|
Қысқа мерзімді жоспары |
|||||
|
Бөлім |
Есептерді электрондық кестелердің көмегімен шешу |
||||
|
Педагогтың аты-жөні |
Аширова Л |
||||
|
Күні |
|
||||
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Шартты пішімдеу |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.2.4-электронды кестеде шартты пішімдеуді қолдану |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: шартты форматтау, ұяшықтарды ерекшелеу ережесі, бірінші және соңғы мәндерді іріктеу ережесі ұғымын қолданады. Оқушылардың басым бөлігі: біліп үйренгендерін қолданып, практикалық және теориялық түрде берілген тапсырмаларды орындайды. Кейбір оқушылар: білімін жинақтайды, рефлексия жасайды: шартты форматтауды қолдану. |
||||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 8 минут |
1.Оқушылармен амандасу. 2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. 3.Үй тапсырмасын тексеру. Оқушылар дәптерлерді өзара ауыстырады, үй тапсырмасын тексереді. «Өз ойыңмен бөліс» Электрондық кестеде шартты форматтау әдістерін қалай қолдануға болады? Күнделікті керекті әрі маңызды ақпаратарды әртүрлі дереккөздерден пайдалану үшін ерекшелеудің қандай түрлерін қолданасыңдар? Оқушылар өз ойымен бөліседі. Қосымша сұрақтар қою арқылы жауаптары толықтырылады. Кестедегі санды мәндерді көз мөлшерімен қалай ажыратады? «Атом» әдісі арқылы топқа біріктіру. Оқушылар өздері орындап келген «Жыл қайыру» кестесін сыныптастары алдында қорғайды. Тапсырма бойынша төмендегі сұрақтар қоюға болады: - Тапсырманы орындауда қандай кедергілер болды? - Тапсырманы орындауда қандай деректердің типін пайдаландыңдар? - Автоматты толтыру əдістерін тапсырманың қай бөліктеріне қолдану сəтті шықты деп ойлайсың? |
1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3.Сабақтың мақсаттарымен танысады. 4.Дәптерлерін өзара ауыстырады, үй тапсырмасын тексереді. 5.Бағалайды. |
Асық арқылы бағалау Әр дұрыс жауап 1 балл |
Презентация Үлестірме қағаздар Дәптер компьютер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 минут 10 минут 10 минут |
Слайд арқылы сабақты түсіндіру. Білу және түсіну «Білгенге маржан» әдісі. 1.Шартты форматтау түрлері. 2.Шартты форматтау терезесінің құрылымы Білу кезеңі: 1. Шартты форматтау дегеніміз не? 2. Шартты форматтау құралдары қандай бөлімдерден тұрады? 3. Шартты форматтау бөліміндегі қандай қызмет түрлері бар жəне олардың қызметтері қалай сипатталады? Түсіну кезеңі: 1. «Белгіше жинақтары» (Набор значков) бөлімінде ұяшықтарға белгішелерді қою əдісін түсіндіріп беріңдер. 2. Бірінші жəне соңғы мəндерді іріктеу ережесін түсіндіріп беріңіз. 3. Шартты форматтаудың пайдаланушыға қандай пайдасы бар? Қолдану «Бірге ойлаймыз» әдісі. №1-тапсырма «Ұяшықтарды ерекшелеу ережесі» бөліміндегі «Больше...» (Үлкен) батырмасының қолдануын зерттейміз. №2-тапсырма «Бірінші жəне соңғы мəндерді іріктеу ережесі» батырмасының қолдануын зерттейміз
3-тапсырма «Гистограмма» батырмасының жұмысымен танысамыз. 4-тапсырма «Набор значков (Белгіше жинақтары)» батырмасы қызметін зерттеу.
Дескриптор: - шартты форматтау бөліміндегі Гистограмманы қолданады: - белгіше жинақтарын пайдаланады. |
Мұғалімді тыңдайды Сұрақ - жауап 1-тапсырманы орындайды 2- тапсырманы орындайды 3- тапсырманы орындайды 4- тапсырманы орындайды |
2 балл 2 балл 2 балл 2 балл |
Презентация Үлестірме қағаздар Дәптер компьютер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 8 минут |
Талдау және жинақтау «Венн диаграммасы» Шартты форматтау əдісін қолдануға екі нақты мысал құрастырып, ұсыныңдар. Шартты форматтау бөлімін пайдаланудың жетістіктерін атаңыз. Бағалау Шартты форматтау бөлімін пайдаланудың тиімділігін қалай бағалайсыңдар? (Пікір алмасу) Үй тапсырмасы: Excel программасында «Сынып үлгерімі» кестесін шартты форматтау ережесін пайдаланып жасау. Кері байланыс: «Ойды аяқта....» - Менің бүгінгі сабақтағы жетістігім. Оның себептері. - Менің бүгінгі сабақтағы кемшілігім. Оның себептері. |
Сұрақ-жауап Өзін-өзі бағалау. |
|
Плакат /слайд/ |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Шартты пішімдеу 7-сынып
Шартты пішімдеу 7-сынып
|
Қысқа мерзімді жоспары |
|||||
|
Бөлім |
Есептерді электрондық кестелердің көмегімен шешу |
||||
|
Педагогтың аты-жөні |
Аширова Л |
||||
|
Күні |
|
||||
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Шартты пішімдеу |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.2.4-электронды кестеде шартты пішімдеуді қолдану |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: шартты форматтау, ұяшықтарды ерекшелеу ережесі, бірінші және соңғы мәндерді іріктеу ережесі ұғымын қолданады. Оқушылардың басым бөлігі: біліп үйренгендерін қолданып, практикалық және теориялық түрде берілген тапсырмаларды орындайды. Кейбір оқушылар: білімін жинақтайды, рефлексия жасайды: шартты форматтауды қолдану. |
||||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 8 минут |
1.Оқушылармен амандасу. 2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. 3.Үй тапсырмасын тексеру. Оқушылар дәптерлерді өзара ауыстырады, үй тапсырмасын тексереді. «Өз ойыңмен бөліс» Электрондық кестеде шартты форматтау әдістерін қалай қолдануға болады? Күнделікті керекті әрі маңызды ақпаратарды әртүрлі дереккөздерден пайдалану үшін ерекшелеудің қандай түрлерін қолданасыңдар? Оқушылар өз ойымен бөліседі. Қосымша сұрақтар қою арқылы жауаптары толықтырылады. Кестедегі санды мәндерді көз мөлшерімен қалай ажыратады? «Атом» әдісі арқылы топқа біріктіру. Оқушылар өздері орындап келген «Жыл қайыру» кестесін сыныптастары алдында қорғайды. Тапсырма бойынша төмендегі сұрақтар қоюға болады: - Тапсырманы орындауда қандай кедергілер болды? - Тапсырманы орындауда қандай деректердің типін пайдаландыңдар? - Автоматты толтыру əдістерін тапсырманың қай бөліктеріне қолдану сəтті шықты деп ойлайсың? |
1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3.Сабақтың мақсаттарымен танысады. 4.Дәптерлерін өзара ауыстырады, үй тапсырмасын тексереді. 5.Бағалайды. |
Асық арқылы бағалау Әр дұрыс жауап 1 балл |
Презентация Үлестірме қағаздар Дәптер компьютер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 минут 10 минут 10 минут |
Слайд арқылы сабақты түсіндіру. Білу және түсіну «Білгенге маржан» әдісі. 1.Шартты форматтау түрлері. 2.Шартты форматтау терезесінің құрылымы Білу кезеңі: 1. Шартты форматтау дегеніміз не? 2. Шартты форматтау құралдары қандай бөлімдерден тұрады? 3. Шартты форматтау бөліміндегі қандай қызмет түрлері бар жəне олардың қызметтері қалай сипатталады? Түсіну кезеңі: 1. «Белгіше жинақтары» (Набор значков) бөлімінде ұяшықтарға белгішелерді қою əдісін түсіндіріп беріңдер. 2. Бірінші жəне соңғы мəндерді іріктеу ережесін түсіндіріп беріңіз. 3. Шартты форматтаудың пайдаланушыға қандай пайдасы бар? Қолдану «Бірге ойлаймыз» әдісі. №1-тапсырма «Ұяшықтарды ерекшелеу ережесі» бөліміндегі «Больше...» (Үлкен) батырмасының қолдануын зерттейміз. №2-тапсырма «Бірінші жəне соңғы мəндерді іріктеу ережесі» батырмасының қолдануын зерттейміз
3-тапсырма «Гистограмма» батырмасының жұмысымен танысамыз. 4-тапсырма «Набор значков (Белгіше жинақтары)» батырмасы қызметін зерттеу.
Дескриптор: - шартты форматтау бөліміндегі Гистограмманы қолданады: - белгіше жинақтарын пайдаланады. |
Мұғалімді тыңдайды Сұрақ - жауап 1-тапсырманы орындайды 2- тапсырманы орындайды 3- тапсырманы орындайды 4- тапсырманы орындайды |
2 балл 2 балл 2 балл 2 балл |
Презентация Үлестірме қағаздар Дәптер компьютер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 8 минут |
Талдау және жинақтау «Венн диаграммасы» Шартты форматтау əдісін қолдануға екі нақты мысал құрастырып, ұсыныңдар. Шартты форматтау бөлімін пайдаланудың жетістіктерін атаңыз. Бағалау Шартты форматтау бөлімін пайдаланудың тиімділігін қалай бағалайсыңдар? (Пікір алмасу) Үй тапсырмасы: Excel программасында «Сынып үлгерімі» кестесін шартты форматтау ережесін пайдаланып жасау. Кері байланыс: «Ойды аяқта....» - Менің бүгінгі сабақтағы жетістігім. Оның себептері. - Менің бүгінгі сабақтағы кемшілігім. Оның себептері. |
Сұрақ-жауап Өзін-өзі бағалау. |
|
Плакат /слайд/ |
шағым қалдыра аласыз














