Материалдар / Саяси картадағы сандық және сапалық өзгерістер

Саяси картадағы сандық және сапалық өзгерістер

Материал туралы қысқаша түсінік
Аттецтация
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
10 Мамыр 2020
836
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар



Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.6. Мектеп: Ә.Молдағұлова атындағы №173

орта мектеп

Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Тлекешова Жадра


Сынып: 8 Қатысқандар: Қатыспағандар:


Сабақтың тақырыбы

6.1 Саяси картадағы сапалық және сандық өзгерістер

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

8.6.1.3 саяси картаның сандық және сапалық өзгерістерің талдайды

Сабақтың мақсаты


1. Дүниежүзінің саяси картасының қалыптасу кезеңдерін біледі

2. Саяси картаны өзгертетін факторларды топтастырады, талдайды

3. Саяси картадағы сандық және сапалық өзгерістерді жіктейді

Ойлау дағдылары

Түсіну,білу,қолдану

Бағалау критерий

Саяси картадағы сандық және сапалық өзгерістерді сипаттайды

Тілдік мақсаттар


Оқылым: оқушылар мәтінді оқи отырып саяси картадағы өзгерістерді талқылайды;

Айтылым,жазылым: картаны пайдалана отырып оқушылар сандық,сапалық өзгерістерді ауызша және жазбаша сипаттайды

Пәндік лексика мен терминология: елдердің интеграциялану, отарлау кезеңі,метрополия

Пайдалы сөздер тіркестері:

Терминдерді түсіндіріңіз...

Саяси картанын өзгерістері...

Құндылықтарға баулу


Сын тұрғысынан ойлау, топтық жұмыс барысында өзара сыйластықа ,жауапкершіліке, ынтымақтастықа, қарым-қатынас жасау қабілеті,өмір бойы оқуға дайын болуға баулу.

Пәнаралық байланыс

Тарих, математика

Алдыңғы білім

8.6.1.2 Елдердің саяси типологиясы

Жоспар

Сабақтың жоспарланған кезеңдері


Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Дереккөздер,

ресурстар

Сабақтың басы






Ұйымдастыру кезеңі. Ынтымақтастық атмосфера орнату. Оқушыларды топқа бөлу. Оқушылар суретте көрсетілген елдердің ту арқылы 3 топқа бөлінеді.

Алдынғы білімге оралу.

«Интервью» әдісі. Оқушылар сұрақ қояды ортаға біреу шығып жауап береді.

1.Саяси типологиясы сөзіне анықтама бер?

2.Тәуелсіз мемлекеттерін мемлекеттік басқару формасы бойынша бөледі?

3.Унитарлы мемлекеттерді ата?

4.Федерациялық мемлекеттерді ата?

5.Монархия термине анықтама бер?

6.Республика термине анықтама бер?

7.Унитарлы мен федерациялық құрылымның басты ерекшеліктері неде?

Бағалау: Мадақтау арқылы


Оқушылармен бірге сабақтын мақсатын анықтау



«Ой қозғау». «Қақпашы» ойыны арқылы жаңа тақырыпқа ену. Мұғалім елдерде атайды, оқушылар астаналарын атайды. Атай алмаған топтын қақпасына гол соғылады. Мұғалім: Аталған елдер қандай картада көрініс алады?

Сурет қиындар арқылы топқа бөлу









«Интервью» әдісі













«Қақпашы ойыны»



Белсенді оқыту

Тапсырма№1

(ТЖ) «Кластер» әдісі. Мәтінмен жұмыс. Тұжырымды ойларын қарталарға түсіріп, топтық жұмыс қорғалады

1 топқа - Саяси картаның қалыптасу кезеңдері

2 топқа - Саяси картаның сандық өзгерістері

3 топқа – Саяси картның сапалық өзгерістері


Бағалау: топтық

«Сэндвич әдісі» арқылы

  • Сәтті жақтары

  • Сындарлы сын

  • Болашаққа комментарий

Сергіту сәті: «Көңілді күн»





Оқулық,

тұжырымды карта







































(Ж) Тапсырма №2

  1. Саяси картаны пайдалана отырып атауларын өзгерткен елдерді жазады

(Ж)Тапсырма №2

  1. Кескін картаға атауларын өзгерткен елдерді белгіленіз













Саяси карта,кескін карта

Сабақтың соңы






(С) Саралау бағалаудын тапсырмасы

1.Дүниежүзінің саяси картасының қалыптасу кезендерің анықта

2.Кестені толтыр. Саяси картадағы сандық және сапалық өзгерістерді жіктеп көрсет

Саяси картағы өзгерістер


сандық

сапалық











3.Келешекте саяси картадағы сандық және сапалық өзгерістерге өзіңіз болжам жасаңыз

Бағалау критерий

Дескриптор

Саяси картадағы сандық және сапалық өзгерістерді сипаттайды

- атаулары өзгерткен елдерді біледі

-.картаға атаулары өзгертілген елдерді белгілейді

- дүниежүзінің саяси картасының қалыптасу кезендерің анықтайды

- саяси картадағы сандық және сапалық өзгерістерді жіктейді

- келешектегі саяси картадағы сандық және сапалық өзгерістерге болжам жасайды

Кері байланыс:

«Бір сөйлеммен тұжырымдаңыз» әдісі.

Оқушылар жаңа тақырыпты қалай түсінгенін бір сөйлеммен тұжырымдайды.






кесте толтыру




Дүние жүзінің саяси картасы


Рефлексия

«СМС» жазу

Сабақ қалай өткені туралы жазады.


Саралау – Сіз оқушыларға қандай тәсілмен көмектесесіз?

Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз

оқушылардың материалды

игеру деңгейін қалай тексеруді

жоспарлап отырсыз?




Пән аралық байланыстар. Денсаулық әне қаіпсіздік техникасын сақтау. Ақпараттық – коммуникациялық технологияларды қолдану.

Сабақ бойынша

рефлексия


























Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ