|
Сабақтың тақырыбы |
Сату менеджері |
|||||||||||||||||
|
Күні |
|
|||||||||||||||||
|
Сыныбы |
8 «ә» |
|||||||||||||||||
|
Машықкер |
Куспекова Г.А. |
|||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.1.5.1.Перифраз түрінде берілген сұрақтар арқылы мәтіннен қажетті ақпаратты таба білу, көтерілген мәселе бойынша ой тұжырымдау |
|||||||||||||||||
|
8.4.4.1.Сөздік қор және сөздік құрам ерекшеліктерін түсініп, қолдану. |
||||||||||||||||||
|
Күтілетін нәтижелер |
Ақпараттарды салыстырады,сөздік қор және сөздік құрам ерекшеліктерін түсінеді, қолданады. |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың түрі |
Аралас сабақ |
|||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих,география |
|||||||||||||||||
|
Қажетті құрал – жабдықтар |
Интеративті тақта, тақырыпқа қатысты слайдтар, көрнекіліктер. |
|||||||||||||||||
|
Оқу әдістері |
Әңгімелеу, түсіндіру, сұрақ – жауап, «Сөз тізбек»«Есімдер қоржыны»,«Білу, түсіну, талдау», «Сұхбат»,«Білімді бекіту» |
|||||||||||||||||
|
Дереккөздері |
8-сынып «қазақ тілі» Атамұра баспасы,әдістемелік құрал, дидактикалық материалдар. |
|||||||||||||||||
|
Сабақ барысындағы мұғалім мен оқушының іс- әрекеті: |
||||||||||||||||||
|
Тапсырма |
Мұғалімнің іс – әрекеті |
Оқушының іс – әрекеті |
||||||||||||||||
|
Оқушыларға психиологиялық ахуал туғызу 2 мин. |
Оқушылармен амандасып,сыныпты түгендейді. Оқушыларды шаттық шеңберінде тұрып «Сөз тізбек» әдісі арқылы ұлттық байлыққа жататын сөздерді айту арқылы топқа бөледі. 1-топ.Ата-баба мұрасы 2-топ.Табиғат,жер асты байлығымыз. 3-топ.Тарихи мәдени мұра . |
Мұғаліммен амандасады. Сабаққа зейіндерін аударады. «Сөз тізбек» әдісі арқылы ұлттық байлыққа жататын сөздерді айту арқылы топқа бөлінеді. 1-топ. (салт-дәстүр,өнер,ана тілі,ұлттық ойын,ұлттық киім) 2-топ.(қазба байлықтар,жер асты байлығы,су ресурстары ) 3-топ.(әдеби мұра,ескерткіштер,көне жазу,тарих) |
||||||||||||||||
|
Өткен сабақты тексеру 5 мин. |
«Қаламсап»әдісі арқылы үй тапсырмасын сурайды. |
Есімдері аталған оқушылар үй тапсырмасы бойынша жауап береді. |
||||||||||||||||
|
І.Қызығушылықты ояту 3 мин. |
«Мамандықтың жаманы жоқ,бірақ мұның кез келгеніне икемділік қажет.Бұл-жай күнелту,тамақ асыраудың ғана жолы емес,үлкен өнерді,зор шеберлікті қажет ететін нәрсе» Жүсіпбек Аймауытов |
Ұлттық құндылықтар:ана тіліміз, тарихымыз,мәдени мұра. |
||||||||||||||||
|
ІІ. Мағынаны тану 25 мин. |
1-тапсырма.Мәтінмен жұмыс.Мәтін бойынша сұрақтарға жауп беру. Бұрын қазақта сату, қолма-қол сауда жасау жұмыстары дамымаған еді.Дамымақ тұрмақ, ондай іспен айналысатындарды алыпсатар,саудагерлер деп жақтырмайтын.Кеңес дәуірі кетіп, басқаша еңбек қатынастары келіп,нарық кіргелі бері қазақ саудаға үйрене бастады.Мәселен, қазір еңбек нарығында дәл осы мамандар өте кажет.Қандай да бір компанияның кірісінің көлеміоның өнімінің өтімділігіне байланысты екендігі анық.Қазір қатардағы сатушылардың да жұмыс тәжірибесіне және біліміне қатты назар аударылады.Менеджерлерге келетін болсақ, компаниялар олардың айлық ақысына қосымша бонустар төлейді.Бұл-компания тауарының тез әрі тұрақты өтуінің кепілі.Осылайша кейде сатушының өзі миллион теңгеге дейін еңбекақы тауып, компания директоры одан екі есе төмен жалақы алуы да ғажап емес.Айтпақшы,нарықтық экономикада маркетологтерге де сұраныс көп.Бүгінде көптеген сауда дүкендері онлайн жүйеге көшуде.Демек, онлайн-сатылым жүйесіндегі маркетолог- болашақтың мамандығы. 2-тапсырма.«Білу, түсіну, талдау» әдісі Топтық жұмыс. Тиісті мамандық түрлерін жазып,кестені толтырыңдар.
Қ/Б. Смайликтар» арқылы бағалау 3-тапсырма.Орыс тілінен қазақ тілінің дыбыстық жүйесіне бағынып кірген сөздердің түпнұсқа тілдегі жазылуы мен айтылуы мен айтылуын табыңдар.
|
Мәтінді оқиды.Мәтін бойынша сұрақтарға жауп береді.
1. Мұнайшы, ұщқыш, Құрылысшы, жүргізуші 2. 3. 4. Суретші, әртіс, cәулетші,әнші
«Білу, түсіну, талдау» әдісі Топтық тапсырмалар орындайды.
Сұхбатты рөлге бөліп оқиды.Өз ойынмен жалғастырады.
- Сәулет өнеріне Ахмет Иассауи ескерткіші, Айша бибі мазары,Жошы хан күмбезі, Алаша хан күмбезі жатады. - Бұл ескерткіштер неліктен жоғары бағаланады? - Өйткені олар халық өнерінің асыл қазынасын біздің заманымызға жеткізген тамаша туындылары болып саналады..
|
||||||||||||||||
|
Қорытынды 2 мин. |
«Ашық мекрафон» әдісі бойынша 6-тапсырмадағы кестеде көрсетілген ойға көзқарастарын айтады. 1.Мамандық бір-ақ рет және бір жола таңдалады. 2.Мамандық тандау қалтаның қалындығына байланысты. 3.Мамандық таңдау адамның қабілетіне,бейімділігіне тікелей байланысты. 4.Қартайғандада мамандық тандауға болады. 5.Мамадық тандау үшін психологтің көмегі қажет. 6.Ақшан болса болды,мамандық тандау манызды емес.
|
«Ашық мекрафон» әдісі арқылы оқушылар өз көзқарастарын ортаға салады,әрбір оқушы дәлел келтіру арқылы сұрақтарға жауап береді.
|
||||||||||||||||
|
ІV. Үйге тапсырма 1 мин. |
2-тапсырма.Түсіндірие сөздікті пайдаланып, араб-парсы,моңғол және орыс тілінен енген сөздерге 10 мысал тауап жазу. |
Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады. |
||||||||||||||||
|
V. Ойтаразы 2 мин. |
«Нысана» әдісі бойынша оқушылар сабақтан түсінгендерін жазады.
|
Тапсырма соңында барлық пікірлер оқылып, сабаққа қорытынды жасалады. |
||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сату менеджері
Сату менеджері
|
Сабақтың тақырыбы |
Сату менеджері |
|||||||||||||||||
|
Күні |
|
|||||||||||||||||
|
Сыныбы |
8 «ә» |
|||||||||||||||||
|
Машықкер |
Куспекова Г.А. |
|||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.1.5.1.Перифраз түрінде берілген сұрақтар арқылы мәтіннен қажетті ақпаратты таба білу, көтерілген мәселе бойынша ой тұжырымдау |
|||||||||||||||||
|
8.4.4.1.Сөздік қор және сөздік құрам ерекшеліктерін түсініп, қолдану. |
||||||||||||||||||
|
Күтілетін нәтижелер |
Ақпараттарды салыстырады,сөздік қор және сөздік құрам ерекшеліктерін түсінеді, қолданады. |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың түрі |
Аралас сабақ |
|||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих,география |
|||||||||||||||||
|
Қажетті құрал – жабдықтар |
Интеративті тақта, тақырыпқа қатысты слайдтар, көрнекіліктер. |
|||||||||||||||||
|
Оқу әдістері |
Әңгімелеу, түсіндіру, сұрақ – жауап, «Сөз тізбек»«Есімдер қоржыны»,«Білу, түсіну, талдау», «Сұхбат»,«Білімді бекіту» |
|||||||||||||||||
|
Дереккөздері |
8-сынып «қазақ тілі» Атамұра баспасы,әдістемелік құрал, дидактикалық материалдар. |
|||||||||||||||||
|
Сабақ барысындағы мұғалім мен оқушының іс- әрекеті: |
||||||||||||||||||
|
Тапсырма |
Мұғалімнің іс – әрекеті |
Оқушының іс – әрекеті |
||||||||||||||||
|
Оқушыларға психиологиялық ахуал туғызу 2 мин. |
Оқушылармен амандасып,сыныпты түгендейді. Оқушыларды шаттық шеңберінде тұрып «Сөз тізбек» әдісі арқылы ұлттық байлыққа жататын сөздерді айту арқылы топқа бөледі. 1-топ.Ата-баба мұрасы 2-топ.Табиғат,жер асты байлығымыз. 3-топ.Тарихи мәдени мұра . |
Мұғаліммен амандасады. Сабаққа зейіндерін аударады. «Сөз тізбек» әдісі арқылы ұлттық байлыққа жататын сөздерді айту арқылы топқа бөлінеді. 1-топ. (салт-дәстүр,өнер,ана тілі,ұлттық ойын,ұлттық киім) 2-топ.(қазба байлықтар,жер асты байлығы,су ресурстары ) 3-топ.(әдеби мұра,ескерткіштер,көне жазу,тарих) |
||||||||||||||||
|
Өткен сабақты тексеру 5 мин. |
«Қаламсап»әдісі арқылы үй тапсырмасын сурайды. |
Есімдері аталған оқушылар үй тапсырмасы бойынша жауап береді. |
||||||||||||||||
|
І.Қызығушылықты ояту 3 мин. |
«Мамандықтың жаманы жоқ,бірақ мұның кез келгеніне икемділік қажет.Бұл-жай күнелту,тамақ асыраудың ғана жолы емес,үлкен өнерді,зор шеберлікті қажет ететін нәрсе» Жүсіпбек Аймауытов |
Ұлттық құндылықтар:ана тіліміз, тарихымыз,мәдени мұра. |
||||||||||||||||
|
ІІ. Мағынаны тану 25 мин. |
1-тапсырма.Мәтінмен жұмыс.Мәтін бойынша сұрақтарға жауп беру. Бұрын қазақта сату, қолма-қол сауда жасау жұмыстары дамымаған еді.Дамымақ тұрмақ, ондай іспен айналысатындарды алыпсатар,саудагерлер деп жақтырмайтын.Кеңес дәуірі кетіп, басқаша еңбек қатынастары келіп,нарық кіргелі бері қазақ саудаға үйрене бастады.Мәселен, қазір еңбек нарығында дәл осы мамандар өте кажет.Қандай да бір компанияның кірісінің көлеміоның өнімінің өтімділігіне байланысты екендігі анық.Қазір қатардағы сатушылардың да жұмыс тәжірибесіне және біліміне қатты назар аударылады.Менеджерлерге келетін болсақ, компаниялар олардың айлық ақысына қосымша бонустар төлейді.Бұл-компания тауарының тез әрі тұрақты өтуінің кепілі.Осылайша кейде сатушының өзі миллион теңгеге дейін еңбекақы тауып, компания директоры одан екі есе төмен жалақы алуы да ғажап емес.Айтпақшы,нарықтық экономикада маркетологтерге де сұраныс көп.Бүгінде көптеген сауда дүкендері онлайн жүйеге көшуде.Демек, онлайн-сатылым жүйесіндегі маркетолог- болашақтың мамандығы. 2-тапсырма.«Білу, түсіну, талдау» әдісі Топтық жұмыс. Тиісті мамандық түрлерін жазып,кестені толтырыңдар.
Қ/Б. Смайликтар» арқылы бағалау 3-тапсырма.Орыс тілінен қазақ тілінің дыбыстық жүйесіне бағынып кірген сөздердің түпнұсқа тілдегі жазылуы мен айтылуы мен айтылуын табыңдар.
|
Мәтінді оқиды.Мәтін бойынша сұрақтарға жауп береді.
1. Мұнайшы, ұщқыш, Құрылысшы, жүргізуші 2. 3. 4. Суретші, әртіс, cәулетші,әнші
«Білу, түсіну, талдау» әдісі Топтық тапсырмалар орындайды.
Сұхбатты рөлге бөліп оқиды.Өз ойынмен жалғастырады.
- Сәулет өнеріне Ахмет Иассауи ескерткіші, Айша бибі мазары,Жошы хан күмбезі, Алаша хан күмбезі жатады. - Бұл ескерткіштер неліктен жоғары бағаланады? - Өйткені олар халық өнерінің асыл қазынасын біздің заманымызға жеткізген тамаша туындылары болып саналады..
|
||||||||||||||||
|
Қорытынды 2 мин. |
«Ашық мекрафон» әдісі бойынша 6-тапсырмадағы кестеде көрсетілген ойға көзқарастарын айтады. 1.Мамандық бір-ақ рет және бір жола таңдалады. 2.Мамандық тандау қалтаның қалындығына байланысты. 3.Мамандық таңдау адамның қабілетіне,бейімділігіне тікелей байланысты. 4.Қартайғандада мамандық тандауға болады. 5.Мамадық тандау үшін психологтің көмегі қажет. 6.Ақшан болса болды,мамандық тандау манызды емес.
|
«Ашық мекрафон» әдісі арқылы оқушылар өз көзқарастарын ортаға салады,әрбір оқушы дәлел келтіру арқылы сұрақтарға жауап береді.
|
||||||||||||||||
|
ІV. Үйге тапсырма 1 мин. |
2-тапсырма.Түсіндірие сөздікті пайдаланып, араб-парсы,моңғол және орыс тілінен енген сөздерге 10 мысал тауап жазу. |
Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады. |
||||||||||||||||
|
V. Ойтаразы 2 мин. |
«Нысана» әдісі бойынша оқушылар сабақтан түсінгендерін жазады.
|
Тапсырма соңында барлық пікірлер оқылып, сабаққа қорытынды жасалады. |
||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














