Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Шаруашылық еңбек 6 сынып 2 тоқсан.
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Шаруашылық еңбек |
Мектеп: |
|||||
Күні: . |
Оқытушының аты-жөні: |
|||||
Сынып: 6 сабақ 1 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
Бөлім: |
Киім мен аяқ киім күтімі |
|||||
Сабақтың тақырыбы: |
Сырт киімді күту: щёткамен тазалау және мезгілдік қолданысын анықтау |
|||||
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
6.2.1.1 сыртқы киімді щеткамен тазалау 6.2.1.2 сыртқы киімді жыл мезгілдеріне дайындау |
|||||
Сабақтың мақсаты: |
|
|||||
Құндылықтарды дарыту |
БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ
|
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Басталуы
|
Сәлемдесу.
«Бірлік және
ынтымақ» тақырыбында ой қозғау. Бағалау критерийлері: «Миға шабуыл» - Балалар, Киімді жуу, сүрту, кептіру дегеніміз не еді? Алма жемісі арқылы бағалау. Қызыл алма – ұқыпты, кішіпейілділік қасиеті бар. Сары алма – сабырлы, мейірімділік қасиеті бар. Жасыл алма – еңбекқор, адамгершілік қасиеті бар. |
Оқушымен амандасып, бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді. Сұрақтарға оқушы өз ойымен бөліседі. |
Қалыптастырушы бағалау: Өзін –өзі бағалау |
Оқулықтағы түсініктемелер мен берілген суреттер |
||
Ортасы
|
Оқушының зейінін сабаққа шоғырландыру
Тапсырма. Әртүрлі тапсырмалар беріледі. Дұрыс тапса марапатталады. Киімге зақым келтірмеу үшін киімдегі жуу құралдарының белгілерін білуіңіз керек, қолданыстағы белгілерді бөлшектеу үшін оған сауатты қолайлы тазалау режимін құруға көмектеседі. Өнімнің этикеткалары әрқашан сізге қажет барлық ақпаратты басып шығарады. Жуған кезде киімге арналған белгілер нені білдіреді?Киімнің жапсырмасында символдар мен белгілер және олардың мағынасы, декодтау бір жууға болмайды. Бұдан басқа, олар кептіру, үтіктеу, басу, құрғақ тазалау және ағарту режимдерін сипаттайды. Олар матаның артқы жағында тігілген жапсырмаларда орналасқан. Бұл ақпарат тұтынушыға пішінді, өнімнің түсін сақтап, оны тиісті түрде ұзақ уақыт сақтауға көмектеседі. Егер оларды елемейтін болсаңыз, онда киім азайып, төгіліп, бүлінуі мүмкін. Жууға арналған киімге арналған жапсырмалар - декодтауДекодтау кезінде жууға арналған киімдегі белгілерде суретте рәсімге арналған ең жоғарғы судың температурасы белгіленеді. Жоспардың астындағы жалғыз көлденең сызық нәзік жууға баса назар аударады. Барабанды жүктеу көлемі аспауы керек & frac23; Рұқсат етілген шамасы, жеңіл ротациямен жүзеге асырылады. Жұқа көлденең сызықтар процедураның ерекше нәзік шарттарына назар аударады. Машинадағы кірдің көлемі аспауы керек. рұқсат етілген, көйлекті қолмен немесе қолмен бұраңыз. Үтіктеуге арналған киім белгілеріне арналған белгілерҮтіктеп жатқанда, киім түзу көріністі алады. Бұл ретте, темірді қыздырылған табанмен дұрыс өңдеуге болатынын білу керек, оны бұзбау үшін. Киімде үтіктеу белгілері - декодтау:
Сабақтың қорытындысы: оқу мақсаты мен бағалау критерийлерін талқылау |
Оқушы киімді жуу, кептіру туралы сұрақтарға жауап береді.
Оқушы әңгімелей бастайды. Жауабын нақтылап, ой түйіп дәптерге сурет арқылы түсіреді. Ұқыпты салады Түрлі-түсті бояйды. Оқушы ойын жинақтайды. |
Дискриптор құралдарды жуу, сүрту, оны орнына жинау киімді щеткамен тазалау |
https://kk.everaoh.com/%D0%B6%D1%83% |
||
Аяқталуы
|
Кері байланыс Оқушы рефлекциясы : Мен не білдім ? Не үйрендім ? Маған бүгінгі сабақта түсініксіз болды ? |
Оқушы бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін айтады |
Оқушының айтқан жауабына пікір қалдыру. |
|
Шаруашылық еңбек |
Мектеп: |
|||||
Күні: . |
Оқытушының аты-жөні: |
|||||
Сынып: 5 сабақ 3 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
Бөлім: |
Киім мен аяқ киім күтімі |
|||||
Сабақтың тақырыбы: |
Гигиеналық киімдер күтімі |
|||||
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
6.2.1.5 ішкі киімді қолмен жуу |
|||||
Сабақтың мақсаты: |
|
|||||
Құндылықтарды дарыту |
ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ
|
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Басталуы
|
Сәлемдесу. «Жасампаздық және жаңашылдық» тақырыбында ой қозғау. Оқушымен шағын пікірталас жүргізу. - Өткен сабақта жылыту құралдарын пайдалану ережелерімен таныстық. Іш киімдерді күтудің қосымша ережелері қажет деп ойлайсыздар ма? Неліктен? Сабақ мақсаттары мен бағалау критерийлерін анықтау |
Оқушымен амандасып, бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді. |
Қалыптастырушы бағалау: Өзін –өзі бағалау |
Оқулықтағы түсініктемелер мен берілген суреттер |
||
Ортасы
|
Оқушының зейінін сабаққа шоғырландыру Ой ашу: блиц-турнир сұрағы Жұқа жібектен жасалған теркөйлектер, табиғи мақтадан жасалған шолақ дамбалдар және шілтерден жасалған көкірекшелер – теріге тікелей киетін киіміміз әсіресе жоғары сапалы, жұмсақ және ауа өткізетін болуы керек. Дегенмен, бұл әдетте ең сезімтал маталар және ең жиі жуылатын ішкі киім болып табылады. Бірнеше рет жуған соң әдемі іш киімнің қалай жаңа болып көрінетінін айтып береміз. Іш киімді жуу: сенімді түйсік қажет Егер сіз іш киімді жуғыңыз келсе, сізде бірнеше мәселелер туындауы мүмкін: Іш киімнің теріге тікелей тиетіндіктен, жуу циклі тер мен дақтарды ғана емес, сонымен қатар бактерияларды да мұқият кетіруі керек. Күнделікті киілетін мақтадан жасалған іш киім немесе нәзік шілтер іш киім болсын – іш киімнің ассортименті кең және әрбір бөлік бірдей мөлшерді көтере алмайды. Сондықтан кез келген іш киім кір жуғыш машинада жууға болмайды. Біз іш киімімізді жиі жуамыз: іш киім мен шолақ дамбалдарды күнделікті ауыстырамыз, көкірекшелер әдетте төрт-бес рет кигеннен кейін. Сонымен, барлық киімдердің ішінде іш киім көбінесе кір жуғыш машинада сығылады. Ұзақ уақыт бойы қызмет етуі үшін тазалау барлық күтімге қарамастан мүмкіндігінше мұқият жасалуы керек. Іш киімді жуу – ең бастысы материал Әрбір жеке жағдайда дұрыс жуу көбінесе материалға байланысты. Әсіресе шолақ дамбалдар мен емшекқаптардағы жуу нұсқаулары жазылған жапсырмалар жайлы немесе кию барысында ыңғайлы болмауына байланысты жай ғана кесіліп тасталады. Мұндай жағдайларда температура мен жуу цикліне қатысты төмендегі нұсқауларды ұстаныңыз: Мақтадан тігілген боксшы қысқа шалбарлары, шолақ дамбалдар мен іш көйлектерді кір жуғыш машинада оңай жууға болады. Түрлі түсті кірлер үшін ластану дәрежесіне қарай 40 және 60°C аралығындағы температураны таңдап, сәйкес түсті қорғайтын жуғыш құралды пайдаланыңыз. Сондай-ақ ақ мақтадан жасалған іш киімді қайнаған кезде жууға болады, бірақ бұл жағдайда да әдетте 40–60°C жеткілікті. Әсіресе таза жібектен жасалған іш киім сияқты жұқа маталарды қолмен жуу керек. Осы мақсатта киімді бірнеше минутқа жылы суға және біраз (бактерияға қарсы) сұйық жуғыш құралға салып қойыңыз. Сабақтың қорытындысы: оқу мақсаты мен бағалау критерийлерін талқылау |
Оқушы 5аяқ киімді сақтау туралы сұрақтарға жауап береді.
Оқушы жауаптары тыңдалады. Оқушы әңгімелей бастайды. Жауабын нақтылап, ой түйіп дәптерге сурет арқылы түсіреді. Оқушы ойын жинақтайды. |
Дискриптор ішкі киімді қолмен жууды үйрену |
©domotmoem.ru |
||
Аяқталуы
|
Кері байланыс - Өз таңдауыңды түсіндір. - Сен үшін сабақта қандай ақпарат жаңа болды? - Өз киіміңді қалай күтер едің? |
Оқушы бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін айтады |
Оқушының айтқан жауабына пікір қалдыру. |
|
Шаруашылық еңбек |
Мектеп: |
|||||
Күні: . |
Оқытушының аты-жөні: |
|||||
Сынып: 5 сабақ 4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
Бөлім: |
Киім мен аяқ киім күтімі |
|||||
Сабақтың тақырыбы: |
Синтетикалық киімдердің қасиеттері, үтіктеу ережелері |
|||||
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
6.2.1.6 трикотаж заттарды жуу ережесін сақтау 6.2.1.7 қауіпсіздік ережелерін сақтап шағын киімдерді үтіктеу |
|||||
Сабақтың мақсаты: |
|
|||||
Құндылықтарды дарыту |
ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК
|
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Басталуы
|
Сәлемдесу. «Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік»
тақырыбында ой қозғау. - Өткен сабақта жылыту құралдарын пайдалану ережелерімен таныстық. Іш киімдерді күтудің қосымша ережелері қажет деп ойлайсыздар ма? Неліктен? Сабақ мақсаттары мен бағалау критерийлерін анықтау |
Оқушымен амандасып, бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді. |
Қалыптастырушы бағалау: Өзін –өзі бағалау |
Оқулықтағы түсініктемелер мен берілген суреттер |
||
Ортасы
|
Оқушының зейінін сабаққа шоғырландыру Ой ашу: блиц-турнир сұрағы Синтетикалық киімді өткен ғасырдың ортасында тігіп бастаған. Ол кезде мұндай киім стильді және заманауи деп саналды, бірақ қазір сән өзгерді. Барынша табиғи және экологиялық нәрселер трендке айналып келеді. Адамдар соңғы жылдары синтетикалық киімге қарағанда жүннен және мақтадан жасалған киімдер алуда. Синтетикалық киім шынымен де зиян ба? Синтетикалық киім мұнай өнімдерінен, көмірден және газдан жасалады. Бірақ қайта өңдеу процесінде оларды өзгертетіндіктен, бастапқы материалдан ештеңе қалмайды. Мысалы, полиэстерді полиэфирлі талшықтан дайындайды, ал полиэфирлі талшықты мұнайдан алады. Бірақ егер өңдеу тәсілін өзгертсе, полиэфирлі талшықтан жұқа қабық немесе пластик пайда болады. Жарнама Вискозды сүректен немесе мақта сабағынан жасайды. Көбісі, вискозды синтетикалық мата деп санайды, бірақ олай емес. Егер вискоз жіпті жақса, одан ағаштың иісі шыға бастайды. Синтетикалық киімнің артықшылығы Киім синтетикалық қосымшасыз қазіргідей қолжетімді және ыңғайлы болмас еді: - Синтетиканың салмағы аз. Кейде ол ұқсас табиғи матаға қарағанда бірнеше есе жеңіл болып келеді; - Ұзақ қызмет етеді. Жасанды материалдан жасалған киім баяу тозады және түсін ұзақ сақтайды. Ол қыртыстанбайды, созылмайды және жуу кезінде кішірейіп қалмайды. 100% жүннен жасалған свитер ыстық суда құртылады, ал акрил қосылған свитер кез келген жууды көтереді; - Синтетика жылдам кебеді; - Жасанды материалдың бағасы арзан тұрады; - Ірі спорттық компаниялар өте ыңғайлы, жеңіл және ауа өткізетін маталар өңдеп шығарады. Олар жоғары технологияны қолданады, сондықтан мұндай материалдар сапасы жағынан тіпті табиғи материалдан да асып түседі (бірақ олар өте қымбат тұрады). Сабақтың қорытындысы: оқу мақсаты мен бағалау критерийлерін талқылау |
Оқушы 5аяқ киімді сақтау туралы сұрақтарға жауап береді.
Оқушы жауаптары тыңдалады. Оқушы әңгімелей бастайды. Жауабын нақтылап, ой түйіп дәптерге сурет арқылы түсіреді. Оқушы ойын жинақтайды. |
Дискриптор
|
©domotmoem.ru |
||
Аяқталуы
|
Кері байланыс - Өз таңдауыңды түсіндір. - Сен үшін сабақта қандай ақпарат жаңа болды? - Өз киіміңді қалай күтер едің? |
Оқушы бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін айтады |
Оқушының айтқан жауабына пікір қалдыру. |
|
Шаруашылық еңбек |
Мектеп: |
|||||
Күні: . |
Оқытушының аты-жөні: |
|||||
Сынып: 5 сабақ 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
Бөлім: |
Киім мен аяқ киім күтімі |
|||||
Сабақтың тақырыбы: |
Аяқ киім түрлерін ажырату, аяқ киім кремдерінің сапалылығы |
|||||
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
6.2.2.1 аяқ киім түрлерін мезгіл бойынша ажырату білу 6.2.2.2 түрлі түсті аяқ киімге қарап крем таңдау білу |
|||||
Сабақтың мақсаты: |
|
|||||
Құндылықтарды дарыту |
БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ
|
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Басталуы
|
Сәлемдесу.
«Бірлік және
ынтымақ» тақырыбында ой қозғау. - Өткен сабақта жылыту құралдарын пайдалану ережелерімен таныстық. Мезгілдік киімдерді күтудің қосымша ережелері қажет деп ойлайсыздар ма? Неліктен? Сабақ мақсаттары мен бағалау критерийлерін анықтау |
Оқушымен амандасып, бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді. |
Қалыптастырушы бағалау: Өзін –өзі бағалау |
Оқулықтағы түсініктемелер мен берілген суреттер |
||
Ортасы
|
Оқушының зейінін сабаққа шоғырландыру Ой ашу: блиц-турнир сұрағы
Аяқ киімді құрғатуДымқыл аяқ киімді ыстық пешке жақын жерде құрғату жылдам кептірудің бірден бір жолы саналғанымен, бұл аяқ киімнің терісіне өте зиян. Үй жағдайында былғары аяқ киімді газет немесе қарапайым ас содасының көмегімен құрғатуға болады. Умаждалған газетті аяқ киімнің ішіне нығыздап салып, сыртын да газетпен орап қойса, аяқ киім жылдам құрғайды. Ескерте кететін жағдай — аяқ киімді құрғату үшін суреті мен жазуы аз газет парақтарын таңдап алыңыз. Аяқ киіміңіз қатты дымқыл болса, газетті бірнеше сағат сайын ауыстырып отыруды ұмытпаңыз. Спорттық аяқ киім құрғақ болсын десеңіз, балауыз шамның көмегіне сүйеніңіз. Балауыз шамды аяқ киімнің барлық жеріне жағып, шаш кептіргіш құралмен кептіріп алыңыз. Сонда оның түсі де бастапқы қалпына келіп, жауынды күні де су өткізбейтін болады. Аяқ киімді тазалау
Сабақтың қорытындысы: оқу мақсаты мен бағалау критерийлерін талқылау |
Оқушы 5аяқ киімді сақтау туралы сұрақтарға жауап береді.
Оқушы жауаптары тыңдалады. Оқушы әңгімелей бастайды. Жауабын нақтылап, ой түйіп дәптерге сурет арқылы түсіреді. Оқушы ойын жинақтайды. |
Дискриптор аяқ киім түрлерін мезгіл бойынша ажырату білу түрлі түсті аяқ киімге қарап крем таңдау білу |
©domotmoem.ru |
||
Аяқталуы
|
Кері байланыс - Өз таңдауыңды түсіндір. - Сен үшін сабақта қандай ақпарат жаңа болды? - Өз киіміңді қалай күтер едің? |
Оқушы бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін айтады |
Оқушының айтқан жауабына пікір қалдыру. |
|
Шаруашылық еңбек |
Мектеп: |
|||||
Күні: . |
Оқытушының аты-жөні: |
|||||
Сынып: 5 сабақ 6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
Бөлім: |
Аяқ киім күтімі |
|||||
Сабақтың тақырыбы: |
Былғары және күдері аяқ киімді күту |
|||||
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
6.2.2.3 былғары аяқ киімді щеткамен крем жағып тазалау |
|||||
Сабақтың мақсаты: |
|
|||||
Құндылықтарды дарыту |
ӘДІЛДІК ЖӘНЕ ЖАУАПКЕРШІЛІК
|
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Басталуы
|
Сәлемдесу. «Әділдік және
жауапкершілік»
тақырыбында ой
қозғау. - Өткен сабақта ас құралдарын қолдану ережелерімен таныстық. Мезгілдік киімдерді күтудің қосымша ережелері қажет деп ойлайсыздар ма? Неліктен? Сабақ мақсаттары мен бағалау критерийлерін анықтау |
Оқушымен амандасып, бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді. |
Қалыптастырушы бағалау Өзін –өзі бағалау |
Оқулықтағы түсініктемелер мен берілген суреттер |
||
Ортасы
|
Оқушының зейінін сабаққа шоғырландыру Сұрақтарға жауап бер: Аяқ киімді қалай дұрыс сақтау керек?Аяқ киімдегі жағымсыз иісті кетіру
Қыста және көктемде аяқ киімді қалай күту керек?
Сабақтың қорытындысы: оқу мақсаты мен бағалау критерийлерін талқылау |
Оқушы аяқ киімді сақтау туралы сұрақтарға жауап береді.
Оқушы жауаптары тыңдалады. Оқушы әңгімелей бастайды. Жауабын нақтылап, ой түйіп дәптерге сурет арқылы түсіреді. Оқушы ойын жинақтайды. |
Дискриптор былғары аяқ киімді щеткамен крем жағып тазалау аяқ киімге күтім жасағаннан кейін жеке гигиена ережелерін сақтау |
https://baribar.kz/52231/qyzylordada-aua-rayyna-baylanysty-zhol-zhabyldy/ |
||
Аяқталуы
|
Кері байланыс - Өз таңдауыңды түсіндір. - Сен үшін сабақта қандай ақпарат жаңа болды? - Өз киіміңді қалай күтер едің? |
Оқушы бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін айтады |
Оқушының айтқан жауабына пікір қалдыру. |
|
Шаруашылық еңбек |
Мектеп: |
|||||
Күні: . |
Оқытушының аты-жөні: |
|||||
Сынып: 6 сабақ 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
Бөлім: |
Аяқ киім күтімі |
|||||
Сабақтың тақырыбы: |
Аяқ киімдерді мерзімді сақтау |
|||||
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
6.2.2.4 тазаланған аяқ киімді мезгілдерге қарап қорапта сақтау |
|||||
Сабақтың мақсаты: |
|
|||||
Құндылықтарды дарыту |
ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ
|
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Басталуы
|
Сәлемдесу.
«Жасампаздық және
жаңашылдық» тақырыбында ой қозғау. Бағалау критерийлері:
Есте сақтау қабілетін арттырады. Мынау менің жүрегім – бәрін осы бастаған, Мынау басым ақылды – бәрін осы басқарған, Мынау менің қолдарым – бәр жұмысты атқарған. Саусақ жаттығуын орындау |
Оқушымен амандасып, бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді. Ойлану арқылы оқушы қайталау сұрақтарына жауап береді. |
Қалыптастырушы бағалау: Өзін –өзі бағалау |
Оқулықтағы түсініктемелер мен берілген суреттер |
||
Ортасы
|
Оқушының зейінін сабаққа шоғырландыру Жаңа тақырыпты түсіндіру: Маусым аяқталғанда таза, құрғақ аяқ киімді бір-біріне тигізбей, жұмсақ матаға ораңыз. Содан соң келесі маусымға дейін қорапқа салып қойыңыз. Сол кезде аяқ киім мыжылмайды, пішіні өзгермейді. Ақ киіміңізді қажет кезде жылдам табу үшін әрбір қораптың сыртына жазып қойыңыз. Егер балкон жабық болса, онда сақтауға болады. Аяқ киімді қорапқа салып, беті жабылатын шкафта, сөренің төменгі жағына қойыңыз немесе балконның бір бұрышына қойсаңыз болады. Бөлме температурасында аяқ киімнің бетін шаң басып, тез құрғайды. Туфли, бәтеңке және етіктің былғарысын бірқалыпты етіп сақтауға болады. Контейнерлерде ауа айналып тұру үшін желдету тесіктері болады.
3. Рефлексия: Сабақта мен .....................жұмыс істедім, өйткені...... ........................................................................................... Мен .................................... ..............идеяны ұсындым Мен мақсатқа жеттім...................өйткені..................... Сабақ мен үшін................................................... болды Менің көңіл күйім............................................................ Сабақтың қорытындысы: оқу мақсаты мен бағалау критерийлерін талқылау |
Оқушы ыдыстар туралы сұрақтарға жауап береді.
Оқушы әңгімелей бастайды. Оқушы ойын жинақтайды. 1,2,3 топ: Қадам 1.Берілген суретке қарап алдарында тұрған суреттерді ретімен қояды. Оқушы көрген бейнелеу материалдарын пайдаланып, альбом ішіне нобай салады. |
Дискриптор тазаланған аяқ киімді мезгілдерге қарап қорапта сақтау |
Ақпарат дереккөзі: https://massaget.kz/arnayyi_jobalar/22_nauryiz_2015/26617/ |
||
Аяқталуы
|
Кері байланыс Оқушы рефлекциясы : Мен не білдім ? Не үйрендім ? Маған бүгінгі сабақта түсініксіз болды ? |
Оқушы бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін айтады |
Оқушының айтқан жауабына пікір қалдыру. |
|
Шаруашылық еңбек |
Мектеп: |
|||||
Күні: . |
Оқытушының аты-жөні: |
|||||
Сынып: 6 сабақ 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
Бөлім: |
Аяқ киім күтімі |
|||||
Сабақтың тақырыбы: |
Бас киім түрлерімен және оларды сақтау ережесімен танысу |
|||||
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
6.2.2.5 бас киімді күту, щкафта киім сақтау ережесін білу |
|||||
Сабақтың мақсаты: |
|
|||||
Құндылықтарды дарыту |
ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК
|
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Басталуы
|
Сәлемдесу. Бағалау критерийлері:
Есте сақтау қабілетін арттырады. Мынау менің жүрегім – бәрін осы бастаған, Мынау басым ақылды – бәрін осы басқарған, Мынау менің қолдарым – бәр жұмысты атқарған. Саусақ жаттығуын орындау |
Оқушымен амандасып, бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді. Ойлану арқылы оқушы қайталау сұрақтарына жауап береді. |
Қалыптастырушы бағалау: Өзін –өзі бағалау |
Оқулықтағы түсініктемелер мен берілген суреттер |
||
Ортасы
|
Оқушының зейінін сабаққа шоғырландыру Біз, әсіресе, нәзік жандылар
қауымы әрбір маусымға бірнеше аяқ киім сатып аламыз. Және оларды
келер жылы да кигіміз келеді. Осы орайда, бүгін келесі маусымға
дейін кезегін күтіп
тұратын аяқ киімдерді дұрыс
сақтаудың әдістері туралы
айтпақпыз. Себебі, оларды ұзақ уақыт бойы
жай ғана шкафқа салып қоятын болсаңыз, көмескіленіп, құрғап,
бастапқы қалпын жоғалтып алады. Әрине, мұндай қиындықтарды аяқ
киімге арналған кремдердің, басқа да күтуші құралдардың көмегімен
жеңе аламыз.
Дегенмен, "аурудың" алдын
алғанға не жетсін? Аяқ киім кебісімен, оның сыртқы халіне назар
аударыңыз. Жарамсыз нәлдерді
(набойка) шеберханаға
барып жаңасына
ауыстыру керек. Етіктің сыртқы былғарысы зақымдалса да, сақтауға
жібермес бұрын жөнге салыңыз. Аяқ киіміңізде бәрі жақсы
болса, эмульсия
секілді крем
жағып қойыңыз. Сұйық кремдер аяқ киімнің сыртына жұқа қорғағыш
қабат жасайды. Сонымен қатар, эмульсияның қою органикалық кремдерге
қарағанда иісі де қатты шықпайды. Жұмсақ теріден (замша), масатыдан
(велюр), нубуктан жасалған немесе лакталған аяқ киімдерге дәл сол
материалға арналып жасалған құралды пайдаланыңыз. Тағы да аяқ
киімді кептіріңіз. Ұзақ уақытқа сақтайтын болсаңыз тағы да бірнеше
рет крем жағып, кептіруге кеңес береміз. Осындай әдістен кейін аяқ
киіміңіз жеткілікті кремді сіңіреді де, құрғап, шытынап
кетпейді. Бір шеті ашық келетін қораптар өзіңізге ыңғайлы болмақ (суреттегідей). Мұндай қораптан керек аяқ киіміңізді оңай табасыз. Мүмкіндік жоқ болса, аяқ киімді суретке түсіріп қорабына жабыстырыңыз немесе қаламмен түсін, атын жазып қойыңыз. Бұл заттардан басқа аяқ киімге арналған түпқоймаларды пайдаланыңыз. Бұл әдіс те өте ыңғайлы, себебі, аяқ киім үнемі желденіп тұрады әрі кеңістікті үнемдейсіз. Біз сізге аяқ киімді контейнерде немесе аузы
берік жабылған қалталарда сақтауға кеңес
бермейміз. Пластикалық
қалталардан аулақ болыңыз. Мұндай жағдайда аяқ киім ішінде
саңырауқұлақтар дамып, беті көгеріп кетуі мүмкін. 3. Рефлексия: Сабақта мен .....................жұмыс істедім, өйткені...... ........................................................................................... Мен .................................... ..............идеяны ұсындым Мен мақсатқа жеттім...................өйткені..................... Сабақ мен үшін................................................... болды Менің көңіл күйім............................................................ Сабақтың қорытындысы: оқу мақсаты мен бағалау критерийлерін талқылау |
Оқушы таза ыдыстардысақтау туралы сұрақтарға жауап береді.
Оқушы әңгімелей бастайды. Оқушы ойын жинақтайды. 1,2,3 топ: Қадам 1.Берілген суретке қарап алдарында тұрған суреттерді ретімен қояды. Оқушы көрген бейнелеу материалдарын пайдаланып, альбом ішіне нобай салады. |
Дискриптор бас киімді күту, щкафта киім сақтау ережесін білу |
Ақпарат дереккөзі: Тұрғын үй түрлері (uchsvet.ru) |
||
Аяқталуы
|
Кері байланыс Оқушы рефлекциясы : Мен не білдім ? Не үйрендім ? Маған бүгінгі сабақта түсініксіз болды ? |
Оқушы бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін айтады |
Оқушының айтқан жауабына пікір қалдыру. |
|