Сабақтың
тақырыбы:
Сақтар туралы тарихи
мәліметтер
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Бесбаева М.С
Күні:
14.12.2017ж
|
СЫНЫП: 5б
|
Қатысқан оқушылар
саны:
|
Қатыспаған оқушылар
саны: 0
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаттары
|
5.3.1.1 – картадан тайпалық
одақтардың орналасуын
көрсету;
5.3.1.2 – ежелгі мемлекеттік
бірлестіктердің құрылуын
түсіндіру
|
Сабақ
нәтижесі:
|
Оқушылардың барлығы мынаны
орындай алады: Сақ тайпаларының мекендеген
жерлері және қандай дереккөздері сақтар туралы мәліметтерді
біледі
Оқушылардың
кейбіреуі мынаны орындай алады:
Оқушылардың көпшілігінің сақтар туралы алған
білімдерін одан әрі жетілдіріп, кейбіреуінің зерттеушілік дағдылары
қалыптасады
|
Бағалау
критерийі
|
Сақ тайпалық одақтарының
географиялық орналасуын
анықтайды
Сақтар туралы жазған
авторлардың пікірлерін сипаттайды
|
Тілдік
құзіреттілік
|
сақ сөзінің мағынасы,
тиграхауда, парадарайа, хаумаварга, исседон, аргипей, аримаспа,
дайлар
|
Ресурстар
|
Оқулық, суреттер,
топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі
заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс,
стикер.
|
Әдіс-тәсілдер
|
Сұрақ-жауап,
әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия. «Ерден атаның
әңгімелері» тарихи анимациялық бағдарлама.Сақтар
туралы
Презентация сабақтың
қосымша материалы ретінде оқу мақсаттарын,жетістік
критерийлерін,тапсырмаларды орындауда көрнекілік қызметін
атқарады
|
Пәнаралық
байланыс
|
Дүние тану
,әдебиет.
|
Алдыңғы
оқу
|
Қазақстан аумағындағы тайпалық
одақтар мен мемлекеттер.Сақ тайпалық одақтары бөлімінің бірінші
тақырыбы.
|
Сабақтың
жоспары
|
Жоспарланғануақыт
|
Сабақ барысы
:
|
Бағалау
түрлері
|
Басталуы
3
минут
|
Бағалау парақшасымен
таныстыру
Топтарға
бөлу.
І топ.
Сақ
(тиграхауда)
ІІ топ.
Сақ (парадарайа)
ІІІ топ.
Сақ (хаумаварга)
|
|
Сабақтың
басы.
7минут
|
Үй тапсырмасын
тексеру:Сөздер
банксі
Негізгі сөздер осы жерге
ауыстырылуы тиіс
Оқушыны шатастыру үшін үй
тапсырмасына қатысы барсөздерді,оған қатсы жоқ сөздерді араластырып
орнатамыз
Үш топқа тапсырмалар
беріледі:
Тірек
сөздер:
1.Құдіретті ерлер 1.Парадарая
1.Ботай
2.Петроглиф 2.Тотемизм 2.Гередот
3.Дай 3.Страбон
3.Аргипей
4.Сарыарқа 4.Ктесий
4.Помпей Трог
5.Хаомоварга 5.Аримаспа
5.Андрон
6.Түндік
6.Тебінді 6.Тиграхауда
Зерттеу
сұрағы:
Қандай
дереккөздер сақтар туралы мәлімет
береді?
|
«Сөздер банкі»
әдісі
|
Ортасы
16
минут
|
Карта мен жұмыс: Қазақстан аумағындағы
тайпалық одақтар.
Тапсырма-1: Сақтардың мекендеген жерлерін көрсету.Сақ
тайпаларының қоныстануын
атау.
«Ерден атаның әңгімелері»
тарихи анимациялық бағдарлама.Сақтар
туралы
Т.Ой шақыру
стратегиясы:.
Сақ тайпалары туралы
бейнематериалдан үзінді көрсетіледі. Бехистун жазбаларынан
үзінді.
Тыңдалым, жазылым дағдыларын
дамыту
Оқушылар төмендегі
тапсырмаларды орындайды:
«МИКС»
жаттығуы
Тақтаға түйінді 9-10
тірек сөздер жазылады.
1-топ осы сөздерден
ертегі құрастырады.
2-топ сабаққа
қатысушыларға тілек
3-топ тірек сөздерден
бата береді
Ж.Кестемен
жұмыс. Тақырыпқа
қатысты
кестені
толтыру.
Деректер
|
Қалай
аталды?
|
Геродот
|
|
Ирандықтар
|
|
Гректерде
|
|
Парсы
деректерінде
|
|
Стабон
|
|
Ктесий
|
|
|
Оқулық,кескін карта,
түрлі-түсті маркерлер
«МИКС» жаттығу, кестемен
жұмыс
|
Сергіту
сәті
2
минут
|
Әсем әуенмен жақсы көңіл
күй сыйлау.
|
|
Аяқталуы
Сабақты
бекіту
7
минут
|
Сабақты бекіту:«Сиқырлы
қалпақ» әдісі.
Әр топ
сиқырлы қалпақшаға сұрақтар жазып
тастайды.
Сұрақтар
салынған қалпақшаны ауытырып топтарға беріледі. Топ мүшелері
берілген сұрақтарға жауап береді,
|
«Сиқырлы қалпақ»
әдісі
|
Бағалау
2минут
Кері
байланыс
3
минут
|
|
Кері байланыс
кемесі
|
Қосымша
ақпарат
|
Саралау – Сіз
қосымша
көмек
көрсетуді қалай
жоспарлайсыз?
Сіз
қабілеті
жоғары
оқушыларға
тапсырманы
күрделендіруді
қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау -
Оқушылардың
үйренгенін
тексеруді
қалай
жоспарлайсыз?
|
Пəнаралық
байланыс
Қауіпсіздік жəне
еңбекті
қорғау
ережелері
АКТ-мен
байланыс
Құндылықтардағы
байланыс
|
Рефлексия
Сабақ /
оқу
мақсаттары
шынайы
ма?
Бүгін
оқушылар
не
білді?
Сыныптағы
ахуал
қандай
болды?
Мен
жоспарлаған
саралау
шаралары
тиімді болды
ма?
Мен
берілген
уақыт
ішінде
үлгердім бе?
Мен
өз
жоспарыма
қандай
түзетулер
енгіздім
жəне
неліктен?
|
Төмендегі бос
ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді
жазыңыз.
Сол ұяшықтағы
Сіздің сабағыңыздың тақырыбына
сəйкес
келетін сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
Қорытынды
бағамдау
Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды
да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды
(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе
жекелеген оқушылар туралы менің келесі
сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не
білдім?
|