Білім беру ұйымының атауы ______________________________________________________________________________________________________
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Шаруашылықты ұйымдастырудың аумақтық факторлары
|
Бөлім |
4. Геоэкономика 4.1 Геоэкономика негіздері |
||||||||||||||||||||||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
||||||||||||||||||||||
|
Күні |
|
||||||||||||||||||||||
|
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Шаруашылықты ұйымдастырудың аумақтық факторлары |
||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
10.4.1.4 дүниежүзілік шаруашылықтың салаларын заманауи орналастыру факторларын талдау |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Дүниежүзілік шаруашылықтың негізгі салаларының, орналасуын, анықтайды. |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
1.Ұйымдастыру сәті. Сәлемдесу, түгелдеу. 2.Үй тасырмасын «Зымыран сұрақтар» тәсілі бойынша сұралады.
Сабақтың тақырыбы анықталады.Сабақтың мақсаты анықталып, бағалау критерийлерімен танысады |
Әдіс арқылы қайталау Сұрақ жауап орындайды |
Дескриптор Әр дұрыс жауапқа 1 балл Жалпы 3 балл |
Ашық сұрақ-жауаптар |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа білім. Бүгінгі тақырып жайлы түсінік беріп, оқулық мәтінмен танысуды ұсынамын. Оқушылардың таныстығын білу мақсатында мынадай сұрақтар қойылады: Ауыл шаруашылығы дегеніміз не? Ауыл шаруашылығы түрлерін атаңыздар. Қандай өсімдік шаруашылығы түрлерін білеміз? Қандай мал шаруашылығы түрлерін білеміз? Осы сөздер мен сұрақтар бойынша оқушылар өздері жеке білгендерін дәптерлеріне жазады. 1.Тапсырма «Биопоэма» әдісі арқылы топтағы таныстықты арттырады, өз ортасындағы ұқсастықты табады, ізденімпаздыққа жетелейді, топтар бір-біріне түсінгенін айтады. І- топ.Дүниежүзілік экономикасына, химия өнеркәсібіне сипаттама беру ІІ-топ. Дүниежүзілік отын-энергетикалық кешеніне сипаттама беру ІІІ-топ. Электрэнергетика, машина мен авиация өнеркәсібіне сипаттама беру. 2.Тапсырма: «Дауыстап ойлау» әдісі. Д.Ж салаларының орналасуын картамен жұмыс арқылы кесте толтырады
3. Тапсырма: «Салыстыр» әдісі арқылы диаграмма түрінде дүниежүзілік шаруашылықтың салаларын зерделеп диаграммаға түсіреді. Жұптасып жұмыс істей отырып Ресей-АҚШ, Сауд Арабия-Мексика, Түркіменстан-Канада мемлекеттерін газ, мұнай, көмір, өнеркәсіптері бойынша пайыздық үлестерін диаграммаға құрастырады. Қосымша ақпараттарды пайдалана отырып, қалаулары бойынша бір мемлекеттің шаруашылық саласына болжам жасап, баға беру.
|
Оқушылар мәтінмен танысады және негізгі түсініктерді дәптерге жазып алады. Оқушылар геоэкономика мақсаты мен міндеттерін анықтайды Оқушылар дүниежүзілік шаруашылық салаларын жоспар бойынша сипаттайд; Оқушылар топтық жұмыстарын ортада қорғайды және топтар бірін-бірі бағалайды. Дүниежүзі шаруашылық салаларының орналасуын картадан көрсетіп, орналасқан орнын кестеге толтырады. Оқушылар қосымша ақпарат көздерін қолдана отырып, таңдау бойынша бір мемлекеттің шаруашылық саласына сипаттам береді. |
Бағалау критерийі: Дүниежүзілік экономикасын, химия өнеркәсібі, машина, отын энергетикалық өнеркәсібін түсіндіріп сипаттайды. Жалпы 2 балл Дескриптор: 1-топ: Дүниежүзілік экономикасына сипаттама береді; 1б Химия өнеркәсібін сипаттайды; 1б 2-топ: Отын энергетикалық кешенін түсіндіріп сипаттайды.2б 3-топ:Электроэнергетика салаласына сипаттама береді; 1б Машина мен авиация салаларына сипаттама береді; 1б
Бағалау критерийі: Д.ж шаруашылықтарын анықтап таралу аймақтарын жазады, кескін картаға түсіреді. Жалпы 3 балл Дескриптор: Дүниежүзілік шаруашылық салаларын анықтай алады; 1б Таралу аймақтарын, жазады; 1 б Таралу аймақтарын кескін картада бейнелейді; 1б
Бағалау критерийі: Дүниежүзілік шаруашылықтың салаларын зерделеп диаграммаға түсіреді. Жалпы 2 балл Дескрипторлар: Дүниежүзі шаруашылық салаларының құрылымын салыстыра алады. 1 б Дүниежүзілік шаруашылық салаларына әсер ететін факторларды анықтап, диаграмма жасайды. 1 б
|
Оқулық Карта Дәптер Дәптер Оқулық Интернет желісі Карта
Оқулық Диаграмма Интернет желісі |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Сабақты қорытындылау. Сабақта оқушылардың жинаған зерттеулеріне қарай тезірек сабақты түсінгендеріне байланысты ерекше мадақтау жасап,әрқайсысына жеке- жеке кері байланыс жасау. Кері байланыс. «Бағдаршам» әдісі. Оқушыларды бағдаршамның түстері арқылы қызыл,сары,жасыл түстері арқылы бағаланады. Жасыл түс сабаққа белсене қатысып барлық деңгейдегі сұрақтарға жауап берген оқушыларға қоямын,ал сары түсті жартылай жауап берген оқушыларға,қызыл түсті төмен деңгейде орындаған оқушыға қою арқылы кері байланыс жүргіземін. Үйге тапсырма.(Аяқталмаған жағдайда үйден аяқтап келуді өтінемін.) |
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
Дескрипторды назарға ала отырып Оқушылар бірін-бірі бағалайды |
Кері байланыс |
|||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Шаруашылықты ұйымдастырудың аумақтық факторлары 10 сынып география
Шаруашылықты ұйымдастырудың аумақтық факторлары 10 сынып география
Білім беру ұйымының атауы ______________________________________________________________________________________________________
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Шаруашылықты ұйымдастырудың аумақтық факторлары
|
Бөлім |
4. Геоэкономика 4.1 Геоэкономика негіздері |
||||||||||||||||||||||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
||||||||||||||||||||||
|
Күні |
|
||||||||||||||||||||||
|
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Шаруашылықты ұйымдастырудың аумақтық факторлары |
||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
10.4.1.4 дүниежүзілік шаруашылықтың салаларын заманауи орналастыру факторларын талдау |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Дүниежүзілік шаруашылықтың негізгі салаларының, орналасуын, анықтайды. |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
1.Ұйымдастыру сәті. Сәлемдесу, түгелдеу. 2.Үй тасырмасын «Зымыран сұрақтар» тәсілі бойынша сұралады.
Сабақтың тақырыбы анықталады.Сабақтың мақсаты анықталып, бағалау критерийлерімен танысады |
Әдіс арқылы қайталау Сұрақ жауап орындайды |
Дескриптор Әр дұрыс жауапқа 1 балл Жалпы 3 балл |
Ашық сұрақ-жауаптар |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа білім. Бүгінгі тақырып жайлы түсінік беріп, оқулық мәтінмен танысуды ұсынамын. Оқушылардың таныстығын білу мақсатында мынадай сұрақтар қойылады: Ауыл шаруашылығы дегеніміз не? Ауыл шаруашылығы түрлерін атаңыздар. Қандай өсімдік шаруашылығы түрлерін білеміз? Қандай мал шаруашылығы түрлерін білеміз? Осы сөздер мен сұрақтар бойынша оқушылар өздері жеке білгендерін дәптерлеріне жазады. 1.Тапсырма «Биопоэма» әдісі арқылы топтағы таныстықты арттырады, өз ортасындағы ұқсастықты табады, ізденімпаздыққа жетелейді, топтар бір-біріне түсінгенін айтады. І- топ.Дүниежүзілік экономикасына, химия өнеркәсібіне сипаттама беру ІІ-топ. Дүниежүзілік отын-энергетикалық кешеніне сипаттама беру ІІІ-топ. Электрэнергетика, машина мен авиация өнеркәсібіне сипаттама беру. 2.Тапсырма: «Дауыстап ойлау» әдісі. Д.Ж салаларының орналасуын картамен жұмыс арқылы кесте толтырады
3. Тапсырма: «Салыстыр» әдісі арқылы диаграмма түрінде дүниежүзілік шаруашылықтың салаларын зерделеп диаграммаға түсіреді. Жұптасып жұмыс істей отырып Ресей-АҚШ, Сауд Арабия-Мексика, Түркіменстан-Канада мемлекеттерін газ, мұнай, көмір, өнеркәсіптері бойынша пайыздық үлестерін диаграммаға құрастырады. Қосымша ақпараттарды пайдалана отырып, қалаулары бойынша бір мемлекеттің шаруашылық саласына болжам жасап, баға беру.
|
Оқушылар мәтінмен танысады және негізгі түсініктерді дәптерге жазып алады. Оқушылар геоэкономика мақсаты мен міндеттерін анықтайды Оқушылар дүниежүзілік шаруашылық салаларын жоспар бойынша сипаттайд; Оқушылар топтық жұмыстарын ортада қорғайды және топтар бірін-бірі бағалайды. Дүниежүзі шаруашылық салаларының орналасуын картадан көрсетіп, орналасқан орнын кестеге толтырады. Оқушылар қосымша ақпарат көздерін қолдана отырып, таңдау бойынша бір мемлекеттің шаруашылық саласына сипаттам береді. |
Бағалау критерийі: Дүниежүзілік экономикасын, химия өнеркәсібі, машина, отын энергетикалық өнеркәсібін түсіндіріп сипаттайды. Жалпы 2 балл Дескриптор: 1-топ: Дүниежүзілік экономикасына сипаттама береді; 1б Химия өнеркәсібін сипаттайды; 1б 2-топ: Отын энергетикалық кешенін түсіндіріп сипаттайды.2б 3-топ:Электроэнергетика салаласына сипаттама береді; 1б Машина мен авиация салаларына сипаттама береді; 1б
Бағалау критерийі: Д.ж шаруашылықтарын анықтап таралу аймақтарын жазады, кескін картаға түсіреді. Жалпы 3 балл Дескриптор: Дүниежүзілік шаруашылық салаларын анықтай алады; 1б Таралу аймақтарын, жазады; 1 б Таралу аймақтарын кескін картада бейнелейді; 1б
Бағалау критерийі: Дүниежүзілік шаруашылықтың салаларын зерделеп диаграммаға түсіреді. Жалпы 2 балл Дескрипторлар: Дүниежүзі шаруашылық салаларының құрылымын салыстыра алады. 1 б Дүниежүзілік шаруашылық салаларына әсер ететін факторларды анықтап, диаграмма жасайды. 1 б
|
Оқулық Карта Дәптер Дәптер Оқулық Интернет желісі Карта
Оқулық Диаграмма Интернет желісі |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Сабақты қорытындылау. Сабақта оқушылардың жинаған зерттеулеріне қарай тезірек сабақты түсінгендеріне байланысты ерекше мадақтау жасап,әрқайсысына жеке- жеке кері байланыс жасау. Кері байланыс. «Бағдаршам» әдісі. Оқушыларды бағдаршамның түстері арқылы қызыл,сары,жасыл түстері арқылы бағаланады. Жасыл түс сабаққа белсене қатысып барлық деңгейдегі сұрақтарға жауап берген оқушыларға қоямын,ал сары түсті жартылай жауап берген оқушыларға,қызыл түсті төмен деңгейде орындаған оқушыға қою арқылы кері байланыс жүргіземін. Үйге тапсырма.(Аяқталмаған жағдайда үйден аяқтап келуді өтінемін.) |
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
Дескрипторды назарға ала отырып Оқушылар бірін-бірі бағалайды |
Кері байланыс |
|||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз















