Білім беру ұйымының атауы _______________________________________________________________________________________________________
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Шаруашылықты ұйымдастырудың аумақтық факторлары
|
Бөлім |
4. Геоэкономика 4.1 Геоэкономика негіздері |
||||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
||||
|
Күні |
|
||||
|
Сынып |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Шаруашылықты ұйымдастырудың аумақтық факторлары |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
10.4.1.3 шаруашылық салаларын орналастыруда кеңістіктік (аумақтық) факторларды талдау |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
шаруашылық салаларын орналастыруда кеңістіктік және заманауи факторларды талдайды |
||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, оқушыларды түгендеі, сабаққа дайындығын тескеру. «Ой шақыру» сұрақтары:
Дәлелдер келтіріңіз.
Сабақтың тақырыбы анықталады.Сабақтың мақсаты анықталып танысады. |
Әдіс арқылы қайталау Сұрақ жауап орындайды |
Дескриптор Сұрақтарға жауап береді Жалпы 1 балл |
Ашық сұрақ-жауаптар |
|
|
Сабақтың ортасы |
Ж Шаруашылықты орналастыру факторлары Шаруашылықты орналастыру факторлары аңа білім. Оқушыларғашаруашылық салаларын орналастырудағы кеңістіктік және заманауи факторларды салыстырып талдауды ұсынамын. Бұл жерде оқушылар фактордың айырмашылығы мен ұқсастығын көрсете алады.Оқушыларға мәтінді пайдалануға бағыттап отырамын. Шаруашылық салалары:өсімдік шаруашылығы, мал шаруашылығы, тамақ өнеркәсібі, машина жасау өнеркәсібі, мұнай өңдеу өнеркәсібі, химия өнеркәсібі Тапсырма 1. .Берілген мәтінді пайдалан отырып сызбанұсқаға кеңістіктік және заманауи факторларды жазыңыз және оларды талдаңыз. Өз таңдауларыңыз бойынша ауыл шаруашылығы мен өнеркәсіп салаларын біреуін ешаруашылық салаларын орналастырудағы факторларын ескере отырып орналасу моделін құрастырыңыз. Шаруашылық салалары:өсімдік щаруашылығы, мал шаруашылығы, тамақ өнеркәсібі, машина жасау өнеркәсібі, мұнай өңдеу өнеркәсібі, химия өнеркәсібі Тапсырма 2. «Аукцион» әдісі. аукционда бірнеше өнеркәсіп орындары жобаларын «сатып алу». 1-турда белгілі территорияның кескін картасы ұсынылады. Карта бойынша бейнеленген территорияны анықтап, ресурстары түрлерімен, қандай өндіріс орындары орналасқанын анықтау қажет. ІІ-турда аукционда өнеркәсіп орындарының жобаларын «сатып алу» қажет. Сатып алу үшін 2 сұраққа жауап бересіздер. 1-лот: Металлургия зауыты жобасы. Кім сатып алады? Сұрақтар:
Жоба сатылды. 2 лот: Қант зауыты жобасы. Кім сатып алғысы келеді? Сұрақтар:
3 лот: Қоқысты қайта өңдеу зауыты жобасы. Сұрақтар:
Жоба сатылды. ІІІ-турда таңдап алған жобаларыңызды техникалық-экономикалық негіздеу керек. Ол үшін құрылыс орнын көрсетіп, орналастыру факторларын атау керексіздер. |
Оқушылар мәтінмен танысады және мәтінде берілген факторларды анықтап жіктей алулары керек. Оқушылар мәтінде берілген ақпараттарды көмекші құрал ретінде пайдаланулары керек. Оқушылар зерттеу жұмыстарын ортада қорғайды және топтар бірін-бірі бағалайды. Қазақстанның экономикалық дамуындағы географиялық кеңістіктің рөлін анықтайды Барлық сынып оқушыларына зерттеу жұмыстарын ортада қорғап, Зерттеу жұмысының бағалау дескрипторын ортаға талқылайды. Қазақстанның экономикалық дамуындағы географиялық кеңістіктің рөлін анықтайды |
Дескриптор: Шаруашылық салаларын орналастыруда кеңістіктік факторларды талдай алады; 1 б Заманауи орналастыру факторларын талдай алады; 1 б Ауыл шаруашылығы салаларын орналастыру моделін жасай алады; 1б Өнеркәсіпті орналастыру моделін жасай алады; 1 б Жалпы 4 балл Дескриптор: Карта бойынша өндіріс орындарын анықтайды; 1б Металлургия зауытын орналастыру факторын атайды; 1б Қант зауытын орналастыру факторын атайды; 1б Қоқыс өңдеу зауытын орналастыру факторларын атайды; 1б Картадан зауыт орналастыру орнын анықтайды; 1б Жалпы 5 балл |
Оқулық Сызбанұсқа Карта Дәптер Карта Оқулық Интернет желісі |
|
|
Сабақтың соңы |
Сабақты қорытындылау. Сабақта оқушылардың жинаған зерттеулеріне қарай тезірек сабақты түсінгендеріне байланысты ерекше мадақтау жасап,әрқайсысына жеке- жеке кері байланыс жасау. Үй тапсырмасы: Жергілікті жердегі зауыттың орналасу факторларын жоспар бойынша сипаттайды.
|
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
Дескрипторды назарға ала отырып Оқушылар бірін-бірі бағалайды |
Кері байланыс |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Шаруашылықты ұйымдастырудың аумақтық факторлары 10 сынып география
Шаруашылықты ұйымдастырудың аумақтық факторлары 10 сынып география
Білім беру ұйымының атауы _______________________________________________________________________________________________________
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Шаруашылықты ұйымдастырудың аумақтық факторлары
|
Бөлім |
4. Геоэкономика 4.1 Геоэкономика негіздері |
||||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
||||
|
Күні |
|
||||
|
Сынып |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Шаруашылықты ұйымдастырудың аумақтық факторлары |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
10.4.1.3 шаруашылық салаларын орналастыруда кеңістіктік (аумақтық) факторларды талдау |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
шаруашылық салаларын орналастыруда кеңістіктік және заманауи факторларды талдайды |
||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, оқушыларды түгендеі, сабаққа дайындығын тескеру. «Ой шақыру» сұрақтары:
Дәлелдер келтіріңіз.
Сабақтың тақырыбы анықталады.Сабақтың мақсаты анықталып танысады. |
Әдіс арқылы қайталау Сұрақ жауап орындайды |
Дескриптор Сұрақтарға жауап береді Жалпы 1 балл |
Ашық сұрақ-жауаптар |
|
|
Сабақтың ортасы |
Ж Шаруашылықты орналастыру факторлары Шаруашылықты орналастыру факторлары аңа білім. Оқушыларғашаруашылық салаларын орналастырудағы кеңістіктік және заманауи факторларды салыстырып талдауды ұсынамын. Бұл жерде оқушылар фактордың айырмашылығы мен ұқсастығын көрсете алады.Оқушыларға мәтінді пайдалануға бағыттап отырамын. Шаруашылық салалары:өсімдік шаруашылығы, мал шаруашылығы, тамақ өнеркәсібі, машина жасау өнеркәсібі, мұнай өңдеу өнеркәсібі, химия өнеркәсібі Тапсырма 1. .Берілген мәтінді пайдалан отырып сызбанұсқаға кеңістіктік және заманауи факторларды жазыңыз және оларды талдаңыз. Өз таңдауларыңыз бойынша ауыл шаруашылығы мен өнеркәсіп салаларын біреуін ешаруашылық салаларын орналастырудағы факторларын ескере отырып орналасу моделін құрастырыңыз. Шаруашылық салалары:өсімдік щаруашылығы, мал шаруашылығы, тамақ өнеркәсібі, машина жасау өнеркәсібі, мұнай өңдеу өнеркәсібі, химия өнеркәсібі Тапсырма 2. «Аукцион» әдісі. аукционда бірнеше өнеркәсіп орындары жобаларын «сатып алу». 1-турда белгілі территорияның кескін картасы ұсынылады. Карта бойынша бейнеленген территорияны анықтап, ресурстары түрлерімен, қандай өндіріс орындары орналасқанын анықтау қажет. ІІ-турда аукционда өнеркәсіп орындарының жобаларын «сатып алу» қажет. Сатып алу үшін 2 сұраққа жауап бересіздер. 1-лот: Металлургия зауыты жобасы. Кім сатып алады? Сұрақтар:
Жоба сатылды. 2 лот: Қант зауыты жобасы. Кім сатып алғысы келеді? Сұрақтар:
3 лот: Қоқысты қайта өңдеу зауыты жобасы. Сұрақтар:
Жоба сатылды. ІІІ-турда таңдап алған жобаларыңызды техникалық-экономикалық негіздеу керек. Ол үшін құрылыс орнын көрсетіп, орналастыру факторларын атау керексіздер. |
Оқушылар мәтінмен танысады және мәтінде берілген факторларды анықтап жіктей алулары керек. Оқушылар мәтінде берілген ақпараттарды көмекші құрал ретінде пайдаланулары керек. Оқушылар зерттеу жұмыстарын ортада қорғайды және топтар бірін-бірі бағалайды. Қазақстанның экономикалық дамуындағы географиялық кеңістіктің рөлін анықтайды Барлық сынып оқушыларына зерттеу жұмыстарын ортада қорғап, Зерттеу жұмысының бағалау дескрипторын ортаға талқылайды. Қазақстанның экономикалық дамуындағы географиялық кеңістіктің рөлін анықтайды |
Дескриптор: Шаруашылық салаларын орналастыруда кеңістіктік факторларды талдай алады; 1 б Заманауи орналастыру факторларын талдай алады; 1 б Ауыл шаруашылығы салаларын орналастыру моделін жасай алады; 1б Өнеркәсіпті орналастыру моделін жасай алады; 1 б Жалпы 4 балл Дескриптор: Карта бойынша өндіріс орындарын анықтайды; 1б Металлургия зауытын орналастыру факторын атайды; 1б Қант зауытын орналастыру факторын атайды; 1б Қоқыс өңдеу зауытын орналастыру факторларын атайды; 1б Картадан зауыт орналастыру орнын анықтайды; 1б Жалпы 5 балл |
Оқулық Сызбанұсқа Карта Дәптер Карта Оқулық Интернет желісі |
|
|
Сабақтың соңы |
Сабақты қорытындылау. Сабақта оқушылардың жинаған зерттеулеріне қарай тезірек сабақты түсінгендеріне байланысты ерекше мадақтау жасап,әрқайсысына жеке- жеке кері байланыс жасау. Үй тапсырмасы: Жергілікті жердегі зауыттың орналасу факторларын жоспар бойынша сипаттайды.
|
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
Дескрипторды назарға ала отырып Оқушылар бірін-бірі бағалайды |
Кері байланыс |
|
шағым қалдыра аласыз













