Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
«Сарқылатын ресурстар. Айқындауыштың түрлері»_____
(сабақтың тақырыбы)
|
Бөлім: |
6-бөлім. Синтаксис |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда): |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 8Б |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сарқылатын ресурстар. Айқындауыштың түрлері |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
8.2.4.1 - тақырыбы ұқсас ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің тақырыбын, түрлерін (әңгімелеу, сипаттау, талқылау), құрылымын салыстыра талдау 8.4.4.3 - сөйлем ішінде бірыңғай мүшелер және айқындауыш мүшелерді қолдана білу |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
- тақырыбы ұқсас ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің тақырыбын, түрлерін (әңгімелеу, сипаттау, талқылау), құрылымын салыстыра талдайды; - сөйлем ішінде бірыңғай мүшелер және айқындауыш мүшелерді қолдана біледі; |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы/ 10 мин |
Қызығушылықты ояту. Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу (күлімсіреп қарау) |
|||||||||||||||||||||||
|
Үй жұмысын тексеру. Оқушылар үй жұмысын оқып болғаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. |
Үй жұмысын айтады |
ҚБ: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу/ 30 мин Сабақтың соңы/ 5 мин |
Теория сандықшасындағы айқындауыштың түрлері туралы түсінік беру.(128-б)
|
Сұрақтары болса қояды. |
|
Қазақ тілі оқулығы, көрнекіліктер |
||||||||||||||||||||
|
1-тапсырма. Сарқылатын ресурстар қалпына келетін және қалпына келмейтін болып екіге бөлінеді. Қалпына келмейтіндерге планетаның қойнауындағы пайдалы қазбалар-металл, қара, түсті, асыл және сирек кездесетін ресурстар жатады. Ал, қалпына келетіндерге жер және орман ресурстары, топырақ жатады. Мәтінді мұқият оқып шығыңыздар. Сарқылатын ресурстар кестесін толтырыңыздар.
|
Мәтіндегі көтерілген негізгі мәселені түсінеді негізгі ойды анықтайды; сарқылатын ресурстар кестесін толтырады; |
Дескриптор: -Мәтіндегі көтерілген негізгі мәселені түсінеді -негізгі ойды анықтайды; -сарқылатын ресурстар кестесін толтырады;
|
Қазақ тілі оқулығы, жұмыс дәптері, қима қағаздар
|
|||||||||||||||||||||
|
2-тапсырма. Тақырыбы ұқсас ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің тақырыбын, түрлерін (әңгімелеу, сипаттау, талқылау), құрылымын салыстыра талдаңыздар А мәтіні Баламалы энергия үлесі артуда. Қазақстанда баламалы энергия көздерінің үлесі 2020 жылы 3% ды, 2030 жылы 10% ды, 2050 жылы 50% ды құрайды деп жоспарланған. Болашақтың энергиясын қалыптастыру ХІ Еуразиялық KAZENERGY форумы – екі күнге жоспарланған шара. Ә мәтіні Амазонка әлемдегі ең ұзын өзен. Оңтүстік Америкада орналасқан осы ұлы өзен туралы балалар мектеп кезінен-ақ біледі. Бұл өзен 100 мың шаршы метрді құрайды. Өзендерді зерттеу әлі күнге дейін өзінің аяқталу кезеңіне жетпеген.
|
Мәтіндердің тақырыбын анықтайды; Қандай стиль екенін жазады; құрылымын салыстыра талдайды; |
Дескриптор: -мәтіндердің тақырыбын анықтайды; -қандай стиль екенін жазады; -құрылымын салыстыра талдайды; |
Қазақ тілі оқулығы, жұмыс дәптері
|
|||||||||||||||||||||
|
3-тапсырма. |
Айқындауыш түрлерін кестеге ажыратып жазады.
|
Дескриптор: - айқындауыш түрлерін кестеге ажыратып жазады.
|
Жұмыс дәптері |
|||||||||||||||||||||
|
«БББ» әдісі. Білемін Білдім Білгім келеді
|
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы «БББ» әдісі бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Мұғалім оқушыларды 1-10 баллдық жүйе бойынша бағалайды
|
|
|||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
Айқындауыш мүшелерді қатыстырып публистикалық стильде хабарландыру жазу |
Үй тапсырмасын келесі сабақ күніне дайындап алып келеді |
|
|
||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сарқылатын ресурстар. Айқындауыштың түрлері
Сарқылатын ресурстар. Айқындауыштың түрлері
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
«Сарқылатын ресурстар. Айқындауыштың түрлері»_____
(сабақтың тақырыбы)
|
Бөлім: |
6-бөлім. Синтаксис |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда): |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 8Б |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сарқылатын ресурстар. Айқындауыштың түрлері |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
8.2.4.1 - тақырыбы ұқсас ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің тақырыбын, түрлерін (әңгімелеу, сипаттау, талқылау), құрылымын салыстыра талдау 8.4.4.3 - сөйлем ішінде бірыңғай мүшелер және айқындауыш мүшелерді қолдана білу |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
- тақырыбы ұқсас ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің тақырыбын, түрлерін (әңгімелеу, сипаттау, талқылау), құрылымын салыстыра талдайды; - сөйлем ішінде бірыңғай мүшелер және айқындауыш мүшелерді қолдана біледі; |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы/ 10 мин |
Қызығушылықты ояту. Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу (күлімсіреп қарау) |
|||||||||||||||||||||||
|
Үй жұмысын тексеру. Оқушылар үй жұмысын оқып болғаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. |
Үй жұмысын айтады |
ҚБ: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу/ 30 мин Сабақтың соңы/ 5 мин |
Теория сандықшасындағы айқындауыштың түрлері туралы түсінік беру.(128-б)
|
Сұрақтары болса қояды. |
|
Қазақ тілі оқулығы, көрнекіліктер |
||||||||||||||||||||
|
1-тапсырма. Сарқылатын ресурстар қалпына келетін және қалпына келмейтін болып екіге бөлінеді. Қалпына келмейтіндерге планетаның қойнауындағы пайдалы қазбалар-металл, қара, түсті, асыл және сирек кездесетін ресурстар жатады. Ал, қалпына келетіндерге жер және орман ресурстары, топырақ жатады. Мәтінді мұқият оқып шығыңыздар. Сарқылатын ресурстар кестесін толтырыңыздар.
|
Мәтіндегі көтерілген негізгі мәселені түсінеді негізгі ойды анықтайды; сарқылатын ресурстар кестесін толтырады; |
Дескриптор: -Мәтіндегі көтерілген негізгі мәселені түсінеді -негізгі ойды анықтайды; -сарқылатын ресурстар кестесін толтырады;
|
Қазақ тілі оқулығы, жұмыс дәптері, қима қағаздар
|
|||||||||||||||||||||
|
2-тапсырма. Тақырыбы ұқсас ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің тақырыбын, түрлерін (әңгімелеу, сипаттау, талқылау), құрылымын салыстыра талдаңыздар А мәтіні Баламалы энергия үлесі артуда. Қазақстанда баламалы энергия көздерінің үлесі 2020 жылы 3% ды, 2030 жылы 10% ды, 2050 жылы 50% ды құрайды деп жоспарланған. Болашақтың энергиясын қалыптастыру ХІ Еуразиялық KAZENERGY форумы – екі күнге жоспарланған шара. Ә мәтіні Амазонка әлемдегі ең ұзын өзен. Оңтүстік Америкада орналасқан осы ұлы өзен туралы балалар мектеп кезінен-ақ біледі. Бұл өзен 100 мың шаршы метрді құрайды. Өзендерді зерттеу әлі күнге дейін өзінің аяқталу кезеңіне жетпеген.
|
Мәтіндердің тақырыбын анықтайды; Қандай стиль екенін жазады; құрылымын салыстыра талдайды; |
Дескриптор: -мәтіндердің тақырыбын анықтайды; -қандай стиль екенін жазады; -құрылымын салыстыра талдайды; |
Қазақ тілі оқулығы, жұмыс дәптері
|
|||||||||||||||||||||
|
3-тапсырма. |
Айқындауыш түрлерін кестеге ажыратып жазады.
|
Дескриптор: - айқындауыш түрлерін кестеге ажыратып жазады.
|
Жұмыс дәптері |
|||||||||||||||||||||
|
«БББ» әдісі. Білемін Білдім Білгім келеді
|
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы «БББ» әдісі бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Мұғалім оқушыларды 1-10 баллдық жүйе бойынша бағалайды
|
|
|||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
Айқындауыш мүшелерді қатыстырып публистикалық стильде хабарландыру жазу |
Үй тапсырмасын келесі сабақ күніне дайындап алып келеді |
|
|
||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


















