Шаруашылық салаларын орналастырудағы аумақтық факторлар мен алғышарттар жиынтығы

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Шаруашылық салаларын орналастырудағы аумақтық факторлар мен алғышарттар жиынтығы

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақ жоспары
Материалдың қысқаша нұсқасы

«Каспий» жоғары педагогика және салалық технологиялар колледжі     

(білім беру ұйымының атауы)


БЕКІТЕМІН: __________Суюбаева Р.Д.




Оқу сабағының жоспары

Шаруашылық салаларын орналастырудағы аумақтық факторлар мен алғышарттар жиынтығы

(сабақтың тақырыбы)

Модуль /пән атауы: ЖБП 11 «География»

Педагог: Амантұрлы Жазира Орахбайқызы дайындады

2024 жылғы "22" қаңтар

1. Жалпы мәліметтер

Курс, топ: 22.01.1ИББ-23 б/б

23.01.1БББ-23 А б/б

23.01.1БББ-23 Б б/б

23.01.1МДТ-23 б/б

23.01.1БШ-23 б/б

Сабақтың түрі: Теориялық сабақ

2. Мақсаты, міндеттері:

Шаруашылық салаларын орналастыруда кеңістіктік (аумақтық) факторларды талдау.

3. Күтілетін нәтижелер:

Шаруашылық салаларын орналастыруда кеңістіктік (аумақтық) факторларды талдайды.

4. Қажетті ресурстар: Атлас карталары, электронды ресурстар, презентация.

5. Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Ресурстар

І. Сабақтың басы (20 мин.)


1. Ұйымдастыру кезеңі (3 мин.)

Топпен амандасу, топты түгендеу. Өткен тақырыпты еске түсіру және жаңа тақырыппен байланыстыру мақсатында үйге берілген тапсырмаларды сұрау.

2. Үй тапсырмасы (10–15 мин.)

Wordwoll платформасы қолдану арқылы, ұяшықты таңдап, сұрақтарға жауап беру.

3. Жаңа сабаққа кіріспе (2 мин.)

Үй тапсырмасы бойынша қорытынды шығарып, қатемен жұмыс жасап, жаңа сабақтың тақырыбы айтылады. Жаңа сабақ бойынша тірек сөздермен танысады:

  • экономикалық географиялық жағдай

  • тұтынушы факторы

  • еңбек ресурстары факторы







https://wordwall.net/myactivities






Слайд №1


ІІ. Сабақтың ортасы (50 мин.)

1. Жаңа сабақты түсіндіру (10 мин.)

27-сурет. Шаруашылықты орналастыру фактор-лары.

Шаруашылық саласын орналастыру фактор-лары-шаруашылық саласын орналастыруға неғұрлым тиімді орынды таңдау үшін қажетті жағдайлардың жиынтығы.

Аумақтық факторлар-аумақтағы шаруашылық саласын орналастыруға ықпал ететін мүмкіндік-тер мен шектеулердің жиынтығы.

2. Жаңа сабақты бекіту тапсырмалары (20–25 мин.)

1-тапсырма:

Студенттер өз таңдаулары бойынша ауыл шаруашылығы мен өнеркәсіп салаларын біреуін шаруашылық салаларын орналастырудағы факторларын ескере отырып, орналасу моделін құрастырады.

Шаруашылық салалары:өсімдік шаруашылығы, мал шаруашылығы, тамақ өнеркәсібі, машина жасау өнеркәсібі, мұнай өңдеу өнеркәсібі, химия өнеркәсібі.

Дескрипторлар:

- егжей-тегжейлі ақпарат жинап, белгілі бір критерийлер бойынша шаруашылық салаларын орналастырудағы факторларын ескере отырып, орналасу моделін құрастырады;


2-тапсырма.

https://www.educaplay.com/user/10309409-learning_resource/

Дескриптор:

-берілген сұрақтарға жауап беру арқылы, 1 ұпай-дан 7 ұпай аралығы ұпай жинайды;

3. Өз бетінше жұмыс (10-15 мин.)

3-тапсырма:

Оңтүстік-Шығыс Азия елдерінің экономикалық-географиялық жағдайына баға беріңдер.

Дескриптор:

- Оңтүстік-Шығыс Азия елдерінің экономикалық-географиялық жағдайына постер дайындайды және баға береді.


Слайд №2


Слайд №3





Слайд №4




Электронды кітап 11-сынып ҚГБ
















https://www.educaplay.com/user/10309409-learning_resource/


ІІІ. Сабақтың аяғы (20 мин.)

1. Жаңа сабақты қорыту (3 мин.)

https://www.lessonup.com/app/lesson/C3MSrZmy7zNRag2wD/2Pqhb4GW2kP5XzfLi

2. Кері байланыс (10–15 мин.)

«Телеграмма» стратегиясы:

- Сабақ саған нені үйретті?

- Сабақ саған қандай әсер қалдырды?

- Тақырыптағы негізгі ұғымдар туралы бұрын мен не білетін едім?

- Бүгін сабақта мен нені үйрендім?

- Тағы да немен жұмыс жасау керек?

3. Үйге тапсырма (2 мин.)

Әртүрлі материалдарды пайдаланып, өзің таңдап алған елдегі бір өнеркәсіпті аудан туралы берілген жоспар бойынша деректер жинақтап, таныстырылым жаса.

- экономикалық-географиялық жағдайының ерекшеліктері;

- табиғи-ресурстық мүмкіндіктері;

- шаруашылығының мамандануы;

- шаруашылығының орналасу ерекшеліктері.




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
23.02.2025
226
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі