Саяси режімдердің түрлері. ашық сабақ

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Саяси режімдердің түрлері. ашық сабақ

Материал туралы қысқаша түсінік
Саяси режімдердің түрлерін сипаттау
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бөлім:

3-бөлім. Мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан

3.1. бөлімше Мемлекеттің тарихи типтері, формалары және саяси режимдер

Педагогтің аты-жөні:

Умаров Н М

Күні:

20.01.25ж

Сынып: 10

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Саяси режімдердің түрлері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

10.3.1.5 деректерді талдау негізінде саяси режімдер түрлерінің мықты және әлсіз жақтарын анықтай отырып, салыстыру,

Сабақтың мақсаты:

Тоталитаризм, авторитаризм және демократия белгілерін салыстыру;

ХХ ғасырдың екінші жартысындағы тоталитарлықтан демократиялық саяси режимге көшу ерекшеліктерін талдау.

Құндылықтар


Ұлттық мүдде: Қазақстан мүддесіне қызмет етуге ұмтылу:

Талап: салауатты өмір салтын ұстану;

Ар-ұят: Шешім қабылдай білу және жауапкершілікті сезіну;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру



Өткен білімді еске түсіру


«Jeopardylab» платформасы бойынша үй тапсырмасын пысықтау мақсатында сұрақ –жауап жүргізу негізінде.

1-тапсырма.

  1. Монархия дегеніміз не?

  2. Монархияның түрлерін атаңдар?

  3. Абсолюттік монархия дегеніміз ?

  4. Конститутциялық монархия дегеніміз?

  5. Теократиялық монархия дегеніміз?

  6. Президенттік республикалардың айырмашылығы неде?

  7. Парламенттік республикалардың айырмашылығы неде?

  8. Президенттік, парламенттік жартылай президенттік республикалардың атқарушы және заң шығарушы биліктің өзара байланысы қалай жүзеге асады?

  9. Унитарлы, мемлекеттердің белгілерін анықтаңдар?

  10. Федаративті мемлекеттердің белгілерін анықтаңдар ?

  11. Конфедератифті мемлекеттердің белгілерін анықтаңдар.

Дискриптор:

1.Мемлекеттік басқару түрлерін анықтайды:

Монархияның, республиканың түрлерін және олардың ерекшеліктерін дұрыс ажыратады.

2.Мемлекеттердің белгілерін салыстырады:

Унитарлы, федеративті және конфедеративті мемлекеттердің айырмашылықтары мен ұқсастықтарын нақты көрсетеді.

3.Атқарушы және заң шығарушы биліктің байланысын талдайды:

Президенттік, парламенттік және жартылай президенттік республикалардағы биліктің өзара әрекетін түсіндіреді.

ҚБ Мұғалім кері байланыс беріп отырады


https://jeopardylabs.com/play/2025-01-18-579

Рисунок 2




Жаңа білім




Конферттегі қосымша деректермен жұмыс.

2-тапсырма. Саяси режимдердің түрлерін талдау үшін әр түрлі мемлекеттердің нақты мысалдарын қарастырайық.

АҚШ. Ресей. Германия. Италия. Жапония. Қытай. Оңтүстік Корея. Саяси режим осы елдердің саяси, әлемеуметтік, экономикалық, рухани жағдайына қаншалықты әсер етті.

Есіңе түсір!

Ойлан!

Зерттеу жүргіз!

Пікірің қажет!

Талда!

3-тапсырма. Білімдеріңді тексеріңдер

1. Саяси режім дегеніміз не

2. Саяси режімнің белгілерін атандар

3. Тоталитаризмнің белгілерін сипаттандар

4. Саяси авторитарлы режім дегеніміз не

5. Басқарудың демократиялык режімі туралы айтыңдар.


Деректермен жұмыс

Дискрипторлар:

1.Саяси, әлеуметтік, экономикалық және рухани әсерлерді ажыратады:

2.Саяси режимдер мен жағдайлар арасындағы байланыстарды анықтайды:

3.Тарихи және қазіргі жағдайларды талдайды:

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

«Ең үздік жа

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

«Екі жұлдық,бір ұсыныс»

Өзін-өзі бағалау



http://pikabu.ru/story/demokratiya_poamerikanski_2207549





Политические режимы и их типы

http://zab.megalink.ru/47/1_2121/1_2121.htm


Бекіту


Сабақты қорытындылау

Үйге тапсырма

Саяси режімдердің түрлері


Оқушылар Балық қаңқасы әдісі бойынша тақырыпты

қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка




Кері байланыс

  • Қиын болды…

  • Бүгін мен білдім

  • Қызықты болды


Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект














Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
18.04.2025
224
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі