Сабақтың тақырыбы:
Тема урока:
|
Шартты операторлар және циклдар
|
Модуль /пән атауы:
Наименование модуля
/дисциплины:
|
КМ
3. Бағдарламалық қамтамасыздандырудың бағдарламалық кодын
жасау
Бағдарламалау
|
Оқытушы __Джалгасова Н.Т. дайындады 2025 жылғы « 18 »
ақпан
__________
|
Жалпы мәліметтер
Общие сведения
|
Курс, топ:
|
АЖ-2
|
Сабақтың түрі
Тип урока
|
Квест-сабақ
|
Осы сабақта қолжеткізілетін
мақсаттары
|
Басқару құрылымдарын, шартты операторларды
және циклдарды түсіндіру және оларды бағдарламалау тілінде
қолдану.
|
Мақсаты :
Цель:
Бағдарламалық қамтамасыздандырудың кодының есептерін рәсімдеу және
алгоритмдеу әдістерін, тәсілдерін қолдану
|
Барлық оқушылар: Шартты операторлар мен
циклдардың негізгі түсініктерін анықтайды.
Көптеген оқушылар: Шартты операторлар мен
циклдардың жұмыс принципін түсіндіреді және мысалдар
келтіреді.
Кейбір оқушылар: Шартты операторлар мен
циклдардың әртүрлі түрлерін салыстырады және олардың қолдану
ерекшеліктерін талдайды.
|
Бағалау
критерийі
|
Өлшемдер
|
Ұпайлардың мазмұнды
пайызы
|
Дәстүрлі жүйе бойынша
бағалау
|
Білу +
түсіну:
(өткенді еске
түсіру)
|
0-26
|
«3»
|
Қолдану + талдау +
синтез:
Тапсырма
1,2,3,4
|
26-100
|
«3»,«4»,
«5»
|
Бағалау:
|
|
|
|
Қажетті ресурстар
Необходимые ресурсы
|
Оқулық, презентация, үлестірмелі парақша, арнайы
жабдықталған кабинет.
Учебник, презентация, раздаточный лист,
специально оборудованный кабинет.
|
Сабақтың барысы /
Ход урока
|
Сабақтың кезеңі/уақыты
Этап/время урока
|
Педагогтің әрекеті
Действия педагога
|
Білім алушылардың
әрекеті
Действия обучающихся
|
Бағалау
Оценка
|
Ресурстар
Ресурсы
|
Ұйымдас-тыру
Организация 3
мин
|
Білім алушыларды түгендеп, сыртқы көріністеріне
назар аудару, сабаққа дайындықтарын тексеру.
Топқа
бөлемін (randomus ) сайтты
арқылы.
1-топ Басқару
операторлары
2-топ Шартты
операторлар
3-
топ
Циклдар
|
Білім алушылар керекті құралдары мен жұмыс
дәптерін әзірлеп, сабаққа дайындалады.
Топтарға
бөлінеді
|
|
Дәптер,
қалам,
қарандаш
|
Өткен тақырып-қа шолу
Обзор прошлой темы
5 мин
|
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты, бағалау
критерийлерімен таныстырамын.
Топтық жұмысты ұйымдастырамын.
Өткен тақырыпты қайталау.
Wordwoll бағдарламасы арқылы.

|
Студенттер тапсырмаларды мұқият орындап, дұрыс
жауап таңдауға тырысады. Барлық сұрақтарға толық жауап берді.
Көптеген сұрақтарға жауап берді, бірақ кейбіреулері қате болды.
Сұрақтардың барлығына дұрыс жауап беруге тырысып, жоғары нәтижеге
қол жеткізді.
|
Бағалау критерийлері:
сабақ барысында белсенділікпен қатысып, берілген
тапсырманы орындаған білім алушылар осы төрт балдық жүйенің екі
цифрлық баламасына сәйкес бағаланады
С 65-69, С-60-64,
D+55-59, D 50-54
Қанағаттанарлық
В+
85-89, В 80-84,
В-
75-79
С+
70-74
жақсы
А
95-100, А- 90-94
өте жақсы
Дескриптор:
Егер білім алушы сұраққа дұрыс
жауап берсе ,келесі сұраққа жауап береді.
Дұрыс жауап бере алмаған
жағдайда қайта жауап беру мүмкіндігін алады
Жалпы балл 26
1-4 сұрақ 15б
5-10 сұрақ 20б
11-13 сұрақ 26б
ұпайларын
еншілейді.
|
https://wordwall.net/ru/resource/86145299
үлестірме қағаздар
|
Жаңа білімді игеру
Освоение новых знаний
10
мин
|
«ПАЗЛ» әдісі арқылы. Жаңа тақырыпты
ашады.

Жаңа тақырыпты бейне арқылы таныстыру.
|
Пазлдағы сұрақтарға жауап
береді
Студенттер бейне материал арқылы түсінеді және
презентация.
|
Ауызша бағалау. Құптау
сөздері
|
https://youtu.be/Pav6h9dL6oo?si=I4tOpuDwFD61nGcQ
MS.
PowerPoint
|
1- Кезең
5 мин
|
Жаңа материалға байланысты тапсырмалар орындайды.
1 Кезең - «Желілер әлеміндегі
жарыс»
1.
Циклдар («for», «while», «do-while») белгілі бір шарт орындалғанша
қайталанатын код блогын іске қосады.
2. If-else операторы тек бір
ғана шартты тексереді.
3.
For және while циклдары міндетті түрде шартты
орындауға тиіс.
4. For циклі қайталану саны белгілі болғанда
қолданылады
5.
Break және continue операторлары циклдарға әсер
етпейді.
6.
While циклі шарт жалған болғанға дейін жұмыс
істейді.
7. If шартты операторы тек
бүтін сандармен жұмыс істейді.
8. Сontinue операторы циклден
толық шығарады.
|
1 Кезең бойынша
білім алушылар жаңа тақырыпты игеруге арналған
тапсырмаларды орындайды . оқулықпен жұмыс жасайды , жауап береді,
қатемен жұмыс жасайды
|
Бағалау
дескрипторы: Сұрақтарға дұрыс және бұрыс қағаздары арқылы
жауап береді. Жылдамдық пен зеректік көрсетуі
керек.
Жалпы -9 балл
1-3 сұрақ 3 б
4-6 сұрақ 7 б
7-8 сұрақ 9 б
|
MS.
PowerPoint бойынша презентация
Үлестірмелі
қағаздар
|
2- Кезең 10
мин
|
2 кезең «ARDUINO әлемнің
қақпасы»
Әр топқа Arduino беріледі.
Кодты жазған кезде циклдар қолдануы
керек.
Әуен ойнап тұрғанда топтар
құрастырады.
Әуен тоқтаған сәтте барлық
студенттер тоқтап, қолдарын көтеруі керек
Қайта басталғанда студенттер
жасауды қайта жалғастырады
|
2
кезең бойынша: білім алушылар бекіту
тапсырмаларын орындайды. Arduino арқылы код жазу кезінде
циклдарды қолдану керек. Ардуино құралдары бойынша бағдаршам
құрады.
|
Бағалау дескрипторы:
Жалпы 25 балл
Дұрыстығы (15 балл):
Жылдамдығы (1-10
балл):
Қозғалған немесе ережені бұзғандар -1 балл
алынады
|
Ардуино,
дәптер,
қалам,
ручка,
ноутбук,
|
3- Кезең 5
мин
|
3 кезең «Кодталған
пішіндер» Оқушылар берілген Python кодын
жазып, пішін шығаратын бағдарлама
құрастырады.
Код жұмыс істегеннен кейін
экранда шыққан пішінді қағазға салу және қолдағы құралмен (ручка)
нақтылап ойып шығару керек.
Белгіленген уақыт ішінде
қолдарындағы қалам (ручка) арқылы қағазды "Игра в кальмардағыдай"
пішінге сәйкес етіп ойып шығарады
|
3
кезең
Python кодын
жазады:
Берілген кодты Python ортада
жазады.
Кодты іске қосып, экранда қандай пішін пайда
болатынын бақылайды.
Пішінді қағазға
көшіреді:
Экранда пайда болған пішінді қағаз бетіне
сызады.
|
Бағалау дескрипторы:
жылдамдылық пен жұмыс жасайды
Жалпы 20 балл
-Кодтың дұрыстығы 10 балл
-Пішінді ойып шығару 0-5 балл
-Уақытты тиімді пайдалану 1-5
балл
|
Үлестірмелі, қағаздар,
дәптер ,
презентация
|
4-
Кезең 5
мин
|
4-кезең «Циклдар
көпірі»
Студенттер циклдарда жазылған кесте кодын талдайды. Әр қораптың
үстінде екі жауап жазылады (бірі дұрыс, бірі
қате).
Кодтың ішінен кестедегі
бағандар санын және жолдар санын
анықтайды.
Дұрыс жауапты таңдап,
көпірдегі қораптың сәйкес жағына аяқ
басады. Дұрыс жауапты – қорап берік, әрі қарай өтуге
болады.
Қате жауапты – қорап
"сынып", ойыншы "құлайды".
|
Циклдар арқылы жазылған кесте
кодын талдайды:
Кодтың ішінде қандай циклдар
бар екенін қарайды (for немесе
while).
Кестенің бағандар және жолдар
саны қалай анықталатынын зерттейді.
Кестенің параметрлерін
анықтайды:
Кодтың ішінде range(),
print(), \t немесе басқа құрылымдарды пайдаланып, кестенің
бағандары мен жолдарын есептейді.
Нақты қанша жол және қанша
баған бар екенін анықтайды.
|
Бағалау дескрипторы:
Жалпы балл 20
- Әр есепке 0-2
балл
-Уақытты тиімді пайдалану 1-10
балл
|
Көпір, қағаздар, есептер,
|
Кері байланыс
2
мин
|
|
|
|
|
Үй
тапсырмасы
Домашнее задание
|
1-тапсырма: 1-ден 100-ге дейінгі жұп сандарды
шығару (while цикл)
Берілгені:
1-ден 100-ге дейінгі жұп сандарды while циклі арқылы шығару
керек.
2-тапсырма: Факториал есептеу (for цикл)
Берілгені:
Пайдаланушы N санын енгізеді. Бағдарлама N! (факториалын)
есептейді.
3-тапсырма: Пайдаланушы құпия сөзді дұрыс енгізгенше
сұрау
Берілгені:
Бағдарлама "1234" деген құпия сөзді тексеруі керек. Пайдаланушы
дұрыс құпия сөз енгізгенше сұрап отырады.
|
|
|
|