Бөлім: |
5.4.Сарматтар
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Төреев М.Қ. |
|
Күні: |
|
|
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Сарматтардың саяси тарихы. Зерттеу сұрағы: Сарматтар қандай мемлекеттермен өзара қарым-қатынаста болды? |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.3.2.1 Қазақстан аумағындағы ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын анықтау |
|
Сабақтың мақсаты |
Сарматтардың көрші/ шалғай елдермен саяси қатынасын зерделеп талдау.Әскериөнердегіәйелдердіңрөлінанықтау. |
|
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Ұйымдастыру кезеңі
|
Ой шақыру: Сыныпқа Қазақстанның ежелгі картасын ұсыныңыз. Картамен жұмыс жасау арқылы оқушыларға келесі сұрақты қою:
Оқушылардың болжамдарын тыңдау. Сабақ тақырыбы, сабақ мақсаты мен табыс критерийлерімен таныстырып, сарматтардың жорықтары туралы қысқаша айта кет |
Оқушылар жауаптарын ұсынады: бұл суреттер ежелгі адамдардың тұрмысымен және мәдени жетістіктерімен байланысты. |
мадақтау |
Қосымша 1
Сармат-савроматтар бірлестігі. Ұлы дала мемелкеттері, Алматы «Аруна»; |
Жаңа сабақ |
Жаңа сабақ бойынша қысқаша мәлімет: Батыс сармат иеліктері Қара теңіз жағалауындағы скифтермен (Еуропадағы сақтарға туыс тайпалар) көрші орналасып, олармен өзара достық қатынаста болды.
Б.з.д. І ғасырда сармат тайпалары Дунай мен Еділдің аралығында үстемдік етті. Батыс сармат тайпалары Рим мемлекетімен шегаралас болғандықтан, тығыз байланыста болды.
Шығыс
сарматтары Алдыңғы Азиямен тығыз
байланыста болды. Сарматтар б.з.д. І
ғасырда Римге қарсы күрескен Понт
елінің патшасы Митридатты
қолдады.
|
Жаңа тақырып бойынша негізгі мәліметті тыңдап, жазады.
Берілген ақпараттың ақиқат не жалған екенін ажыратады.
Сарматтар мен Рим империясы арасындағы қарым-қатынасты сипаттайды
|
|
Қазақстан тарихы 5 сынып NIS Астана 2017 |
Қорытынды |
Кері байланыс «3 Қ» оқушылар оқу барысындағы қызық, қиын, қажет сәттерді кілт сөздермен бағалайды
|
Тақырып бойынша, не білгенін жазады |
ҚБ – сабақтағы өз әрекетіне рефлексия жасау; |
А4, конспект
|
Оқу тапсырмасы |
Шығармашылық жұмыс. «Бүгінгі ақпарат пен дағдыны қалай қолдана аламын?» деген сұраққа оқушылар сурет салу арқылы жауабын жеткізеді. |
Алған білімдерін қысқа/орта/ұзақ мерзімді қолдануын анықтайды. |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сарматтардың саяси тарихы.
Бөлім: |
5.4.Сарматтар
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Төреев М.Қ. |
|
Күні: |
|
|
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Сарматтардың саяси тарихы. Зерттеу сұрағы: Сарматтар қандай мемлекеттермен өзара қарым-қатынаста болды? |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.3.2.1 Қазақстан аумағындағы ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын анықтау |
|
Сабақтың мақсаты |
Сарматтардың көрші/ шалғай елдермен саяси қатынасын зерделеп талдау.Әскериөнердегіәйелдердіңрөлінанықтау. |
|
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Ұйымдастыру кезеңі
|
Ой шақыру: Сыныпқа Қазақстанның ежелгі картасын ұсыныңыз. Картамен жұмыс жасау арқылы оқушыларға келесі сұрақты қою:
Оқушылардың болжамдарын тыңдау. Сабақ тақырыбы, сабақ мақсаты мен табыс критерийлерімен таныстырып, сарматтардың жорықтары туралы қысқаша айта кет |
Оқушылар жауаптарын ұсынады: бұл суреттер ежелгі адамдардың тұрмысымен және мәдени жетістіктерімен байланысты. |
мадақтау |
Қосымша 1
Сармат-савроматтар бірлестігі. Ұлы дала мемелкеттері, Алматы «Аруна»; |
Жаңа сабақ |
Жаңа сабақ бойынша қысқаша мәлімет: Батыс сармат иеліктері Қара теңіз жағалауындағы скифтермен (Еуропадағы сақтарға туыс тайпалар) көрші орналасып, олармен өзара достық қатынаста болды.
Б.з.д. І ғасырда сармат тайпалары Дунай мен Еділдің аралығында үстемдік етті. Батыс сармат тайпалары Рим мемлекетімен шегаралас болғандықтан, тығыз байланыста болды.
Шығыс
сарматтары Алдыңғы Азиямен тығыз
байланыста болды. Сарматтар б.з.д. І
ғасырда Римге қарсы күрескен Понт
елінің патшасы Митридатты
қолдады.
|
Жаңа тақырып бойынша негізгі мәліметті тыңдап, жазады.
Берілген ақпараттың ақиқат не жалған екенін ажыратады.
Сарматтар мен Рим империясы арасындағы қарым-қатынасты сипаттайды
|
|
Қазақстан тарихы 5 сынып NIS Астана 2017 |
Қорытынды |
Кері байланыс «3 Қ» оқушылар оқу барысындағы қызық, қиын, қажет сәттерді кілт сөздермен бағалайды
|
Тақырып бойынша, не білгенін жазады |
ҚБ – сабақтағы өз әрекетіне рефлексия жасау; |
А4, конспект
|
Оқу тапсырмасы |
Шығармашылық жұмыс. «Бүгінгі ақпарат пен дағдыны қалай қолдана аламын?» деген сұраққа оқушылар сурет салу арқылы жауабын жеткізеді. |
Алған білімдерін қысқа/орта/ұзақ мерзімді қолдануын анықтайды. |
|
|
шағым қалдыра аласыз


