|
Бөлім: |
Сақтар |
||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||
|
Күні: |
6.02.2024 ж |
||||||||||||||||||
|
Сынып: |
5 |
Қатысқаны: |
Қатыспағаны: |
||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сақтардың Александр Македонскийге қарсы күресі |
||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.3.2.1 – Қазақстан аумағындағы ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын анықтау. |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Александр Македонский империясының скифтердің территориясына жасаған жорығының сәтсіз болу себептерін анықтау. Сақтардың жауынгерлік ерліктері, Кирмен, Дариймен соғысы, шырақтың өз елін қорғаудағы ерліктері туралы баяндай отырып, оқушыларды отансүйгіштікке тәрбиелеу. |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Ұйымдастыру 3 мин
Сабақтың басы 5 мин
Жаңа сабақ 3 мин
7 мин
2 мин
5 мин
5 мин
7 мин
Сабақты бекіту 3 мин
Сабақтың соңы 5 мин
|
Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу. Топқа бөлу. Бағалау парағын тарату. (Бағалау парағын таратып, сол арқылы топқа бөлу. Қалқанға топтың аты жазылады). 1 – топ. Тиграхауда 2 – топ. Хаумаварга 3 – топ. Парадарайа Әр елде қалай амандасады? Жапония. Жапон халқы сәлемдесу рәсіміне аса мән береді. Бір-бірін көрген кезде олар иіледі. Ирандықтар Бір-бірінің қолын алып болғаннан кейін, оң қолдарын жүрек тұсына қояды. Тибеттіктер оң қолымен қалпақтарын шешіп, сол қолын құлаққа қояды да тілдерін шығарады. Үй тапсырмасын сұрау. «Миға шабуыл» әдісі.
Тақырыпты ашу: Қалай ойлайсыздар, бүгінгі біздің сабақтың негізгі мақсаты қандай болуы мүмкін? «Кинометафра» әдісі Сабақтың мақсатын айқындау: А. Македонский туралы видеоролик көрсету. Видеоролик бойынша сұрақ қоямын: 1.Сақтар неліктен македондықтарға қарсы Спитомен бастаған көтерілісті қолдады? 2.Сақтар басқыншыларға қарсы күресті қалай жүргізді? 3.Партизан соғысы дегеніміз не?
Жаңа сабақ бойынша түсіндірме жүргіземін.
І тапсырма Топтық жұмыс. Постермен жұмыс
1-топ.
А.Македонский
жайлы мәлімет
ІІ тапсырма. Жеке жұмыс. (ЕБҚ) «Ақиқат не жалған». 1.Александрдың әкесі Филипп патша болған. 2.Александр математикаға қызығушылық танытпаған. 3. Александрдың ұстазы – Герадот 4.Александр алғаш рет 18 жасында шайқасқа түскен 5. Александр 5 жасынан соғыс өнері мен әртүрлі ғылымға үйрене бастады
ІІІ-тапсырма.«Математикалық ойын» әдісі.
/Жылдар сөйлейді/ Жұптық
жұмыс 1.Ескендір______________ 20 шілдеб.з.б ________дүниеге келген. 2.Грек македон басқыншыларына қарсы күресті __________ атты сақ басқарды. 3.Күннің ыстығы _______________жиі жиі шабуылдары мен соғысу ________ гректерді әбден әлсіретті. 4.»Александр жорығы» еңбегін ___________ жазды. 5.Сақтар ______________ горнозоны орналасқан ___________ қазіргі Самарқандты қоршауға алды. Тірек сөздер: Зұлқарнай, 356 жылы, Арриан, сақтардың, шабуылдары, спитамен, грек, Маракананы, тактикасы.
Тапсырма. Картамен жұмыс Аты аталған жерлерді картадан тауып, көрсетіп, белгі салу 1.Македония 2.Мараканда 3.Александрия-Эсхата 4.Александрия
Тапсырма: Сәйкестендіру
Рефлекция «Білім қоржын» әдісі.
Үй тапсырмасы Тақырыпты оқу. «А.Македонский неге әлемді жаулап алуда» жөнінде эссе жазу/50-60 сөз/
|
Оқушылар сәлемдеседі. Әр халықтың амандасу тәртібін қолданады. Топқа бөлінеді бағалау парағын алып сондағы топтың аты арқылы
Үй тапсырмасына шапшаң жауап береді
Оқушылар өз ойларын айтады. сұрақтарға жауап беру арқылы тақырыпты ашты. Видеороликті қарайды
Оқушылар сұрақтарға жауап береді
Жаңа сабақты тыңдайды
Оқушылар топпен жұмыс жасайды
Ақиқат не жалған екенін айтады
Математикалық есепті шығарып шыққан нәтижеден тарихи жорықтарды атау
Оқушылар бос орынды тірек сөздерді қолданып тапсырманы орындайды
Картамен жұмыс жасайды
Кестені сәйкестендіреді
Оқушылар кері байланысты қоржынға асықтарды салу арқылы орындайды
Күнделікке жазып алады |
Қалыптастырушы бағалау: тиімді кері байланыс Әр 2 сұраққа 1 балл
Дескриптор: 1.А.Македонский өмірбаянын біледі. 2.Ол туралы ақиқат не жалған екеін ажырата алады.
Дескриптор: Шыққан нәтижеге қарап болған жорықтарды атайды
Дескриптор: берілген тапсырмаға сәйкес маңызды адам аттары мен оқиғаларды біледі
Дескриптор: Сақтарға байланысты маңызды оқиға болған жылдарды біледі
Дескриптор: 1.Македонскийдің жаулап алған жерлерін біледі 2.Маңызды оқиға болған жылдар туралы біледі |
Бағалау парағы
Топтың аты
Слайд
Слайд Көрнекілік
Слайд
Видеоролик
Плакат, маркер, стикер
Слайд
Слайд
Кеспе қағаз
Кеспе қағаз Татпа материал
Карта
Көрнекілік
Қоржын, асықтар
Слайд
|
|||||||||||||||
1 тапсырма Топтық жұмыс. Постермен жұмыс
1-топ.
А.Македонский
жайлы мәлімет
2-топ.
А.Македонскийдің сақ еліне жорығы
3-топ.
Александрия шамшырағы әр топқа 1
баллдан
2 тапсырма. Жеке жұмыс.
«Ақиқат не жалған».
1.Александрдың әкесі Филипп патша болған.
2.Александр математикаға қызығушылық танытпаған.
3. Александрдың ұстазы – Герадот
4.Александр алғаш рет 18 жасында шайқасқа түскен
5. Александр 5 жасынан соғыс өнері мен әртүрлі ғылымға үйрене бастады
Дескриптор:
1.А.Македонский өмірбаянын біледі.
2.Ол туралы ақиқат не жалған екеін ажырата алады. Әр екі дұрыс жауапқа 1 балл
3 тапсырма. «Математикалық ойын» әдісі.
/Жылдар сөйлейді/ Жұптық
жұмыс
(47+63)х3=
(1000-916)х4=
Дескриптор:
1.Шыққан нәтижеге қарап болған жорықтарды атайды 2 балл
4 тапсырма. «Тарихи сынақ хат». Жеке жұмыс
1.Ескендір______________ 20 шілдеб.з.б ________дүниеге келген.
2.Грек македон басқыншыларына қарсы күресті __________ атты сақ басқарды.
3.Күннің ыстығы _______________жиі жиі шабуылдары мен соғысу ________ гректерді әбден әлсіретті.
4.»Александр жорығы» еңбегін ___________ жазды.
5.Сақтар ______________ горнозоны орналасқан ___________ қазіргі Самарқандты қоршауға алды.
Тірек сөздер: Зұлқарнай, 356 жылы, Арриан, сақтардың, шабуылдары, спитамен, грек, Маракананы, тактикасы.
Дескриптор:
1.Берілген тапсырмаға сәйкес маңызды адам аттары мен оқиғаларды біледі Әр екі дұрыс жауапқа 1 балл
5 Тапсырма. Картамен жұмыс
Аты аталған жерлерді картадан тауып, көрсетіп, белгі салу
1.Македония
2.Мараканда
3.Александрия-Эсхата
4.Александрия
Дескриптор:
Сақтарға байланысты жерлерді картадан тауып көрсете біледі. Әр топқа 1 балл

6 Тапсырма: Сәйкестендіру
|
Б.з 90-175 |
|
Арриан тарихшысы өмір сүрді |
|
Б.з.б 356 ж |
|
Александрдың өмірге келген жылы |
|
Б.з.б 530 ж |
|
Кирдің сақ жеріне басып кіруі |
|
Б.з.б 519 ж |
|
І Дарийдің сақ жеріне жорығы |
Дескриптор:
1.Македонскийдің жаулап алған жерлерін біледі 1 балл
2.Маңызды оқиға болған жылдар туралы біледі 1 балл
Жалпы 10 балл
2 тапсырма. Жеке жұмыс.
«Ақиқат не жалған».
1.Александрдың әкесі Филипп патша болған.
2.Александр математикаға қызығушылық танытпаған.
3. Александрдың ұстазы – Герадот
4.Александр алғаш рет 18 жасында шайқасқа түскен
5. Александр 5 жасынан соғыс өнері мен әртүрлі ғылымға үйрене бастады
Дескриптор:
1.А.Македонский өмірбаянын біледі.
2.Ол туралы ақиқат не жалған екеін ажырата алады. Әр екі дұрыс жауапқа 1 балл
2 тапсырма. Жеке жұмыс.
«Ақиқат не жалған».
1.Александрдың әкесі Филипп патша болған.
2.Александр математикаға қызығушылық танытпаған.
3. Александрдың ұстазы – Герадот
4.Александр алғаш рет 18 жасында шайқасқа түскен
5. Александр 5 жасынан соғыс өнері мен әртүрлі ғылымға үйрене бастады
Дескриптор:
1.А.Македонский өмірбаянын біледі.
2.Ол туралы ақиқат не жалған екеін ажырата алады. Әр екі дұрыс жауапқа 1 балл
2 тапсырма. Жеке жұмыс.
«Ақиқат не жалған».
1.Александрдың әкесі Филипп патша болған.
2.Александр математикаға қызығушылық танытпаған.
3. Александрдың ұстазы – Герадот
4.Александр алғаш рет 18 жасында шайқасқа түскен
5. Александр 5 жасынан соғыс өнері мен әртүрлі ғылымға үйрене бастады
Дескриптор:
1.А.Македонский өмірбаянын біледі.
2.Ол туралы ақиқат не жалған екеін ажырата алады. Әр екі дұрыс жауапқа 1 балл
2 тапсырма. Жеке жұмыс.
«Ақиқат не жалған».
1.Александрдың әкесі Филипп патша болған.
2.Александр математикаға қызығушылық танытпаған.
3. Александрдың ұстазы – Герадот
4.Александр алғаш рет 18 жасында шайқасқа түскен
5. Александр 5 жасынан соғыс өнері мен әртүрлі ғылымға үйрене бастады
Дескриптор:
1.А.Македонский өмірбаянын біледі.
2.Ол туралы ақиқат не жалған екеін ажырата алады. Әр екі дұрыс жауапқа 1 балл
3 тапсырма. «Математикалық ойын» әдісі.
/Жылдар сөйлейді/ Жұптық
жұмыс
(47+63)х3=
(1000-916)х4=
Дескриптор:
1.Шыққан нәтижеге қарап болған жорықтарды атайды 2 балл
3 тапсырма. «Математикалық ойын» әдісі.
/Жылдар сөйлейді/ Жұптық
жұмыс
(47+63)х3=
(1000-916)х4=
Дескриптор:
1.Шыққан нәтижеге қарап болған жорықтарды атайды 2 балл
3 тапсырма. «Математикалық ойын» әдісі.
/Жылдар сөйлейді/ Жұптық
жұмыс
(47+63)х3=
(1000-916)х4=
Дескриптор:
1.Шыққан нәтижеге қарап болған жорықтарды атайды 2 балл
3 тапсырма. «Математикалық ойын» әдісі.
/Жылдар сөйлейді/ Жұптық
жұмыс
(47+63)х3=
(1000-916)х4=
Дескриптор:
1.Шыққан нәтижеге қарап болған жорықтарды атайды 2 балл
3 тапсырма. «Математикалық ойын» әдісі.
/Жылдар сөйлейді/ Жұптық
жұмыс
(47+63)х3=
(1000-916)х4=
Дескриптор:
1.Шыққан нәтижеге қарап болған жорықтарды атайды 2 балл
3 тапсырма. «Математикалық ойын» әдісі.
/Жылдар сөйлейді/ Жұптық
жұмыс
(47+63)х3=
(1000-916)х4=
Дескриптор:
1.Шыққан нәтижеге қарап болған жорықтарды атайды 2 балл
3 тапсырма. «Математикалық ойын» әдісі.
/Жылдар сөйлейді/ Жұптық
жұмыс
(47+63)х3=
(1000-916)х4=
Дескриптор:
1.Шыққан нәтижеге қарап болған жорықтарды атайды 2 балл
3 тапсырма. «Математикалық ойын» әдісі.
/Жылдар сөйлейді/ Жұптық
жұмыс
(47+63)х3=
(1000-916)х4=
Дескриптор:
1.Шыққан нәтижеге қарап болған жорықтарды атайды 2 балл
3 тапсырма. «Математикалық ойын» әдісі.
/Жылдар сөйлейді/ Жұптық
жұмыс
(47+63)х3=
(1000-916)х4=
Дескриптор:
1.Шыққан нәтижеге қарап болған жорықтарды атайды 2 балл
3 тапсырма. «Математикалық ойын» әдісі.
/Жылдар сөйлейді/ Жұптық
жұмыс
(47+63)х3=
(1000-916)х4=
Дескриптор:
1.Шыққан нәтижеге қарап болған жорықтарды атайды 2 балл
4 тапсырма. «Тарихи сынақ хат». Жеке жұмыс
1.Ескендір______________ 20 шілдеб.з.б ________дүниеге келген.
2.Грек македон басқыншыларына қарсы күресті __________ атты сақ басқарды.
3.Күннің ыстығы _______________жиі жиі шабуылдары мен соғысу ________ гректерді әбден әлсіретті.
4.»Александр жорығы» еңбегін ___________ жазды.
5.Сақтар ______________ горнозоны орналасқан ___________ қазіргі Самарқандты қоршауға алды.
Тірек сөздер: Зұлқарнай, 356 жылы, Арриан, сақтардың, шабуылдары, спитамен, грек, Маракананы, тактикасы.
Дескриптор:
1.Берілген тапсырмаға сәйкес маңызды адам аттары мен оқиғаларды біледі Әр екі дұрыс жауапқа 1 балл
4 тапсырма. «Тарихи сынақ хат». Жеке жұмыс
1.Ескендір______________ 20 шілдеб.з.б ________дүниеге келген.
2.Грек македон басқыншыларына қарсы күресті __________ атты сақ басқарды.
3.Күннің ыстығы _______________жиі жиі шабуылдары мен соғысу ________ гректерді әбден әлсіретті.
4.»Александр жорығы» еңбегін ___________ жазды.
5.Сақтар ______________ горнозоны орналасқан ___________ қазіргі Самарқандты қоршауға алды.
Тірек сөздер: Зұлқарнай, 356 жылы, Арриан, сақтардың, шабуылдары, спитамен, грек, Маракананы, тактикасы.
Дескриптор:
1.Берілген тапсырмаға сәйкес маңызды адам аттары мен оқиғаларды біледі Әр екі дұрыс жауапқа 1 балл
4 тапсырма. «Тарихи сынақ хат». Жеке жұмыс
1.Ескендір______________ 20 шілдеб.з.б ________дүниеге келген.
2.Грек македон басқыншыларына қарсы күресті __________ атты сақ басқарды.
3.Күннің ыстығы _______________жиі жиі шабуылдары мен соғысу ________ гректерді әбден әлсіретті.
4.»Александр жорығы» еңбегін ___________ жазды.
5.Сақтар ______________ горнозоны орналасқан ___________ қазіргі Самарқандты қоршауға алды.
Тірек сөздер: Зұлқарнай, 356 жылы, Арриан, сақтардың, шабуылдары, спитамен, грек, Маракананы, тактикасы.
Дескриптор:
1.Берілген тапсырмаға сәйкес маңызды адам аттары мен оқиғаларды біледі Әр екі дұрыс жауапқа 1 балл
4 тапсырма. «Тарихи сынақ хат». Жеке жұмыс
1.Ескендір______________ 20 шілдеб.з.б ________дүниеге келген.
2.Грек македон басқыншыларына қарсы күресті __________ атты сақ басқарды.
3.Күннің ыстығы _______________жиі жиі шабуылдары мен соғысу ________ гректерді әбден әлсіретті.
4.»Александр жорығы» еңбегін ___________ жазды.
5.Сақтар ______________ горнозоны орналасқан ___________ қазіргі Самарқандты қоршауға алды.
Тірек сөздер: Зұлқарнай, 356 жылы, Арриан, сақтардың, шабуылдары, спитамен, грек, Маракананы, тактикасы.
Дескриптор:
1.Берілген тапсырмаға сәйкес маңызды адам аттары мен оқиғаларды біледі Әр екі дұрыс жауапқа 1 балл
4 тапсырма. «Тарихи сынақ хат». Жеке жұмыс
1.Ескендір______________ 20 шілдеб.з.б ________дүниеге келген.
2.Грек македон басқыншыларына қарсы күресті __________ атты сақ басқарды.
3.Күннің ыстығы _______________жиі жиі шабуылдары мен соғысу ________ гректерді әбден әлсіретті.
4.»Александр жорығы» еңбегін ___________ жазды.
5.Сақтар ______________ горнозоны орналасқан ___________ қазіргі Самарқандты қоршауға алды.
Тірек сөздер: Зұлқарнай, 356 жылы, Арриан, сақтардың, шабуылдары, спитамен, грек, Маракананы, тактикасы.
Дескриптор:
1.Берілген тапсырмаға сәйкес маңызды адам аттары мен оқиғаларды біледі Әр екі дұрыс жауапқа 1 балл
4 тапсырма. «Тарихи сынақ хат». Жеке жұмыс
1.Ескендір______________ 20 шілдеб.з.б ________дүниеге келген.
2.Грек македон басқыншыларына қарсы күресті __________ атты сақ басқарды.
3.Күннің ыстығы _______________жиі жиі шабуылдары мен соғысу ________ гректерді әбден әлсіретті.
4.»Александр жорығы» еңбегін ___________ жазды.
5.Сақтар ______________ горнозоны орналасқан ___________ қазіргі Самарқандты қоршауға алды.
Тірек сөздер: Зұлқарнай, 356 жылы, Арриан, сақтардың, шабуылдары, спитамен, грек, Маракананы, тактикасы.
Дескриптор:
1.Берілген тапсырмаға сәйкес маңызды адам аттары мен оқиғаларды біледі Әр екі дұрыс жауапқа 1 балл
5 Тапсырма. Картамен жұмыс
Аты аталған жерлерді картадан тауып, көрсетіп, белгі салу
1.Македония
2.Мараканда
3.Александрия-Эсхата
4.Александрия
Дескриптор:
Сақтарға байланысты жерлерді картадан тауып көрсете біледі. Әр топқа 1 балл

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сақтардың Александр Македонскийге қарсы күресі. 5 сынып
Сақтардың Александр Македонскийге қарсы күресі. 5 сынып
|
Бөлім: |
Сақтар |
||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||
|
Күні: |
6.02.2024 ж |
||||||||||||||||||
|
Сынып: |
5 |
Қатысқаны: |
Қатыспағаны: |
||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сақтардың Александр Македонскийге қарсы күресі |
||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.3.2.1 – Қазақстан аумағындағы ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын анықтау. |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Александр Македонский империясының скифтердің территориясына жасаған жорығының сәтсіз болу себептерін анықтау. Сақтардың жауынгерлік ерліктері, Кирмен, Дариймен соғысы, шырақтың өз елін қорғаудағы ерліктері туралы баяндай отырып, оқушыларды отансүйгіштікке тәрбиелеу. |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Ұйымдастыру 3 мин
Сабақтың басы 5 мин
Жаңа сабақ 3 мин
7 мин
2 мин
5 мин
5 мин
7 мин
Сабақты бекіту 3 мин
Сабақтың соңы 5 мин
|
Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу. Топқа бөлу. Бағалау парағын тарату. (Бағалау парағын таратып, сол арқылы топқа бөлу. Қалқанға топтың аты жазылады). 1 – топ. Тиграхауда 2 – топ. Хаумаварга 3 – топ. Парадарайа Әр елде қалай амандасады? Жапония. Жапон халқы сәлемдесу рәсіміне аса мән береді. Бір-бірін көрген кезде олар иіледі. Ирандықтар Бір-бірінің қолын алып болғаннан кейін, оң қолдарын жүрек тұсына қояды. Тибеттіктер оң қолымен қалпақтарын шешіп, сол қолын құлаққа қояды да тілдерін шығарады. Үй тапсырмасын сұрау. «Миға шабуыл» әдісі.
Тақырыпты ашу: Қалай ойлайсыздар, бүгінгі біздің сабақтың негізгі мақсаты қандай болуы мүмкін? «Кинометафра» әдісі Сабақтың мақсатын айқындау: А. Македонский туралы видеоролик көрсету. Видеоролик бойынша сұрақ қоямын: 1.Сақтар неліктен македондықтарға қарсы Спитомен бастаған көтерілісті қолдады? 2.Сақтар басқыншыларға қарсы күресті қалай жүргізді? 3.Партизан соғысы дегеніміз не?
Жаңа сабақ бойынша түсіндірме жүргіземін.
І тапсырма Топтық жұмыс. Постермен жұмыс
1-топ.
А.Македонский
жайлы мәлімет
ІІ тапсырма. Жеке жұмыс. (ЕБҚ) «Ақиқат не жалған». 1.Александрдың әкесі Филипп патша болған. 2.Александр математикаға қызығушылық танытпаған. 3. Александрдың ұстазы – Герадот 4.Александр алғаш рет 18 жасында шайқасқа түскен 5. Александр 5 жасынан соғыс өнері мен әртүрлі ғылымға үйрене бастады
ІІІ-тапсырма.«Математикалық ойын» әдісі.
/Жылдар сөйлейді/ Жұптық
жұмыс 1.Ескендір______________ 20 шілдеб.з.б ________дүниеге келген. 2.Грек македон басқыншыларына қарсы күресті __________ атты сақ басқарды. 3.Күннің ыстығы _______________жиі жиі шабуылдары мен соғысу ________ гректерді әбден әлсіретті. 4.»Александр жорығы» еңбегін ___________ жазды. 5.Сақтар ______________ горнозоны орналасқан ___________ қазіргі Самарқандты қоршауға алды. Тірек сөздер: Зұлқарнай, 356 жылы, Арриан, сақтардың, шабуылдары, спитамен, грек, Маракананы, тактикасы.
Тапсырма. Картамен жұмыс Аты аталған жерлерді картадан тауып, көрсетіп, белгі салу 1.Македония 2.Мараканда 3.Александрия-Эсхата 4.Александрия
Тапсырма: Сәйкестендіру
Рефлекция «Білім қоржын» әдісі.
Үй тапсырмасы Тақырыпты оқу. «А.Македонский неге әлемді жаулап алуда» жөнінде эссе жазу/50-60 сөз/
|
Оқушылар сәлемдеседі. Әр халықтың амандасу тәртібін қолданады. Топқа бөлінеді бағалау парағын алып сондағы топтың аты арқылы
Үй тапсырмасына шапшаң жауап береді
Оқушылар өз ойларын айтады. сұрақтарға жауап беру арқылы тақырыпты ашты. Видеороликті қарайды
Оқушылар сұрақтарға жауап береді
Жаңа сабақты тыңдайды
Оқушылар топпен жұмыс жасайды
Ақиқат не жалған екенін айтады
Математикалық есепті шығарып шыққан нәтижеден тарихи жорықтарды атау
Оқушылар бос орынды тірек сөздерді қолданып тапсырманы орындайды
Картамен жұмыс жасайды
Кестені сәйкестендіреді
Оқушылар кері байланысты қоржынға асықтарды салу арқылы орындайды
Күнделікке жазып алады |
Қалыптастырушы бағалау: тиімді кері байланыс Әр 2 сұраққа 1 балл
Дескриптор: 1.А.Македонский өмірбаянын біледі. 2.Ол туралы ақиқат не жалған екеін ажырата алады.
Дескриптор: Шыққан нәтижеге қарап болған жорықтарды атайды
Дескриптор: берілген тапсырмаға сәйкес маңызды адам аттары мен оқиғаларды біледі
Дескриптор: Сақтарға байланысты маңызды оқиға болған жылдарды біледі
Дескриптор: 1.Македонскийдің жаулап алған жерлерін біледі 2.Маңызды оқиға болған жылдар туралы біледі |
Бағалау парағы
Топтың аты
Слайд
Слайд Көрнекілік
Слайд
Видеоролик
Плакат, маркер, стикер
Слайд
Слайд
Кеспе қағаз
Кеспе қағаз Татпа материал
Карта
Көрнекілік
Қоржын, асықтар
Слайд
|
|||||||||||||||
1 тапсырма Топтық жұмыс. Постермен жұмыс
1-топ.
А.Македонский
жайлы мәлімет
2-топ.
А.Македонскийдің сақ еліне жорығы
3-топ.
Александрия шамшырағы әр топқа 1
баллдан
2 тапсырма. Жеке жұмыс.
«Ақиқат не жалған».
1.Александрдың әкесі Филипп патша болған.
2.Александр математикаға қызығушылық танытпаған.
3. Александрдың ұстазы – Герадот
4.Александр алғаш рет 18 жасында шайқасқа түскен
5. Александр 5 жасынан соғыс өнері мен әртүрлі ғылымға үйрене бастады
Дескриптор:
1.А.Македонский өмірбаянын біледі.
2.Ол туралы ақиқат не жалған екеін ажырата алады. Әр екі дұрыс жауапқа 1 балл
3 тапсырма. «Математикалық ойын» әдісі.
/Жылдар сөйлейді/ Жұптық
жұмыс
(47+63)х3=
(1000-916)х4=
Дескриптор:
1.Шыққан нәтижеге қарап болған жорықтарды атайды 2 балл
4 тапсырма. «Тарихи сынақ хат». Жеке жұмыс
1.Ескендір______________ 20 шілдеб.з.б ________дүниеге келген.
2.Грек македон басқыншыларына қарсы күресті __________ атты сақ басқарды.
3.Күннің ыстығы _______________жиі жиі шабуылдары мен соғысу ________ гректерді әбден әлсіретті.
4.»Александр жорығы» еңбегін ___________ жазды.
5.Сақтар ______________ горнозоны орналасқан ___________ қазіргі Самарқандты қоршауға алды.
Тірек сөздер: Зұлқарнай, 356 жылы, Арриан, сақтардың, шабуылдары, спитамен, грек, Маракананы, тактикасы.
Дескриптор:
1.Берілген тапсырмаға сәйкес маңызды адам аттары мен оқиғаларды біледі Әр екі дұрыс жауапқа 1 балл
5 Тапсырма. Картамен жұмыс
Аты аталған жерлерді картадан тауып, көрсетіп, белгі салу
1.Македония
2.Мараканда
3.Александрия-Эсхата
4.Александрия
Дескриптор:
Сақтарға байланысты жерлерді картадан тауып көрсете біледі. Әр топқа 1 балл

6 Тапсырма: Сәйкестендіру
|
Б.з 90-175 |
|
Арриан тарихшысы өмір сүрді |
|
Б.з.б 356 ж |
|
Александрдың өмірге келген жылы |
|
Б.з.б 530 ж |
|
Кирдің сақ жеріне басып кіруі |
|
Б.з.б 519 ж |
|
І Дарийдің сақ жеріне жорығы |
Дескриптор:
1.Македонскийдің жаулап алған жерлерін біледі 1 балл
2.Маңызды оқиға болған жылдар туралы біледі 1 балл
Жалпы 10 балл
2 тапсырма. Жеке жұмыс.
«Ақиқат не жалған».
1.Александрдың әкесі Филипп патша болған.
2.Александр математикаға қызығушылық танытпаған.
3. Александрдың ұстазы – Герадот
4.Александр алғаш рет 18 жасында шайқасқа түскен
5. Александр 5 жасынан соғыс өнері мен әртүрлі ғылымға үйрене бастады
Дескриптор:
1.А.Македонский өмірбаянын біледі.
2.Ол туралы ақиқат не жалған екеін ажырата алады. Әр екі дұрыс жауапқа 1 балл
2 тапсырма. Жеке жұмыс.
«Ақиқат не жалған».
1.Александрдың әкесі Филипп патша болған.
2.Александр математикаға қызығушылық танытпаған.
3. Александрдың ұстазы – Герадот
4.Александр алғаш рет 18 жасында шайқасқа түскен
5. Александр 5 жасынан соғыс өнері мен әртүрлі ғылымға үйрене бастады
Дескриптор:
1.А.Македонский өмірбаянын біледі.
2.Ол туралы ақиқат не жалған екеін ажырата алады. Әр екі дұрыс жауапқа 1 балл
2 тапсырма. Жеке жұмыс.
«Ақиқат не жалған».
1.Александрдың әкесі Филипп патша болған.
2.Александр математикаға қызығушылық танытпаған.
3. Александрдың ұстазы – Герадот
4.Александр алғаш рет 18 жасында шайқасқа түскен
5. Александр 5 жасынан соғыс өнері мен әртүрлі ғылымға үйрене бастады
Дескриптор:
1.А.Македонский өмірбаянын біледі.
2.Ол туралы ақиқат не жалған екеін ажырата алады. Әр екі дұрыс жауапқа 1 балл
2 тапсырма. Жеке жұмыс.
«Ақиқат не жалған».
1.Александрдың әкесі Филипп патша болған.
2.Александр математикаға қызығушылық танытпаған.
3. Александрдың ұстазы – Герадот
4.Александр алғаш рет 18 жасында шайқасқа түскен
5. Александр 5 жасынан соғыс өнері мен әртүрлі ғылымға үйрене бастады
Дескриптор:
1.А.Македонский өмірбаянын біледі.
2.Ол туралы ақиқат не жалған екеін ажырата алады. Әр екі дұрыс жауапқа 1 балл
3 тапсырма. «Математикалық ойын» әдісі.
/Жылдар сөйлейді/ Жұптық
жұмыс
(47+63)х3=
(1000-916)х4=
Дескриптор:
1.Шыққан нәтижеге қарап болған жорықтарды атайды 2 балл
3 тапсырма. «Математикалық ойын» әдісі.
/Жылдар сөйлейді/ Жұптық
жұмыс
(47+63)х3=
(1000-916)х4=
Дескриптор:
1.Шыққан нәтижеге қарап болған жорықтарды атайды 2 балл
3 тапсырма. «Математикалық ойын» әдісі.
/Жылдар сөйлейді/ Жұптық
жұмыс
(47+63)х3=
(1000-916)х4=
Дескриптор:
1.Шыққан нәтижеге қарап болған жорықтарды атайды 2 балл
3 тапсырма. «Математикалық ойын» әдісі.
/Жылдар сөйлейді/ Жұптық
жұмыс
(47+63)х3=
(1000-916)х4=
Дескриптор:
1.Шыққан нәтижеге қарап болған жорықтарды атайды 2 балл
3 тапсырма. «Математикалық ойын» әдісі.
/Жылдар сөйлейді/ Жұптық
жұмыс
(47+63)х3=
(1000-916)х4=
Дескриптор:
1.Шыққан нәтижеге қарап болған жорықтарды атайды 2 балл
3 тапсырма. «Математикалық ойын» әдісі.
/Жылдар сөйлейді/ Жұптық
жұмыс
(47+63)х3=
(1000-916)х4=
Дескриптор:
1.Шыққан нәтижеге қарап болған жорықтарды атайды 2 балл
3 тапсырма. «Математикалық ойын» әдісі.
/Жылдар сөйлейді/ Жұптық
жұмыс
(47+63)х3=
(1000-916)х4=
Дескриптор:
1.Шыққан нәтижеге қарап болған жорықтарды атайды 2 балл
3 тапсырма. «Математикалық ойын» әдісі.
/Жылдар сөйлейді/ Жұптық
жұмыс
(47+63)х3=
(1000-916)х4=
Дескриптор:
1.Шыққан нәтижеге қарап болған жорықтарды атайды 2 балл
3 тапсырма. «Математикалық ойын» әдісі.
/Жылдар сөйлейді/ Жұптық
жұмыс
(47+63)х3=
(1000-916)х4=
Дескриптор:
1.Шыққан нәтижеге қарап болған жорықтарды атайды 2 балл
3 тапсырма. «Математикалық ойын» әдісі.
/Жылдар сөйлейді/ Жұптық
жұмыс
(47+63)х3=
(1000-916)х4=
Дескриптор:
1.Шыққан нәтижеге қарап болған жорықтарды атайды 2 балл
4 тапсырма. «Тарихи сынақ хат». Жеке жұмыс
1.Ескендір______________ 20 шілдеб.з.б ________дүниеге келген.
2.Грек македон басқыншыларына қарсы күресті __________ атты сақ басқарды.
3.Күннің ыстығы _______________жиі жиі шабуылдары мен соғысу ________ гректерді әбден әлсіретті.
4.»Александр жорығы» еңбегін ___________ жазды.
5.Сақтар ______________ горнозоны орналасқан ___________ қазіргі Самарқандты қоршауға алды.
Тірек сөздер: Зұлқарнай, 356 жылы, Арриан, сақтардың, шабуылдары, спитамен, грек, Маракананы, тактикасы.
Дескриптор:
1.Берілген тапсырмаға сәйкес маңызды адам аттары мен оқиғаларды біледі Әр екі дұрыс жауапқа 1 балл
4 тапсырма. «Тарихи сынақ хат». Жеке жұмыс
1.Ескендір______________ 20 шілдеб.з.б ________дүниеге келген.
2.Грек македон басқыншыларына қарсы күресті __________ атты сақ басқарды.
3.Күннің ыстығы _______________жиі жиі шабуылдары мен соғысу ________ гректерді әбден әлсіретті.
4.»Александр жорығы» еңбегін ___________ жазды.
5.Сақтар ______________ горнозоны орналасқан ___________ қазіргі Самарқандты қоршауға алды.
Тірек сөздер: Зұлқарнай, 356 жылы, Арриан, сақтардың, шабуылдары, спитамен, грек, Маракананы, тактикасы.
Дескриптор:
1.Берілген тапсырмаға сәйкес маңызды адам аттары мен оқиғаларды біледі Әр екі дұрыс жауапқа 1 балл
4 тапсырма. «Тарихи сынақ хат». Жеке жұмыс
1.Ескендір______________ 20 шілдеб.з.б ________дүниеге келген.
2.Грек македон басқыншыларына қарсы күресті __________ атты сақ басқарды.
3.Күннің ыстығы _______________жиі жиі шабуылдары мен соғысу ________ гректерді әбден әлсіретті.
4.»Александр жорығы» еңбегін ___________ жазды.
5.Сақтар ______________ горнозоны орналасқан ___________ қазіргі Самарқандты қоршауға алды.
Тірек сөздер: Зұлқарнай, 356 жылы, Арриан, сақтардың, шабуылдары, спитамен, грек, Маракананы, тактикасы.
Дескриптор:
1.Берілген тапсырмаға сәйкес маңызды адам аттары мен оқиғаларды біледі Әр екі дұрыс жауапқа 1 балл
4 тапсырма. «Тарихи сынақ хат». Жеке жұмыс
1.Ескендір______________ 20 шілдеб.з.б ________дүниеге келген.
2.Грек македон басқыншыларына қарсы күресті __________ атты сақ басқарды.
3.Күннің ыстығы _______________жиі жиі шабуылдары мен соғысу ________ гректерді әбден әлсіретті.
4.»Александр жорығы» еңбегін ___________ жазды.
5.Сақтар ______________ горнозоны орналасқан ___________ қазіргі Самарқандты қоршауға алды.
Тірек сөздер: Зұлқарнай, 356 жылы, Арриан, сақтардың, шабуылдары, спитамен, грек, Маракананы, тактикасы.
Дескриптор:
1.Берілген тапсырмаға сәйкес маңызды адам аттары мен оқиғаларды біледі Әр екі дұрыс жауапқа 1 балл
4 тапсырма. «Тарихи сынақ хат». Жеке жұмыс
1.Ескендір______________ 20 шілдеб.з.б ________дүниеге келген.
2.Грек македон басқыншыларына қарсы күресті __________ атты сақ басқарды.
3.Күннің ыстығы _______________жиі жиі шабуылдары мен соғысу ________ гректерді әбден әлсіретті.
4.»Александр жорығы» еңбегін ___________ жазды.
5.Сақтар ______________ горнозоны орналасқан ___________ қазіргі Самарқандты қоршауға алды.
Тірек сөздер: Зұлқарнай, 356 жылы, Арриан, сақтардың, шабуылдары, спитамен, грек, Маракананы, тактикасы.
Дескриптор:
1.Берілген тапсырмаға сәйкес маңызды адам аттары мен оқиғаларды біледі Әр екі дұрыс жауапқа 1 балл
4 тапсырма. «Тарихи сынақ хат». Жеке жұмыс
1.Ескендір______________ 20 шілдеб.з.б ________дүниеге келген.
2.Грек македон басқыншыларына қарсы күресті __________ атты сақ басқарды.
3.Күннің ыстығы _______________жиі жиі шабуылдары мен соғысу ________ гректерді әбден әлсіретті.
4.»Александр жорығы» еңбегін ___________ жазды.
5.Сақтар ______________ горнозоны орналасқан ___________ қазіргі Самарқандты қоршауға алды.
Тірек сөздер: Зұлқарнай, 356 жылы, Арриан, сақтардың, шабуылдары, спитамен, грек, Маракананы, тактикасы.
Дескриптор:
1.Берілген тапсырмаға сәйкес маңызды адам аттары мен оқиғаларды біледі Әр екі дұрыс жауапқа 1 балл
5 Тапсырма. Картамен жұмыс
Аты аталған жерлерді картадан тауып, көрсетіп, белгі салу
1.Македония
2.Мараканда
3.Александрия-Эсхата
4.Александрия
Дескриптор:
Сақтарға байланысты жерлерді картадан тауып көрсете біледі. Әр топқа 1 балл

шағым қалдыра аласыз














