«Алматы облысы білім басқармасының Іле ауданы бойынша білім бөлімі» мемлекеттік мекемесінің «№20 орта мектеп» мемлекеттік коммуналдық мекемесі
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлім: |
6-бөлім.Синтаксис. Қоршаған орта және энергия ресурстары |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Акылова Жанар Ашербековна |
|
|
Күні |
18 ақпан |
|
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Сарқылмайтын ресурстар |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.6.1 коммуникативтік жағдаятқа сай ғылыми және халықаралық терминдерді, ғылыми деректерді орынды қолданып, диалог, монолог, полилогте өз ойын дәлелді, жүйелі жеткізу; 8.4.4.3 сөйлем ішінде бірыңғай мүшелер және айқындауыш мүшелерді қолдана білу. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Коммуникативтік жағдаятқа сай халықаралық терминдер мен және ғылыми деректерді қолдана отырып, монолог, диалог, полилогта өз ойын дәлелді, жүйелі жеткізеді, сөйлем ішінде айқындауыш мүшелерді тиімді қолдана біледі. |
|
|
Бағалау критерийлері |
- Тақырыпқа қатысты диалог, монолог, полилог құрастырады. - Ғылыми терминдер мен деректерді қолданады. - Айқындауыш мүшелерді қолданады. |
|
|
Ойлау дағдысының деңгейі |
Түсіну, қолдану |
|
|
Сабақтың кезеңі\ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс-тар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі 2 минут |
Амандасу, жағымды ахуал туғызу;
Flippity.net сервисі арқылы топқа бөлемін.
Көк түске бөлінген оқушылар «Толқын» тобына, қызыл түске бөлінген оқушылар «Күн» тобына, жасыл түске бөлінгендер «Су» тобына бірігеді. |
Мұғаліммен амандасады. Топтарға бірігеді. |
Оқушылардың көңіл-күйін және сабаққа дайындығын ынталандыру сөздері «Жарайсың!», «Тамаша!», т.б. |
Интерактивті тақта Flippity.net сервисі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
3 минут |
«Жұмбақ сөз» әдісі. Өткен сабақты еске түсіру үшін, тақтаға түрлі-түсті қағаздарға қазба байлықтардың атын жазып, теріс қаратып іліп қоямын. Оқушыларға өздеріне ұнаған түсті таңдау керектігін айтамын. Тақтаға шыққан оқушы парақшада жазылған сөзді өзі көрмейді, тек оқушылар оған сипаттап айтады. Сол арқылы не жазылғанын табады. (Көмір, тұз, топырақ) |
Оқушылар өзіне таңдаған түсті алып, онда жазылған жазуды оқушылардың көмегімен табады. |
«Жарайсың!», «Өте жақсы!» деген мадақтау сөздері қалыптастырушы бағалау жасаймын. |
Түрлі-түсті қима қағаз-дар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
2 минут |
«Ойтүрткі». Wordwall программасында тапсырма орындатамын. https://wordwall.net/ru/resource/52476968 сілтемесін жіберемін
-Демек, бүгінгі сабақтың тақырыбы «Сарқылмайтын ресурстар». Осыған байланысты сабақтың мақсаты: тақырыпқа қатысты халықаралық терминдерді және ғылыми деректерді орынды қолданып, монолог, диалог, полилог жазу, сөйлем ішінде бірыңғай мүшелерді тиімді қолдана білу. |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Оқушыларға сілтеме арқылы сарқылатын және сарқылмайтын ресурстарды ажыратады. |
Күн сәулесі арқылы қалыптастырушы бағалау жасаймын.
|
Интерактивті тақта. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Жаңа материалды меңгерту 15 минут |
Жаңа сабаққа қатысты «Сарқылмайтын табиғи ресурстар дегеніміз не?» тақырыбында мәтін ұсынамын. Мәтін алдында білім алушыларға тапсырма беремін.
«РРР» әдісі.
1-қадам. Сұрақтарға жауап беріңіз. 1.Мәтін не туралы? 2.Мәтінде берілген қай ғылыми деректерді маңызды дер едіңіз?
(Мәтін жазылған парақшаларды таратып беремін.)
2-қадам. А. Тақырыпқа сай ғылыми терминдердің астын сызыңыздар. (QR код арқылы сөздікті пайдаланып, ғылыми терминдердің анықтамасын оқып алыңыз).
3-қадам. 1-топ. Мәтіндегі ғылыми деректер мен ғылыми терминдерді қатыстырып, монолог құрастырыңыздар. 2-топ. Мәтіндегі ғылыми деректер мен ғылыми терминдерді қатыстырып, диалог құрастырыңыздар. 3-топ. Мәтіндегі ғылыми деректер мен ғылыми терминдерді қатыстырып, полилог құрастырыңыздар.
|
Бір оқушы мәтінді дауыстап оқиды. Тыңдалым мәтінінің не туралы екенін айтады.
Мәтіннің ішінен ғылыми терминдерді тауып, астын сызады.
Жазба жұмысын орындайды.
|
ҚБ Сұрақтарға белсенді жауап берген оқушыларды «Жарайсың!», «Жақсы айттың!» деген сөздер арқылы мадақтаймын.
|
1-қосымша
2-қосымша
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
3 минут
|
Функционалдық сауаттылығын арттыруға арналған тапсырма.
Зерттеу сұрағында қосымша материалдарды ғаламтордан алып, күнделікті өмірде бетпе бет келіп жүрген жағдаяттардан ала отырып, өз көзқарастарыңызды дәлелдеңіздер.
|
Оқушылар тыңдалым мәтініндегі, өмірде білетін ақпараттарын қолдана отырып топ ішінде пікір алмасып, содан кейін өз ойларын жүйелеп маған айтатын болады.
|
Күн сәулесі арқылы қалыптастырушы бағалау жасаймын.
|
Смарт-фон
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
6 минут |
Тілдік бағдар. Айқындауышқа тән белгілер. Мысалдар: Абай бұл сырдың шет жағасын досына Ерболға ғана сездірді.
Құнанбайдың
қасындағылар – Байсал, Қаратай,
Сүйіндіктер – Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз «Алматы облысы білім
басқармасының Іле ауданы бойынша білім бөлімі» мемлекеттік
мекемесінің «№20 орта мектеп» мемлекеттік коммуналдық
мекемесі Қысқа мерзімді сабақ
жоспары Бөлім: 6-бөлім.Синтаксис. Қоршаған
орта және энергия ресурстары Педагогтің
аты-жөні Акылова Жанар
Ашербековна Күні 18
ақпан Сынып:
8 Қатысушылар
саны: Қатыспағандар
саны: Сабақтың
тақырыбы Сарқылмайтын
ресурстар Оқу бағдарламасына сәйкес
оқыту мақсаттары
8.1.6.1
коммуникативтік жағдаятқа сай ғылыми және халықаралық терминдерді,
ғылыми деректерді орынды қолданып, диалог, монолог, полилогте өз
ойын дәлелді, жүйелі
жеткізу; 8.4.4.3 сөйлем ішінде бірыңғай
мүшелер және айқындауыш мүшелерді қолдана
білу. Сабақтың
мақсаты Коммуникативтік жағдаятқа сай
халықаралық терминдер мен және ғылыми деректерді қолдана отырып,
монолог, диалог, полилогта өз ойын дәлелді, жүйелі жеткізеді,
сөйлем ішінде айқындауыш мүшелерді тиімді қолдана
біледі. Бағалау
критерийлері
- Тақырыпқа қатысты
диалог, монолог, полилог
құрастырады.
- Ғылыми терминдер
мен деректерді қолданады.
- Айқындауыш
мүшелерді қолданады. Ойлау дағдысының
деңгейі Түсіну,
қолдану
Сабақтың
кезеңі\ уақыты Педагогтің
әрекеті Оқушының
әрекеті Бағалау Ресурс-тар
Сабақтың
басы
Ұйымдастыру
кезеңі 2
минут
Амандасу, жағымды
ахуал туғызу;
Қайырлы күн,
балалар! Бүгінгі күнге сәттілік тілеймін. Көкте күн әрдайым
жарқырап, мөлдір суымыз
сарқылмасын!
Flippity.net сервисі
арқылы топқа бөлемін.
Көк түске бөлінген
оқушылар «Толқын» тобына, қызыл түске бөлінген оқушылар «Күн»
тобына, жасыл түске бөлінгендер «Су» тобына
бірігеді. Мұғаліммен амандасады.
Топтарға бірігеді. Оқушылардың көңіл-күйін және
сабаққа дайындығын ынталандыру сөздері «Жарайсың!», «Тамаша!»,
т.б. Интерактивті тақта
Flippity.net сервисі 3
минут «Жұмбақ сөз»
әдісі. Өткен сабақты еске түсіру
үшін, тақтаға түрлі-түсті қағаздарға қазба байлықтардың атын жазып,
теріс қаратып іліп қоямын. Оқушыларға өздеріне ұнаған түсті таңдау
керектігін айтамын. Тақтаға шыққан оқушы парақшада жазылған сөзді
өзі көрмейді, тек оқушылар оған сипаттап айтады. Сол арқылы не
жазылғанын табады. (Көмір, тұз,
топырақ)
Оқушылар өзіне
таңдаған түсті алып, онда жазылған жазуды оқушылардың көмегімен
табады.
«Жарайсың!», «Өте
жақсы!» деген мадақтау сөздері қалыптастырушы бағалау
жасаймын.
Түрлі-түсті қима
қағаз-дар 2
минут
«Ойтүрткі». Wordwall программасында тапсырма
орындатамын. https://wordwall.net/ru/resource/52476968
сілтемесін
жіберемін
Табиғи ресурстар қаншаға бөлінеді?
(оқушылардың ықтимал
жауабын тыңдаймын)
Берілген суреттерді сарқылатын және сарқылмайтын
топтарға ажыратып шығайық.
-Демек, бүгінгі сабақтың
тақырыбы «Сарқылмайтын ресурстар».
Осыған байланысты сабақтың мақсаты: тақырыпқа қатысты халықаралық
терминдерді және ғылыми деректерді орынды қолданып, монолог,
диалог, полилог жазу, сөйлем ішінде бірыңғай мүшелерді тиімді
қолдана білу.
Оқушылар сұрақтарға
жауап береді.
Оқушыларға сілтеме
арқылы сарқылатын және
сарқылмайтын
ресурстарды
ажыратады.
Күн сәулесі арқылы
қалыптастырушы бағалау
жасаймын.
Интерактивті
тақта.
Сабақтың
ортасы Жаңа материалды
меңгерту 15
минут
Жаңа сабаққа
қатысты «Сарқылмайтын табиғи ресурстар
дегеніміз не?» тақырыбында мәтін ұсынамын. Мәтін алдында білім
алушыларға тапсырма беремін.
Мәтінді мұқият
тыңдап, қандай деректер берілгенін еске
сақтаңдар.
«РРР»
әдісі. 1-қадам. Танысу 2-қадам. Тәжірибе 3-қадам. Қолдану
1-қадам. Сұрақтарға жауап
беріңіз.
1.Мәтін не
туралы?
2.Мәтінде берілген қай
ғылыми деректерді маңызды дер
едіңіз?
(Мәтін жазылған
парақшаларды таратып
беремін.)
2-қадам.
А.
Тақырыпқа сай ғылыми
терминдердің астын
сызыңыздар.
(QR код арқылы
сөздікті пайдаланып, ғылыми терминдердің анықтамасын оқып
алыңыз).
3-қадам.
1-топ. Мәтіндегі ғылыми деректер мен
ғылыми терминдерді қатыстырып, монолог
құрастырыңыздар.
2-топ. Мәтіндегі ғылыми деректер мен
ғылыми терминдерді қатыстырып, диалог
құрастырыңыздар.
3-топ. Мәтіндегі ғылыми деректер мен
ғылыми терминдерді қатыстырып, полилог
құрастырыңыздар.
Дескриптор: Балл Мәтіннен терминдерді
анықтайды 1 Маңызды деректерді
ажыратады 1
Ғылыми деректерді
орынды қолданады 1 Тақырыпқа сай монолог, диалог,
полилог құрастырады 1 Өз ойын дәлелді, жүйелі
жеткізеді. 1 Барлығы 5
Бір оқушы мәтінді
дауыстап оқиды.
Тыңдалым мәтінінің
не туралы екенін айтады.
Мәтіннің ішінен
ғылыми терминдерді тауып, астын
сызады.
Жазба жұмысын
орындайды.
ҚБ
Сұрақтарға белсенді
жауап берген оқушыларды «Жарайсың!», «Жақсы айттың!» деген сөздер
арқылы мадақтаймын.
1-қосымша
2-қосымша
3
минут
Функционалдық сауаттылығын арттыруға арналған
тапсырма.
Суды тиімді пайдаланудың
жолдары қандай?
Зерттеу сұрағында қосымша
материалдарды ғаламтордан алып, күнделікті өмірде бетпе бет келіп
жүрген жағдаяттардан ала отырып, өз көзқарастарыңызды
дәлелдеңіздер.
Дескриптор Балл Сұраққа нақты мысалдармен
дәлел келтіріп жауап береді 1 Ойын жүйелі
жеткізеді 1 Барлығы 2
Оқушылар тыңдалым
мәтініндегі, өмірде білетін ақпараттарын қолдана отырып топ ішінде
пікір алмасып, содан кейін өз ойларын жүйелеп маған айтатын
болады.
Күн сәулесі арқылы
қалыптастырушы бағалау
жасаймын.
Смарт-фон
6
минут
Тілдік
бағдар. Айқындауышқа тән белгілер.
Мысалдар:
Абай бұл сырдың
шет жағасын
досына Ерболға
ғана
сездірді.
Құнанбайдың
қасындағылар – Байсал, Қаратай,
Сүйіндіктер – | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
















