеңіз. |
«Ең үздік жауап»
«Алақан-жұдырық»
«Жұлдызшалар»
|
Ақпараттық мәтін Сақ тайпалары https://www.youtube.com/watch?v =e8pskSiTx2M
Сақ дәуірі картасы https://www.google.kz/search?q= Сақтардың+картасы
Бичурин Н.Я. Собрание сведений о народах, обитавших в Средней Азии в древние времена. (Научное издание) - Т.1. - ТОО «Жалын баспасы», 1998 ж. |
||
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау Бекіту тапсырмалары. «Бір айналым сұхбат». Сабақта мен үшін маңызды болған 1 ақпарат немесе сөйлемді айту. |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка |
||
|
Кері байланыс |
Рефлексия.
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады. |
Оқушылар бағалау критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сақтар туралы тарихи мәліметтер
Сақтар туралы тарихи мәліметтер
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||
|
Бөлім: |
5.2.Сақтар |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Панияз Шолпан, №71 МЛ |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сақтар туралы тарихи мәліметтер. Зерттеу сұрағы: Қандай тарихи дереккөздер сақтар туралы мәлімет береді? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.3.1.2 ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің құрылуын түсіндіру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сақ тайпаларының мекендеген жерлерін картадан көрсете алады. Сақтар туралы жазған авторлардың пікірін сипаттайды Сақ тайпаларының қоныстануы туралы дереккөздердің ерекшеліктерін анықтайды |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру
|
Ұйымдастыруда оқушылардың назарын сабаққа шоғырландыру мақсатында "Күн сәулесі" әдісімен оқушылар бір-біріне тілек білдіріп, психологиялық белсенді көңіл-күй тудыру. «Миға шабуыл» әдісі арқылы сақ тайпалары туралы бейнематериалды көрсету. Жетелеуші сұрақтар:
|
Жаңа тақырыпқа шығу |
мадақтау |
Күн суреті |
||
|
Жаңа білім
|
Мәтінмен жұмыс 1тапсырма «Серпілген сауал» әдісі арқылы -Сақтар туралы мәліметті қандай топтарға бөлеміз? -Герадоттың «Тарих» атты еңбегі қай ғасырда жазылған? - Герадот дегеніміз кім? - Страбон дегеніміз кім? Ежелгі грек және рим авторларын ата?
Картамен жұмыс: 1-тапсырма. Сақ тайпаларының орналасу территориясын анықтап кестеге белгілеңіз. Картаны қолданып, тайпалық одақтардың, сақтардың орналасу аймағын көрсетеді.
2-тапсырма. Тарихи диктант Көне парсы жазба деректерінде Персеполь, Накши-Рустем жазбалары, .................. жатады. Оларда сол кезеңде Қазақстан аумағын мекендеген тайпалардың бәріне ортақ атау ретінде .................... сөзі жиі айтылады. Ежелгі парсы сына жазбаларында сақтардың ..........................., ...................., ...................... туралы мәліметтер бар.
|
Мәтінмен жұмыс Дескриптор -Сақтар туралы мәліметті қандай топқа бөлгендігін анықтайды - Герадоттың «Тарих» атты еңбегі қай ғасырда жазылғанын анықтайды Герадоттың кім екенін анықтайды -Страбонның кім екенін анықтайды -Ежелгі грек және рим авторланын атайды -Грек авторлары сақтарды қалай суреттегенін сипаттайды.
Дескриптор Сақ тайпаларының орналасу территориясын анықтап кестеге белгілеңіз. |
«Ең үздік жауап»
«Алақан-жұдырық»
«Жұлдызшалар»
|
Ақпараттық мәтін Сақ тайпалары https://www.youtube.com/watch?v =e8pskSiTx2M
Сақ дәуірі картасы https://www.google.kz/search?q= Сақтардың+картасы
Бичурин Н.Я. Собрание сведений о народах, обитавших в Средней Азии в древние времена. (Научное издание) - Т.1. - ТОО «Жалын баспасы», 1998 ж. |
||
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау Бекіту тапсырмалары. «Бір айналым сұхбат». Сабақта мен үшін маңызды болған 1 ақпарат немесе сөйлемді айту. |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка |
||
|
Кері байланыс |
Рефлексия.
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады. |
Оқушылар бағалау критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
|
||
шағым қалдыра аласыз














